Son Dakika Haberleri: Odunpazarı Belediyesi Kırsalda Çalışmalarına Devam Ediyor

Odunpazarı Belediyesi Kırsalda Çalışmalarına Devam Ediyor

2 yıl önce

Odunpazarı Belediyesi’nin kırsal alanlarda yapılacak çalışmaların kalitesini yükseltmek amacıyla kurduğu Kırsal Hizmetler Müdürlüğü çalışmalarına devam ediyor.

Odunpazarı Belediyesi Kırsalda Çalışmalarına Devam Ediyor, System.String[]
Odunpazarı Belediyesi'nin kırsal alanlarda yapılacak çalışmaların kalitesini yükseltmek amacıyla kurduğu Kırsal Hizmetler Müdürlüğü çalışmalarına devam ediyor.

Kırsal Mahallelerde Kontrol Hekimliği yapan Kırsal Hizmetler Müdürlüğü; Güvercin Köy, Solucan Gübresi Üretim Tesisi ve Arıköy gibi birbirinden özel projelere de imza atıyor. Hayvanların kısırlaştırılması ve tedavisini de yapan Kırsal Hizmetler Müdürlüğü; çevre sağlığı ve ilaçlama çalışmalarını da gerçekleştiriyor. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri, bu çalışmaları açık alan ilaçlama ve kapalı alan ilaçlama çalışmaları olarak yürütüyor.

Güvercinköy

75. Yıl Mahallesi'nde yer alan EMKO Sanayi Sitesi içine inşa edilen Güvercinköy'de çalışmalar tamamlandı. Dünya'da ilk olma özelliği de taşıyan Güvercinköy, 8 bin 800 metrekare alan üzerine inşa edildi. Güvercinköy'de 90 kümes doldu ve yaklaşık 3 bin güvercin bulunuyor.

Solucan gübresi üretim tesisi

Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından tamamlanan projelerden biri de Solucan Gübresi Üretim Tesisi Projesi. Odunpazarı'nda yer alan tarım alanlarında toprak iyileştirme çalışmaları yapmak ve çiftçiye yüzde yüz organik olan solucan gübresi kullanım alışkanlığını kazandırmak amacıyla kurulan Solucan Gübresi Üretim Tesisi Yukarı Çağlan Mahallesi'nde bulunuyor. 4 bin 550 metrekare açık alana sahip olan arazide, 250 metrekare kapalı alana kurulan Solucan Gübresi Üretim

Tesisi, arazi toplulaştırması kapsamına alınan bölgede alan 2018 yılı Ağustos ayında tamamlanacak olan toplulaştırma sonrasında bin 9750 metrekareye çıkarılacak. Temmuz ayında 500 bin adet Kırmızı Kaliforniya solucanı (eisenia foetida) ile solucan üretimine başlayan Solucan Gübresi Üretim Tesisi, Aralık ayı itibariyle 3 milyon adet solucana ulaşıldı. Bu ölçekte bir üreme hızına ise daha önce kayıtlarda rastlanmadı.

Solucan gübresi ilk defa buğday üzerinde denendi

Odunpazarı Belediyesi, Solucan Gübresi Üretim Tesisi ile solucan gübresi üretmek isteyen vatandaşların dikkatini çekti. Eskişehir başta olmak üzere, Tekirdağ, Kars, Samsun, Kıbrıs, Şanlıurfa, Gaziantep gibi illerde solucan gübresi ile ilgilenen vatandaşlar, Solucan Gübresi Üretim Tesisi hakkında bilgi almak için Odunpazarı Belediyesi'ne başvuruda bulundu. Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü bir ilki daha hayata geçirdi. Çoğunlukla meyve ağaçları ve seracılıkta denenerek yüksek verim artışları gözlenen solucan gübresi, Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından Kalkanlı Mahallesi'nde

oluşturulan demonstrasyon alanında ilk defa buğday üzerinde denendi.

Odunpazarı Belediyesi uluslararası literatürde yer alacak

Akademik çevrelerle işbirliği yaparak solucan ve solucan gübresi üretiminde bilimsel hareket tarzını benimseyen Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, tesis etaplarının tamamlanmasının ardından tüm Türkiye'de üretim ve kalite standartlarını belirleyecek yeteneklere sahip olacak. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ve akademik çevrelerce ortak olarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirecek. Solucan yetiştiriciliği ve solucan gübresi üretimi için fizibilite çalışmalarına başlaya Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, Odunpazarı Belediyesi'nin bu konudaki çalışmaları uluslararası literatürler de yer bulacak.

Arıköy'de çalışmalar 2017'de devam etti

Arıköy Projesi, Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından yürütülen bir diğer proje. 2016 yılında Altın Arı ödülünü alan Arkıköy'de çalışmalar 2017 yılında da devam etti. Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Arıköy'ün kurulacağı alan düzeltilirken, yapılan sondaj çalışması sonucunda 48 metre derinlikten 2 beygirlik motor ile saniyede 1.5 litre su çıkarıldı. Odunpazarı Belediyesi atölyelerinde ise Arıköy'de kullanılacak kulübelerin imalatı yapılmaya başladı.

Bin 504 hayvan ksıırlaştırıldı

Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından 2017 yılında bin 504 hayvan kısırlaştırıldı. 2017 yılında 514 hayvan sahiplendirilirken, bin 693 hayvana ekipler tarafından kuduz aşısı yapıldı. 497 hayvana karma aşı yapılırken, 2017 yılında toplam 2 bin 190 hayvan ekipler tarafından aşılanmış oldu. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü hayvanlarda işaretleme çalışmaları da yaptı. 2017 yılında bin 504 703 hayvanı işaretleyen Odunpazarı Belediyesi, bin 391 hayvan alındığı ortama geri bırakıldı. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri 2017 yılında ilçelerden 2 bin 242 hayvanı toplarken, bu hayvanlardan 697'si alındığı ortama geri bırakıldı.

9 ilçe Kırsal Hizmetler Müdürlüğüne emanet

Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan sokak hayvanları rehabilitasyon protokolü çerçevesinde Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, Odunpazarı da dahil 9 ilçede sokak hayvanlarını topluyor. Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından sokak hayvanlarının toplanma işleminin gerçekleştirildiği ilçeler şunlar: Han, Mahmudiye, Sivrihasar, Mihalıççık, Seyitgazi, İnönü, Sarıcakaya ve Alpu. Ekipler, Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından ya da hayvan severler tarafından takibi yapılan sokak hayvanlarının karma ve kuduz aşılarını ise hayvanların yaşam alanlarında yaptı. Ayrıca hayvan severler tarafından Kütahya'dan getirilen 32 adet yaralı ve hasta haldeki sokak köpeklerinin bakımı da Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirildi.

Ekipler kışlak mücadeleye devam ediyor

Açık alanda ve kapalı alanda ilaçlama çalışmaları gerçekleştiren Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri, 2017 yılı yaz aylarının ilaçlama konusunda sorunsuz geçirdi. Kışlak mücadelesine devam eden ekipler, Odunpazarı Bölgesinde bulunan rögarların her ay periyodik olarak ilaçlıyor. Ekipler, bu çalışmalara 5 ay boyunca devam edecek. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri, Odunpazarı Belediyesi sınırları içinde bulunan resmi kurumlar, okul, cami ve cemevinde ilaçlama çalışması gerçekleştirdi. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü 2017 yılında Odunpazarı Belediyesi sınırları içerisinde bulunan 54 resmi kurum,

115 camide; Odunpazarı Belediyesi'ne gelen talepler doğrultusunda dezenfekte ve ilaçlama faaliyetleri yürüttü.

Şikayetler azaldı

Odunpazarı Belediyesi'ne ilaçlama konusu ile ilgili gelen şikayetlerde de gözle görülür bir azalma oldu. 2014 yılında ilaçlama ile ilgili binin üzerinde şikayet gelirken, bu rakam 2015 yılında 250'ye, 2016 yılında 130'a, 2017 yılında ise 61'e düştü. - ESKİŞEHİRErdoğan Müjdeyi Verdi, 19 İle Kenevir Piyangosu Vurdu Soğanın Fiyatı İki Ay İçinde 10 TL'ye Çıkabilir

Futbolcu Gökhan Çıra, Sevgilisi Selin Ciğerci'ye Evlilik Teklifi Etti