Naci Görür, en riskli ilçeleri sayarak uyardı: İstanbul'da deprem olasılığı yüzde 47 - Son Dakika
Doğal Afetler

Naci Görür, en riskli ilçeleri sayarak uyardı: İstanbul'da deprem olasılığı yüzde 47

Bursa'nın Gemlik ilçesinde geçtiğimiz hafta yaşanan 5,1 ve 4,5 büyüklüğündeki depremler olası İstanbul depremini yeniden gündeme getirdi. Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da deprem olasılığının yüzde 47 olduğunu kaydederek, ''Şimdi bu gerçekten çok büyük bir olasılık. Her an İstanbul'da bir deprem olabilir.'' ifadelerini kullandı. Görür, Zeytinburnu, Büyükçekmece, Küçükçekmece çevreleri ve onun denize yakın olan bölgelerinin megakentteki en tehlikeli yerler olduğunu söyledi.

10.12.2023 20:09  Güncelleme: 20:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İstanbul'da deprem olasılığının yüzde 47 olduğunu söyleyen Prof. Dr. Naci Görür, "Şimdi bu gerçekten çok büyük bir olasılık. Yazı tura bile atsanız yüzde 50 şansla atıyorsunuz." ifadelerini kullandı. Görür, Zeytinburnu, Büyükçekmece, Küçükçekmece çevreleri ve onun denize yakın olan bölgelerinin megakentteki en tehlikeli yerler olduğunu belirtti.

GÖRÜR'DEN OLASI İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depremiyle ilgili açıklamalarda bulundu. CNN Türk'te Cüneyt Özdemir'e konuşan Görür, olası İstanbul depreminin yaşanma olasılığının yüzde 47 olduğunu belirtti. Görür, şunları söyledi: "Bu depremin olma periyodu hakkında yapılan ciddi araştırmalar var. Bunlardan biri de ABD'li bir araştırıcının yapmış olduğu çalışma. Bu uluslararası dergilerde yayınlandı. Onun söylemine göre 99 depremlerinden sonra Marmara'da 7'den büyük bir depremin olma olasılığı yüzde 64 denildi.

Naci Görür, tek tek ilçeleri sayarak uyardı: İstanbul'da deprem olasılığı yüzde 47'ye yükseldi
Prof. Dr. Naci Görür

"İSTANBUL'DA DEPREM BEKLEME OLASILIĞI YÜZDE 47"

Birkaç ay önce bu çalışmanın revizyonu yapıldı ve deprem bekleme olasılığımızı yüzde 47 olarak ifade edildiğini gördük. Şimdi bu gerçekten çok büyük bir olasılık. Yazı tura bile atsanız yüzde 50 şansla atıyorsunuz. Yüzde 47 gerçekten büyük bir rakam. Bu da gösteriyor ki deprem konusunda öyle bizi rahat tutacak, sakinleştirecek zaman itibarıyla bir durum yok. Her an İstanbul'da bir deprem olabilir."

"AVRUPA YAKASI, ASYA YAKASI'NA GÖRE ÇOK DAHA RİSKLİ"

İstanbul'daki en tehlikeli ilçeleri sıralayan Görür, Avrupa Yakası'na dikkat çekti. Görür, şu şekilde konuştu: "İstanbul'da yapılan deprem harita çalışmaları var. Şöyle bir genelleme yapılabilir. İstanbul'un Avrupa Yakası, Asya Yakasına göre deprem açısından çok daha riskli. Bunun başlıca nedeni Avrupa yakasındaki zeminin özellikleri. Hem buradaki zemin çürük hem de bu zemin deprem dalgaları girdiği zaman, zeminin dinamik davranışları daha tahripkar, daha yıkıcı.

EN TEHLİKELİ İLÇELERİ SIRALADI

Depremin şiddeti de görece olarak Avrupa yakasında daha fazla, Asya Yakası'nda nispeten daha az. Özellikle Avrupa Yakası'nda kıyı kesimleri, kıyıdan ilk 10 metre içeriğe girecek şeklinde olacak bant bölümünde depremin şiddeti 9'u buluyor. Bu da büyük bir şiddet. Yani en dayanıklı, çok iyi yapılmış binaların bile tahrip olacağı bir deprem şiddeti. O yüzden özellikle Avrupa Yakası'nda yer alan bölgeler, yani Zeytinburnu'ndan Haliç'ten tutun Silivri bölgesine kadar olan alan (Büyükçekmece, Küçükçekmece çevreleri ve onun denize yakın olan bölgeleri) buralar gerçekten depremde görece daha ciddi etkilenecek yerler."

Naci Görür, en riskli ilçeleri sayarak uyardı: İstanbul\'da deprem olasılığı yüzde 47

Son Dakika Doğal Afetler Naci Görür, en riskli ilçeleri sayarak uyardı: İstanbul'da deprem olasılığı yüzde 47 - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (7)

