Son dakika Karantina haberleri, Karantina son dakika, son dakika Karantina

Son Dakika Karantina Haberleri

 • Diyarbakır'da Veteriner Hekim Adayları Yaban Hayvanlarını Uygulamalı Öğreniyor
  11:11 Diyarbakır'da Veteriner Hekim Adayları Yaban Hayvanlarını Uygulamalı Öğreniyor

  Diyarbakır'daki Dicle Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, veteriner hekim adaylarına yaban hayvanlarının tedavisini uygulamalı olarak öğretiyor. Merkezde, çeşitli yaban hayvanları tedavi edilirken, Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencileri de akademik gelişimlerine katkı sağlıyor. Merkezdeki eğitim programı, canlı hayvanlarla gerçekleştirilen uygulamalı eğitimlerle destekleniyor. Veteriner hekim adayları, uzman akademisyenler ve veteriner hekimlerden destek alarak yaban hayvanlarını tanıma ve tedavi etme becerilerini geliştiriyor.

 • İspanya doğumlu üç dev panda Çin'e geri döndü
  12:11 İspanya doğumlu üç dev panda Çin'e geri döndü

  İspanya doğumlu üç dev panda, anne ve babalarıyla birlikte Çin'in Chengdu şehrine ulaştı. Pandalar, Chengdu Dev Panda Yetiştirme Araştırma Üssü'ne gönderildi ve sağlık durumları iyi. İspanya ve Çin arasındaki anlaşma gereği, bir çift genç panda daha Madrid'e gönderilecek.

 • Aydın'da Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Eğitimi Başladı
  29 Şub Aydın'da Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Eğitimi Başladı

  Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen eğitime 10 ilden 70 veteriner hekim katıldı. Büyük ve küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğu Aydın'da gerçekleştirilen eğitim, hayvan sağlığının korunması ve hastalıklarla etkin mücadele amacıyla düzenlenmektedir.

 • Fethiye'de şap hastalığına karşı aşılama çalışmaları devam ediyor
  28 Şub Fethiye'de şap hastalığına karşı aşılama çalışmaları devam ediyor

  Muğla'nın Fethiye ilçesinde, hayvanlarda yaygın olarak görülen şap hastalığına karşı aşılama çalışmaları devam ediyor. Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen kampanya kapsamında, büyükbaş hayvanlara 3 doz şap aşısı yapılacak. Aşının yanı sıra hijyen, karantina ve izolasyon, hareket kısıtlamaları ile eğitim ve farkındalık oluşturma da önemli bir rol oynuyor.

 • Adana'da Narenciye Üreticileri Karantina Önlemlerinin Artmasını Talep Ediyor
  27 Şub Adana'da Narenciye Üreticileri Karantina Önlemlerinin Artmasını Talep Ediyor

  Adana'da 3 milyon 200 bin ton narenciyenin üretildiği bir dönemde, çiftçiler turunçgil yeşillenme hastalığına karşı karantina önlemlerinin artmasını ve Kıbrıs'tan narenciye ürünlerinin gelmemesini talep ediyor. Hastalığın dünyada 33 ülkede görüldüğü ve Kuzey Kıbrıs'ta tespit edildiği belirtilirken, hastalığın bulaşması durumunda Türkiye'nin ekonomik kayıplar yaşayabileceği ve narenciye üretiminin büyük zarar görebileceği ifade ediliyor.

 • Hamza Dağ, İzmir'e hizmet dışında ajandası olmadığını söyledi
  26 Şub Hamza Dağ, İzmir'e hizmet dışında ajandası olmadığını söyledi

  AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ, Urla Belediye Başkan adayı Tarkan Bakırlı'nın proje tanıtım toplantısına katılarak İzmir'i bilişim, teknoloji ve inovasyon üssü haline getirmek istediğini belirtti. Dağ, ayrıca kentte film platosu inşa etmek ve Urla'daki Karantina Adası'nı turistik bir destinasyon haline getirmek istediklerini söyledi.

 • Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Bina Görevlileriyle Buluştu
  25 Şub Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Bina Görevlileriyle Buluştu

  Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, ilçedeki bina görevlileriyle bir araya geldi. Başkan Yalçın, bina görevlilerine desteklerinden dolayı teşekkür etti ve yapılan çalışmaları paylaştı.

 • Kırklareli Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Toplantısı Yapıldı
  25 Şub Kırklareli Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Toplantısı Yapıldı

  Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen toplantıda hayvan hastalıkları, mücadele yöntemleri, ari işletme çalışmaları, tazminatlar ve veteriner bilgi sistemleri ele alındı. Toplantının ardından Değirmencik köyünde tüberkülin uygulaması ve test değerlendirmeleri yapıldı.

 • Adana'da Kozan Canlı Hayvan Pazarı Projesi İncelemesi
  22 Şub Adana'da Kozan Canlı Hayvan Pazarı Projesi İncelemesi

  Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında yapımı devam eden Kozan Canlı Hayvan Pazarı'nda incelemede bulundu. Kökçüoğlu, projenin tamamlandığında modern bir hayvan pazarı olacağını belirtti.

 • İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı Uzayda Yaptığı Deneyleri Anlattı
  20 Şub İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı Uzayda Yaptığı Deneyleri Anlattı

  Alper Gezeravcı, SpaceX'in Falcon 9 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlatılarak gerçekleştirdiği Ax-3 misyonunda 13 önemli deney gerçekleştirdi. Bu deneyler arasında tuz stresi, uzay şartları, galaktik kozmik radyasyonun etkileri, kurşunsuz lehimleme, yeni nesil malzeme geliştirme, genlerin bağışıklık sistemiyle ilişkisi, uzay araçlarının itki sistemlerinin verimliliği, bitki ve alglerin uzayda kullanımı gibi konular yer aldı.

 • Iğdır Canlı Hayvan Borsası Şap Karantinasından Çıktı
  19 Şub Iğdır Canlı Hayvan Borsası Şap Karantinasından Çıktı

  Iğdır'da bir aydır şap karantinasında olan Iğdır Canlı Hayvan Borsası, hastalığın kontrol altına alınmasının ardından yeniden hizmet vermeye başladı. Vali ve Belediye Başkan Vekili Ercan Turan'ın katıldığı açılışta, çiftçilerle görüşülerek sorunlar dinlendi ve hayvan alım-satımlarında pazarlık yapıldı. Turan, Iğdır'ın hayvancılık potansiyelini artırmak için çalışmalar yürüttüklerini belirtti ve Iğdır'ın güvenilir ve kaliteli hayvancılık yapılan bir bölge olduğunu vurguladı.

 • Iğdır Canlı Hayvan Borsası Şap Hastalığından Sonra Yeniden Açıldı
  19 Şub Iğdır Canlı Hayvan Borsası Şap Hastalığından Sonra Yeniden Açıldı

  Iğdır Canlı Hayvan Borsası, şap hastalığı nedeniyle 1 aydır karantinada olan bir enfeksiyon çeşidi olan viral bir enfeksiyon nedeniyle kapatılmıştı. Ancak yapılan aşı ve dezenfeksiyon çalışmaları sonucunda borsa yeniden hizmete açıldı.

 • Sakarya Büyükşehir, Türkiye'nin en modern hayvan rehabilitasyon merkeziyle 'can dostların' umudu oldu
  13 Şub Sakarya Büyükşehir, Türkiye'nin en modern hayvan rehabilitasyon merkeziyle 'can dostların' umudu oldu

  Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi'nin hibe desteğiyle Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'nin 10 yıllık tıbbi malzemesini teslim aldı. Başkan Yüce, 'Efendimizin 'Yerdekilere merhamet edin ki göktekiler de size rahmet etsin' sözünü hayatımızın merkezine yerleştirdik. Şehri bu bilinçle yönettik' dedi.

 • AK Parti'nin İzmir adayı Dağ, projelerini açıkladı
  13 Şub AK Parti'nin İzmir adayı Dağ, projelerini açıkladı

  İZMİR için projelerini açıklayan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ, 'Eşsiz İzmir' temasıyla projeleri 11 başlıkta topladığını belirtip, "Ne bizim ne de İzmirlilerin, İzmir'in sorunlarını konuşmaya ayıracak bir dakikası dahi yok.

 • Atatürk Üniversitesi Hayvan Hastanesi, Ev ve Büyükbaş Hayvanların Sağlığına Değer Veriyor
  13 Şub Atatürk Üniversitesi Hayvan Hastanesi, Ev ve Büyükbaş Hayvanların Sağlığına Değer Veriyor

  Atatürk Üniversitesi bünyesinde bulunan Hayvan Hastanesi, evcil hayvanların yanı sıra bölgedeki büyük ve küçükbaş hayvanların sağlığına da önem veren bir merkez olarak öne çıkıyor. Donanımlı bir tesis olan Hayvan Hastanesi, veterinerlik uzmanları ve deneyimli personel tarafından en yüksek standartlarda hizmet sunuyor. Ayrıca, hastane araştırma ve eğitim faaliyetlerine de ev sahipliği yaparak veteriner tıbbının ilerlemesine katkıda bulunuyor. Hayvan Hastanesi, yapılan altyapısal iyileştirmelerle çağın gereksinimlerine uygun bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor.

 • Muğla'dan Ukrayna ve Polonya'ya Portakal İhracatı
  09 Şub Muğla'dan Ukrayna ve Polonya'ya Portakal İhracatı

  Muğla'nın Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman ilçelerinde üretilen portakallar, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü İnspektörleri tarafından kontrol edildikten sonra Ukrayna ve Polonya'ya gönderildi. Bu ilçelerde üretilen narenciye miktarı ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlamaktadır.

 • Eskişehir'deki Hayvancılık İşletmesine Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası Verildi
  03 Şub Eskişehir'deki Hayvancılık İşletmesine Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası Verildi

  Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tepebaşı ilçesinde faaliyet gösteren bir hayvancılık işletmesine hastalıktan ari işletme sertifikası verdi. İşletme, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan kontroller sonucunda hastalıklardan arındırılmış olduğu belirlendi. Eskişehir'de hastalıktan ari işletme sayısı 8'e ulaşırken, 2024 yılında bu sayının en az 20 işletme olması hedefleniyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, hastalıktan ari işletmeleri desteklemek amacıyla hayvan başına bin 200 TL ödeme yapıyor ve bu destekleme miktarının 2024 yılında artırılması planlanıyor. Hastalıktan ari işletmeler, süt kalitesinin ve sağlığının güvence altına alınmasının yanı sıra, ülkemizin süt sektörünün Avrupa Birliği'ne ihracat yapabilmesi için de önem taşıyor.

 • Türkiye, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile ticareti artırma arayışında
  02 Şub Türkiye, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile ticareti artırma arayışında

  Türkiye, Çin ile ticari ilişkileri geliştirme çabaları kapsamında, ihracatın önündeki engellerin kaldırılması ve Orta Koridor güzergahının önemli uğrak noktası Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile alışverişlerin artırılması için temaslar yürüttü.

 • Muğla Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi'ni 2023 yılında 5 bin 76 kişi ziyaret etti
  01 Şub Muğla Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi'ni 2023 yılında 5 bin 76 kişi ziyaret etti

  Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin can dostlar için yaptığı ve Türkiye'nin sayılı barınaklarından birisi olan Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi'ni 2023 yılında 5 bin 76 kişi, bugüne kadar da 24 bin 31 kişi ziyaret etti. Geçici Hayvan Bakımevi, 40 dönüm arazi üzerine kurulmuş olup doğal yaşam alanları ve donanımlı üniteleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle okulların ziyaret ettiği bakımevi, öğrencilere uzman personel eşliğinde farklı üniteleri ve doğal yaşam parklarını göstermektedir. Sokak hayvanlarının en iyi şekilde ağırlandığı bu bakımevi, misafirlerine can dostlarla bir araya gelme ve keyifli vakit geçirme imkanı sunmaktadır.

 • Büyükşehir'den tarıma tam destek
  01 Şub Büyükşehir'den tarıma tam destek

  Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin '2024-2029 Tarım Vizyonu', Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda kamuoyuyla paylaşıldı.

 • Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda VOKALKORD deneyini gerçekleştirdi
  31 Oca Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda VOKALKORD deneyini gerçekleştirdi

  Alper Gezeravcı'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda gerçekleştirdiği bilimsel deneyler arasında yer alan VOKALKORD, yapay zeka desteğiyle seste meydana gelen frekans değişiminden rahatsızlıkların tespit edilmesini sağlıyor. VOKALKORD projesi, akciğer ve kardiyovasküler hastalıklarını önceden tespit etmeye yönelik bir mobil uygulama olarak geliştirildi. Deney sonuçları, Alper Gezeravcı'nın dönüşünden sonra kamuoyuna sunulacak.

 • Bakan Kacır, GUHEM'de Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile görüntülü görüştü
  26 Oca Bakan Kacır, GUHEM'de Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile görüntülü görüştü

  SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile Bursa'daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nde (GUHEM) video konferans aracılığıyla görüşme yaptı.

 • Çorlu'da 12 kişinin sahte içkiden ölümünde 3 sanığa 4'er kez müebbet hapis istemi
  26 Oca Çorlu'da 12 kişinin sahte içkiden ölümünde 3 sanığa 4'er kez müebbet hapis istemi

  TEKİRDAĞ'ın Çorlu ilçesinde 12 kişinin sahte içkiden ölümüne ilişkin hayatını kaybedenlerden 4'ü için hazırlanan 2'nci iddianamede, ilk görülen davada 50 yıl hapis cezasına çarptırılıp, tutuklanan Cengiz Girgin ile önceki davada beraat eden Metin Dobrucalı ve Kudret Uygur için 4'er kez...

 • Samsun'da 2023 yılında meydana gelen doğal afetler nedeniyle çiftçilere 29 milyon 270 bin TL tazminat ödendi
  23 Oca Samsun'da 2023 yılında meydana gelen doğal afetler nedeniyle çiftçilere 29 milyon 270 bin TL tazminat ödendi

  Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, 2023 yılında meydana gelen doğal afetler sonucunda zarar gören çiftçilere TARSİM kapsamında toplam 29 milyon 270 bin TL tazminat ödendiğini açıkladı. Sağlam, ayrıca tarım sigortaları 2024 yılı uygulamaları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendiğini ve prim tarife fiyatlarında indirimler yapıldığını belirtti.

 • Bakan Yumaklı: 'Yusufeli Barajı'nda 3. ünite bu ay içinde faal olacak'
  22 Oca Bakan Yumaklı: "Yusufeli Barajı'nda 3. ünite bu ay içinde faal olacak"

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Yusufeli Barajı'nda son testlerin yapıldığını, elektrik üretim kısmının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına devredilmek üzere olduğunu belirterek, "5 Ocak 2024 tarihi itibariyle doluk oranı yüzde 73'e ulaştı.

 • Bacağını kurtarmak için binlerce lira bıçak parası verdi, hem bacağından hem de parasından oldu
  21 Oca Bacağını kurtarmak için binlerce lira bıçak parası verdi, hem bacağından hem de parasından oldu

  Ankara'da trafik kazası geçiren Yusuf Çağlar, bacağında oluşan enfeksiyon nedeniyle uzvunu kurtarmak için bir doktorla anlaştı. Doktora ameliyat için 375 bin lira ödeyen Çağlar, ameliyata rağmen bacağını kaybetti. Ampute olan Çağlar, doktor hakkında suç duyurusunda bulundu.

 • Çin'in Shenzhou-16 Görevindeki Astronotlar Halkın Karşısına Çıktı
  20 Oca Çin'in Shenzhou-16 Görevindeki Astronotlar Halkın Karşısına Çıktı

  Çin'in Shenzhou-16 görevindeki üç astronot, uzaydan dönüşlerinden 80 gün sonra, Beijing'de halkın karşısına çıktı. Astronotlar, uzay aracıyla 154 gün boyunca yörüngede kaldıktan sonra başarılı bir şekilde geri döndüler. Görevde yer alan astronotlar, farklı kariyer geçmişlerine sahip olmalarına rağmen, belirli görevlere atanmışlardı. Uzayda en deneyimli olan Jing, uçuş mühendisi Zhu ise uzay istasyonunun bakım ve onarımından sorumluydu. Görev yükü uzmanı Gui ise uzayda birçok araştırma projesine katıldı ve bu deneyimden büyük gurur duyduğunu belirtti. Üç astronot, sağlık değerlendirmesinden geçtikten sonra normal eğitime dönecekler.

 • Yozgat'ta yapımı tamamlanan Hayvan Borsası ve Hastanesi bir türlü açılamadı
  20 Oca Yozgat'ta yapımı tamamlanan Hayvan Borsası ve Hastanesi bir türlü açılamadı

  Yozgat'ın Çalatlı köyü yakınlarında toplam 95 bin metrekare alana yapılan Hayvan Borsası ve Hastanesi, 2022 yılında tamamlanmasına rağmen hala açılamadı. Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı Hacı Selvi, tesislerin kurban bayramından önce açılmasını beklediklerini belirtti.

 • Siirt Üniversitesi Hayvan Sağlığı Hastanesi'nde 969 Hayvan Tedavi Edildi
  20 Oca Siirt Üniversitesi Hayvan Sağlığı Hastanesi'nde 969 Hayvan Tedavi Edildi

  Siirt Üniversitesi Hayvan Sağlığı Uygulama ve Araştırma Hastanesi, 2023 Haziran'ından bu yana 969 hayvanın tedavisini gerçekleştirdi. Hastanede çiftlik hayvanlarından sahipli ve sahipsiz evcil hayvanlara kadar birçok türün tedavisi yapılmaktadır. Hastanede tanı için ultrasonografi, radyoloji ve ekokardiyografi gibi teknolojiler kullanılmakta ve laboratuvarlarda mikrobiyolojik, patolojik ve parazitolojik analizler yapılmaktadır. Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, hastanenin Türkiye'deki sayılı hayvan hastaneleri arasında yer aldığını belirtmiştir. Hastanede 7 gün 24 saat hizmet verilmekte ve 30 öğretim üyesi ile 9 destek personeli görev yapmaktadır. Ayrıca hastanede hayvan hastalıklarına yönelik bilimsel araştırmalar da yapılmaktadır.

 • Türk Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı'nın Uzaya Gitmesi Toplumda Olumlu İzler Bırakacak
  18 Oca Türk Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı'nın Uzaya Gitmesi Toplumda Olumlu İzler Bırakacak

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Alper Gezeravcı'nın uzaya gitmesinin toplumda olumlu yönde kalıcı izler bırakacağını dile getirerek, Türk çocuklarının ve gençlerinin hayallerinin gökyüzünün sınırlarını aşacağını belirtti. Türkiye'nin ilk insanlı uzay misyonunu gerçekleştirecek olan Alper Gezeravcı'nın fırlatılması öncesinde yapılan teknik kontrollerin tamamlanmasının beklendiği ifade edildi. Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yusuf Kıraç ise Alper Gezeravcı'nın görevini başarıyla tamamlamasının ülkenin gelecekteki çalışmalarının önünü açacağını söyledi.

 • Eskişehir Damızlık Düve Üretim Merkezi Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası Aldı
  18 Oca Eskişehir Damızlık Düve Üretim Merkezi Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası Aldı

  Eskişehir Seyitgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimlerinin kontrolleri sonucunda, Seyitgazi İlçesi'nde faaliyet gösteren Eskişehir Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği'ne ait Damızlık Düve Üretim Merkezi şap, tüberküloz ve brusella hastalıkları yönünden ari olarak belirlendi.

 • Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde Yasa Dışı Yollardan Getirilen Hayvanlara Bakılıyor
  17 Oca Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde Yasa Dışı Yollardan Getirilen Hayvanlara Bakılıyor

  Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Türkiye'nin en büyük ve dünyanın sayılı hayvanat bahçeleri arasında yer alıyor. Bahçede, yasa dışı yollardan getirilen komodo ejderi ve piton gibi nadir türlerin yanı sıra 453 hayvana da bakılıyor. Hayvanat bahçesi, aynı zamanda rehabilite merkezi olarak da hizmet veriyor ve ülkeye kaçak yollarla getirilen tehlikeli hayvanları özel alanlarda koruyor. Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, hayvanat bahçesinin 2023 hedefinin 6 milyon ziyaretçi olduğunu belirtti ve hayvanların tedavi ve bakımlarının uzman veteriner hekimler tarafından yapıldığını söyledi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin ilk uzay yolcusu ile görüştü
  16 Oca Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin ilk uzay yolcusu ile görüştü

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı ile video konferans aracılığıyla görüştü. Alper Gezeravcı, karantina sürecinde olduğu için Uluslararası Uzay Istasyonu'na gitmek için düzenlenecek töreni bekliyor.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'na ara verip ilk Türk uzay yolcusuyla görüştü
  16 Oca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'na ara verip ilk Türk uzay yolcusuyla görüştü

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı devam ederken Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı ile video konferans aracılığıyla görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezeravcı'ya görevinde başarılar dileyerek, bu görevin hem bilim misyonu hem de gençlere ilham kaynağı olması açısından önemli olduğunu belirtti.

 • Türkiye'nin İlk İnsanlı Uzay Misyonu Hedefine Ulaşmasına Sayılı Günler Kaldı
  15 Oca Türkiye'nin İlk İnsanlı Uzay Misyonu Hedefine Ulaşmasına Sayılı Günler Kaldı

  Türkiye'nin uzay yolculuğu, Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasıyla hız kazandı. Türkiye'nin Milli Uzay Programı kapsamında ilk Türk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzaya gönderilmesi planlanıyor. Uzay yolculuğu 17 Ocak'ta başlayacak ve Türkiye'nin uzay hedefleri yeni bir boyut kazanacak. Türkiye'nin uzay programı, Ay'a temas sağlama, uydu geliştirme, uzay sanayi ekonomisini geliştirme gibi hedefleri içeriyor.

 • Yozgat'ta Şap Hastalığı Nedeniyle Canlı Hayvan Pazarları Kapatıldı
  14 Oca Yozgat'ta Şap Hastalığı Nedeniyle Canlı Hayvan Pazarları Kapatıldı

  Yozgat'ta görülen şap hastalığı nedeniyle tedbir amaçlı canlı hayvan pazarları kapatıldı. Hastalığın yaygınlaşmaması için besicilere dikkat çağrısı yapıldı. Yozgat Valiliği, hayvan pazarlarının süresiz kapatılacağını ve karantina uygulanan bölgelerde hayvan hareketlerinin yasaklandığını duyurdu. Besiciler, pazarların biran önce açılabilmesi için dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

 • 453 Kaçak Hayvan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne Getirildi
  13 Oca 453 Kaçak Hayvan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne Getirildi

  2023 yılında Türkiye'nin değişik bölgelerinde ele geçirilen ve kaçak yollarla ülkeye sokulan 453 hayvan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'ne getirildi. Beyaz kaplan, piton yılanı, Çin su ejderleri, iguanalar, makak maymunları ve papağanların da bulunduğu hayvanlar sağlık kontrolleri yapılarak yuvalarına yerleştirildi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, kaçak hayvanların koruma altına alındığını belirtti ve 2023 yılı içerisinde 453 kaçak hayvanın Gaziantep'e getirildiğini açıkladı. Ayrıca, 4 milyon 750 bin ziyaretçi ağırlayan hayvanat bahçesinde yeni projeler üzerinde çalışıldığı ve 2024 yılı için 6 milyon ziyaretçi hedeflendiği ifade edildi.

