Yalova Kesme Çiçek Üretiminde Kabuğunu Kırdı" - Son Dakika

Yalova Kesme Çiçek Üretiminde Kabuğunu Kırdı"

27.05.2017 11:41
Yalova Kesme Çiçek Üretiminde Kabuğunu Kırdı

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Kazaz, önemli çiçek üretim merkezlerinden Yalova'nın, seraların modernizasyonu, çeşit ve kalitenin artırılmasıyla kesme çiçek ve süs bitkileri alanında kabuğunu kırdığını söyledi.

İSMAİL ERSAN - Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Kazaz, önemli çiçek üretim merkezlerinden Yalova'nın, seraların modernizasyonu, çeşit ve kalitenin artırılmasıyla kesme çiçek ve süs bitkileri alanında kabuğunu kırdığını söyledi.

Urfa, Antalya, Adana, Mersin ve İzmir gibi merkezlerde kış döneminde çok iyi olan kalitenin yaz aylarında yüksek sıcaklıklar yüzünden düştüğü ancak Yalova'nın konumu dolayısıyla bu problemi yaşamadığı belirtiliyor.

Öğrencileriyle geldiği Yalova'da, kesme çiçek ve süs bitkileri üreticilerine ait seraları gezerek incelemelerde bulunan Doç. Dr. Kazaz, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, bahçe bitkileri bölümü öğrencilerinin süs bitkileri yetiştiriciliği dersi kapsamında, Yalova'daki süs bitkileri üreticileri ve seralarını gezdiklerini söyledi.

Türkiye'de ilk çiçek yetiştirilen yerin Yalova olduğunu anımsatan Kazaz, şöyle konuştu:

"Yalova'da 1940'lı yıllarda üretim başladı. 40 öğrencimizi buraya getirmemizin nedeni de budur. Özellikle Yalova'da yaz üretimi kaliteli yapılıyor. Kesme gül üretiminde yaz üretiminin en önemli yerlerindendir. Öğrencilerimizi buraya hem kesme çiçek hem de iç ve dış mekan süs bitkilerini yerinde göstermek, sektörün sorunlarını karşılaştırmak için getirdik. Amacımız, onlara sadece derslerdeki teorileri değil alandaki mesleki beceri ve donanımı kazandırmak."

"Yalova'da kabuk kırıldı"

Yalova'nın, çiçekçilik bakımından son 2-3 yıldır ileri seviyelere ulaştığına dikkati çeken Kazaz, şöyle devam etti:

"Yalova'da çiçekçiliğin Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) arazilerindeki kümelenmeden sonra bir tık yukarıya gittiğini söyleyebilirim. Eskiden çeşitler sık sık değiştirilmez, piyasadaki talepler dikkate alınmazdı ama şimdi üretim kalitesinin daha da arttığını gördüm. Eskiden Yalova'daki en büyük sıkıntı seralarındaki modernizasyonu yakalayamamasıydı. İnsanların para kazansa da kazanmasa da cebinden sera yapmak için para çıkmıyordu. Üreticiler bunu gereksiz bir masraf olarak görüyordu. Son yıllarda Yalova bunu kırdı. Özellikle kesme çiçek ve süs bitkileri konusunda Yalova'da kabuk kırıldı. Türkiye'de kış kalitesi çok güzel. Mesela Urfa, Antalya, Adana, Mersin ve İzmir'de yaz kalitesi düşük. Neden? Bu bölgeler çok sıcak bölgeler. Bu bölgede seraları soğutsanız bile gece sıcaklıkları çok yüksek olduğu için kalite düşüyor. Yalova o yaz üretimindeki kalite problemini aşıyor."

"Türkiye'nin kendine özgü geliştirdiği ıslah edilmiş çeşidi az"

Kazaz, çiçekçilikte dışa bağımlı ülke olmaktan çıkılması gerektiğini bildirerek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de ana ithalat kalemimiz dış mekan süs bitkileri üretimi. Kesme çiçekte ise en fazla ithal ettiğimiz kesme gül. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yıllık 5 milyon dolarlık gül ithal ediyoruz. Bu da yaklaşık 15 milyon dal demek. Bu çok ciddi bir rakam. Bunun nedeni Türkiye'de kesme çiçek üreten modern alanlar az. Türkiye'nin kendine özgü geliştirdiği ıslah edilmiş çeşidi az, ithal edilmiş çeşitler kullanıyoruz. Kesme gülü en fazla 'ithal günlerde' ithal ediyoruz. Örneğin Noel'de, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde, Anneler Günü'nde, hep özel günlerde ithalat yapıyoruz. Özel günlerde çok yoğun üretim yapamıyoruz. Bu üretim açığını da ithalat yolu ile kapatıyoruz. İthalatın mutlaka azaltılması gerekir."

Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda bu anlamda dışa bağımlılığını azaltacağına inandığını vurgulayan Kazaz, "Türkiye 15 milyon dal gül ithal ediyor. Bakın karanfil ithal etmiyoruz, krizantem az ithal ediyoruz çünkü yapıyoruz. İnsanlar seralarını modernleştirdikçe yetiştirme tekniklerini öğrendikçe, iyi çeşitleri buldukça, geliştirdikçe önümüzdeki yıllarda ithalatın azalacağına inanıyorum. " ifadelerini kullandı.

Yalova Kesme Çiçek Üretiminde Kabuğunu Kırdı
Yalova Kesme Çiçek Üretiminde Kabuğunu Kırdı
Yalova Kesme Çiçek Üretiminde Kabuğunu Kırdı
Yalova Kesme Çiçek Üretiminde Kabuğunu Kırdı
Yalova Kesme Çiçek Üretiminde Kabuğunu Kırdı
Yalova Kesme Çiçek Üretiminde Kabuğunu Kırdı
Yalova Kesme Çiçek Üretiminde Kabuğunu Kırdı
Yalova Kesme Çiçek Üretiminde Kabuğunu Kırdı
Yalova Kesme Çiçek Üretiminde Kabuğunu Kırdı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yalova Kesme Çiçek Üretiminde Kabuğunu Kırdı' - Son Dakika


Son Dakika

Danimarka'da vizonların ardından koronavirüs bulaşan kediler de itlaf edildi Komşuların kötü koku ihbarı yaptığı dairede yaşlı adamın cansız bedeni bulundu Sokağa çıkma kısıtlamasına aldırış etmeyip ormana giden alkollü şahsın başına gelmeyen kalmadı Kısıtlamaya uymayan gence ve kimliğini getirerek yasağı delen arkadaşına ceza kesildi Kendisine "Yatakta iyi değil" diyen modele, ünlü oyuncu Halle Berry'den iddialı yanıt Aşk iddialarını sürekli yalanlayan Barış Murat Yağcı ve Nisa Bölükbaşı, dudak dudağa görüntülendi Yüzde 95 etkili olduğu söylenen koronavirüs aşısının ABD'ye sevkiyatına başlandığı iddia edildi Koronaya rağmen Şehabettin dedeyi onlarca kişi son yolculuğuna uğurladı