 • Sevto: Neyi bekliyorsunuz daha milyonlarca insanın ölmesinimi?nerede bu deprem paraları 87 38 Yanıtla
 • Coronaci : Sorunu parayla cozemessin toplum olarak duyarlı olmamız lazım bence.. 48 31
 • Abdülkadir Doğruyol: 12O METRE KAREYE YAP 6KAT 7 KAT SONRADA DEPREM RİSKİ KALPLERDE KAT KAT .ASLINDA ÖYLE BİR KARAR ALINACAKKİ BİNALAR 4 KATI GEÇMEYECEK .ARSA PAYI ÇOK İSE YANYANA YİNE 4 KATI GEÇMEYECEK İMAR PLANI .BİR MİKTAR TEHLİKE KORKUSU 8 10 KATA GÖRE DAHA AZ . 52 5 Yanıtla
 • Hakim ATMACA: Tahtakale Isparta kule 20 30 katlı tabutlar hazır Allah akıl fikir versin 36 3 Yanıtla
 • Kenan Acısever: ALLAH MÜSLÜMANLARI KORUSUN AMİNN 18 13 Yanıtla
 • Ali Usda: PARA VE HIRS olduğu yerde insani duygular sıfırlanır. Önce ahlak,vicdan ve inanç şart yoksa ebediyete kadar böyle gider. 25 1 Yanıtla
 • Sevto: Nasıl saçma bir yorum bu yesinler o zaman parayi 5 10 Yanıtla
 • Hatay'la ilgili korkutan uyarı: Kesinlikle 7'den büyük deprem olur
  11:58 Hatay'la ilgili korkutan uyarı: Kesinlikle 7'den büyük deprem olur

  GAZİ Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Kurucu Başkanı Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal, Ölüdeniz Fayı'nın kırılmaya başlayacağını ve bu durumun Hatay'da yıkıcı bir depreme yol açabileceğini belirtti. Pampal, Hatay'ın depremlere dayanacak şekilde yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurguladı. Ölüdeniz Fayı'nın Suriye, Lübnan, İsrail'i geçerek Kızıldeniz, Akabe Körfezi'ne kadar indiğini ve bu fayın stres yüklendiğini ifade etti.

 • ABD'nin California eyaletini kar fırtınası vurdu
  16:53 ABD'nin California eyaletini kar fırtınası vurdu

  ABD'nin California eyaletindeki Sierra Nevada bölgesinde etkili olan kar fırtınası hayatı olumsuz etkiledi. Eyalette 39 bin hane ve iş yerine elektrik verilemezken bölgede çığ tehlikesi beklendiği açıklandı.

 • İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya: Tokat Niksar'daki heyelan için AFAD'dan acil yardım ödeneği gönderildi
  01 Mar İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya: Tokat Niksar'daki heyelan için AFAD'dan acil yardım ödeneği gönderildi

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Tokat Niksar'da meydana gelen heyelan sonucu konutları zarar gören vatandaşların acil ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla AFAD Başkanlığı tarafından Tokat Valiliğine 1 milyon 188 bin lira 'Acil Yardım Ödeneği' gönderildiğini açıkladı.

 • Üsküdar Vapur Faciası Kurbanları İçin Anma Törenleri Düzenlendi
  01 Mar Üsküdar Vapur Faciası Kurbanları İçin Anma Törenleri Düzenlendi

  Kocaeli'de, İzmit ile Değirmendere arasında sefer yapan Üsküdar adlı vapurun 1 Mart 1958'de batması sonucu yaşamını yitirenler için anma törenleri düzenlendi. İzmit Belediyesi, İzmit Lisesi Mezunları Derneği ve İzmit Sanat Okulu Mezunları Derneği tarafından düzenlenen törenlerde, yakınlarını kaybedenler duygularını paylaştı. Törenlere Gölcük ve Karamürsel'de de katılım sağlandı.

 • İçişleri Bakanı: Antalya'daki sel felaketi sonrası 4 ilçe 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' ilan edildi
  01 Mar İçişleri Bakanı: Antalya'daki sel felaketi sonrası 4 ilçe 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' ilan edildi

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Antalya'da meydana gelen sel felaketi sonrası Kepez, Muratpaşa, Serik ve Aksu ilçelerinin 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' ilan edildiğini açıkladı. Aşırı yağış ve fırtına nedeniyle oluşan sel felaketinin etkilerinin hızla giderilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

 • Malatya'da depremde evi çöken aile, tahtalarla güçlendirdiği evde yaşamaya devam ediyor
  01 Mar Malatya'da depremde evi çöken aile, tahtalarla güçlendirdiği evde yaşamaya devam ediyor

  Kahramanmaraş merkezli depremlerde evi çöken Bülent Menge ve ailesi, Malatya'da tahtalarla güçlendirdiği evlerinde yaşamaya devam ediyor. 6 Şubat 2023'te meydana gelen depremler sonucunda binlerce yapı hasar gördü veya yıkıldı. Menge ailesi, evlerinin çökmesini engellemek için ağaçlarla güçlendirme yaparak yaşamlarını sürdürüyor.

 • Düzce'de çiftçilere zararlılarla mücadele yöntemleri ve tarımsal destekler anlatıldı
  29 Şub Düzce'de çiftçilere zararlılarla mücadele yöntemleri ve tarımsal destekler anlatıldı

  Düzce'de Tarım ve Orman İl Müdürü Esra Uzun ve Orman İşletme Müdürü Murat Yıldız, çiftçilere kahverengi kokarca zararlısına karşı alınacak önlemler, tarımsal desteklemeler ve projeler hakkında bilgi verdi. Ziraat mühendisi Burhan Şahin ise kahverengi kokarca zararlısını tanıtarak, kontrol altına almak için alınması gereken önlemleri anlattı. Toplantıda ayrıca devlet destekli tarım sigortasının önemi ve ORKÖY projeleri de konuşuldu.


Advertisement