 • Yozgat'ta Canlı Hayvan Pazarları Şap Hastalığı Nedeniyle Kapatıldı
  12 Oca Yozgat'ta Canlı Hayvan Pazarları Şap Hastalığı Nedeniyle Kapatıldı

  Yozgat Valiliği tarafından yapılan açıklamada, şap hastalığı riskine karşı Yozgat genelindeki tüm canlı hayvan pazarlarının geçici olarak kapatıldığı bildirildi. Hastalığın kaynağının hayvan pazarları olduğu belirtilerek, karantina uygulanan belde ve köylerde hayvan hareketlerinin durdurulduğu ve hayvan sahiplerinin karantina bitimine kadar hayvan alıp satmamalarının önemli olduğu vurgulandı.

 • TMO silolarındaki patlamanın bilirkişi raporu: Kontroller yapıldı ancak uygunsuzluklar giderilmedi
  12 Oca TMO silolarındaki patlamanın bilirkişi raporu: Kontroller yapıldı ancak uygunsuzluklar giderilmedi

  KOCAELİ'de Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) silolarında 2 kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda detaylar ortaya çıktı.

 • Antalya Doğal Yaşam Parkı'nda doğan çinçilya yavrusu ziyaretçilerin ilgi odağı oldu
  11 Oca Antalya Doğal Yaşam Parkı'nda doğan çinçilya yavrusu ziyaretçilerin ilgi odağı oldu

  Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı'nda kutuda bırakılan çinçilyaların dünyaya gelen yavrusu Hera, ziyaretçilerin ilgi odağı haline geldi. Çinçilyalar, sağlık kontrolleri ve karantina sürecinin ardından özel kafeslerine yerleştirildi. Çok sosyal hayvanlar olan çinçilyalar, özenle bakılmakta ve özel yemlerle beslenmektedir. Dişi çinçilya 2 hafta önce sürpriz bir şekilde doğum yaparak parkta ilk defa bir çinçilya yavrusunun dünyaya gelmesini sağladı.

 • Ticaret Bakanı Bolat: Haksız ticaretle mücadele için çalışıyoruz
  08 Oca Ticaret Bakanı Bolat: Haksız ticaretle mücadele için çalışıyoruz

  Sarıyer'de Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Merkezi'nin açılışında konuşan Ticaret Bakanı Prof.Dr. Ömer Bolat, haksız ticaretle mücadele ettiklerini ve enflasyonu tek haneli rakama düşürmeyi hedeflediklerini belirtti.

 • Ticaret Bakanı Bolat: Haksız ticaretle mücadele için çalışıyoruz
  08 Oca Ticaret Bakanı Bolat: Haksız ticaretle mücadele için çalışıyoruz

  Ticaret Bakanı Prof.Dr. Ömer Bolat, Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, haksız ticaretle mücadele ettiklerini ve enflasyonu tek haneli rakama düşürmeyi hedeflediklerini belirtti.

 • Türkiye'de Görülmeyen Narenciye Zararlısına Karşı Önlem Alınmalı
  08 Oca Türkiye'de Görülmeyen Narenciye Zararlısına Karşı Önlem Alınmalı

  Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Ahencan Tayakısı, Türkiye'de henüz görülmeyen narenciye zararlısının ülkeye giriş yapmaması için önlem alınması gerektiğini bildirdi. Zararlının turunçgillerde ciddi zarara yol açan 'yeşillenme' hastalığının taşıyıcısı olduğunu belirten Tayakısı, zararlı ve hastalıkla mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

 • Ticaret Bakanı Bolat: Haksız ticaret peşinde koşanlarla mücadele için var gücümüzle çalışıyoruz
  08 Oca Ticaret Bakanı Bolat: Haksız ticaret peşinde koşanlarla mücadele için var gücümüzle çalışıyoruz

  Ticaret Bakanı Prof.Dr. Ömer Bolat, Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, haksız ticaret peşinde koşanlarla mücadele ettiklerini ve enflasyonu tek haneli rakama düşürmeyi hedeflediklerini belirtti.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan 4 uluslararası anlaşma Resmi Gazete'de yayımlandı
  06 Oca Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan 4 uluslararası anlaşma Resmi Gazete'de yayımlandı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 4 milletlerarası anlaşma, Resmi Gazete'de yayımlandı. Anlaşmalar arasında Türkiye-Kosova arasında ormancılık iş birliği, Türkiye-Kongo arasında balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği iş birliği, Türkiye-Kazakistan arasında bitki koruma iş birliği ve Türkiye-Avrupa Komisyonu arasında finansman anlaşması yer alıyor.

 • Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı karantinaya başladı
  05 Oca Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı karantinaya başladı

  Türkiye'nin ilk insanlı uzay misyonu için geri sayım devam ediyor. Alper Gezeravcı, 14 günlük karantina sürecine başladıklarını ve dış dünya ile temaslarını kestiklerini belirtti. Gezeravcı, 19 Ocak'ta Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşması bekleniyor. Ayrıca, yabancı astronotlar da Türkiye'nin bu tarihi görevine katılmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

 • Bakan Kacır'dan, ilk Türk uzay yolcusu ile ilgili açıklama
  05 Oca Bakan Kacır'dan, ilk Türk uzay yolcusu ile ilgili açıklama

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin uzay çalışmalarında bir ilke daha imza atacağını belirterek, ilk Türk uzay yolcusu Alper Gezer Avcı'nın uluslararası bilim literatürüne önemli katkılar sunacağını ve Türkiye'nin uzay çalışmalarında önemli bir kilometre taşı olacağını söyledi.

