Turkcell, Otizmli Çocukların "İçindeki Hazineyi" Çıkaracak - Son Dakika

Turkcell, Otizmli Çocukların "İçindeki Hazineyi" Çıkaracak

18.02.2019 14:02
Turkcell, Otizmli Çocukların

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, "Türkiye, özel eğitim konusunda hem eğitim ve sosyal destek boyutuyla dünyayla yarışır konuma geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, " Türkiye, özel eğitim konusunda hem eğitim ve sosyal destek boyutuyla dünyayla yarışır konuma geldi." dedi.

Turkcell'in, "Engel Tanımayanlar" çatısı altında, MEB himayesinde hayata geçirdiği "İçimdeki Hazine" projesinin detayları, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Bilgili ve Turkcell Pazarlama Direktörü Ömer Barbaros Yiş'in katılımıyla İstanbul'da paylaşıldı.

Ahmet Emre Bilgili, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, özel eğitim konusunda hem eğitim ve sosyal destek boyutuyla dünyayla yarışır konuma geldiğini belirterek, eksiklikler olsa da, geçmişe bakıldığında çok iyi noktada bulunulduğunu söyledi.

Bilgili, şunları kaydetti:

"Biz Bakanlık, Müdürlük, bütün çalışanlar olarak özel eğitimin içeriğini içselleştirmeye çalışıyoruz. Eğer bu içeriği içselleştiremezsek başarılı olacağımızı düşünmüyoruz. Yaptığınız işe gönlünüzü katabiliyorsanız, orada başarılı olma ihtimaliniz çok yüksek. Bakanlık ve Müdürlük olarak, özel eğitimin tüm alanlarında hem kendimizle hem dünya ile yarışıyoruz. Turkcell de, bu işe gönlünü veriyor.

Bu projenin iki önemli boyutu var. Birincisi, şu anda 10 okulda faaliyette ancak el birliğiyle çok kısa sürede bunu tüm okullara ulaştıracağız. İkinci boyutu ise İçimdeki Hazine mobil uygulaması aileleri de aktif davranmaya itiyor. Türkiye'nin geleceği için büyük önem taşıyan bu projeye destek verdikleri için Turkcell'e teşekkür ediyorum."

"Toplumun her kesiminin fırsat eşitliğine sahip olması için somut adımlar atıyoruz"

Turkcell Pazarlama Direktörü Ömer Barbaros Yiş de Turkcell ailesi olarak 25 yıldır Türkiye'nin ekonomik ve sosyal gelişimi ile toplumun her kesiminin fırsat eşitliğine sahip olması için somut adımlar attıklarını söyledi.

Yiş, Beethoven, Jane Austen, Nikola Tesla, Mozart ve Thomas Edison gibi isimleri dünyaca başarılı isimleri anımsatarak, bu isimlerin ortak noktalarını "otizmli olmaları" şeklinde açıkladı. Yiş, devamla şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bir ortak noktaları da, kişiliklerin uygun şekilde doğru eğitimden geçirilmeleri ve yeteneklerini geliştirme fırsatı bulmaları... Neden Türkiye'de de bir Mozart ya da Tesla yetiştirmeyelim? Biz bu vizyon doğrultusunda hayata geçirdiğimiz projelerle, Engel Tanımayanlar çatısı altında 1 milyon çocuğumuzun hayatına dokunduk. 25 yıllık teknoloji deneyimimizi insanların iyiliği için geliştiriyor, onların hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Teknolojik girişim ve projelerin desteklenmesi amacıyla gerekli platformları ve yapıları kurarak bu girişimlerin daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlayacağız.

Daha çok çocuğumuza ulaşacak ve destek vereceğiz. Şu an itibarıyla İçimdeki Hazine sınıflarıyla 10 ilde 11 sınıfla bin çocuğumuzun hayatına dokunuyoruz. Ancak İçimdeki Hazine uygulamasıyla Türkiye'deki 1 milyon otizmlinin birçoğuna hızlıca ulaşmayı hedefliyoruz."

Yiş, içeriklerin ve ulaşılan birey sayısının çok yakında Milli Eğitim Bakanlığı ve Tohum Otizm Vakfı iş birliğiyle katlanarak artacağını bildirdi.

