Kuşadası Körfezi'ndeki deprem 5.1 olarak revize edildi - Son Dakika

Kuşadası Körfezi'ndeki deprem 5.1 olarak revize edildi

08.08.2019 14:54

Kuşadası Körfezi'ndeki deprem 5.1 olarak revize edildi Prof. Dr. Ö.Ahmet Ercan, " Kuşadası Körfezi'nde 6 dolayında deprem beklentisi var" 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından 1 saat içinde 9 ayrı artçı sarsıntı meydana geldiAYDIN - Kuşadası Körfezi'nde saat 11.

Kuşadası Körfezi'ndeki deprem 5.1 olarak revize edildi

Prof. Dr. Ö. Ahmet Ercan, " Kuşadası Körfezi'nde 6 dolayında deprem beklentisi var"

5.1 büyüklüğündeki depremin ardından 1 saat içinde 9 ayrı artçı sarsıntı meydana geldi

AYDIN - Kuşadası Körfezi'nde saat 11.39'da meydana gelen Richter ölçeğine göre 4.8 büyüklüğündeki deprem 5.1 olarak revize edildi. Depremin artçı sarsıntıları devam ederken depreme Kuşadası'nda yakalanan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Kuşadası Körfezi'nde 6 büyüklüğünde yıkıcı olmayan bir deprem beklentisi olduğunu açıkladı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nden edinilen bilgiye göre, saat 11.39 sıralarında Ege Denizi Kuşadası Körfezi'nde meydana gelen ve önce 4.8 büyüklüğünde açıklanan deprem daha sonra 5.1 olarak revize edildi. Kuşadası'nın yanı sıra Seferihisar, Selçuk ve Menderes ilçeleri ve mahalleleri ile Yunanistan'ın Sisam adasında da hissedilen depremin ardından Kuşadası Körfezi'nde 1.3 ile 3.5 arasında 9 ayrı artçı sarsıntı daha meydana geldi.

Kuşadası'nda tatil yaptığı sırada depreme yakalanan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, yaşanan depremi değerlendirdi. Depremin Kuşadası-Pamucak ve Ahmetbeyli üçgeninde meydana geldiğini ve büyüklüğünün 5.1 olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ercan, " Bugün 11.39'da Kuşadası-Pamucak Körfezi içinde, Ahmetbeyli yerleşimin 5 km güneyinde, 5 ile 18 km arası bir derinde küçük bir deprem olmuştur. Bulunduğum Kuşadası Nazilli sitesinde deprem yaklaşık 4 ile 5 saniye sürmüş, çok az sallanmıştır. Deprem, Selçuk, İzmir, Bostancı, Karşıyaka, Çiğli, Alsancak, Basmane, Göztepe, Narlıdere, İnciraltı, Urla'da duyulmuştur. Deprem Büyük Menderes, düşey atımlı kırıklarının Kuşadası körfezi içindeki uzantısı üzerinde olmuştur. Sözü edilen kırık etkindir. Özellikle Seferihisar-Sisam kuzeyi arasında yaklaşık M6 dolayında bir deprem gelecekte üretmesi beklenir. Bu büyüklükte olsa bile yıkıcı olması beklenmez " dedi.

Kuşadası Körfezi'ndeki deprem 5.1 olarak revize edildi
Kuşadası Körfezi'ndeki deprem 5.1 olarak revize edildi
Kuşadası Körfezi'ndeki deprem 5.1 olarak revize edildi
Kuşadası Körfezi'ndeki deprem 5.1 olarak revize edildi

Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Kuşadası Körfezi'ndeki deprem 5.1 olarak revize edildi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

MAK Danışmanlık'tan çarpıcı analiz: 18 yıllık AK Parti iktidarında muhalefetin topyekün sahaya indiğini ilk kez görüyoruz İtalya Kupası maçında kural hatası yapan Roma'ya hükmen mağlubiyet cezası verildi Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 15 Şubat'tan sonra kapsamlı bir telafi programına hazırlanıyoruz Reklam teklifi alan Aleyna Tilki gözünü yükseklere dikti: Tarkan ya da Ajda Pekkan oynarsa düşünürüm Bakan Soylu'nun annesine küfreden şüpheli "Cumhurbaşkanı'na Hakaret"ten tutuklandı İngiltere Başbakanı Johnson: Yeni mutasyon öncekinden daha öldürücü Twitter, Trump'ın fotoğrafını paylaşıp intikam çağrısı yapan Hamaney'in hesabını askıya aldı Tokat'ta 10 kişide koronavirüsün mutasyona uğramış hali görüldü