İYİ Partili Bilge Yılmaz, partisinden istifa etti - Son Dakika
Politika

İYİ Partili Bilge Yılmaz, partisinden istifa etti

İYİ Parti'de yerel seçimler sonrası Genel Başkan Meral Akşener'i istifaya çağıran İYİ Partili Prof. Dr. Bilge Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla partisinden istifa ettiğini duyurdu.

21.04.2024 17:29  Güncelleme: 17:46

31 Mart yerel seçimleri sonrası İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığı görevini bırakan ve Genel Başkan Meral Akşener'e istifa çağrısı yapan Bilge Yılmaz şimdi de partisinden istifa ettiğini açıkladı.

İYİ Partili Bilge Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı uzun bir açıklamayla partisinden istifa ettiğini kamuoyuna duyurdu.

Yılmaz, yayınladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

"2021 senesinden bu yana daha demokratik ve daha müreffeh bir ülkede yaşamak için sizlerle birlikte siyasi bir mücadele verdim. Türkiye'ye gelirken, iktidara destek verenler dâhil daha iyi bir Türkiye hayal eden milyonlarca makul seçmeni İYİ Parti'nin ikna edebileceğini ve bunu başarabilecek kadro ve söylemlere sahip olduğunu düşünüyordum. Açıkçası, beklentilerimde beni yanıltmayan birçok uzmanlık sahibi ve düzgün karakterli insanla tanıştım partide. Beni partim için çalışmaya bu insanların samimiyeti ve ülkelerine duyduğu sevgi teşvik etti, yüreklendirdi. İYİ Parti, doğru bir kurumsal yapı ve güçlü liderlik ile seçmenin talep ettiği boşluğu doldurmaya aday bir aktördü.

İYİ Partili Bilge Yılmaz, partisinden istifa etti
Bilge Yılmaz

"ZAAFİYETLERİNİ HEP BİRLİKTE GÖRDÜK"

Ne var ki, zaman içinde partinin zaafiyetlerini hep birlikte gördük. Partimizin kurumsal yapısı kişilerin çıkar, eğilim ve beklentileri karşısında çöktü. Parti lideri Sn. Meral Akşener ise Altılı Masa sürecinin her aşamasında kötü bir müzakere süreci yürüttü ve Kemal Kılıçdaroğlu adaylığını önleyemedi. Bu süreç, 3 Mart günü sert ve duygusal bir tepkiyle masadan ayrılma ve 3 gün sonra 7 cumhurbaşkanı yardımcılığı modelini kabul ederek masaya dönmeyle sonuçlandı. Bu tutarsızlık liderin siyasi kredisini tüketti. Geride kalan bir sene içinde ise sürekli olarak bir mağdur psikolojisi içinde ve yaşadığı bütün sorunların kaynağını dışarıda arayan, kendini sadece dışarıya düşmanlık ederek meşrulaştıran bir liderlik tarzı izledik. Artık kendi dışına konuşamayan, toplumun sadece sansasyonel haberler ve skandallarla ilgisini çekebilen bir parti kaldı geriye. Birçok iyi niyetli, temiz karakterli insan milletvekili aday listelerine ve belediye başkan adaylarına baktıkça haksızlığa uğradığını, emeğini boş yere heba ettiğini düşünüyor. Partiye oy veren vatandaşlar ise tepkilerini ya sandığa gitmeyerek ya da başka partilere oy vererek gösteriyor. Geldiğimiz nokta budur.

İYİ Partili Bilge Yılmaz, partisinden istifa etti
Bilge Yılmaz

"MEVCUT GENEL BAŞKAN ADAYLARININ REKABETİNİN YARATTIĞI ATMOSFER"

2023 yılında birçok kez İYİ Parti'nin ülkemizde iyi bir yönetime kavuşması için kilit bir görevi olduğunu ve kurumsal problemlerini çözmek zorunda olduğunu hem yetkili kurullarda hem de kamuya açık bir şekilde dile getirdim. Genel başkanımızın ricası ile Aralık 2023'te parti liderliğine son bir şans vermek için geri çekildim. Maalesef kötü gidiş devam edince 28 Şubat 2024'te şahsi çıkarların ortak hedeflerin önüne geçtiğini, muhalefet partilerinin genel seçim kazanabilmesi için yeniden yapılandırılması gerektiğini açıkladım. Önümüzde bir kongre süreci var ve Sn. Meral Akşener örnek bir davranış göstererek aday olmayacağını açıkladı. Ne var ki, İYİ Parti'nin bu cendereden çıkabilmesi mevcut genel başkan adaylarının rekabetinin yarattığı atmosfer ile mümkün olmayacak.

İYİ Partili Bilge Yılmaz, partisinden istifa etti
Bilge Yılmaz

"YANLIŞ TERCİHLER BENİ İYİ PARTİ'DEN AYRILMAYA VE ÜLKEMİZ İÇİN YENİ BİR YAPI ALTINDA ÇALIŞMAYA İTİYOR"

Bu süreçte umudum başkaydı. Parti olarak geldiğimiz noktayı ortak akıl ile ele almalı ve meseleyi genel başkanlık rekabetinin ötesine taşımalıydık. İYİ Parti'nin meselesi kimin genel başkan olacağı değil partinin nasıl yeniden toplumun tamamına konuşabilecek ve umut veren bir yapıya dönüşeceğidir. Görüyorum ki, bu noktanın çok uzağındayız. Bir yılı aşkın süredir yapılan yanlış tercihler beni İYİ Parti'den ayrılmaya ve ülkemiz için yeni bir yapı altında çalışmaya itiyor. Ancak seçim sürecinde partiye zarar vermemek ve delegenin bana verdiği GİK üyeliği yetkisine ihanet etmemek için bekledim. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışmış olmanın huzuruyla İYİ Parti'den ayrılıyorum. İYİ Parti'de birlikte çalışma fırsatı yakaladığım tüm vatansever insanlara minnettarım. Başta genel başkan adayları olmak üzere herkese gelecek kongrede başarılar diliyorum."

İYİ Partili Bilge Yılmaz, partisinden istifa etti
Bilge Yılmaz ve Meral Akşener

YEREL SEÇİM SONRASI AKŞENER'İ İSTİFAYA ÇAĞIRMIŞTI

31 Mart akşamı sosyal medya hesabı X'ten paylaşımda bulunan Bilge Yılmaz, İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığı görevinden istifa etmişti. Akşener'i de istifaya çağıran Yılmaz, "İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener'i istifaya davet ediyorum. Önümüzdeki genel seçimlerde ülkemizin AK Parti iktidarının kötü ve beceriksiz yönetiminden kurtulması için bugünden çalışmaya başlamalıyız. Bu sonuçlar göstermiştir ki yapacak çok işimiz var, kaybedecek vaktimiz yok. Bu yönde yapacağım çalışmalara ağırlık verebilmek için İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığı görevimden istifa ediyorum." ifadelerini kullanmıştı.

İYİ Partili Bilge Yılmaz, partisinden istifa etti
Abdullah Aydemir
Abdullah Aydemir
Sondakika.com - Politika

Son Dakika Politika İYİ Partili Bilge Yılmaz, partisinden istifa etti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (13)

 • Mustafa karaca: Zanediyorumki iyi parti milletvekillerinin, yöneticilerinin ve seçmenlerinin çoğunun sol kökenli veya sol’a yakın olduğu anlaşıliyor.çünkü hepisinin ortak noktası neden masadan kalktınız.neden chp den uzaklaştınız.yani ülkücülük veya merkez sağla alakaları görünmiyor. 69 51 Yanıtla
  Erol MARASLI: Tam tersi düşünüyorum.istafalar dahada gelecek ve Yavuz agıralioğlunun kuracagı partiye katılacaklar 57 23
 • Cengiz Kaya: CHP sırt çevirdiler CHP tek başına akp ve ortaklarını sandığa gömdü iyi parti seçimlerde birşey kazanamadi ben iyi partiye uyedim istifa ettim ve oyumu CHP verdim 51 46 Yanıtla
  huseyin ergun: Partiyi chp ye sattık deseniz daha İYİ olurdu. 2 0 Bu Kim: chp tek başina derken ? dem ne kardeşiniz degilmi? 0 0 mu null: Öngörü yanlış CHP ne yaptı da kazandı. Bir çalışması mı var ki. Birkaç projesini saysana. Ak partililer sandığa gitmedi. Giden YRP ye verdi. Ayrıca Emeklilerde Ak partiye oy vermedi. CHP lilerde sandığa gitti. O zaman bu sonuç çıktı. 0 0
 • hasan h. Bey: iktidarin etegine yapisir demedi demeyin 27 39 Yanıtla
  huseyin ergun: Al sana bonservis elinde bir transfer. Doğru chp ye. 14 2
 • Bu Kim: masadan eksiliyor dostlar ) 28 4 Yanıtla
 • crazy pence: 4 yıla iyi parti diye bir parti kalmayacak bu bir gerçek 18 0 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement