Kazlıçeşme Sanat'ta 'Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy' sergisi - Son Dakika
Kültür Sanat

Kazlıçeşme Sanat'ta 'Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy' sergisi

Kazlıçeşme Sanat\'ta \'Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy\' sergisi

İstiklal Marşı'nın kabulünün 100'üncü yılı nedeniyle, Zeytinburnu Belediyesi, TBMM ve Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı iş birliğiyle düzenlenen 'Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy' sergisi açıldı.

14.03.2021 11:49  Güncelleme: 13:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İstiklal Marşı'nın kabulünün 100'üncü yılı nedeniyle, Zeytinburnu Belediyesi, TBMM ve Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı iş birliğiyle düzenlenen 'Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy' sergisi açıldı.

İstiklal Marşı'nın kabulünün 100'üncü yılı kutlamaları çerçevesinde; Zeytinburnu Belediyesi, TBMM ve Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı iş birliğiyle düzenlenen 'Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy' adlı sergi Kazlıçeşme Sanat Galerisi'nde açıldı. Pandemi nedeniyle sınırlı sayıda özel davetlinin katıldığı serginin açılışına TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çankırı Milletvekili M. Emin Akbaşoğlu, İstanbul Milletvekilleri Ravza Kavakçı Kan, Hasan Turan, İsmet Uçma, İstanbul AK Parti İl Başkan Yardımcıları Cahit Altunay, Fatih Coşar, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Coşkun Yılmaz, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Zeytinburnu Kaymakamı Zekeriya Güney, AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı A. Selami Delibalta ve Mehmet Akif Ersoy'un torunlarından Fatoş Şengör ve Selma Aragon ile iş, sanat ve tarih camiasından önemli isimler katıldı.

İstiklal Marşı'nın kabulünün 100'üncü yılında Mehmet Akif Ersoy'un kendine ait bastonu, saati ve kalemi gibi şahsi eşyaları, orijinal fotoğrafları, el yazısı şiir örnekleri, özgün yazışmaları ve 1921'den bugüne her türlü basılı materyalleri, ülkemizin Türkiye'nin ilk Mehmet Akif koleksiyonerleri olarak tanınan M. Ruyan Soydan ve Yusuf Çağlar'ın yıllardır topladıkları malzemeler ilk kez bu sergi ile bir araya geldi.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: MEHMET AKİF ERSOY 100 YIL ÖNCESİNDEN BİR ZAFER MÜJDESİDİR

İstiklal Marşı yılı olarak kabul edilen 2021'in, yazar ve şair Mehmet Akif Ersoy'un her yönüyle anlaşılıp, anlatıldığı zengin ve anlamlı faaliyetlerle dolu olarak bir milli şuur yılı olarak geçmesini temenni ettiğini belirten TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, "İnanıyorum ki, Mehmet Akif'i anlamak, kendimizi anlamaya ve tanımaya çalışmaktır. Şanlı tarihimizle, parlak istikbalimiz arasındaki mana köprüsünü yeniden kurmaktır. Birlik ve beraberliğimizin temeli olan milli irademizin tecelligahı TBMM'mizin kuruluş felsefesini anlamaktır. Çünkü Mehmet Akif cemiyettir, millet ve milliyettir. Aynı zamanda ümmettir. Mehmet Akif 100 yıl öncesinden büyük bir zafer müjdesidir. Emperyalizme ve işbirlikçilerine, zulme ve zalime karşı kararlı duruşumuzdur. Bu bağlamda sanatın ve hayatın her aralığında Mehmet Akif'in hak ettiği şekilde anlatılmasının, milli varlığımızın bekasına, şuuruna, birlik ve beraberliğimizin ikamesine ve idamesine büyük katkılar sunacağına inanıyorum" dedi.