 • Bakan Kacır: İlk Türk astronot uzay yolculuğuna çıkıyor
  05 Oca Bakan Kacır: İlk Türk astronot uzay yolculuğuna çıkıyor

  SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, ilk Türk astronotun 17 Ocak'ı 18 Ocak'a bağlayan gece uzay yolculuğuna çıkacağını açıklayarak, "NASA ilan etmiş oldu.

 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, insanlı uzay misyonu için yola çıkıyor
  05 Oca Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, insanlı uzay misyonu için yola çıkıyor

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın, 17 Ocak'ı 18 Ocak'a bağlayan gece 01.11'de ülkenin insanlı ilk uzay misyonu için yola çıkacağını belirterek, "Dün itibarıyla 14 günlük karantina süreci de başlamış oldu.

 • Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na hareket etmek için karantina sürecine başladı
  05 Oca Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na hareket etmek için karantina sürecine başladı

  Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, "Gelecek nesillerimizin öz güvenini ayağa kaldıracak ve hayallerini kısıtlamalarına mahal bırakmayacak çok değerli bir göreve adım atıyoruz.

 • Türkiye'nin ilk astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu'na hareket edecek
  04 Oca Türkiye'nin ilk astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu'na hareket edecek

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın, Ax-3 mürettebatıyla birlikte 17 Ocak'ı 18 Ocak'a bağlayan gece 01.11'de Uluslararası Uzay İstasyonu'na hareket edeceğini duyurdu. Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonu için geri sayım sürüyor. Gezeravcı'nın fırlatma ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru hareket etmesi, Türkiye'nin uzay bilimi çalışmalarında önemli bir kilometre taşı olacak ve gelecek nesillere ilham kaynağı olacak.

 • Şap Hastalığı Nedeniyle Canlı Hayvan Pazarları Kapatıldı
  04 Oca Şap Hastalığı Nedeniyle Canlı Hayvan Pazarları Kapatıldı

  Kayseri, Sivas ve Tokat illerinde büyükbaş hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle canlı hayvan pazarları kapatıldı. Yozgat'ta ise hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla tedbirler artırıldı. Bir köyde tespit edilen hastalık nedeniyle lokal karantina uygulaması başlatıldı. Besiciler, pazarın kapanmasının hayvancılığı zorlaştıracağını belirtti.

 • Haftanın tarihine bakış
  31 Ara Haftanın tarihine bakış

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün doğumunun 100'üncü yıl dönümü kutlamaları 5 Ocak'ta "1981 Atatürk Yılı" ismiyle başladı.

 • Marmaraereğlisi Gümrük Müdürlüğü, tarım ürünleri ithalatında yetkili gümrük idareleri arasına eklendi
  28 Ara Marmaraereğlisi Gümrük Müdürlüğü, tarım ürünleri ithalatında yetkili gümrük idareleri arasına eklendi

  Tarım ve Orman Bakanlığı kontrolüne tabi ürünlerin ithalat işlemlerinde yetkili gümrük idarelerine Tekirdağ'daki Marmaraereğlisi Gümrük Müdürlüğü de dahil edildi. Tarım ve Orman ile Ticaret bakanlıkları tarafından hazırlanan tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 • RSV'ye Karşı Geliştirilen Antikor Bebekleri Koruyor
  28 Ara RSV'ye Karşı Geliştirilen Antikor Bebekleri Koruyor

  Üç ülkede yapılan araştırma, RSV'ye karşı geliştirilen antikorun bebeklerin hastaneye yatışlarını yüzde 80'den fazla azalttığını gösterdi. RSV, bebekler ve yaşlılarda solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bir virüstür. Her yıl binlerce çocuk RSV nedeniyle hastaneye başvuruyor ve birçok çocuk hayatını kaybediyor. Yapılan çalışmada, nirsevimab adlı antikorun tek dozu verilen bebeklerde hastaneye yatış oranı yüzde 83 azaldı. RSV'den korunmak için burun akıntısı ve öksürük yaşayan bebeklerin birbirinden uzak tutulması öneriliyor.

 • RSV'ye Karşı Geliştirilen Antikor Bebekleri Koruyor
  28 Ara RSV'ye Karşı Geliştirilen Antikor Bebekleri Koruyor

  Üç ülkede yapılan araştırma, RSV'ye karşı geliştirilen antikorun bebeklerin hastaneye yatışlarını yüzde 80'den fazla azalttığını gösterdi. RSV, bebekler ve yaşlılarda solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bir virüstür. Her yıl binlerce çocuk RSV nedeniyle hastaneye başvuruyor ve birçok çocuk hayatını kaybediyor. Yapılan çalışmada, nirsevimab adlı antikorun tek dozu verilen bebeklerde hastaneye yatış oranı yüzde 83 azaldı. RSV'den korunmak için burun akıntısı ve öksürük yaşayan bebeklerin birbirinden uzak tutulması öneriliyor.

 • RSV'ye Karşı Geliştirilen Antikor Bebekleri Koruyor
  28 Ara RSV'ye Karşı Geliştirilen Antikor Bebekleri Koruyor

  Üç ülkede yapılan araştırma, RSV'ye karşı geliştirilen antikorun bebeklerin hastaneye yatışlarını yüzde 80'den fazla azalttığını gösterdi. RSV, bebekler ve yaşlılarda solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bir virüstür. Her yıl binlerce çocuk RSV nedeniyle hastaneye başvuruyor ve birçok çocuk hayatını kaybediyor. Yapılan çalışmada, nirsevimab adlı antikorun tek dozu verilen bebeklerde hastaneye yatış oranı yüzde 83 azaldı. RSV'den korunmak için burun akıntısı ve öksürük yaşayan bebeklerin birbirinden uzak tutulması öneriliyor.

 • Beyrut'ta sağanak yağış taşkınlara neden oldu
  23 Ara Beyrut'ta sağanak yağış taşkınlara neden oldu

  Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta gün boyu süren sağanak yağış, taşkınlara ve yolların kapanmasına yol açtı. Yağmurun etkisiyle sahil yolu çöktü, birçok araç su altında kaldı ve tarihi bir bina çöktü.

 • CHP Milletvekili Bülent Tezcan taburcu oldu
  22 Ara CHP Milletvekili Bülent Tezcan taburcu oldu

  CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, 15 Aralık'ta geçirdiği kalp ameliyatı sonrası bir haftadan bu yana tedavi gördüğü hastaneden taburcu oldu. Tezcan, bir ay daha evde karantina şartlarında tedavi göreceğini açıkladı.

 • Bağcılar'da Sokak Köpekleri İnsanları Isırdı
  22 Ara Bağcılar'da Sokak Köpekleri İnsanları Isırdı

  Bağcılar'da başıboş gezen sokak köpekleri bir kişiyi ısırdı. Köpeklerin ısırdığı kişi tedbir amaçlı hastaneye kaldırılırken yoldan geçen 3 kişiye daha saldıran köpekler, belediye ekipleri tarafından uyuşturucu iğne ile uyutulduktan sonra hayvan barınağına götürüldü.

 • Bartın'da Şap Hastalığı: 12 Köy Karantina Altına Alındı
  16 Ara Bartın'da Şap Hastalığı: 12 Köy Karantina Altına Alındı

  Bartın'da büyükbaş hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle 12 köy karantina altına alınırken, 39 köyde gözetim kararı uygulanmaya başlandı.

 • Bartın'da Şap Hastalığı Nedeniyle 12 Köye Hayvan Giriş-Çıkışı Kısıtlandı
  16 Ara Bartın'da Şap Hastalığı Nedeniyle 12 Köye Hayvan Giriş-Çıkışı Kısıtlandı

  Bartın'ın Epçilerkadı köyünde bir hayvanda şap hastalığı tespit edilmesi üzerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 12 köye geçici olarak hayvan giriş ve çıkışını yasakladı. Ayrıca, 39 köyde de tedbir amaçlı gözetim bölgesi oluşturuldu.

 • Çin ve Vietnam, işbirliğini güçlendirmek için anlaşmalar imzaladı
  15 Ara Çin ve Vietnam, işbirliğini güçlendirmek için anlaşmalar imzaladı

  Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ve Vietnam'ın kritik bir reform ve kalkınma aşamasında olduğunu ve iki taraf arasındaki karşılıklı olarak faydaya dayalı işbirliğini güçlendirmenin, doğal avantajlara sahip olduğunu ve tatbiki gerekliliği yansıttığını söyledi. Wang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Vietnam'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında 30'un üzerinde işbirliği anlaşması imzalandığını belirtti.

 • Çin Ekonomisi Kovid-19 Sonrası Toparlanmada Zorluklarla Karşılaşıyor
  15 Ara Çin Ekonomisi Kovid-19 Sonrası Toparlanmada Zorluklarla Karşılaşıyor

  Çin'de kasım ayı ekonomik göstergeleri, üretim, tüketim, yatırım ve istihdam alanlarında Kovid-19 sonrası toparlanmadaki güçlüklerin sürdüğünü ortaya koyuyor. Üretim ve tüketimde toparlanma işaretleri görülürken, gayrimenkul ve özel sektör yatırımlarında süren düşüş ekonomik büyüme üzerindeki negatif etkisini devam ettirdi.

 • Ortaca'da Üretilen Ürünler İhraç Edilmek Üzere Kontrol Edildi
  14 Ara Ortaca'da Üretilen Ürünler İhraç Edilmek Üzere Kontrol Edildi

  Muğla'nın Ortaca ilçesinde üretilen ve farklı ülkelere ihraç edilmek üzere toplanan ürünler, Ortaca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından kontrol edildi. Temiz bulunan her ürüne, sağlığını kanıtlayan Bitki Sağlık Sertifikası verildi.

 • Türkiye Uzay Ajansı 5 yaşında
  13 Ara Türkiye Uzay Ajansı 5 yaşında

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Uzay yolcumuz Alper Gezeravcı son hazırlıklarını tamamladı.

 • Muğla Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi'nde 3 bin 83 candost sahiplendirildi
  12 Ara Muğla Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi'nde 3 bin 83 candost sahiplendirildi

  Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin 2018 yılında açılışını yaptığı Geçici Hayvan Bakımevi, Türkiye'nin en donanımlı barınaklarından biri olarak hizmet vermeye devam ediyor. Bugüne kadar 3 bin 83 candost sahiplendirilen bakımevinde toplamda 44 bin 606 hayvan tedavi edildi ve 22 bin 8 hayvan kısırlaştırıldı.

 • Çin, Shanghai Serbest Ticaret Bölgesi'ni uluslararası ekonomi ve ticaret kurallarına uyumlu hale getirmek için plan yayımladı
  07 Ara Çin, Shanghai Serbest Ticaret Bölgesi'ni uluslararası ekonomi ve ticaret kurallarına uyumlu hale getirmek için plan yayımladı

  Çin Devlet Konseyi, Çin (Shanghai) Pilot Serbest Ticaret Bölgesi'ni yüksek standartlı uluslararası ekonomi ve ticaret kurallarına uyumlu hale getirerek üst düzey kurumsal dışa açılımı teşvik etmek üzere kapsamlı bir plan yayımladı. Plan, mal ve hizmet ticaretini kolaylaştırma, dijital ticareti teşvik etme, fikri mülkiyet haklarının korunmasını ilerletme gibi önlemleri içermektedir.

 • Kozan'da Canlı Hayvan Pazar Yeri Yapımına Başlandı
  07 Ara Kozan'da Canlı Hayvan Pazar Yeri Yapımına Başlandı

  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından proje çerçevesinde yapılan Kozan Canlı Hayvan Pazar Yeri'nin yapımına başlandı. Proje tamamlandığında Kozan'da canlı hayvan alım satımı daha aktif hale gelecek.

