İran'da 'Nükleer' Suikast - Son Dakika

İran'da 'Nükleer' Suikast

12.01.2012 00:21
İran'da 'Nükleer' Suikast, System.String[]

İran, BM Güvenlik Konseyi'nden; İranlı nükleer bilimadamı Ahmedi Ruşan suikastinin kınanmasını istedi.

İran, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile BM Güvenlik Konseyi'nden; İranlı nükleer bilimadamı Ahmedi Ruşan suikastinin kınanmasını istedi.

İran'ın BM Daimi Temsilcisi Muhammed Kazayi, Genel Sekreter Ban ve Güvenlik Konseyi'ne yazdığı mektupta, bilimadamının öldürülmesinin "son derece zalimce, insanlık dışı bir terör eylemi" olduğunu belirterek, onlardan bu terör saldırısını en güçlü şekilde kınamalarını ve terörizmle mücadelede etkili önlemler almalarını istedi.

Kazayi, mektubunda, "İran'ın nükleer bilimadamlarını hedef alan bu tür terör saldırıları, ya da siyasi ve ekonomik baskılar, ülkemizi, nükleer enerjiyi barışçıl amaçlarla kullanma yönündeki hakkını kullanmasını engelleyemez" dedi.

Mektupta bu son saldırı da dahil olmak üzere İranlı bilimadamlarını hedef alan terör saldırılarında aynı terör metodlarının kullanıldığının ıspatlandığını da savunan Kazayi, "Suikastlerde bilimadamlarının kullandıkları arabalara hep

(yapışkan nitelikte) manyetik bombaların konduğu ve patlatıldığı görülmüştür" dedi.

Mektubunda "Bu suikastlerin arkasında dış güçlerin olduğu konusunda önemli delil var" diye de yazan Kazayi, ancak ABD ya da İsrail'i açıkça suçlamadı.

ABD SUÇLAMALARI REDDETTİ

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, bilimadamı Ruşen'in öldürülmesinde ABD'yi ve İsrail'i sorumlu tutarak "Emperyalist güçlerin ajanları bu suikasta karıştı. Ancak düşmanlar bilmeliler ki, bu gibi terörist saldırılar İran'ın nükleer ilerlemesini durdurmaz" dedi.

İran'ın suçlamasını reddeden Beyaz Saray Sözcüsü Tommy Vietor ABD'nin Ruşen'in ölümüyle "kesinlikle alakasının olmadığını" söyledi. ABD Dışişleri ise Tahran'ın suçlamalarıyla ilgili soruyu yanıtsız bıraktı.

Yahudi blogcu, gazeteci Richard Silverstein, "Güvenilir, büyük siyasi ve askeri tecrübeye sahip kaynağım saldırının Mossad'ın ve İran Halkın Mücahitleri örgütünün işi olduğunu söyledi" dedi.

MOSSAD SUİKAST İÇİN İRANLI KÜRTLERİ EĞİTİYOR

İsrail gizli servisi MOSSAD'ın, İran'ın nükleer programını baltalamak için İranlı Kürt rejim muhaliflerini eğitip bu ülkeye gönderdiği ve suikast yaptırdığı

ileri sürüldü. Fransız Le Figaro gazetesinin bölge uzmanları ve Fransız gizli servis kaynaklarına dayandırdığı habere göre MOSSAD, bu eğitimler için Kuzey Irak yönetiminin bilgisi dahilinde eğitim kampları kurdu. Dünkü saldırının bu iddialarla ilgisi olduğuna dair bir bilgi yok. Ancak İran, saldırının hemen ardından İsrail'i suçladı.

SUİKAST ÖNCESİNDE GÜNDEMDE OLANLAR

- İranlı nükleer fizikçiye yaılan suikast, İran ve ABD arasında gerilimin zirveye çıktığı bir ortamda yaşandı. Söz konusu suikast öncesinde batılı ülkeler İran'a uranyum zenginleştirme faaliyetinden vazgeçmediği için yeni yaptırımlar getirirken, İran tepki olarak dünyanın en önemli enerji yollarından biri olan Hürmüz Boğazı'nı kapatma tehdidinde bulundu.

- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz gün, AB temsilcisi Catherine Ashton ile konuştu ve İran'la her iki tarafın da nükleer müzakerelerin Türkiye'de olması konusunda anlaştığını kaydetti.

- BM, bir süre önce İran'ın Kum kenti yakınlarında bulunan, çok sıkı güvenlik önlemleri altındaki Fordo tesislerinde de uranyum zenginleştirme işlemlerine başladığını duyurdu.

- ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarına tepki vererek, Tahran'ı nükleer programı konusunda Batılı güçlerle ciddi görüşmelere geri dönmeye çağırdı.

- ABD Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanı Oramiral Jonathan Greenert, İran'ın kapatmakla tehdit ettiği Hürmüz Boğazı konusundaki gelişmeler yüzünden "geceleri uykularının kaçtığını" söyledi. Tahran Devrim Mahkemesi, ABD adına casusluk yapmakla suçladığı İran asıllı CIA ajanı Emir Mirzai Hikmeti'nin idamına karar verdi.

- ABD ayrıca İran'ı, Suudi Arabistan'ın Washington büyükelçisine suikast girişiminde bulunmakla suçluyordu.

SON İKİ YILDA 3 NÜKLEER SUİKAST

Genç bilimadamına düzenlenen suikast, iki yıl önce Tahran Üniversitesi'nde nükleer fizik uzmanı Mesud Ali Muhammedi'ye düzenlenen saldırıyla aynı güne denk geldi.

Muhammedi de 11 Ocak 2010 tarihinde benzer bir yöntemle öldürülmüştü. Muhammedi, otomobiliyle seyir halindeyken, bir motosikletlinin aracına mıknatıslı bir bombayı yapıştırması sonucu hayatını kaybetmişti.

29 Kasım 2010'da başka bir nükleer fizikçi olan Mecid Şehriri de aynı tarzda bombalı bir saldırı ile öldürülmüş, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Feridun Abbasi Davani ise benzer bir saldırıdan kurtulmuştu.

İran'da 'Nükleer' Suikast

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya İran'da 'Nükleer' Suikast - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Türkiye'de süren orman yangınları NASA haritasında! Kırmızı noktaların yoğunluğu dikkat çekici 23:49 Türkiye'de süren orman yangınları NASA haritasında! Kırmızı noktaların yoğunluğu dikkat çekici CHP'li Engin Özkoç, Bakan Soylu'ya sabotaj iddiasını sordu: Sabotaj bulgusu yok, aşırı sıcaklıklar üzerinde duruluyor 22:43 CHP'li Engin Özkoç, Bakan Soylu'ya sabotaj iddiasını sordu: Sabotaj bulgusu yok, aşırı sıcaklıklar üzerinde duruluyor İtfaiyeye su taşırken can veren 25 yaşındaki Şahin'in son paylaşımı hüzne boğdu 22:06 İtfaiyeye su taşırken can veren 25 yaşındaki Şahin'in son paylaşımı hüzne boğdu
Manavgat'taki yangını çıkardığı iddia edilen kişilere linç girişimi 21:41 Manavgat'taki yangını çıkardığı iddia edilen kişilere linç girişimi Marmaris'te yangını kaydeden vatandaştan dikkat çeken sözler: Biri ormanı ateşe verdi bak 20:29 Marmaris'te yangını kaydeden vatandaştan dikkat çeken sözler: Biri ormanı ateşe verdi bak Trabzonspor, Dorukhan'ın ardından Emre Mor'u da kadrosuna katıyor 20:06 Trabzonspor, Dorukhan'ın ardından Emre Mor'u da kadrosuna katıyor
Alevlerin sardığı Bodrum'da korkulan oldu! Yangın lüks otele sıçradı 19:30 Alevlerin sardığı Bodrum'da korkulan oldu! Yangın lüks otele sıçradı Sarıklı görüntüleri tartışma yaratan Tuğamiral Mehmet Sarı görevden alındı 18:41 Sarıklı görüntüleri tartışma yaratan Tuğamiral Mehmet Sarı görevden alındı
Advertisement