MEHMET AKİF ERSOY, HÜRRİYET AŞIĞIDIR

TBMM'nin kuruluşundan bugüne kadar birçok yazar, şair ve edebiyatçının millete temsilcilik yaptığını, şair ve yazar Mehmet Akif Ersoy' un da bu müstesna isimlerden bir tanesi olduğunu hatırlatan Başkan Şentop, "Kendisi sanatının yanı sıra önemli bir siyaset adamıdır. Ama en önemlisi yeri ve zamanı geldiğinde bütün vasıflarını istiklal uğruna feda edecek kadar hürriyet aşığıdır. Milli Mücadele döneminde her zaman halkın yanında olmuş, Anadolu'yu karış karış gezerek milli mücadelenin ışığını yakan kanaat önderlerinden olmuştur. Bugün burada açılışını yapacağımız Mebus ve Şair Mehmet Akif Ersoy Sergisi ilk meclisimizin ruhunu, milli birlik ve beraberlik şuurunu, sanat ve siyaset ilişkisini izahata kavuşturmak açısından da ders çıkarmamız gereken mesajlar taşımaktadır" diye konuştu.

BAŞKAN ARISOY: İSTİKLAL HARBİMİZİN MANİFESTOSU

Serginin açılış konuşmasını yapan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy; İstiklal Marşı'nı yazan Mehmet Akif'in özellikle mebus kimliği ile yeterince tanınmadığına değindi.

Arısoy, "İstiklal Marşı, büyük şair ve dava adamı Mehmet Akif Ersoy'un, Anadolu'nun dört bir yanında devam eden Milli Mücadele'nin ruhunu ve kararlılığını yansıtan ve aynı zamanda o büyük mücadeleye coşku ve heyecan kazandıran abidevi bir eser. Bir direnişin destanı. İstiklal Harbimizin manifestosu. Mehmet Akif merhumun hasta yatağında söylediği gibi, Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın. Bu vesileyle milli şairimizi, bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle minnetle anıyoruz. 2021'i İstiklal Marşı Yılı ilan eden Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'a, Mehmet Akif Ersoy'a ait hatıraları yıllardır titizlikle sahiplenen M. Ruyan Soydan'a, Akif Bey'in torunlarından Fatoş Şengör hanımefendiye, sergimizin küratörü Ömer Faruk Şerifoğlu'na ve emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Programın ardından Doç.Dr. Murat Kara tarafından resmedilen Mehmet Akif Portresi, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy tarafından TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'a takdim edildi.

MEBUS VE ŞAİR: MEHMET AKİF ERSOY SERGİSİ

İstiklal Marşı'nın ilk el yazısı örnekleri, ilk taş plaklarının yer aldığı "Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy" sergisi, TBMM'nin 1'inci Dönem Burdur Mebusu ve İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un çok fazla bilinmeyen mebus kişiliği ile şiirleri, Milli Mücadele'deki rolü, ailesi, entelektüel çevresi ve yaşamına ışık tutuyor. Her biri özel seçilmiş Mehmet Akif Ersoy'dan yadigar eserler, Prof. Dr. Mehmet Kaplan, Prof. Dr. Orhan Okay, Ertuğrul Düzdağ, Prof. Dr. İsmail Kara, M. Ruyan Soydan, Ömer Faruk Şerifoğlu, Kamil Büyüker gibi uzmanların metinleri eşliğinde sergileniyor.

İstiklal Marşımızın kabulünün 100'üncü yılında Mehmet Akif Ersoy'un kendine ait bastonu, saati ve kalemi gibi şahsi eşyaları, orijinal fotoğrafları, el yazısı şiir örnekleri, özgün yazışmaları ve 1921'den bugüne her türlü basılı materyalleri, ülkemizin "ilk Mehmet Akif koleksiyonerleri" olarak tanınan M. Ruyan Soydan ve Yusuf Çağlar'ın yıllardır topladıkları malzemeler ilk kez bu sergi ile bir araya geliyor.

Ayrıca, Şerif Muhiddin Targan'ın Mehmet Akif portresi ve Heykeltıraş Yavuz Görey'in vefatında bizzat yüzünden kalıp aldığı Akif büstü gibi orijinal sanat eserleri ve devlet arşivlerindeki resmi evraklar sergide dikkat çekiyor.

16 Mayıs 2021 tarihine kadar Kazlıçeşma Sanat'ta açık kalacak 'Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy' sergisinin küratörlüğünü Ömer Faruk Şerifoğlu, danışmanlığını ise Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı adına M. Ruyan Soydan yaptı.


Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat Kazlıçeşme Sanat'ta 'Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy' sergisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Şanlıurfa'da Göbeklitepe'de Sıra Gecesi Etkinliği Düzenlendi
  12:54 Şanlıurfa'da Göbeklitepe'de Sıra Gecesi Etkinliği Düzenlendi

  Şanlıurfa Valiliği koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü desteğiyle Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Göbeklitepe'de sıra gecesi etkinliği düzenlendi. Urfa Ahengi Müzik Topluluğu tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, yerli ve yabancı ziyaretçiler türkülere eşlik edip halay çekti.

 • Torbalı Öğretmenler Korosu Türk Polis Teşkilatı'nın Kuruluş Yıl Dönümü İçin Konser Verdi
  12:49 Torbalı Öğretmenler Korosu Türk Polis Teşkilatı'nın Kuruluş Yıl Dönümü İçin Konser Verdi

  Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı öğretmenlerin oluşturduğu 'Torbalı Öğretmenler Korosu', Türk Polis Teşkilatının 179. kuruluş yıl dönümü nedeniyle konser verdi. Torbalı Belediye Kültür Merkezi'ndeki konserde koro şefi Ayşe Demir Çavga, orkestra şefleri Hüseyin Dereli ve Seçkin Al yönetiminde sahne alan solistler ve koristler, sevilen türküleri seslendirdi. Kaymakam Ercan Öter, Belediye Başkanı Övünç Demir, İlçe Emniyet Müdürü Muhittin Murat Yener ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun da konsere katıldı.

 • Türkiye, üç kültürel mirası daha UNESCO'ya aday gösterdi
  11:59 Türkiye, üç kültürel mirası daha UNESCO'ya aday gösterdi

  Türkiye, Antep İşi Nakışı, Geleneksel Keçe Yapımı ve Yoğurt Yapımının Geleneksel Yöntemleri ve İlgili Sosyal Uygulamaları UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne eklemek için başvuruda bulundu. Türkiye, 2025 yılında yapılacak toplantıda bu başvuruların değerlendirilmesini bekliyor.

 • Serhat Turak'ın yönettiği 'Destanların Dansı' AKM'de sahnelendi
  11:55 Serhat Turak'ın yönettiği 'Destanların Dansı' AKM'de sahnelendi

  Sanat yönetmenliğini Serhat Turak'ın üstlendiği Türk destanlarının dans, gösteri ve görsel şovlarla anlatıldığı 'Destanların Dansı', Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Türk Telekom Opera Salonu'nda sahnelendi. Gösteride Nuh Tufanı, Dede Korkut, Dört Element, Nevruz, Sarı Gelin, Cevanşir, Alparslan gibi canlandırmalarla tarihsel bir akış sunuluyor.

 • Malatya İl Müftülüğüne atanan Ramazan Dolu için cübbe giyme programı düzenlendi
  11:53 Malatya İl Müftülüğüne atanan Ramazan Dolu için cübbe giyme programı düzenlendi

  Malatya İl Müftülüğüne atanan Ramazan Dolu için cübbe giyme programı düzenlendi. Vali Ersin Yazıcı, devir teslim programında yeni görevlere başlayacak olan Dolu'ya başarılar diledi. Yazıcı, geçen yıl yaşanan depremin şehirde olumsuz etkiler bıraktığını belirterek, Müftülük çalışanlarının bu sorumluluğu taşımaya devam edeceğine inandığını söyledi. Programda, Şahin Yıldırım tarafından Dolu'ya cübbesi giydirildi.

