Son Dakika Haberleri: İran Devrim Muhafızları'ndan, PKK'ya Karşı Ortak Operasyonla İlgili Kafa Karıştıran Açıklama

İran Devrim Muhafızları'ndan, PKK'ya Karşı Ortak Operasyonla İlgili Kafa Karıştıran Açıklama

3 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İran'la PKK'ya karşı ortak operasyon yapabiliriz." açıklamasına cevap veren İran Devrim Muhafızları "Yurt dışında operasyon planlamıyoruz." derken İran içindeki Kandil'le ilgili yorum yapmadı.

Ürdün seyahati öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta  Türkiye'ye gelen  İran Genelkurmay Başkanı ile yapılan görüşmelere değinmiş ve "İran'la  PKK'ya karşı ortak operasyonunun olası olduğuna" işaret etmişti.

"ORTAK OPERASYON NİYETİMİZ YOK"

Erdoğan'ın bu açıklamasına,  İran'ın esas silahlı gücü olan  Devrim Muhafızları Ordusu'ndan cevap geldi.  Devrim Muhafızları,  Türkiye ile  PKK'ya karşı ortak operasyon gerçekleştirme niyetinde olmadıklarını açıkladı.

"YURT DIŞI OPERASYON YAPMIYORUZ"

İran  Devrim Muhafızları Ordusu'ndan yapılan açıklamada, "Biz, yurt dışında operasyon düzenlemiyoruz. Ancak  İran topraklarında nüfuz kurmaya çalışacak her türlü kişi ve gruba karşı koyacağız.  İran'da terör saldırısı düzenlemeye yönelik tüm girişimlere karşılık vereceğiz" ifadelerine yer verildi.

İran  Devrim Muhafızları, ülke sınırları dışında kapsamlı operasyon planlanmadığını da vurguladı.

AÇIKLAMA KAFALARI KARIŞTIRDI

Ancak  Devrim Muhafızları'nın açıklaması,  Kandil'e yönelik operasyon ihtimaline açıklık getirmedi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması,  Kandil'e operasyon olarak yorumlanmıştı. İran-Irak sınırındaki  Kandil dağ sırasının büyük bir kısmı da  İran'da yer alıyor ve  PKK'nın burada kampları olduğu biliniyor.

Öte yandan "yurt dışı operasyon yapmıyoruz" diyen  Devrim Muhafızları'nın, Son 4 senedir liderleri Kasım Süleymani önderliğinde  Suriye'de operasyonlar düzenlediği de biliniyor.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Türkiye'nin En Büyük Konsol Viyadüklü Asma Köprüsünde Sona Yaklaşılıyor Mehmet Ali Erbil ve Hostes Kızın Türk Televizyon Tarihine Geçen Gafı
Tosic'in Eşi Jelena'yı Arabasında Sıkıştırıp Taciz Ettiler