Milli Savunma Bakanı Akar, Kış Tatbikatı'nda konuştu: (2) - Son Dakika

Milli Savunma Bakanı Akar, Kış Tatbikatı'nda konuştu: (2)

02.02.2023 17:51
Milli Savunma Bakanı Akar, Kış Tatbikatı'nda konuştu: (2)

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Hiçbir şekilde bizim etnik, dini, mezhepsel gruplara karşı bir operasyonumuz olmadığını herkesin bilmesi lazım." dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Hiçbir şekilde bizim etnik, dini, mezhepsel gruplara karşı bir operasyonumuz olmadığını herkesin bilmesi lazım." dedi.

Akar, beraberinde Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze ve TSK komuta kademesi ile takip ettiği, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Kars'ta düzenlenen Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı "Kış Tatbikatı-2023"ün seçkin gözlemci gününde katılımcılara hitap etti.

Yerli ve milli savunma sanayi ürünleriyle TSK'nın donatımını sağlarken, ordu personelinin eğitim öğretimi için de büyük çaba harcandığını, bunda da tatbikatların önemli olduğunu dile getiren Akar, şair ve hekim Abdülhak Molla'nın bir şiirinden "Bu mesel ile bulur cümle düvel fevz-ü felah, hazır ol cenge ister isen eğer sulh-ü salah." mısralarını okudu.

"Bizim amacımız savaş değil"

"Burada bizim amacımız savaş değil." diyen Akar, ülke ve milletin hak ve menfaatlerini korumak, güvenliğini sağlamak ve savunmasını gerçekleştirmek için çalışmaları sürdürdüklerini ve hazırlıkları en üst düzeyde tutmak için çalıştıklarını anlattı.

Son beş yılda 985 tatbikat gerçekleştiren TSK'nın 2022'de 225 tatbikat icra ettiğini bildiren Akar, 2023 yılında da 206 tatbikatın planlandığı bilgisini paylaştı.

Dünya belirsizlikler içinde risk ve tehditlerin yer aldığı bir dönemden geçerken Türkiye'nin bu hassas dönemdeki girişimleriyle özne haline geldiğini ifade eden Akar, bunun doğal sonucu olarak Türkiye'nin etki ve ilgi alanının genişlediğini dile getirdi.

"İşgal şeklinde bir amacımız asla söz konusu değil"

Cumhuriyet tarihinin en yoğun kontrol tedbirleriyle hudut güvenliğinin sağlandığını aktaran Akar, son beş yılda 1 milyon 488 bin kaçağın geçişini engellediklerini, yakalanan 797 bin kişiden 2 bin 400 teröristin kolluk kuvvetlerine teslim edildiğini aktardı.

Terörle mücadele konusunda bütün faaliyetlerin meşru müdafaa kapsamında yapıldığını ifade eden Akar, şöyle devam etti:

"Bizim herhangi bir şekilde taciz, tecavüz, işgal şeklinde bir amacımız asla söz konusu değil. Yaptığımız şey ülkemizi ve milletimizi korumak için meşru müdafaa çerçevesinde operasyonlar. Bunu yaparken de gerçekten başından sonuna bütün operasyonlarda, ister planlama safhasında ister uygulama safhasında olsun en rütbeden en kıdemsizine kadar herkes bunun bilgisi ve bilincinde. Masum insanlara zarar vermemek için gerçekten her türlü tedbir alınmakta. Bunun yanı sıra tarihi, dini, kültürel yapıların zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmakta. Bunların ötesinde çevreye zarar vermemek için de yine yaptığımız çalışmalarda hem planlamada hem de icrada her türlü hassasiyet, her türlü dikkat gösterilmektedir. Bu mücadelede ister yurt içi ister yurt dışı, sınır ötesinde yaptığımız operasyonlarda bizim tek hedefimiz teröristler. Bunun çok iyi bilinmesi lazım. Çok iyi görülmesi lazım. Çarpmalara, çarpıtmalara karşı da herkesin müteyakkız, uyanık olması lazım."

"Şehitliklerimizde Kürtler ve Türkler yan yana yatıyorlar"

Her türlü terör grupları ve örgütleriyle mücadeleyi sürdürdüklerini belirten Akar, şunları kaydetti:

"Hiçbir şekilde bizim etnik, dini, mezhepsel gruplara karşı bir operasyonumuz olmadığını herkesin bilmesi lazım. Bazı fitne fesat odakları bunu bir şekilde çarpıtmak suretiyle sanki yaptığımız operasyonlarda böyle bir şey varmış gibi fitne fesat çıkarmaya çalışıyorlar. Bunun hiçbir şekilde gerçek olmadığını herkes biliyor. Fakat bu fitneciler fesat çıkaranlar bunu da bir şekilde bilinçli bir şekilde ayrımcılık için yapıyorlar. Biz biliyoruz ki yüzyıllardan beri Türkler ve Kürtler beraber yaşıyor. Kız aldılar, kız verdiler, aynı ekmeği paylaştık, aynı suyu paylaştık. Bu vatanı düşmandan biz temizledik. Bu Cumhuriyeti biz kurduk. Bu bayrakları göndere biz çektik. Bunun da en güzel kanıtı, şehitliklerimizde Kürtler ve Türkler yan yana yatıyorlar."

Bakan Akar Libya, Azerbaycan, Ermenistan, Somali, Kosova, Bosna Hersek gibi ülkelerle Ege, Akdeniz ve Karadeniz'de barış ortamının oluşturulması için Türkiye'nin çabalarını sürdüreceğini belirtti.

(Bitti)

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Zlatko Dalic: 'Türk milli takımının korkusunun olduğunu düşünmüyorum' Zlatko Dalic: 'Türk milli takımının korkusunun olduğunu düşünmüyorum' ASO Başkanı Ardıç: 'Sektörün yenilenmiş bir vizyonla atılım yapmasına ihtiyacımız var' ASO Başkanı Ardıç: 'Sektörün yenilenmiş bir vizyonla atılım yapmasına ihtiyacımız var' Türkiye'nin Azerbaycan'daki konsoloslukları seçim nedeniyle hafta sonu da çalışacak Türkiye'nin Azerbaycan'daki konsoloslukları seçim nedeniyle hafta sonu da çalışacak

Son Dakika Güncel Milli Savunma Bakanı Akar, Kış Tatbikatı'nda konuştu: (2) - Son Dakika


Advertisement