 • Afyonkarahisar Belediyesi, Zafer Müzesi'nin restorasyonu için adım attı
  11:28 Afyonkarahisar Belediyesi, Zafer Müzesi'nin restorasyonu için adım attı

  Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, Zafer Müzesi'nin restorasyonu için başvuruda bulundu.

 • Meltem Güdemezoğlu: Engelleri Aşan Bir Sanatçının Hikayesi
  11:22 Meltem Güdemezoğlu: Engelleri Aşan Bir Sanatçının Hikayesi

  Meltem Güdemezoğlu, Gaziantep'in tarihi dokusunu yansıtan sıcak topraklarda doğmuş ve serebral palsi engeline rağmen hayatın zorluklarına meydan okuyarak ilerlemiştir. Mesleki başarılarıyla tanınan Güdemezoğlu, aynı zamanda şairlik ve yazarlık alanında da kendini kanıtlamıştır. İstanbul'a olan tutkusu ve çeşitli sanat dallarına olan ilgisiyle de bilinen sanatçı, Türkiye'nin kültürel zenginliğine katkıda bulunmaktadır.

 • İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Doğaltaş Tasarım Yarışması'nın Kazananlarına Ödüllerini Verdi
  10:58 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Doğaltaş Tasarım Yarışması'nın Kazananlarına Ödüllerini Verdi

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Marble İzmir-29. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı kapsamında düzenlenen Uluslararası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması'nın kazananlarına ödüllerini verdi. Yarışmanın amacı, Türk doğal taşını genç tasarımcılar aracılığıyla dünyaya daha fazla duyurmak ve sektöre katkı sağlamaktır.

 • Düzce Valisi Selçuk Aslan, kültürel mirasın korunmasının önemini vurguladı
  10:14 Düzce Valisi Selçuk Aslan, kültürel mirasın korunmasının önemini vurguladı

  Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Adige Kültür Derneği'ni ziyaret ederek, kültürel faaliyetler hakkında bilgi aldı. Vali Aslan, kültürler arası etkileşimin önemine dikkat çekerek, kültürel mirasın korunup gelecek nesillere aktarılmasının değerini vurguladı.

 • Ferhan Şensoy'un Hayrola Karyola oyunu AKM'de sahnelendi
  09:58 Ferhan Şensoy'un Hayrola Karyola oyunu AKM'de sahnelendi

  Ferhan Şensoy'un kaleme aldığı Hayrola Karyola oyunu, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sanatseverlerle buluştu. Oyunda müzik eşliğinde seyirciyle etkileşim halinde olan genç çiftlerin komik ve trajik durumları anlatılıyor. Oyun, geleneksel Türk tiyatrosu normlarından yararlanılarak sahneleniyor. Oyuncular, oyunu keyifle oynadıklarını ve yeni eklemelerle daha keyifli bir boyut kazandığını belirtiyor.

 • 27 yıllık harik ustasından alternatif üretim
  09:32 27 yıllık harik ustasından alternatif üretim

  Bitlis'te 27 yıldır harik sanatıyla uğraşan Haydar Yılmaz, büyük boy hariklere alternatif olarak süs eşyası ve hediyelik mini harik üretimi yapıyor. Yıllardır bu sanatı yaşatmak için mücadele veren Yılmaz, destek bulamadığını belirtiyor. Mini hariklerin piyasasını oluşturmayı hedefleyen Yılmaz, bu sayede atölyesinde istihdam sağlamayı amaçlıyor.

 • 10 yaşındaki Sanem Ertan, Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci'ye akrostiş şiir hediye etti
  09:29 10 yaşındaki Sanem Ertan, Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci'ye akrostiş şiir hediye etti

  Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci, 10 yaşındaki Sanem Ertan'ı ağırlayarak kendisine yazılan akrostiş şiiri hediye aldı. Başkan Zencirci, duygulandığını belirterek minik Sanem'e teşekkür etti.


Advertisement