 • Eski İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancocki yardımcısı ile yaşadığı yasak aşkın politikacılara ders olması gerektiğini söyledi
  01 Ara Eski İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancocki yardımcısı ile yaşadığı yasak aşkın politikacılara ders olması gerektiğini söyledi

  Eski İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Covid-19 soruşturmasında, istifasına sebep olan ilişkisinin gelecekteki politikacılara ders olması gerektiğini belirtti. Hancock, pandemi yönetimindeki hataları ve ilişkisinin etkilerini anlattı

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi, Şair Refik Durbaş'ın Adını Caddeye Verdi
  30 Kas İzmir Büyükşehir Belediyesi, Şair Refik Durbaş'ın Adını Caddeye Verdi

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, şair Refik Durbaş'ın adını ölümünün beşinci yılında Karantina semtindeki yaşadığı caddeye verdi. Durbaş'ın ailesi ile sevenlerinin katıldığı törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 'Şair Refik Durbaş unutulmaması gereken biri. Her daim anısını yaşatacağız' dedi.

 • Afyonkarahisar'da 2023 Bitki Sağlığı Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi
  30 Kas Afyonkarahisar'da 2023 Bitki Sağlığı Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

  Afyonkarahisar Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2023 Bitki Sağlığı Değerlendirme Toplantısı'na ilçe müdürlüklerinde görevli teknik personel katıldı. Toplantıda bitki sağlığı konularında bilgilendirme yapıldı ve 2024 yılında yapılacak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

 • Sivas'ta Sokak Hayvanlarına 5 Yıldızlı Bakım
  30 Kas Sivas'ta Sokak Hayvanlarına 5 Yıldızlı Bakım

  Sivas Belediyesi bünyesindeki Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, çetin geçen kış şartlarında 1100 sokak hayvanına modern tesiste 5 yıldızlı hizmet veriyor.

 • Veteriner: Türkiye'de şap hastalığı tedavi edilmeye çalışılıyor
  28 Kas Veteriner: Türkiye'de şap hastalığı tedavi edilmeye çalışılıyor

  Aksaray'da veterinerlik yapan Cumali Asal, Yeşilova'da görülen şap hastalığıyla ilgili açıklama yaparak, Türkiye'de ekonomik şartlardan dolayı hayvanların vitamin, mineral, ağrı kesici ve antibiyotik gruplarıyla tedavi edilmeye çalışıldığını belirtti. Şap hastalığının nadir görülen ve korkulacak bir hastalık olmadığını söyleyen Asal, hastalığın kontrol altına alınabileceğini ifade etti.

 • İzmir Urla'da Tatbikatta 25 Kazazede Kurtarıldı
  23 Kas İzmir Urla'da Tatbikatta 25 Kazazede Kurtarıldı

  İzmir'in Urla ilçesinde gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği denizde meydana gelen tekne kazasında 25 kazazede kurtarıldı. Tatbikata 90 personel ve 21 araç katıldı.

 • WHO, Çin'deki çocuklarda tanı koyulmamış zatürre vakaları hakkında bilgi istiyor
  23 Kas WHO, Çin'deki çocuklarda tanı koyulmamış zatürre vakaları hakkında bilgi istiyor

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin'de çocuklar arasında yayılan tanı koyulmamış zatürre vakaları hakkında daha fazla bilgi istedi. Çinli yetkililer, artışı Covid önlemlerinin kaldırılmasına bağladı. WHO, Çin'i bulaşmayı azaltmak için önlem almaya çağırıyor.

 • Batı Avustralya'da Orman Yangınları: Onlarca Ev Yandı, Tahliyeler Gerçekleştirildi
  23 Kas Batı Avustralya'da Orman Yangınları: Onlarca Ev Yandı, Tahliyeler Gerçekleştirildi

  Avustralya'nın Batı Avustralya eyaletinin batısında devam eden orman yangınlarında onlarca ev yandı, çok sayıda kişi tahliye edildi. Perth'te hava sıcaklığı ve rüzgarlar yangının kontrol altına alınmasını güçlendiriyor. Yangınların can kaybına neden olmadığı belirtilirken, elektrik direklerinin hasar görmesi sonucu bölgede birçok haneye elektrik verilemedi. Yangının kontrol altına alınması birkaç gün sürebilirken, tahliye edilenler için karantina merkezi hazırlandı.

 • Çin ve Uruguay İlişkileri Kapsamlı Stratejik Ortaklığa Yükseltildi
  23 Kas Çin ve Uruguay İlişkileri Kapsamlı Stratejik Ortaklığa Yükseltildi

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Uruguay Devlet Başkanı Luis Alberto Lacalle Pou ile yaptığı görüşmede, Çin-Uruguay ilişkilerinin 'stratejik ortaklıktan', 'kapsamlı stratejik ortaklığa' yükseltilmesine karar verildiğini açıkladı. İki lider, Kuşak ve Yol işbirliği, ticaret, yatırımlar, dijital ekonomi, yeşil kalkınma, tarım, eğitim, kültür, bilim ve teknolojik inovasyon gibi alanlarda işbirliği anlaşmaları imzaladı.

 • Filistinli Silahlı Gruplar İsrail Askerlerini ve Araçlarını Hedef Aldı
  20 Kas Filistinli Silahlı Gruplar İsrail Askerlerini ve Araçlarını Hedef Aldı

  Gazze'deki silahlı gruplar, İsrail'in yoğun bombardımanına karşılık olarak İsrail askerlerini ve araçlarını hedef aldıklarını duyurdu. Kudüs Seriyyeleri ve İzzeddin el-Kassam Tugayları, çeşitli noktalarda gerçekleşen çatışmalar ve saldırılar hakkında bilgi paylaştı. İsrail askeri araçları tanksavar roketlerle hedef alınırken, Tel Aviv'e de füze saldırısı düzenlendiği bildirildi.

 • İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları şiddetlenerek devam ediyor
  20 Kas İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları şiddetlenerek devam ediyor

  İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırıları 45. gününde artarak sürüyor.

Advertisement