Meral Danış Beştaş: Bu İktidarın Kendisi, Bu Halkın Başına Gelen En Büyük Afet ve Felakettir - Son Dakika

Meral Danış Beştaş: Bu İktidarın Kendisi, Bu Halkın Başına Gelen En Büyük Afet ve Felakettir

15.03.2023 16:15

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, TBMM Genel Kurulu’nda, “Çadır ihtiyacı var, çadırları su basıyor. Çadırları kurdukları yerde depremzedeler yeni bir felaket daha yaşıyorlar. Bunu hiçbirimiz ‘kader’ diye, ‘afet’ diye geçiştiremeyiz. Bu iktidarın kendisi, bu halkın, bu toplumun başına gelen en büyük afet ve felakettir. Bundan bir an önce kurtulacağız. Yine ‘kader’ naralarını atmasınlar. Bir an önce konteynerkentlerin kurulması gerekiyor” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, TBMM Genel Kurulu'nda, "Çadır ihtiyacı var, çadırları su basıyor. Çadırları kurdukları yerde depremzedeler yeni bir felaket daha yaşıyorlar. Bunu hiçbirimiz 'kader' diye, 'afet' diye geçiştiremeyiz. Bu iktidarın kendisi, bu halkın, bu toplumun başına gelen en büyük afet ve felakettir. Bundan bir an önce kurtulacağız. Yine 'kader' naralarını atmasınlar. Bir an önce konteynerkentlerin kurulması gerekiyor" dedi.

Meral Danış Beştaş, bugün TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, deprem bölgesi Adıyaman ve Şanlıurfa'da meydana gelen sel felaketinde yaşananlar nedeniyle AKP iktidarını eleştirdi. Beştaş, şunları söyledi:

"AFETİ FELAKETE DÖNÜŞTÜREN, DEPREMDE OLDUĞU GİBİ İKTİDARIN KENDİSİDİR"

"Urfa'da, Adıyaman'da ve Malatya'da da bir sel felaketi var. Aslında felaketi felakete dönüştüren, afeti felakete dönüştüren, depremde olduğu gibi iktidarın kendisidir. Urfa'da 4 kişi yaşamını yitirdi, 2 kayıp var. Adıyaman'da 1 kişi yaşamını yitirdi ve Malatya'da da 3 gündür yağış vardı, çadırları su bastı. Su basması öncesi, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından turuncu alarm verilmişti. Maraş, Urfa, Kilis, Antep, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Diyarbakır ve Mardin için turuncu alarm. Bu ne demek? 'Hava durumu tehlikelidir, tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir, çok tedbirli olunmalı ve güncel olarak hava durumu takip edilmelidir.'

"YAPTIKLARI HER ŞEY ÇÜRÜK. KENDİLERİ DE ÇÜRÜK. 20 YILDIR URFA'DA İKTİDARDALAR"

Hangi tedbirler alındı? Tedbirlerin alınmadığını biliyoruz. Üstelik Bozova- Hilvan yolunun 8'inci kilometresinde de yol çökmüş. Yaptıkları her şey çürük. Kendileri de çürük. 20 yıldır Urfa'da iktidardalar. Belediye başkanlığı onlarda. Adıyaman'da öyle, Malatya'da öyle. Bu AKP belediyeleri ne yapar? Hiçbir tedbir almaz, ihalelerle 21/b'ye göre önüne gelene yapı izni verir. Denetim yapmaz, altyapı inşa etmez. Sadece Urfa'da 7 tane vekili var. Sonra da 'Afet oldu'. Hayır, afeti felakete siz dönüştürüyorsunuz. Bunun başka hiçbir izahı yoktur.

"BU İKTİDARIN KENDİSİ, BU HALKIN, BU TOPLUMUN BAŞINA GELEN EN BÜYÜK AFET VE FELAKETTİR"

Çadır ihtiyacı var, çadırları su basıyor. Çadırları kurdukları yerde depremzedeler yeni bir felaket daha yaşıyorlar. Bunu hiçbirimiz 'kader' diye, 'afet' diye geçiştiremeyiz. Bu iktidarın kendisi, bu halkın, bu toplumun başına gelen en büyük afet ve felakettir. Bundan bir an önce kurtulacağız. Yine 'kader' naralarını atmasınlar. Bir an önce konteynerkentlerin kurulması gerekiyor. Bu yaşadıklarımızın sebebi ne insan yaşamını ne de doğanın sınırlarını odak almayan, büyüyen kentlerle birlikte yaşadığımız felakettir."

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Meral Danış Beştaş: Bu İktidarın Kendisi, Bu Halkın Başına Gelen En Büyük Afet ve Felakettir - Son Dakika


Advertisement