Okullarda bine yakın çocuğa ulaşılacak

Verilen bilgiye göre, Engelsiz Eğitim'den Engelsiz Akademi'ye, Turkcell Diyalog Müzesi'nden Engelli Sporu'na, Hayal Ortağım'dan İşaret Dilim uygulamasına kadar hayatın hemen her alanında çalışmalar sürdüren Turkcell, fırsat eşitliği yaratmak ve Türkiye'nin geleceğine değer katmak üzere, şimdi de otizmli çocukların gelişimine destek oluyor.

"İçimdeki Hazine" projesi kapsamında okullara kurulan özel sınıflar ve ücretsiz dijital uygulama ile Türkiye'nin dört bir yanındaki otizmli çocukların eğitimine destek olunması hedefleniyor.

Proje Arıkovanı'ndan çıktı

Turkcell'in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı'nda fonlanarak hayata geçen proje, Turkcell tarafından sahiplenerek tüm Türkiye'deki otizmli çocuklara ve ailelerine ulaşıyor.

İki alanda uygulanan proje kapsamında, otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerin eğitim gördüğü özel sınıflar oluşturuldu ve otizmli çocuklar için bir dijital uygulama geliştirildi.

Şimdiye kadar İstanbul, İzmir, Uşak, Ankara, Karabük, Nevşehir, Osmaniye, Kilis, Çorum ve Tekirdağ'daki toplam 10 özel eğitim okulunda hayata geçen proje kapsamında, öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda mimari donanım, çeşitli eğitim materyalleri ve tabletler yer alıyor.

Bu eğitim materyalleri, alıcı ve ifade edici dil gelişimi, öz bakım becerileri, büyük-küçük kas gelişimi, sosyal ve bilişsel becerilerini geliştirmek üzere özel tasarlanmış malzemelerden oluşuyor.

"İçimdeki Hazine" uygulamasıyla teknolojik destek

"Otizm spektrum bozukluğu", sosyal etkileşimde, sözel ve sözel olmayan iletişimde bozukluklarla, tekrarlayan davranışlar ve ilgi alanlarının sınırlılığı ile karakterize edilen, nörogelişimsel bir bozukluk olarak tanımlanıyor.

Türkiye'de yaklaşık 1 milyon otizmli yaşıyor. Bunların 352 bini 0-18 yaş arasında bulunurken, bu yaş aralığındaki çocukların sadece yüzde 5'i eğitim fırsatlarından faydalanabiliyor.

Çocuk psikologları ve eğitmenler gözetiminde geliştirilen "İçimdeki Hazine" uygulaması, özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların zihinsel, davranışsal ve duygusal gelişimlerine destek olmasının yanı sıra aileler ve özel eğitim öğretmenlerine de çocukların gelişimlerini takip edebilecekleri anlık raporlar ve bilgilendirici içerikler sağlıyor.

Tablete ve telefona indirilebilen "İçimdeki Hazine", herkese ücretsiz olarak sunuluyor. Uygulamadaki internet kullanımları da Turkcell abonelerinin data paketlerinden düşmüyor.

Toplantı kapsamında, Turkcell ve Tohum Otizm Vakfı önderliğinde, otizmli çocukların eğitim ihtiyacına dikkati çekmek için hazırlanan farkındalık filmi de paylaşıldı. Filmde Ali Poyrazoğlu, Bade İşçil, Emre Karayel, Kıvanç Kasabalı, Pelin Karahan ve Sedef Avcı rol alarak otizmli çocukların eğitimine destek sağladı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Turkcell, Otizmli Çocukların 'İçindeki Hazineyi' Çıkaracak - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Habertürk'te gergin 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Futbolun yaşayan efsaneleri Messi ile Ronaldo, Maradona'ya böyle veda etti Yıllar önce Türkiye'ye gelen Maradona, "Maraba Televole" ile program jeneriğine konu oldu Son Dakika: Türkiye'de 25 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 168 kişi vefat etti, 28 bin 351 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Diego Armando Maradona hayatını kaybetti