Belediye Uzmanları Kanalizasyon Atık Su Arıtma Tesislerini İnceledi - Son Dakika
Yerel

Belediye Uzmanları Kanalizasyon Atık Su Arıtma Tesislerini İnceledi

Belediye Uzmanları Kanalizasyon Atık Su Arıtma Tesislerini İnceledi

Adana Büyükşehir Belediyesi'nce Dış Kaynaklı Kredi ile Yaptırılan Batı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri'ni Gezen Türkiye'nin Çeşitli Belediyelerinden Gelen Uzmanlar, Tesislere Hayran Kaldı.

15.06.2007 14:39

Adana Büyükşehir Belediyesi'nce dış kaynaklı kredi ile yaptırılan Batı Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri'ni gezen Türkiye'nin çeşitli belediyelerinden gelen uzmanlar, tesislere hayran kaldı.

Türkiye Belediyeler Birliği organizesiyle Adana'ya gelen ve Yenidam Köyü'nde 650 bin metrekare alan üzerinde yaptırılan Kanalizasyon Atık Su Arıtma Tesisleri'ne giden belediyelerin uzmanları, ASKİ Genel Müdürü Bayram Merdan ve yetkililerden tesisler hakkında bilgi aldı.

ASKİ Genel Müdürü Bayram Merdan, uluslararası ihalesi 22 Şubat 1999 yılında gerçekleşen ve en uygun teklifi veren Va Tech Wabag/Yüksel İnşaat/Ener İnşaat/Serco konsorsiyumu ile sözleşmesi yapılan Atıksu Arıtma Tesisleri inşaatının 9 Aralık 1999'da başladığını, 7 Mart 2003 tarihinde bitirildiğini söyledi.

Tesislerin günde 231 bin metreküp kapasiteli olduğunu ifade eden Merdan, "Kaba ve ince ızgaralar, ön çökertme tankları, havalandırma tankları, son çökertme tankları, çürütücüler, son yoğunlaştırıcılar, mekanik çamur susuzlaştırma üniteleri ve konteynır istasyonundan oluşan tam biyolojik aktif çamur tesisidir. Tesisten çıkan çamur tarımda kullanılmaya elverişli olup gübre olarak değerlendirilecektir. Çıkan arıtılmış su ise Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği ve Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak deşarj ediliyor, böylece Akdeniz'in kirlenmesi önleniyor" dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği Teknik Danışmanı Haluk Doğa rehberliğinde Adana'ya gelen Edremit Körfezi Belediyeler Birliği, İller Bankası Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Denizli Belediyesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Orman Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Malatya Belediyesi'nden gelen uzmanlar, tesislerin mükemmel olduğunu söyledi.

(AB-AB-AB-Y)

15.06.2007 14:26 TSİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Belediye Uzmanları Kanalizasyon Atık Su Arıtma Tesislerini İnceledi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement