Beyoğlu Kültür Yolu Festivali "Mirasın İzinde" - Son Dakika
Kültür Sanat

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali "Mirasın İzinde"

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali "Mirasın İzinde"

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında; 30 Ekim – 14 Kasım 2021 tarihleri arasında Taksim Camii, Taksim Maksemi ve Atatürk Kültür Merkezi'nde "Mirasın İzinde" temasıyla geleneksel sanatlarımızdan ebru, taş baskı, kaligrafi ve hat branşlarında sergiler, söyleşiler, atölyeler, imza günleri ve belgesel gösterimleri gerçekleşecek.

28.10.2021 11:51  Güncelleme: 12:07
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Taksim Camii Kültür Merkezi'nde, 30 Ekim Cumartesi günü, saat 15.00'te, Geleneksel Sanatlar Derneği Başkanı Ahmet Akcan'ın konuşması ile başlayacak olan "Mirasın İzinde" programı, Taksim Camii İslam, Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Ziya Altan Elmas'ın konuşmasıyla sürecek. Ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuşmalarıyla Beyoğlu Kültür Yolu Festivali'nin açılışı yapılacak.

Sergiler, atölyeler, söyleşiler…

Cahide Erel, Günseli Kato, Gürcan Mavili, Hikmet Barutçugil, Mehmet Koçer, Savaş Çevik, Semih İrteş ve Şehnaz Biçer gibi geleneksel sanatların usta isimlerinin, geleneksel sanatlardan hat, ebru, tezhip, minyatür, çini, seramik, cilt ve kalemişi kullanılarak biçimlendirdiği eserleri Geleneğin Küpleri Sergisi'nde sanatseverlerin ilgisine sunulacak.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali 'Mirasın İzinde'

Geleneksel Sanatlar Derneği'nin katkıları ile gerçekleşecek etkinlikler arasında Taksim Camii Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek Selçuklu Sergisi, Taksim Camii Maksem girişinde gerçekleşecek Hû Heykeli ve İslam Mimarisinde Cami fotoğrafları sergileri yer alacak.

Sanatçı Levent Karaduman'ın 230 cm boyunda tamamen el işçiliğiyle, HÛ kelimesi merkezinde ürettiği eser; geleneksel sanat unsurlarını tablo ve levha formundan alıp güncel ve minimalist bir yaklaşımla heykele dönüştürmüş. Hû Heykel etkinlik süresince ziyaret edilebilecek.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali süresince her gün Elmas Altun ile hat, Rıdvan Özalp ile kaligrafi, Gülay Kıran ile taş baskı ve Uğur Taşatan ile ebru atölyeleri Taksim Camii Kültür Merkezi içerisinde gerçekleşecek.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali 'Mirasın İzinde'

Üç mekânda, 15 gün boyunca geleneksel sanatlar

Taksim Camii Kültür Merkezi içerisinde sergilerin ve atölyelerin yanı sıra; 30 Ekim'de Aras Neftçi "İslam Mimarisinde Cami", 31 Ekim'de Abdullah Oğuzhanoğlu "İslam Mimarisinde Cami Tezyini", 1 Kasım'da Ahmet Akcan "Sanat Eserinde Telif Hakları", 6 Kasım'da İhsan Açık "Yeni Cami Tasarımları", 7 Kasım'da Prof. Dr. Safa Yeprem "Yahudi, Hristiyan ve Müslümanlarda Dini Müzik" ve 8 Kasım'da Muhammet Bayram "Sanat Faaliyetlerinde Vergilendirme" konularında söyleşiler yapılacak.

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde,1-5 Kasım 2021 tarihleri aralığında, her gün 14:00 – 15:30 saatleri arasında " İstanbul'un Ustaları" belgeselleri izleyicilerle buluşacak. Uğur Taşatan, Zehra Çekin, Mamure Öz, Güvenç Güven, Nursen Güven, Ömer Faruk Şerifoğlu, Gürcan Mavili, Akın Kurt ve Semih İrteş konuk sanatçı olarak gösterim salonunda bulunacak, yorumları ile izleyicilere eşlik edecek.

Mirasın İzinde etkinliklerini beyoglukulturyolu.com sitesinden ve mobil uygulamadan takip etmek mümkün olacak.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Beyoğlu Kültür Yolu Festivali 'Mirasın İzinde' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Fatma Turgut, Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi
  00:30 Fatma Turgut, Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nın ilk gününde şarkıcı Fatma Turgut, Merkez Park'ta konser verdi. Saat 21.00'de başlayan konsere vatandaşlar büyük ilgi gösterdi ve en sevilen parçalarını seslendiren Turgut'a müzikseverler eşlik etti. Karnavalın ilk gününü coşkuyla geçiren katılımcılar, Fatma Turgut'un konseriyle keyifli bir gece yaşadı.

 • Fatma Turgut, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi
  22:32 Fatma Turgut, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında şarkıcı Fatma Turgut, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konserde Turgut'un en sevilen parçalarını seslendirdiği ve müzikseverlerin eşlik ettiği belirtildi. Konser sonunda Turgut'un performansı, Adanalı müzikseverler tarafından alkışlandı.

 • Göbeklitepe, Ramazan Bayramı tatilinde 55 bin 573 kişi tarafından ziyaret edildi
  22:19 Göbeklitepe, Ramazan Bayramı tatilinde 55 bin 573 kişi tarafından ziyaret edildi

  Şanlıurfa'da bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe, Ramazan Bayramı tatilinde 55 bin 573 kişi tarafından ziyaret edildi. Bayramın birinci günü 11 bin 454, üçüncü gün ise 13 bin 857 ziyaretçiyle günlük ziyaretçi rekoru kırıldı. Vali Hasan Şıldak, Göbeklitepe'yi ziyaret ederek yapılan hizmetlerle ilgili incelemelerde bulundu ve turizmdeki ilginin memnuniyet verici olduğunu belirtti. Şanlıurfa'nın turizm potansiyelinin yüksek olduğunu vurgulayan Şıldak, bayram tatili sonunda Göbeklitepe'de 60 binin üzerinde ziyaretçi hedeflediklerini söyledi.

 • İstanbul Flüt Topluluğu, Washington'da büyüleyici bir performans sergiledi
  22:03 İstanbul Flüt Topluluğu, Washington'da büyüleyici bir performans sergiledi

  ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen Uluslararası Büyük Flüt Festivali'nde, İstanbul Flüt Topluluğu Türk bestecilerin eserlerini içeren bir konser verdi. Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinin katkılarıyla kurulan topluluk, izleyenleri büyüledi.

 • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı etkinliklerini gezdi
  20:15 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı etkinliklerini gezdi

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında açılan sergi ve atölyeleri ziyaret etti. Ersoy, sanat eserlerini inceledi ve fotoğraf sergisine katıldı. Ayrıca konser ve etkinlik alanlarını inceleyen Bakan Ersoy, atölyeler ve sergileri gezdi. Karnaval, Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin ilk durağı olarak 21 Nisan'a kadar devam edecek.

 • Safranbolu Tarihi Kentinde Bayram Yoğunluğu
  19:23 Safranbolu Tarihi Kentinde Bayram Yoğunluğu

  Safranbolu, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle Ramazan Bayramı süresince büyük ilgi gördü. Tarihi Çarşı bölgesi tarihindeki en yoğun bayram tatili sürecini yaşadı. Safranbolu Belediyesi, şehrin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak ve sürdürülebilir bir turizm anlayışıyla hareket etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Amasra 8 günde nüfusunun 100 katı turist ağırladı
  18:49 Amasra 8 günde nüfusunun 100 katı turist ağırladı

  Çeşm-i Cihan kent Amasra 8 günde 650 bin turist ağırladı. Muhteşem doğası denizi, tarihi ve kültürü ile dikkat çeken Amasra, 8 günde nüfusunun 100 katı turist ağırladı. Bayram tatili ve sıcak havaların etkisiyle binlerce insan Amasra'yı ziyaret etti. Otel ve pansiyonlar dolup taşarken, yollarda uzun araç kuyrukları oluştu. İlçe vatandaşları ve esnaf yoğunluktan memnun olduklarını belirtti.

 • Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Vefat Etti
  17:09 Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Vefat Etti

  Uzun yıllardır Bodrum'da yaşayan Şakir Öner Günhan, Türk Halk Müziği Sanatçısı, Yapımcı, Yönetmen ve Sunucu olarak uzun seneler hizmet vermiştir. 1942 yılında doğan Günhan, 2020 yılında kalın bağırsak kanserine yakalandı ve tedavi görmekteydi. Bugün öğle saatlerinde hayatını kaybetti.

 • Fotoğraf Sanatçılarından Haksızlık Sergisi
  17:03 Fotoğraf Sanatçılarından Haksızlık Sergisi

  Ankara'da bir proje kapsamında buluşan 22 fotoğraf sanatçısı, haksızlık kavramının kendilerinde yarattığı duyguyu gösteren fotoğraflardan sergi oluşturdu. Proje kapsamında fotoğraf sanatçıları, haksızlık kavramını kendi yaşadıkları haksızlıklarla anlatarak hafiflemeyi amaçladılar. Sergi, Cinnah Caddesi'ndeki Unite Ortak Mekan'da 19 Nisan'a kadar ziyaret edilebilir.

 • Türk Halk Müziği sanatçısı Şakir Öner Günhan yaşamını yitirdi
  16:49 Türk Halk Müziği sanatçısı Şakir Öner Günhan yaşamını yitirdi

  Türk Halk Müziği ve TRT sanatçısı Şakir Öner Günhan, Muğla'nın Bodrum ilçesinde kanser tedavisi gördüğü hastanede 82 yaşında yaşamını yitirdi.

 • Söke'de Yörük Kültürü Çalıştayı ve Konser Etkinliği Düzenlendi
  16:47 Söke'de Yörük Kültürü Çalıştayı ve Konser Etkinliği Düzenlendi

  Söke Yörük ve Türkmen Kültürü Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen çalıştay ve konser etkinliğinde Yörük kültürüne ilişkin paylaşımlar yapıldı. Yörüklerin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte kortej yürüyüşü, halk oyunu gösterileri ve konserler düzenlendi. Kaymakam Ali Akça, Yörük ve Türkmenlerin Anadolu'nun yurt olması sürecinde önemli bir rol oynadığını vurgulayarak etkinliği kutladı.


Advertisement