193 ülkenin 192'sine koronavirüs sıçradı; yalnızca Kuzey Kore vaka bildiriminde bulunmadı - Son Dakika

193 ülkenin 192'sine koronavirüs sıçradı; yalnızca Kuzey Kore vaka bildiriminde bulunmadı

Çin'in Vuhan kentinden yayılan Kovid-19, kısa sürede pandemi haline gelirken, tüm dünyada vaka açıklamayan tek bir ülke kaldı. Kim Jong-un'un liderliğindeki Kuzey Kore, resmi kaynaklardan ülkedeki salgına ilişkin hiçbir açıklama yapmadı ve hiçbir vaka bildiriminde bulunmadı.

Çin'in Vuhan kentinde ilk olarak 12 Aralık'ta tespit edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısa sürede pandemi haline dönüştü ve tüm dünyanın bir numaralı sağlık sorunu haline geldi. Akciğer rahatsızlıklarına yol açarak ölüme sebebiyet veren virüs, tüm dünyada 5 milyondan fazla kişiye tesir etti ve 334 bin kişiyi öldürdü. Resmen tanınan 193 ülkenin 192'si koronavirüs tanısına dair vaka bildiriminde bulunurken, yalnızca 1 ülke bu konuda hiçbir bildirimde bulunmadı ve açıklama yapmadı. Kim Jong-un'un liderliğindeki Kuzey Kore'de durum hala gizemini koruyor.

TARTIŞMALARIN ODAĞINDAKİ DSÖ'YE DESTEK

Koronavirüsün diz çöktürdüğü dünya genelinde virüsün bulaştığı kişi sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Hiç koronavirüs vakası bulunmadığını iddia eden Kim Jong-un'un liderliğindeki Kuzey Kore, Dünya Sağlık Meclisi'ne katıldı ve Kovid-19 salgını karşısındaki tutumu nedeniyle eleştirilerin odağı olan Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) destek verdi.

Kuzey Koreli heyet ayrıca koronavirüs salgını nedeniyle kurumu suçlayan ülkeleri eleştirdi. Kuzey Koreli heyet, salgını göz ardı etme konusunda DSÖ'nün ya da üye ülkelerden birinin suçlanmasının "sorumsuzluk" olduğunu savundu.

DSÖ'NÜN BAĞIMSIZ OLARAK DENETLENMESİ KABUL EDİLMİŞTİ

Aralarında Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'in de bulunduğu Birleşmiş Milletler üyesi 194 ülke, Dünya Sağlık Örgütü'nün koronavirüs pandemisinin yönetimi konusunda "bağımsız olarak denetlenmesi" için sunulan önergeyi 19 Mayıs günü onaylamıştı.

Newsweek'in konuyla ilgili yer verdiği haberine göre Kuzey Koreli heyet, oturum sırasında yaptığı açıklamada, DSÖ üyelerinin "afet durumlarını siyasi amaçları doğrultusunda kullanmaya çalışan ülkeler karşısında ihtiyatlı olması" gerektiğini söyledi.

Kuzey Koreli yetkililer herhangi bir ülke adı vermedi ancak salgını göz ardı etme konusunda DSÖ'nün ya da üye ülkelerden birinin suçlanmasının "sorumsuzluk" olduğunu belirtti.

193 ülkenin 192'sine koronavirüs sıçradı; yalnızca Kuzey Kore vaka bildiriminde bulunmadı

YORUMLAR (6)
  • alparslan: kuzey korede bundan 2 ay önce bi kişi yakalandı dıye ılan edıldı onuda zn öldürttü kim lo hadı yıyosa oldum desın başkası adam kökten çözüm uyguluyo Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • bunlar da solcuların örnek ülkeleri: yemeyin yanında yatın. gerçi bizdeki solcular batı kapitalizmi hayranlarıdır ama neyse. Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
  • kapital hayranı burdaki solcular: kendi yoldaşlarına bakmıyor da bizim sayılarla oynadığımızı iftira ediyorlar. çorbacı çinden 2 kat fazlayız rakamlara bakarsan. k.korenin hiç adı yok. biraz rusya sosyalleşmeye başlamış. Cevap Yaz 2 4 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Teksas'ta George Floyd protestoları nedeniyle OHAL ilan edildi Kadın vekili istifaya zorlayan kararın ardından "yasak aşk"çıktı SpaceX astronotları, yörüngeden ilk görüntülü mesajlarını paylaştı Pizza siparişi verenler, kapıyı açtıklarında bu manzara ile karşılaştı! ABD, protestolara katılan "Batman" kostümlü eylemciyi konuşuyor Tüm dünya neden SpaceX'i konuşuyor? Olayın perde arkasında "ABD-Rusya çekişmesi" var ABD'de polis ve ordu, evlerinden çıkan protestocuları boya kapsülleriyle vuruyor ABD'de yağmacı protestoculara karşı dükkanını kılıçla koruyan adam linç edildi ABD'de siyahilerin isyanı durdurulamıyor! 25 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi Ünlü Hacker grubu Anoynmous da gösterilere katıldı! İki kurumun sitesi erişime kapandı Dünya nefesini tutup izledi! İki insanın uzaya yolculuğu böyle başladı ABD'de eylemcilerin bir kargo şirketine ait tırı yağmalaması kamerada George Floyd'un öldürülmesinin ardından başlayan gösteriler 3 ülkeye daha sıçradı ABD'de protestolarda şiddete karışmakla suçlanan Antifa "terör örgütü" kabul edilecek Tüm dünyanın gözü burada! Crew Dragon'un yolculuğunun bitmesine saatler kaldı
20:42