TBMM Genel Kurulu - Son Dakika

TBMM Genel Kurulu

07.06.2017 17:03
TBMM Genel Kurulu, System.String[]

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, terörün dili, dini, cinsi, ırkı olmadığını belirterek, "Teröre karşı tüm dünyayı ve uluslararası toplumu samimi bir duruşa davet ediyoruz.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, terörün dili, dini, cinsi, ırkı olmadığını belirterek, "Teröre karşı tüm dünyayı ve uluslararası toplumu samimi bir duruşa davet ediyoruz." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, partilerin grup başkanvekilleri, yerlerinden söz aldılar.

İran'da IŞİD tarafından sahiplenilen korkunç saldırların yaşandığını belirten HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, " Türkiye'nin girmeye hevesli olduğu Körfez batağının sonuçlarının ne kadar acı olabileceğini bu saldırı aslında hepimize gösterdi." ifadesini kullandı.

"Bugün Meclis gündemine sanki başka hiçbir sözleşme veya görüşebilecek konu yokmuş gibi Katar'la uluslararası ikili anlaşmaları gündeme getirmek kimin aklına gelir?" diye soran Kerestecioğlu, "Gerçekten kaynayan bir kazan olan ve hangi tarafının kaynayacağı da belli olmayan Körfez kazanına ülkemizi atamazsınız. Bunda dikkatli olmak zorundasınız çünkü bunun muhatabı sadece iktidar olarak siz değilsiniz." değerlendirmesinde bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, terör saldırılarında şehit olanlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Bu sabah İran'da gerçekleştirilen terör saldırılarını kınadığını belirten Usta, "Körfez'deki kriz tırmanıyor maalesef. Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümetin arabulucu olarak işin diyalogla çözülmesi yönünde gayretleri takdire şayandır. Türkiye'nin böyle bir durumda yok sayılması doğru bir şey değildir." diye konuştu.

-"İkinci Adil Öksüz vakası"

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM şeref salonunda, Osmanlı sergisi olduğunu anımsatarak, "Güzel, bir itirazımız yok; Selçuklu da bizim Osmanlı da bizim ama Amerikan Başkanına yazdığı bir mektupta TBMM'yi 'şer zümresi' olarak niteleyen Sultan Vahdettin'in de boy boy resimlerinin sergilenmesini milletvekillerimizin ve kamuoyunun takdirine bırakıyorum." ifadesini kullandı.

Altay, Meclis Başkanından bu hassasiyetleri 23 Nisanlarda, 29 Ekimlerde, 10 Kasımlarda göstermesini beklemenin "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" diyerek Meclisi kuran Gazi Mustafa Kemal'e saygının bir gereği olduğunu bildirdi.

"İkinci bir Adil Öksüz vakasına dönüşen", Atatürk'e hakaret ettiği halde bir aydır bulunamayan Hasan Akar'ın nerede olduğunu müteaddit defalar hükümete sorduklarını ve bir cevap alamadıklarını belirten Altay, "Aklımızda, Hasan Akar denilen bu meczubun hükümet tarafından saklandığı ve korunduğu intibaı oluşmaktadır. Hükümeti bu konuda daha dürüst ve samimi davranmaya davet ediyorum." dedi.

Altay, Türkiye'nin, Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerde taraf olmaktan ziyade bölge barışına hizmet edecek çatışmasızlık ortamına zemin hazırlayacak politikalar geliştirmesi gerektiğini kaydetti.

-"Ambargo, genel senaryonun bir parçası"

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, İran'da bugün gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, İran halkına başsağlığı diledi.

Bostancı, şunları kaydetti:

"Esasen bu coğrafyada din ve mezhep örtüsü altında uluslararası güçlerin kanlı çıkar arayışları söz konusudur. Maalesef, bölgedeki bazı güçler de mezhep ve din mobilizasyonu çerçevesinde karanlık çıkar arayışlarına ve Ortadoğu'nun istikrarsızlaştırma çalışmalarına rüzgar veriyorlar. Bu coğrafyada barışın ve huzurun teminatı ancak oradaki insanların barış ve kardeşliği üzerinden geçer. Dolayısıyla, akıl doğrultusunda davranmak, uluslararası güçlerin oyuncağı olmamak, din ve mezhep eksenli kışkırtmalara gelmemek son derece önemli. Bugün Katar'ın yaşadığı olay, ambargo meselesi de bu genel senaryonun bir parçasıdır.

Türkiye, Ortadoğu'da bu kirli çıkar arayışlarına karşı bütün Ortadoğu halklarının, bütün mezheplerden, dinlerden insanların barışı ve selameti için bir uluslararası politikayı sürdüren bir ülkedir. Bunu doğru ve tutarlı bir şekilde görmekte ve içeriden bakarken de buradaki gelişmelere karşı Türkiye'nin sergilediği tavrı, içerideki siyasi mücadelenin rekabetçi bir unsuru olarak değerlendirmemekte fayda vardır."

-"Köklerimizi, medeniyetimizi reddedemeyiz"

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Başkanlık Divanı olarak bugün İran Parlamentosuna yapılan terör saldırısını şiddetle, nefretle kınadıklarını belirtti.

Aydın, "Terörün dili, dini, cinsi, ırkı yok. Teröre karşı tüm dünyayı ve uluslararası toplumu samimi bir duruşa davet ediyoruz." dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin köklü, geçmişi olan, medeniyetler oluşturmuş büyük bir cumhuriyet olduğunu vurgulayan Aydın, "Cumhuriyet bizimdir. Osmanlı, Selçuklu bizim köklerimizdir, medeniyetimizdir. Bunları tartışmak bir tarafa ama köklerimizi, medeniyetimizi reddedemeyiz, inkar edemeyiz. Oradaki tartışmaları muhakkak sağlıklı, sağduyulu, geleceğe perspektif çizecek şekilde yapabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

CHP'li Altay, yeniden söz alarak, Meclis Başkanının göreve geldiğinden bu yana yaptığı konuşmalarda Mustafa Kemal Atatürk'ü özellikle zikretmediğini iddia ederek, "Bunun altını çiziyorum ama bu toprakların bize yurt edilmesinde kanı akan, Selçuklu'ya da, Osmanlı'ya da, bu cumhuriyeti kuranlara da minnet ve şükran duygularımı da ifade ediyorum." ifadesini kullandı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Politika TBMM Genel Kurulu - Son Dakika


Son Dakika

Depremde tuzla buz olan Doğanlar Apartmanı'yla ilgili kan donduran gerçek ortaya çıktı! Belediye 2 yıl önce çürük raporu vermiş Birlikte yaşayan iki sevgili arasında çıkan kavga kanlı bitti Uzun zamandır ortalarda olmayan Mehmet Çilingiroğlu, ABD'den bombayı patlattı: Koronanın kesin tedavisi bulundu Fransa'dan sonra İngiltere ve Avusturya'da da sokağa çıkma yasağı ilan edildi Depremin habercisi olduğu söylenen Mavi Dolunay'dan olağanüstü görüntüler Güney Kore'de grip aşısı tedirginliği! Aşı yaptırdıktan sonra ölenlerin sayısı 85'e yükseldi Meteoroloji'den 14 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı Azerbaycan ordusu, askeri mevzilere sızmaya çalışan Ermeni sabotaj grubunu imha etti
20:42