İlyas Salman, yargılandığı davada hakim önüne çıktı: Ben muhalif bir insanım. Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım - Son Dakika

İlyas Salman, yargılandığı davada hakim önüne çıktı: Ben muhalif bir insanım. Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım

22.03.2022 12:24

İlyas Salman 25 Ocak 2021'de Türk milletini aşağılayıcı ifadeler kullandığı iddiasıyla hakim karşısına çıkmış. Suçlamaları reddeden Salman, "Ben muhalif bir insanım. Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım. Kesinlikle halka hakaret etmedim. Mevcut hükümete oy veren halka uyarı mahiyetinde eleştiren söz söyledim" ifadelerini kullandı.

İlyas Salman, 25 Ocak 2021 tarihinde katıldığı YouTube programında kullandığı ifadeler nedeniyle mahkemelik olmuştu. O programda "Recep Tayyip Erdoğan, bana dünyanın en büyük ödülünü verse, yanına da dağlar dolusu para koysa ben gidip, Recep Tayyip Erdoğan'dan ödül almam. Çünkü o ödülü, bu akılsız halkın verdiği oylarla aldı zaten. Ama ödülü kötü kullandı." sözlerini sarf eden Salman, bu yayını bir de sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

2 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Salman hakkında, "Türk milletini aşağılayıcı ifadeler" kullandığı iddiasıyla 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Davanın ilk duruşmasında ise Salman savunma yaptı.

"BİZİM İŞİMİZDE GELİR BELLİ OLMAZ"

Anadolu 54. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık İlyas Salman katıldı. Duruşmada Salman'ın avukatı da yer aldı. Salman kimlik tespiti yapıldığı sırada aylık ortalama geliri sorulunca "Bizim işimizde gelir hiç belli olmaz. Bir ay gelir 100 bin kazanırsın, bir ay gelir hiç kazanamazsın" şeklinde cevap verdi.

Türk milletine hakaret ettiği iddia edilen İlyas Salman hakim karşısında: Ben muhalif bir insanım

"MUHALİF TAVRIMI BELLİ ETMEYE ÇALIŞTIM"

İlyas Salman üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirterek "Sanat hayatın kendisi olmasa da hayatın kendisi gibi olduğunu düşünüyorum. Ben muhalif bir insanım. Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım. Bunu gerçekleştirirken de hiçbir şeyden yılmamak gerektiğini düşünüyorum. Kesinlikle halkla hakaret etmedim. Mevcut hükümete oy veren halka uyarı mahiyetinde eleştiren söz söyledim. Günümüzde açlık sınırının altında yaşayan milyonlarca insanlar vardır. Beni ceza vererek de el sallayarak de uğurlayabilirsiniz. Ben istediğim düzene kavuşsam bile o zaman da eleştirmeye muhalif kişiliğime devam edeceğim. Çünkü güzelin de güzeli vardır" ifadelerini kullandı.

Türk milletine hakaret ettiği iddia edilen İlyas Salman hakim karşısında: Ben muhalif bir insanım

DURUŞMA ERTELENDİ

Sanık avukatı müvekkilinin savunmasını katıldığını, suça konu konuşmanın tam olarak incelenmediğini kaydederek suçun unsurlarının oluşmadığını öne sürdü. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde sanatçıların daha fazla ifade özgürlüğüne sahip olduğuna dair kararlar olduğunu hatırlatan avukat, müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Avukat, İlyas Salman'ın duruşmalardan vareste tutulmasını istedi. Ara kararını açıklayan mahkeme Salman'ın duruşmalardan vareste tutulmasına karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede Salman'ın 25 Ocak 2021'de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında Türk milletini aşağılayan ifadelerde bulunduğu öne sürülüyor. İddianamede İlyas Salman'ın "Türk milletini alenen aşağılama" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması isteniyor.

"BEN GÖREVİMİ YAPMAKTAN DOLAYI MUTLUYUM"

Duruşma salonundan çıkmasının ardından konuşan Salman, "Ben muhalif bir sanatçı olarak görevimi yaptım. Ben görevimi yapmaktan dolayı mutluyum. Sanatçı yapısı gereği muhaliftir. Hangi düzen gelirse gelsin onun eleştirisini yapar, alkışına kulak asmaz. Çok fazla söyleyecek bir şeyim yok" dedi.

"ATEİSTİM, CENAZEMİ TÜRKÜ SÖYLEYEREK UĞURLASINLAR"

Ünlü sanatçı Salman, geçtiğimiz aylarda katıldığı bir programda ateist olduğunu belirterek "Başıma ne alevi dedesi, ne Sünni hocası, ne haham ne de papaz gelmesin" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. Salman ayrıca sadece dostlarının kendisini türküler eşliğinde son yolculuğuna uğurlamasını talep etmişti.

YORUMLAR (2)
500
Son dakika haberi... Konya'da Türk İslam Dünyası Şehit ve Gazi Aileleri Buluşması gerçekleştirildi Son dakika haberi... Konya'da Türk İslam Dünyası Şehit ve Gazi Aileleri Buluşması gerçekleştirildi Hartum Yunus Emre Enstitüsü, Sudanlı ressam Rua Kemal'in sergisine ev sahipliği yaptı Hartum Yunus Emre Enstitüsü, Sudanlı ressam Rua Kemal'in sergisine ev sahipliği yaptı Eski nişanlısının yüzüne kimyasal madde atan adamın savunması pes dedirtti: Kimyasal, araç temizliği için yanımdaydı, temizlik konusunda titizim Eski nişanlısının yüzüne kimyasal madde atan adamın savunması pes dedirtti: Kimyasal, araç temizliği için yanımdaydı, temizlik konusunda titizim
Kaynak: DHA

Son Dakika Magazin İlyas Salman, yargılandığı davada hakim önüne çıktı: Ben muhalif bir insanım. Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement