Son dakika Toprak Kayması haberleri, Toprak Kayması son dakika, son dakika Toprak Kayması

Son Dakika Toprak Kayması Haberleri

 • Erzincan İl Emniyet Müdürü İliç'teki Tedbirleri İnceledi
  11:32 Erzincan İl Emniyet Müdürü İliç'teki Tedbirleri İnceledi

  Erzincan İl Emniyet Müdürü Kenan Kurt, İliç ilçesinde yaşanan toprak kaymasının ardından görev yapan polis ekiplerinin tedbirlerini yerinde inceledi. Kurt, hazır kuvvet personeli ve takviye gelen emniyet personeline ziyarette bulunarak görevlerinde kolaylıklar diledi.

 • Bakan Bayraktar: Heyelan riski olan toprak kütlesine müdahale çalışmalarımız hızla devam ediyor
  11:30 Bakan Bayraktar: Heyelan riski olan toprak kütlesine müdahale çalışmalarımız hızla devam ediyor

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden sahasında yaşanan toprak kayması sonrasında heyelan riski olan toprak kütlesine müdahale çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti. Heyelan riskini ortadan kaldırmak için yapılan çalışmalarda hummalı bir çalışma görüldü.

 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Heyelan riski olan toprak kütlesine müdahale çalışmaları devam ediyor
  10:32 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Heyelan riski olan toprak kütlesine müdahale çalışmaları devam ediyor

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden sahasında yaşanan toprak kayması sonrasında heyelan riski olan toprak kütlesine müdahale çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti. 13 Şubat'ta meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan 9 işçi için arama çalışmaları heyelan riski nedeniyle durdurulmuştu. Bakan Bayraktar, paylaştığı görüntülerde hummalı bir çalışmanın sürdüğünü gösterdi.

 • KTÜ Heyelan Uygulama ve Araştırma Merkezi, İliç'teki Liç Yüksekliği Hakkındaki Açıklamasını Düzeltti
  16:52 KTÜ Heyelan Uygulama ve Araştırma Merkezi, İliç'teki Liç Yüksekliği Hakkındaki Açıklamasını Düzeltti

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Heyelan Uygulama ve Araştırma Merkezi, İliç'teki liç yüksekliği hakkındaki önceki açıklamasını düzeltti. KTÜ, yaptığı açıklamada, jeomembran ile liç yığınının en üst kotu arasındaki yüksekliğin 91 metre olduğunu belirtti. Daha önce yapılan açıklamada ise liç yüksekliğinin 257 metreye ulaştığı ifade edilmişti.

 • CHP Milletvekili Şevkin: İliç'teki olay heyelan değil, ihmaller zinciri sonucu akmasıdır
  16:06 CHP Milletvekili Şevkin: İliç'teki olay heyelan değil, ihmaller zinciri sonucu akmasıdır

  CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Erzincan İliç'teki maden faciasıyla ilgili yaptığı konuşmada, olayın heyelan değil, bir liç yığınının ihmaller zinciri sonucu akması olduğunu belirtti. Şevkin, ölümler üzerinden siyaset yapmayı bırakarak denetim mekanizması kurulması ve madenlerin uluslararası şirketlere ve içerideki şirketlere peşkeş çekilmesinin durdurulması gerektiğini vurguladı.

 • CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır: Emekli bayram ikramiyesi en az asgari ücret kadar olmalı
  15:50 CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır: Emekli bayram ikramiyesi en az asgari ücret kadar olmalı

  CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya yükseltilmesine yönelik düzenlemeye ilişkin eleştirilerde bulundu. Başarır, Türkiye'deki ekonomik durumu ve adalet sorununu da değerlendirdi. Ayrıca, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkan adaylarının tanıtım fotoğraflarındaki farklılıklara da dikkat çekti.

 • Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Günebakan köyünde inceleme yaptı
  14:55 Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Günebakan köyünde inceleme yaptı

  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar'ın Günebakan köyünde yaşanan heyelanlar sonrasında bölgede yeniden inceleme yaptı. Hatipoğlu, köydeki hasarları ve yapılan çalışmaları değerlendirdi. Bölgedeki jeolojik etütlerin devam ettiğini belirten Hatipoğlu, vatandaşların mağdur olmaması için gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

 • KESK Samsun Şubeler Platformu, İliç'teki Maden Felaketine Tepki Gösterdi
  11:47 KESK Samsun Şubeler Platformu, İliç'teki Maden Felaketine Tepki Gösterdi

  KESK Samsun Şubeler Platformu üyeleri, Erzincan'ın İliç ilçesinde yaşanan maden felaketine tepki gösterdi. KESK Dönem sözcüsü İsmail Yavuz, insanı ve doğayı merkezine koymayan politikaların sonucunun katliam, acı ve ölüm olduğunu belirtti. Ayrıca, madencilik faaliyetlerinin kamulaştırılması çağrısı yapıldı.

 • CHP Heyeti, Erzincan'daki maden faciasını yetkililere bildirmişti
  11:47 CHP Heyeti, Erzincan'daki maden faciasını yetkililere bildirmişti

  CHP İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Erzincan İliç'teki maden faciasıyla ilgili olarak daha önce bölgeye gittiklerini ve yetkililere felaketin olabileceğini bildirdiklerini açıkladı. İlgezdi, maden ocağının çevreye verdiği zararları dile getirdiklerini ancak iktidarın önlem almadığını belirtti. Ayrıca, maden ocağını işleten şirkete verilen yatırım teşviklerine de değindi ve işçi ölümlerini cinayet olarak nitelendirdi.

 • Borçka'da hasar tespit çalışmaları sürüyor
  11:00 Borçka'da hasar tespit çalışmaları sürüyor

  Artvin'in Borçka ilçesinde meydana gelen sel sonrası Devlet Su İşleri yetkilileri, taşkın riskini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. İlçe merkezi ve köylerde selin vurduğu dere ve taşkın riski altında bulunan bölgeler tespit edilerek kayıt altına alındı.

 • Artvin Borçka'da sel sonrası taşkın riski çalışmaları sürüyor
  10:57 Artvin Borçka'da sel sonrası taşkın riski çalışmaları sürüyor

  Artvin'in Borçka ilçesinde meydana gelen sel sonrası Devlet Su İşleri yetkilileri, taşkın riskini ortadan kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Selin vurduğu bölgeler tespit edilerek kayıt altına alındı. Hasar tespit ve inceleme çalışmaları devam ediyor.

 • Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum
  09:58 Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum

  Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasının ardından 9 işçinin arama çalışmaları durduruldu. Madenin aktif fay hattı üzerinde kurulduğu iddialarına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 'İlk defa duyuyorum, ihbar kabul ediyorum, bunu araştıracağım.' şeklinde yanıt verdi.

 • Denizli'de AKUT, Dağda Mahsur Kalan Keçiyi Kurtardı
  09:58 Denizli'de AKUT, Dağda Mahsur Kalan Keçiyi Kurtardı

  Denizli'nin Buldan ilçesinde keçilerini otlatan çobanın bir keçisi sürüye ulaşamayarak dağda mahsur kaldı. AKUT ekibi, 5 saat süren operasyonla keçiyi kurtardı. Operasyon sırasında çekilen fotoğraflar, keçinin AKUT ekipleriyle birlikte poz verdiği anları gösteriyor. Bölgedeki sarp yapının hayvancılık yapan vatandaşlar için zorluklar oluşturduğunu belirten muhtar, AKUT ekibine minnettar olduklarını ifade etti.

 • Çalışma esnasında toprak kaydı: 1 işçi yaralı
  09:24 Çalışma esnasında toprak kaydı: 1 işçi yaralı

  Tekirdağ Çorlu'da bir apartman önünde izolasyon çalışması yapılırken toprak kayması meydana geldi. İşçi çukura düşerek yaralandı. Olay sonrası yaralı işçi hastaneye kaldırıldı.

 • Bakan Bayraktar, maden sahasındaki göçük altında kalan işçilerin yakınlarıyla incelemede bulundu
  09:23 Bakan Bayraktar, maden sahasındaki göçük altında kalan işçilerin yakınlarıyla incelemede bulundu

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden sahasında yaşanan toprak kayması sonrası göçük altında kalan işçilerin yakınlarıyla sahada incelemede bulundu. Bayraktar, heyelan riskini ortadan kaldırmak için iş makinelerinin 24 saat aralıksız çalıştığını ve kardeşlerine ulaşmak için yoğun bir mücadele verdiklerini belirtti.

 • 3. Ordu Komutanı İliç'teki Arama-Kurtarma Timlerini Denetledi
  09:16 3. Ordu Komutanı İliç'teki Arama-Kurtarma Timlerini Denetledi

  3. Ordu Komutanı Korgeneral Veli Tarakcı, İliç'te meydana gelen toprak kayması sonrasında bölgede alınan tedbirleri yerinde görerek 3. Ordu Komutanlığı İstihkam Savaş Tabur Komutanlığı emir komutasındaki orta seviye arama-kurtarma timlerini denetledi. Erzincan'ın İliç ilçesinde 13 Şubat tarihinde bir maden ocağında meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan 9 işçi için çalışmalara katılmak üzere 3. Ordu Komutanlığı İstihkam Savaş Tabur Komutanlığı emir komutasındaki orta seviye arama-kurtarma timleri olayın yaşandığı ilk andan itibaren bölgede görev aldı. Yapılan tüm çalışmalara özveriyle katılan timleri 3'üncü Ordu Komutanı Korgeneral Veli Tarakcı bölgede denetledi.

 • Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor
  08:19 Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor

  Kara yollarının yapım, bakım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde ulaşım kontrollü sağlanıyor. Çeşitli bölgelerde yapılan çalışmalar sebebiyle bazı yollar trafiğe kapatılmış veya tek şeritten kontrollü olarak kullanılmaktadır. Sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri önemlidir.

 • Bakan Özhaseki, maden sahasındaki laboratuvarlarda inceleme yaptı
  00:50 Bakan Özhaseki, maden sahasındaki laboratuvarlarda inceleme yaptı

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden sahasında yaşanan toprak kayması olayının ardından bölgeye sevk edilen Mobil Su ve Atıksu İzleme Laboratuvarı'nda incelemelerde bulundu. Bakan Özhaseki, yapılan analizler ve izleme çalışmaları hakkında bilgi aldı ve alınan numunelerde zehirli bir atığa rastlanmadığını belirtti.

 • Venezuela'da kaçak altın madeninde göçük: En az 30 ölü, 100 kişi toprak altında
  21 Şub Venezuela'da kaçak altın madeninde göçük: En az 30 ölü, 100 kişi toprak altında

  Venezuela'nın Bolivar eyaletinde kaçak işletilen Bulla Loca adlı altın madeninde göçük meydana geldi. Göçüğün heyelandan kaynaklandığı belirtilirken, faciada en az 30 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 100 kişinin toprak altında mahsur kaldığı belirtilirken, bölgeye helikopterle arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

 • İşçi yakınları altın madenindeki arama faaliyetlerinin durdurulmasına tepki gösterdi: Çalışmaları gösterin bize
  21 Şub İşçi yakınları altın madenindeki arama faaliyetlerinin durdurulmasına tepki gösterdi: Çalışmaları gösterin bize

  Erzincan İliç'teki maden faciası sonrasında liç yığının altında kalan 9 işçiyi arama çalışmaları heyelan riski nedeniyle durdurulurken, işçilerin aileleri karara Çöpler köyünden maden sahasına yürüyerek tepki gösterdi. "Çalışmaları gösterin bize. Biz sizden bir şey istemiyoruz. Sadece kardeşimizi istiyoruz" dedikleri AFAD yetkilisinin "Canlarımız bu toprağın belirli noktalarında akış yönlerine doğru çeşitli alanlara savrulmuş" yanıtını duyan bazı işçi yakınları sinir krizi geçirdi.

 • Eskişehir Madencilik Kümesi Yönetim Kurulu, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili toplandı
  21 Şub Eskişehir Madencilik Kümesi Yönetim Kurulu, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili toplandı

  Eskişehir Madencilik Kümesi (EMKD) Yönetim Kurulu, Erzincan-İliç'te meydana gelen maden kazasıyla ilgili toplandı. Küme Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çekiç, kazayı 'kaza' olarak değerlendirmekte zorlandıklarını belirterek, olayın incelenmesini ve benzer kazaların bir daha yaşanmamasını diledi.

 • Bakan Yerlikaya: 'Erzincan maden sahasında güvenli çalışma imkanı sağlanıncaya kadar arama faaliyetlerine ara veriyoruz'
  21 Şub Bakan Yerlikaya: "Erzincan maden sahasında güvenli çalışma imkanı sağlanıncaya kadar arama faaliyetlerine ara veriyoruz"

  Bakan Yerlikaya: "Erzincan maden sahasında güvenli çalışma imkanı sağlanıncaya kadar arama faaliyetlerine ara veriyoruz" İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Tarım ve Orman Bakanı...

 • Meral Akşener: 'Madem 'Katil Sisi', 'Kardeşim Sisi' Oluverecekti, O Zaman Doğu Akdeniz'de Elimiz Neden Zayıflatıldı?'
  21 Şub Meral Akşener: "Madem 'Katil Sisi', 'Kardeşim Sisi' Oluverecekti, O Zaman Doğu Akdeniz'de Elimiz Neden Zayıflatıldı?"

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM grup toplantısında; "Madem 'katil Sisi', 'kardeşim Sisi' oluverecekti; o zaman Doğu Akdeniz’de elimiz neden zayıflatıldı?..Ükemiz tüm bu zararı Erdoğan’ın şahsi tercihleri, dostluk ilişkileri yani aslında paşa gönlü öyle istediği için yaşadı. İktidar şakşakçılarının aksine atılan bu adımın usta bir satranç hamlesi veya stratejik bir planın parçası değil, reel şartların iktidara dayattığı bir zorunluluk olduğunu açıkça görüyoruz” dedi. Akşener, Erzincan İliç’teki maden faciasıyla ilgili de “Bu büyük ihmalkârlığın sorumluları hâlâ utanmadan sorumluluktan kaçıyorlar. 'ÇED raporuyla ne alakası var' diyerek hâlâ utanmadan kendilerini savunuyorlar” diye konuştu.

 • TİP, 68 il ve 711 ilçede seçimlere girmek üzere başvurusunu tamamladı
  21 Şub TİP, 68 il ve 711 ilçede seçimlere girmek üzere başvurusunu tamamladı

  Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, partisinin 68 il, 711 ilçede seçimlere girmek üzere başvurusunu tamamladığını açıkladı. Baş, ayrıca Erzincan'daki maden ocağındaki toprak kaymasının gelecek yıllarda ciddi sağlık sorunlarına neden olacağını belirterek, bu konunun Türkiye'nin en acil gündemi olması gerektiğini vurguladı. Baş, seçim programlarının bütünlükçü, katılımcı, eşitlikçi ve siyasal-sosyal hakları ön plana çıkaran bir yaklaşımı ele aldığını ifade etti.

 • Erzincan'da maden faciası: Arama çalışmalarına ara verildi
  21 Şub Erzincan'da maden faciası: Arama çalışmalarına ara verildi

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen maden faciası sonrası arama çalışmalarına ara verildiğini açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, tesisin faaliyetlerinin durduğunu belirtirken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ise şu ana kadar zehirli atığa rastlanmadığını söyledi.

 • TBMM Genel Kurulu'nda Milletvekilleri Gündem Dışı Konuşmalar Yaptı
  21 Şub TBMM Genel Kurulu'nda Milletvekilleri Gündem Dışı Konuşmalar Yaptı

  TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verildi. İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri'nin kamu yatımlarında gerileme yaşadığını belirtti. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ'daki maden işletmesinde yaşanan sorunları gündeme getirdi. AK Parti Gaziantep Milletvekili Mesut Bozatlı ise deprem sonrası yapılan konut çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ayrıca, AK Parti milletvekillerinin oturduğu sıralarda milli muharip uçak KAAN'ın fotoğrafı yer aldı.

 • Özhaseki: Tehlike oluşturacak zehirli atığa rastlanmadı
  21 Şub Özhaseki: Tehlike oluşturacak zehirli atığa rastlanmadı

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden kazasının yaşandığı sahada şu ana kadar tehlike oluşturacak zehirli bir atığa rastlanmadığını bildirdi. Özhaseki, bakanlık uzmanlarının numune alarak incelemeler yaptığını ve herhangi bir tehlikenin oluşmaması için gerekli çalışmaların devam edeceğini belirtti.

 • Enerji Bakanı Bayraktar: Heyelan riski göz önünde bulundurularak çalışmalar devam ediyor
  21 Şub Enerji Bakanı Bayraktar: Heyelan riski göz önünde bulundurularak çalışmalar devam ediyor

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden kazasının yaşandığı sahada çalışmaların heyelan riski göz önünde bulundurularak yürütüldüğünü belirtti. Heyelan olmuş toprağın uygun olacak alanlara taşınmasıyla ilgili faaliyetlerin devam ettiğini söyleyen Bayraktar, adli sürecin titizlikle sürdüğünü ve kayıp çalışanların aileleriyle sürekli iletişim halinde olduklarını ifade etti. Ayrıca, çevresel etkilerin takip edildiğini ve heyelan riski nedeniyle arama faaliyetlerinin durduğunu ancak şu anda uygun alanlara toprak taşıma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

 • Davutoğlu: Türk siyasetinin en büyük eksikliği emin olma vasfını kaybetmektir
  21 Şub Davutoğlu: Türk siyasetinin en büyük eksikliği emin olma vasfını kaybetmektir

  Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Türk siyasetinin en büyük eksikliğinin emin olma vasfını kaybetmeleri olduğunu belirtti. Davutoğlu, siyasetin esasının emin olmak olduğunu vurgulayarak, devlet adamlığının güç değil emin olma vasfını kazanmakla olduğunu ifade etti. Ayrıca, Davutoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır ziyaretini eleştirerek, yerel seçimlerde iktidarın milli görüş gömleğini tekrar giymeye çalıştığını söyledi.

 • Meral Akşener: 'Benimle ilgili konuşan her bir erkek, çirkin bir şey yapıyor'
  21 Şub Meral Akşener: 'Benimle ilgili konuşan her bir erkek, çirkin bir şey yapıyor'

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, kendisiyle ilgili konuşan erkek siyasetçilere sert sözlerle yüklenerek, 'Benimle ilgili konuşan her bir erkek, cümleye şöyle başlıyor; 'çok yakından tanırım' akraba mıyız? Hayır. Tanışıklığımız var mı? Hayır. Bakın bu çirkin bir şey. Benim kocam bu arkadaşların eşleri hakkında, ben onları çok iyi tanırım diye başlayamaz. Bunlar hem ahlaksız hem gerizekalı hem de salak.' dedi.

 • Erzincan'da maden faciası: Toprak altında kalan işçilerin aileleri bekliyor
  21 Şub Erzincan'da maden faciası: Toprak altında kalan işçilerin aileleri bekliyor

  Erzincan'ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik'in işlettiği altın madeninde meydana gelen heyelanda toprak altında kalan 9 işçinin aileleri bekleyişini sürdürüyor. Aileler, çocuklarının bir an önce kurtarılmasını istiyor ve yetkililere isyan ediyor.

 • Faciayı getiren detay! Madendeki liç yığınının 257 metreye ulaştığı tespit edildi
  21 Şub Faciayı getiren detay! Madendeki liç yığınının 257 metreye ulaştığı tespit edildi

  Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden bilim insanlarının yer aldığı bir heyet, Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında insansız hava aracı ile ölçüm ve incelemelerde bulundu. Ekipte yer alan Prof. Dr. Hakan Ersoy, "Dünya literatüründe, maksimum 150 metre olan 'liç yığını'nın burada 257 metreye ulaştığını tespit ettik; bu inanılmaz bir rakam. Dünyada böyle bir 'liç'e rastlamadık" diye konuştu.

 • Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, maden kazasında kaybolan işçilerin ailelerini ziyaret etti
  21 Şub Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, maden kazasında kaybolan işçilerin ailelerini ziyaret etti

  Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kayması sonucu göçük altında kalan 9 işçinin ailelerine geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Aydoğdu, sahadaki son durum hakkında bilgi vererek birlikte bu zor günleri atlatacaklarını söyledi.

 • Erzincan İliş'te Maden Ocağında Toprak Kayması
  21 Şub Erzincan İliş'te Maden Ocağında Toprak Kayması

  Erzincan İliş'te meydana gelen toprak kayması sonucu maden ocağında gelişmeler izleniyor.

 • TİP, Çöpler Altın Madeni'ndeki toprak kaymasıyla ilgili suç duyurusunda bulundu
  20 Şub TİP, Çöpler Altın Madeni'ndeki toprak kaymasıyla ilgili suç duyurusunda bulundu

  Türkiye İşçi Partisi (TİP), Erzincan'ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni'nde 9 işçinin altında kalmasına neden olan toprak kaymasında sorumlulukları bulunduğu gerekçesiyle eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ile çok sayıda şirket ve kamu görevlisi hakkında suç duyurusunda bulundu. TİP, olayda sorumluluğu bulunan şirket ve kamu yetkilileri hakkında kamu davası açılması talebiyle suç duyurusunda bulundu.

 • Ulubey'de yol çalışmaları sırasında dökülen hafriyat heyelana neden oldu
  20 Şub Ulubey'de yol çalışmaları sırasında dökülen hafriyat heyelana neden oldu

  Ordu'nun Ulubey ilçesinde yapılan yol çalışmaları sırasında plansız şekilde dökülen hafriyatın heyelana neden olduğu belirtildi. Yeni Sayaca Mahallesi komple, tarım arazileri ve yerleşim alanları baskı altında. Bölge halkı can güvenliğinin tehlikede olduğunu ve arazilerinin zarar göreceğini dile getiriyor.

 • TBMM Genel Kurulu
  20 Şub TBMM Genel Kurulu

  AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, İsrail'in cezasızlığına son vermenin hukuki bir zorunluluk olduğunu vurgulayarak, "Lahey'de başlayan dava bu anlamda tarihi bir dönüm noktası olacak ve İsrail, cezasızlık nedeniyle hukuk, vicdan ve kural tanımaz tavrını dizginleyecektir.

 • TMMOB Maden Mühendisleri Odası: 'İliç Çöpler Altın Madeni Kapatılmalı, İşletme Ruhsatları İptal Edilmelidir. Sömürge Madenciliğine Son Verilmelidir'
  20 Şub TMMOB Maden Mühendisleri Odası: "İliç Çöpler Altın Madeni Kapatılmalı, İşletme Ruhsatları İptal Edilmelidir. Sömürge Madenciliğine Son Verilmelidir"

  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Maden Mühendisleri Odası, Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen toprak kaymasının olduğu alanda ticari sır ve benzeri gerekçelerle inceleme yapmalarına izin verilmediğini belirterek, “Daha fazla kâr hırsı ile maliyetten kaçmak için madencilik kültüründen, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinden ödün veren, insan hayatını, çevre sağlığını, toplumsal yararı hiçe sayan madencilik uygulamalarına ve diğer ekonomik faaliyetlere izin verilmemelidir. İliç Çöpler altın madeni kapatılmalı, işletme ruhsatları iptal edilmelidir. Sömürge madenciliğine son verilmelidir” açıklamasını yaptı.

 • Özgür Özel: 'Chp'ye Ayna Tuttuğunda, O Aynayı Sana Çevirirler.
  20 Şub Özgür Özel: "Chp'ye Ayna Tuttuğunda, O Aynayı Sana Çevirirler.

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Erdoğan, muhalefeti kendi içinde tartışmalara çekmeye çalışıyor, baktı, olmadı, muhalefete ayna tutuyormuş, CHP’nin seçmenine sesleniyormuş. CHP’ye ayna tuttuğunda, o aynayı sana çevirirler. O aynaya baktığında, varlığını borçlu olduğun millete şantaj yapan bir tükenmişi göreceksin. O ayna baktığında, 6 Şubat depremlerinde söz verip de bir yılın sonunda yüzde 92’sini hala çadıra, konteynere muhtaç ettiğin depremzedeyi orada bırakan bir vicdansızı göreceksin. O aynaya baktığında kendi çevresini güvende tutup, zenginleştirip milleti yoksulluğa, sefalete, güvensiz bir yaşama terk eden bir kalpsiz göreceksin. O aynaya baktığında yerel seçimleri kaybedeceğini anladığında, İstanbul seçiminin gittiğini anladığında Abdullah Öcalan’dan mektup okutacak kadar çürümüş bir siyasetçiyi göreceksin” dedi. Hatay'da yola Lütfü Savaş ile devam etmeye karar verdiklerini söyleyen Özel, “Hatay AK Parti'nin eline geçerse ne olacağı bellidir. Hatay'a bir belediye ne yapacaksa fazlasını yapacağımıza söz veriyoruz” diye konuştu. Özel, ayrıca ‘Osmanlıyı süren soysuzları lanetliyorum’ diyen Refah Partisi eski Rize Milletvekili Şevket Yılmaz için de “Şevki Yılmaz’la siyasi mücadele edemezsiniz. Onunla mücadelenin bir yolu var, bir tane foseptik kamyonu bulacaksınız, onunla layık olduğu yere taşıyacaksınız” ifadelerini kullandı.

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel: 'Bu gidişata bir kırmızı ışık yakılmazsa 1 Nisan'dan sonrası felakettir'
  20 Şub CHP Genel Başkanı Özgür Özel: 'Bu gidişata bir kırmızı ışık yakılmazsa 1 Nisan'dan sonrası felakettir'

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen maden kazasıyla ilgili konuşarak, hükümetin durumunun garanti olmadığını belirtti. Özel, ayrıca ekonomi politikaları ve 1 Nisan'dan sonra beklenen acı reçete hakkında da uyarılarda bulundu.

 • Düzce Cumayeri'nde meydana gelen heyelanın ardından sismik etüt çalışmaları devam ediyor
  20 Şub Düzce Cumayeri'nde meydana gelen heyelanın ardından sismik etüt çalışmaları devam ediyor

  Düzce'nin Cumayeri ilçesinde yaşanan heyelanın ardından bölgede sismik etüt çalışmaları devam ediyor. Üvezbeli köyü Kersendüzü Mahallesi'nde meydana gelen toprak kayması sonucunda hasar gören evler boşaltıldı ve güvenlik tedbirleri alındı. Valilik tarafından AFAD Başkanlığına sunulan raporla birlikte mahallenin 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' ilan edilmesi için çalışmalar yapılıyor. Heyelanın ilerlediği belirlenen bölgede sismik etüt çalışmaları devam ediyor. Heyelandan etkilenenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve riskli yapıların kaldırılması için çalışmalar sürdürülüyor.

 • Devlet Bahçeli: 'İliç'i Konuşuyorken Konunun Kurum'un Bakanlık Dönemine Geçiş Yapması Sinsi Bir Propagandanın Tedavülde Olduğuna İşaret Etmiştir'
  20 Şub Devlet Bahçeli: "İliç'i Konuşuyorken Konunun Kurum'un Bakanlık Dönemine Geçiş Yapması Sinsi Bir Propagandanın Tedavülde Olduğuna İşaret Etmiştir"

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Çöpler Altın Madeni felaketiyle birlikte Cumhur İttifakı'nın İBB Başkan adayı Murat Kurum ne hikmetse hedef tahtası haline getirilmiştir. İliç'i konuşuyorken konunun Kurum'un bakanlık dönemine geçiş yapması nihayetinde haksız eleştirilerin sükun etmesi sinsi bir propagandanın tedavülde olduğuna işaret etmiştir. İstanbul'da havlu atacaklarını şimdiden fark eden müflis zihniyetler Kurum'u yıpratmak için devreye girmiştir. Altın madeni felaketinin sızısı yüreklerimizi titretiyorken, çok geçmeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sürecinin bir malzemesi haline getirilmesi baştan ayağa yanlıştır, maksatlıdır, utanmazlıktır" dedi.

 • Bahçeli, MHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (1)
  20 Şub Bahçeli, MHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (1)

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Erzincan'ın İliç ilçesinde maden ocağındaki toprak kaymasına ilişkin, "Altın madeni felaketinin sızısı yüreklerimizi titretiyorken, çok geçmeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sürecinin bir malzemesi haline getirilmesi baştan ayağa...

 • Artvin- Ardahan karayolunda tabutlu eylem: Yol medeniyettir
  20 Şub Artvin- Ardahan karayolunda tabutlu eylem: Yol medeniyettir

  Artvin- Ardahan karayolunda meydana gelen heyelan felaketlerine tepki gösteren Şavşat halkı, tabutlu eylem düzenledi. Yolun can güvenliğini tehdit ettiğini belirten Şavşatlılar, yolun hak ettikleri şekilde yapılmasını istediklerini vurguladı. Sivil toplum kuruluşları üyeleri ve vatandaşlar, can ve mal kaybının yaşanmaması için yetkililerden cevap bekliyor.

 • Bahçeli: 'Danıştay 5. Daire'nin FETÖ'den ihraç edilen 387 hakim ve savcıyı tekrar mesleğe iade eden kararı çok tehlikelidir, çok sakıncalıdır'
  20 Şub Bahçeli: "Danıştay 5. Daire'nin FETÖ'den ihraç edilen 387 hakim ve savcıyı tekrar mesleğe iade eden kararı çok tehlikelidir, çok sakıncalıdır"

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Danıştay 5. Daire'nin FETÖ'den ihraç edilen 387 hakim ve savcıyı tekrar mesleğe iade eden kararı çok tehlikelidir, çok sakıncalıdır, hukuki bir temeli yoktur" dedi.

 • İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu
  20 Şub İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

  İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kumral, Erzincan İliç'teki maden kazası ve iş güvenliği ihmaline dair değerlendirmelerde bulundu. Kumral, siyanür havuzunda tahribat olmadığını ve Devlet Su İşleri'nin gerekli önlemleri aldığını belirtti. Türkiye'nin madencilik faaliyetlerinde işletme zafiyeti olduğunu ve dünya standartlarına ulaşması için zaman gerektiğini ifade etti.

 • Erzincan İl Emniyet Müdürü, maden ocağındaki toprak kayması olayında emniyet ekiplerine tam destek verdi
  20 Şub Erzincan İl Emniyet Müdürü, maden ocağındaki toprak kayması olayında emniyet ekiplerine tam destek verdi

  Erzincan İl Emniyet Müdürü Kenan Kurt, İliç ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen toprak kayması olayının ardından emniyet ekiplerinin çalışmalara tam destek verdiğini açıkladı. Kurt, olayın gerçekleştiği bölgede geniş çaplı güvenlik tedbirleri alındığını ve çeşitli illerden takviye personel gönderildiğini belirtti.

 • İçişleri ve Enerji Bakanları, maden kazası sonucu kaybolan işçilerin ailelerine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu
  20 Şub İçişleri ve Enerji Bakanları, maden kazası sonucu kaybolan işçilerin ailelerine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'da meydana gelen maden kazası sonucu kaybolan işçilerin ailelerine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Arama çalışmalarının durdurulmasının ardından yapılan ziyarette, bakanlar işçilerin ailelerine desteklerini iletti ve dualarını paylaştı.

 • Maden Kazalarında Tazminat ve Kusurluluk Boyutu Değerlendirilmeli
  20 Şub Maden Kazalarında Tazminat ve Kusurluluk Boyutu Değerlendirilmeli

  Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü Başkanı Avukat Süleyman Boşça, maden sahalarında meydana gelen kazalarda özel hukuk yargılamasında tazminat boyutuyla ve ceza hukuku yargılamasında kusurluluk boyutuyla değerlendirme yapılması gerektiğini belirtti. Boşça, Türk Ceza Kanunu'nun 8. maddesi ve mülkilik ilkesi gereğince Türkiye'de işlenen suçlarda Türk kanunlarının uygulanacağını vurguladı. Maden kazalarında işverenin tazminat sorumluluğunun doğacağını ifade eden Boşça, faillerin sorumluluğunun TCK'nin yaralama ve öldürme suçlarına ilişkin hükümlerine göre belirleneceğini söyledi. Ayrıca, işyerlerindeki hayati tehlikelerin tespit edilmesi durumunda iş durdurulacağını ve risk değerlendirmesi yapılmamış işyerlerinin de iş durdurulacağını belirtti.

 • Kanadalı yöneticinin ifadesi ortaya çıktı: Maden faciasının olduğu gün çatlakları gördük, ABD'deki merkeze bildirdim
  20 Şub Kanadalı yöneticinin ifadesi ortaya çıktı: Maden faciasının olduğu gün çatlakları gördük, ABD'deki merkeze bildirdim

  Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan 9 işçiyi arama faaliyetlerine heyelan riski nedeniyle ara verilirken, facia sonrası tutuklanan firmanın Kanadalı yöneticisi J.R.G'nin ifadeleri ortaya çıktı. Görevinin maden sahasını gözlemleyerek şirketin ülke müdürüne raporlama yapmak olduğunu belirten J.R.G., "Olay günü çatlakları gördük, Amerika'daki merkeze bu durumu bildirdim" dedi.

 • Erzincan'da maden ocağındaki toprak kaymasında zanlıların ifadeleri ortaya çıktı
  20 Şub Erzincan'da maden ocağındaki toprak kaymasında zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

  Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden ocağındaki toprak kaymasından önce alanda çatlaklar görüldüğü bilgisi, zanlıların ifadelerinde yer aldı. Soruşturma kapsamında tutuklanan ve serbest bırakılan şüphelilerin ifadelerine göre, olayın meydana geldiği gün patlatma yapıldı ve projelendirmede sıkıntı olduğu düşünülüyor.

 • Kara yollarında yapılan çalışmalar nedeniyle ulaşım kontrollü sağlanıyor
  20 Şub Kara yollarında yapılan çalışmalar nedeniyle ulaşım kontrollü sağlanıyor

  Kara yollarının yapım, bakım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde ulaşım kontrollü sağlanıyor. TAG Otoyolu'nun Narlı-Gaziantep Batı kavşakları, İstanbul-Ankara yolunun Kozluk Kavşağı mevkisi, İzmir-Manisa yolunun Sabuncubeli Tüneli, Samsun-Ordu yolunun orta refüjü, Seydikemer-Söğüt yolunun Seydikemer Devlet Hastanesi Kavşağı, Zonguldak-Devrek yolunun Fevkani Köprüsü ve Kavşağı, Anamur-Aydıncık yolunun taş düşmelerine karşı koruma sistemi, Iğdır-Aralık-Dilucu yolunun ve Karakurt-Erzurum yolunun bakım ve onarım çalışmaları, Piraziz-Giresun-Tirebolu yolunun otokorkuluk yapım çalışması nedeniyle ulaşım kontrollü olarak sağlanmaktadır.

 • Maden faciası göz göre göre yaşanmış! Gerekli iki radar ve iki robotik cihazı almamışlar
  20 Şub Maden faciası göz göre göre yaşanmış! Gerekli iki radar ve iki robotik cihazı almamışlar

  Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan 9 işçiyi arama faaliyetlerine heyelan riski nedeniyle ara verilirken, facia sonrası gözaltına alınıp adli kontrolle bırakılan Jeoteknik Mühendisi Ali Rıza Kalender'in ifadesi ortaya çıktı. Neil Bar isimli firmanın madenle ilgili bir rapor hazırlayarak 2 radar ve 2 Robotik Station Cihazın alınmasını önerdiğini belirten Kalender, bu talebin görmezden gelindiğini belirtti.

 • Erzincan'da göçük altında kalan işçilerin arama faaliyetleri heyelan riski nedeniyle durduruldu
  19 Şub Erzincan'da göçük altında kalan işçilerin arama faaliyetleri heyelan riski nedeniyle durduruldu

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan 9 işçiyi arama faaliyetlerinin heyelan riski nedeniyle durdurulduğunu açıkladı. Arama çalışmaları, heyelan riskinin devam etmesi sebebiyle durdurulduğu belirtildi.

 • İçişleri ve Enerji Bakanları, toprak kayması sonucu kaybolan işçilerin ailelerine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu
  19 Şub İçişleri ve Enerji Bakanları, toprak kayması sonucu kaybolan işçilerin ailelerine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'daki maden sahasında meydana gelen toprak kaymasının ardından kaybolan işçilerin ailelerine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Yerlikaya, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, ziyaretin detaylarını ve umut dolu mesajlarını paylaştı.

 • Enerji Bakanı: Maden kazası sahasında ciddi heyelan riski var
  19 Şub Enerji Bakanı: Maden kazası sahasında ciddi heyelan riski var

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'daki maden kazası sahasında ciddi heyelan riski bulunduğunu belirterek, arama faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı. Heyelan riskinin ortadan kaldırılması için çalışmaların devam ettiğini belirten Bayraktar, atık toprağın taşınmasına ilişkin faaliyetlerin de durduğunu söyledi. Ayrıca, su ve toprak numunelerinde herhangi bir olumsuzluğun tespit edilmediğini ve idari soruşturmanın devam ettiğini ifade etti.

 • Erzincan'daki maden ocağı arama çalışmaları durduruldu
  19 Şub Erzincan'daki maden ocağı arama çalışmaları durduruldu

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden ocağında meydana gelen toprak kayması sonrası başlatılan arama çalışmalarının, manganez ocağındaki toprak kayması riski nedeniyle durdurulduğunu bildirdi. Bakan Yerlikaya, arama faaliyetlerinin güvenlik önceliği olduğunu ve can güvenliğini tehlikeye atmamak için bilim insanları, mühendisler ve son teknolojik cihazlarla çalışma yaptıklarını belirtti. Ayrıca, bölgeye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın da geleceği ve durumu değerlendirecekleri aktarıldı.

 • Erzincan'da toprak kayması: 9 işçi göçük altında kaldı
  19 Şub Erzincan'da toprak kayması: 9 işçi göçük altında kaldı

  Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan 9 işçiyi arama faaliyetleri heyelan riski nedeniyle durduruldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, arama faaliyetlerine ara verdiklerini açıkladı.

 • Erzincan'daki maden sahasında heyelan riski nedeniyle kayıp işçileri arama faaliyetleri durduruldu
  19 Şub Erzincan'daki maden sahasında heyelan riski nedeniyle kayıp işçileri arama faaliyetleri durduruldu

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan 9 işçiyi arama faaliyetlerine ara verdiklerini söyledi. Bakan Yerlikaya iki noktada arama çalışmalarının durdurulduğunu belirtirken, Bakan Bayraktar, ''Heyelan riski yoğunlaştı, risk nedeniyle arama faaliyetlerini durdurduk'' ifadelerini kullandı.

 • CHP Milletvekili Aşkın Genç, Öksüt Altın Madeni'ndeki iddiaları TBMM gündemine taşıdı
  19 Şub CHP Milletvekili Aşkın Genç, Öksüt Altın Madeni'ndeki iddiaları TBMM gündemine taşıdı

  CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Kayseri'nin Develi ilçesinde bulunan Öksüt Altın Madeni hakkında çıkan iddiaları ve madende alınan önlemleri TBMM gündemine taşıdı. Genç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'ye sorular yöneltti.

 • Kürşad Zorlu: 'Vatandaşın, İktidara Oy Verenler ve Vermeyenler Şeklinde Ayrılamayacağını İktidara 31 Mart'ta Anlatmamız Gerekiyor'
  19 Şub Kürşad Zorlu: "Vatandaşın, İktidara Oy Verenler ve Vermeyenler Şeklinde Ayrılamayacağını İktidara 31 Mart'ta Anlatmamız Gerekiyor"

  İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ordu konuşmasındaki “ Biz varsak doğal gaz var, biz yoksak doğalgaz yok” sözlerini eleştirerek, “Muhalefette olmayı bir tarafa bırakın, nereden bakarsanız bakın kabul edilemeyeceğimiz bir açıklama bu. Günler öncesinde de Hatay’da, ‘Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse o şehre herhangi bir hizmet gelmez’ demişti Sayın Erdoğan. Bu tehdit siyasetine hep beraber karşı durmamız lazım. Böyle demokrasi olmaz. İllerin AK Partili olan ve olmayan belediyeler şeklinde ayrılamayacağını daha kaç kere hatırlatmamız gerekecek? Aslında vatandaşın iktidara oy verenler ve vermeyenler şeklinde ayrılamayacağını da siyasi iktidara 31 Mart’ta anlatmamız gerekiyor” dedi.

 • İliç'te maden sahasını işleten ABD'li şirket 1 milyar dolar değer kaybetti, 500 milyon dolarlık fatura yolda
  19 Şub İliç'te maden sahasını işleten ABD'li şirket 1 milyar dolar değer kaybetti, 500 milyon dolarlık fatura yolda

  Erzincan İliç'teki maden faciasında kaybolan 9 işçiyi arama çalışmaları 7. günde hız kesmeden devam ederken, yaşanan facianın ardından sahayı işleten ABD'li SSR Mining şirketinin hisselerinin ciddi değer kaybettiği ve şirketin piyasa değerinin 1 milyar doların üzerinde eridiği açıklandı. Maden sahasındaki arama ve hafriyat taşıma çalışmalarının da ABD'li şirkete en az 500 milyon dolarlık bir fatura çıkarabileceği hesap ediliyor.

 • KTÜ UYGAR, İliç'teki maden ocağındaki toprak kaymasında kaybolan işçilere yardım etmek için çalışmalara katıldı
  19 Şub KTÜ UYGAR, İliç'teki maden ocağındaki toprak kaymasında kaybolan işçilere yardım etmek için çalışmalara katıldı

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Heyelan Uygulama ve Araştırma Merkezi (UYGAR) ekibi, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden ocağındaki toprak kaymasında kaybolan 9 işçiye ulaşmak için yapılan çalışmalara katıldı. UYGAR Müdürü Prof. Dr. Arzu Fırat Ersoy ve ekibi, sahada incelemelerde bulunarak LİDAR teknolojisine sahip insansız hava aracı ile ölçümler yapmak ve detaylı bir şekilde çalışmak için görevlendirildi. Yaptıkları saha çalışmalarının ardından hazırladıkları raporu kısa süre içerisinde Rektörlüğe ve kamuoyuna sunacaklarını belirtti.

 • Erzincan'da kayıp işçilerin arama çalışmaları 7. gününde devam ediyor
  19 Şub Erzincan'da kayıp işçilerin arama çalışmaları 7. gününde devam ediyor

  Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen maden ocağındaki toprak kayması sonucu kaybolan 9 işçinin bulunması için başlatılan arama çalışmaları 7. gününde de sürüyor. AFAD, TSK Arama Kurtarma, JAK, PAK, UMKE, madenciler ve sivil toplum kuruluşlarından 2 bin 663 personelin katıldığı çalışmalarda, 802 araç ve iş makinesi, 99 aydınlatma kulesi, 52 jeneratör, dron, georadar, jeoradar ve metale duyarlı 5 yeraltı radarı kullanılıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu ve AFAD Başkanı Okay Memiş'in koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda, kayıp işçilerin bulunma ihtimali en yüksek olan bölgelerde yoğunlaşılıyor. Çalışmalar sırasında güvenlik tedbirleri en üst seviyede tutulurken, bölgedeki toprak ve su analizleri ile hava kalitesi sürekli olarak takip ediliyor. Toprak kaymasına ilişkin soruşturma kapsamında 6 zanlı tutuklanırken, 2 zanlı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Erzincan İliç'teki maden sahasında kaybolan 9 kişi için arama kurtarma çalışmaları sürüyor
  19 Şub Erzincan İliç'teki maden sahasında kaybolan 9 kişi için arama kurtarma çalışmaları sürüyor

  AFAD, Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kayması sonucu kaybolan 9 kişiye yönelik arama kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini bildirdi. Bölgede 2 bin 680 personel, 802 araç ve iş makinası, 99 aydınlatma kulesi, 52 jeneratör, 7 drone, georadar ve jeoradar kullanılarak yapılan çalışmalarda, kaybolan vatandaşların olabilecekleri lokasyonlar belirlendi ve alan sürekli taranıyor.

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, Erzincan'daki altın madenindeki toprak kaymasının gıda ürünlerine etkisini belirlemek istiyor
  19 Şub CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, Erzincan'daki altın madenindeki toprak kaymasının gıda ürünlerine etkisini belirlemek istiyor

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeninde meydana gelen toprak kayması sonrası bölgede üretilen gıda ürünlerinin oluşan kirlilikten ne kadar etkilendiğinin belirlenmesi gerektiğini bildirdi. Adem, toprak, su ve hava ortamlarında olası toksik madde kirliliğini tespit etmek için kontrol-izleme faaliyeti başlatılması gerektiğini vurguladı.

 • Maden faciasında toprak altında kaybolan 9 işçi, 3 bine yakın personel tarafından aranıyor
  19 Şub Maden faciasında toprak altında kaybolan 9 işçi, 3 bine yakın personel tarafından aranıyor

  Erzincan'da meydana gelen maden ocağındaki toprak kayması sonucu kaybolan 9 işçiyi bulmak için yapılan arama çalışmaları devam ediyor. AFAD, TSK Arama Kurtarma, JAK, PAK, UMKE gibi kuruluşlar ve binlerce personel bölgede görev alıyor. Arama kurtarma faaliyetleri yüksek teknolojik cihazlarla sürdürülüyor.

 • Erzincan'da maden ocağındaki toprak kayması: 9 işçi hala kayıp
  19 Şub Erzincan'da maden ocağındaki toprak kayması: 9 işçi hala kayıp

  Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden ocağındaki toprak kayması sonucu kaybolan 9 işçiye ulaşma çalışmaları 7. gününde de devam ediyor. AFAD, TSK Arama Kurtarma, JAK, PAK, UMKE, madenciler ve sivil toplum kuruluşlarından 2 bin 663 personel, 802 araç ve iş makinesi, 99 aydınlatma kulesi, 52 jeneratör, dron, georadar, jeoradar, metale duyarlı 5 yeraltı radarıyla çalışmalara katılıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu ile AFAD Başkanı Okay Memiş, çalışmaları koordine ederken kayıp işçilerin bulunması için çalışmalar Sabırlı Deresi yatağı ve manganez ocağı bölgelerinde yoğunlaştırıldı. Çalışmalar sırasında güvenlik tedbirleri en üst seviyede tutuluyor. Bölgede ayrıca toprak, su ve hava kalitesi analizleri yapılıyor ve herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı belirtiliyor. Toprak kaymasına ilişkin soruşturmada ise 6 zanlı tutuklanırken, 2 zanlı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • İliç'teki Maden Kazası Sonucunda Tarım ve Çevre İçin Uyarı
  19 Şub İliç'teki Maden Kazası Sonucunda Tarım ve Çevre İçin Uyarı

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, İliç'te meydana gelen maden kazasının tarım, çevre ve insan sağlığı üzerinde yıkıcı etkileri olabileceğini belirtti. Siyanür ve sülfürik asit nedeniyle Fırat havzasında sulanan tarım alanlarının zarar göreceği ve toksik madde kirliliğinin hızla tespit edilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, bölgede üretilen gıda ürünlerinin kirlilikten ne kadar etkilendiğinin belirlenmesi önemli olduğu ifade edildi. CHP, çevresel etkilerin kontrol altına alınması ve halk sağlığının korunması için kamu kurumlarını harekete geçmeye zorlayacak.

 • Erzincan İliç'teki maden ocağında toprak kayması meydana geldi
  19 Şub Erzincan İliç'teki maden ocağında toprak kayması meydana geldi

  Erzincan İliç'teki maden ocağında meydana gelen toprak kayması sonrası yaşanan gelişmeler takip ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç'i ziyaret edecek. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu basın toplantısı düzenleyecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i resmi törenle karşılayacak.

 • Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor
  19 Şub Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor

  Kara yollarının yapım, bakım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde ulaşım kontrollü sağlanıyor. Çeşitli bölgelerdeki otoyol, köprü, tünel ve yol kesimlerinde bakım, onarım ve yenileme çalışmaları nedeniyle ulaşım kısıtlanmaktadır. Sürücülerin dikkatli olması ve trafik kurallarına uyması önemlidir.

 • Toprak kaymasının yaşandığı maden ocağında son durum: Tekrar kayma riski var
  18 Şub Toprak kaymasının yaşandığı maden ocağında son durum: Tekrar kayma riski var

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden ocağında meydana gelen toprak kaymasında kaybolan 9 işçinin kurtarılması için başlanan toprak tahliye çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Bakan Yerlikaya, ''Sabırlı Deresi'nin olduğu yerde 5 milyon metreküp, maden ocağının olduğu yere 1.2 milyon metreküp ve yukarıda asılı kalan ama yerinden oynamış 3.5 milyon metreküplük bir toprak kütlesi var. Bizim zamanla yarışıp, çok dikkatli olmamız lazım. Tekrar kayma riski var.'' dedi.

 • ABD'li şirket altın madenindeki facianın faturasını ağır ödeyecek
  18 Şub ABD'li şirket altın madenindeki facianın faturasını ağır ödeyecek

  Erzincan İliç'teki altın madeni sahasında yaşanan toprak kaymasında, madeni işleten ABD'li SSR şirketi yatırımcıların derdine düştü. ABD'de kamuoyuna bilgilendirmeler yapan şirketin temsilcileri, İliç'teki maden sahasına adımını bile atmadı. 35 milyon metreküplük bir toprak yığınının yanlış ve tekniğe aykırı istifleme nedeniyle kaydığı ortaya çıkarken, en az 400 bin kamyonluk bir hafriyat aktarımı yapılacak. Milyonlarca dolara mal olacak operasyon ise idari cezalarla şirkete fatura ettirilecek.

 • Erzincan'daki maden sahasında olumsuzluk tespit edilmedi
  18 Şub Erzincan'daki maden sahasında olumsuzluk tespit edilmedi

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden sahasında yapılan analizlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığını açıkladı. Toprak kayması sonucu akan malzemenin geçici olarak depolanacağı alanlar belirlendi ve sızdırmazlık şartları sağlandı.

 • Erzincan'daki altın madeninde toprak kayması sonrası yapılan analizlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadı
  18 Şub Erzincan'daki altın madeninde toprak kayması sonrası yapılan analizlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadı

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeninde meydana gelen toprak kayması sonrası yapılan analizlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığını bildirdi. Ekiplerin her gün 9 ayrı noktadan aldığı numuneler 3 ayrı laboratuvarda analiz edildi ve yeraltı sularında ağır metaller bakımından da herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadı. Hava kalitesinde de siyanür kaynaklı bir olumsuzluğun tespit edilmediği belirtildi.

 • İliç'te maden ocağındaki toprak kütlesinin tahliyesine başlandı
  18 Şub İliç'te maden ocağındaki toprak kütlesinin tahliyesine başlandı

  İliç'te maden ocağındaki toprak kütlesinin tahliyesine başlandı İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya: "Maden ocağındaki çalışmalar en kısa zamanda tamamlanacak" Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar: "Toprak kütlesinin taşınacağı alanın tespiti ve oranın hazır hale getirilmesi çok önemliydi.

 • İliç'te maden ocağındaki toprak kütlesinin tahliyesine başlandı
  18 Şub İliç'te maden ocağındaki toprak kütlesinin tahliyesine başlandı

  Erzincan'ın İliç ilçesinde maden ocağında yaşanan toprak kayması olayının ardından son duruma ilişkin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar toprak kaymasının yaşandığı alanda açıklamalarda bulundular.

 • Erzincan'da meydana gelen toprak kaymasıyla ilgili Bakan Bayraktar açıklama yaptı
  18 Şub Erzincan'da meydana gelen toprak kaymasıyla ilgili Bakan Bayraktar açıklama yaptı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan'da meydana gelen toprak kaymasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bayraktar, toprak kütlesinin taşınacağı alanın tespiti ve hazır hale getirilmesinin önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, arama faaliyetlerinin hızla devam ettiğini ve çevreyle ilgili tedbirlerin alındığını ifade etti.

 • Erzincan'daki facianın boyutu bakanın verdiği rakamla ortaya çıktı
  18 Şub Erzincan'daki facianın boyutu bakanın verdiği rakamla ortaya çıktı

  Erzincan İliç'te yaşanan altın madenindeki liç kayması sonrasında haber alınamayan 9 işçiye ulaşılmaya çalışılırken İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar bölgedeki son durumu açıkladı. Bakan Yerlikaya, günlük bin 500 kamyonla tahliye yapıldığını belirtirken Bakan Bayraktar ise toprak ve suda insan sağlığını tehdit edecek kirlilik tespit edilmediğini bildirdi.

 • Zonguldak Kozlu'da Yaşanan Toprak Kayması Panik Yarattı
  18 Şub Zonguldak Kozlu'da Yaşanan Toprak Kayması Panik Yarattı

  Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde meydana gelen toprak kayması, mahalle sakinlerinin panik yaşamasına neden oldu. Yaşanan olayın ardından polis ve AFAD ekipleri olay yerine sevk edildi ve inceleme başlattı.

Advertisement