Bu köyde soda çeşmeden akıyor! İçmesi bedava! - Son Dakika

Bu köyde soda çeşmeden akıyor! İçmesi bedava!

27.11.2021 11:52

Bursa'nın Yalıntaş köyünde yaşayan vatandaşlar, piyasada kutusu 7 liradan satılan doğal maden suyunu bedava içiyor. Köydeki bir çeşmeden akan doğal maden suyu, köylüler tarafından bidonlarla toplanıyor.

Bursa'daki bir köyün çeşmesinden doğal maden suyu aktığı duyanlar, kısa süreli şaşkınlık yaşıyor. Köylüler, piyasada kutusu 7 liradan satılan maden suyunu bidon bidon topluyor.

ÇEŞMEDEN ŞARIL ŞARIL AKIYOR

Mustafakemalpaşa ilçesinin Yalıntaş köyünde bulunan çeşmeden yüz yıllardır doğal maden suyu akıyor. Bu çeşmeyi bilen vatandaşlar maden suyuna para vermeyip, bidon bidon doldurup evlerine götürüyor. Ayrıca şifalı olarak bilinen bu su, içen kişilerde hiç bir şişkinlik yapmıyor. Köylüler ve köye dışarıdan gelenler, bilhassa ramazan aylarında iftardan sonra mide şişkinliklerini gidermek için bu suya büyük rağbet gösteriyor.

ÖNCE ŞAŞKINLIK YAŞIYORLAR

Doğal maden suyunun çeşmeden aktığını duyanlar önce büyük şaşkınlık yaşıyor. Ardından bidonlarına maden suyundan doldurup evlerinin yolunu tutuyor. Maden suyu akan çeşmeden herkes ücretsiz şekilde faydalanabiliyor.

Bidon bidon topluyorlar! Piyasada sodanın kutusu 7 lira ama bu köydeki çeşmeden bedava akıyor

"NE KADAR İÇİLSE DE ŞİŞKİNLİK YAPMIYOR"

Köylerindeki çeşmeden asırlardır doğal maden suyu aktığını ifade eden Yalıntaş Köyü Muhtarı Seyfettin Karanfil, "Yalıntaş köyü hudutları içerisinde bulunan bu çeşme ekşi su olarak bilinir. Bu su sadece mermeri eritmiyor, demiri bile eritiyor. Hazımsızlığa çok iyi geliyor. Bu çeşmeden akan su doğal maden suyudur. Bu su ne kadar içilse şişkinlik yapmıyor. Bu suyu doldurmak ücretsiz, kimseden para talep etmiyoruz. Herkes bu sudan faydalansın istiyoruz" dedi.

Bidon bidon topluyorlar! Piyasada sodanın kutusu 7 lira ama bu köydeki çeşmeden bedava akıyor

"BİDON BİDON EVE GÖTÜRÜYORLAR"

Yalıntaş Köyü Spor Kulübü Başkanı Samet Karanfil, "Çeşmemiz bize atalarımızdan miras. Bu çeşmeyi elimizden geldiğince korumaya çalışıyoruz.. Doğal maden suyunda olan bütün minareller bu çeşmeden akan suda var. Sadece biraz kükürt oranı yüksek. Bu suyu içtiğinizde maden suyundan aldığınız tadı bu sudan da alıyorsunuz. Bu çeşmeden akan suya çok ilgi var. Böbrek ve prostatla ilgili problemleri olan insanlar bu suyu sürekli içiyor. Bu suyun ayrıca şifalı olduğu söylenmekte. Maden suyunun içindeki minareller bu suda da olduğu için insanlar bu suyu rahatlatıcı olarak kullanıyor. Bu köyde kimse maden suyuna para vermez. Gelip maden suyunu çeşmeden doldurup evlerine götürüyorlar. Ramazan ayında çok fazla rağbet görüyor. İftardan önce gelip buradan su dolduran vatandaşlar bu suyu içerek mide şişkinliğinden kurtuluyor. Bu su ücretsiz. Dolduran kimseden para talep etmiyoruz" şeklinde konuştu.

Bidon bidon topluyorlar! Piyasada sodanın kutusu 7 lira ama bu köydeki çeşmeden bedava akıyor
Bidon bidon topluyorlar! Piyasada sodanın kutusu 7 lira ama bu köydeki çeşmeden bedava akıyor
YORUMLAR
500

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Bu köyde soda çeşmeden akıyor! İçmesi bedava! - Son Dakika


Advertisement