"Hatay'da baraj patladı" paylaşımı sonrası Oğuzhan Uğur hakkında soruşturma başlatıldı - Son Dakika
3.Sayfa

"Hatay'da baraj patladı" paylaşımı sonrası Oğuzhan Uğur hakkında soruşturma başlatıldı

10 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 depremler sonrası sosyal medyada "Hatay'da baraj patladı" paylaşımları yapılmaya başlanmıştı. Gerçeği yansıtmayan olayla ilgili BaBala TV isimli sosyal medya hesabından da "Yarseli Barajı duvarı çatlamış" paylaşımlarında bulunan Oğuzhan Uğur hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

12.02.2023 18:23  Güncelleme: 20:02

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kahramanmaraş Pazarcık merkezli iki depremin ardından Kumçatı Köyünde barajın çatladığı ve Hatay Yarseli Barajı'nın duvarının çatladığı yönünde sosyal medyada paylaşım yapanlara yönelik çalışma başlattı.

RESEN SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Savcılık, 'BaBala TV' sosyal medya hesabının bu yönde paylaşım yaparak depremzede vatandaşlar arasında korku ve paniğe neden olduğu, bu nedenle arama-kurtarma çalışmalarında aksamalara yaşandığı gerekçesiyle hesap sahibi Oğuzhan Uğur hakkında 'Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma' suçundan resen soruşturma başlatıldı.

'Hatay'da baraj patladı' paylaşımları nedeniyle Oğuzhan Uğur hakkında soruşturma başlatıldı

Başsavcılıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"06/02/2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesi ve Elbistan ilçesi merkez üsleri olan 2 deprem afeti sonrası sosyal medya platformunda "BaBala TV" isimli Twitter hesabından Kahramanmaraş Kumçatı köyünde barajın çatladığı, Hatay Yarseli Barajının duvarının çatladığı yönünde paylaşımlarda bulunulduğu, bu paylaşımların deprem bölgesinde depremzede vatandaşlar arasında korku ve paniğe neden olduğu, arama kurtarma çalışmalarında aksamalara neden olduğu dikkate alınarak "BaBala TV" isimli Twitter hesabında yapılan paylaşımlar nedeniyle hesap sahibi olduğu tespit edilen Oğuzhan UĞUR hakkında ve paylaşım ile ilgili sorumluluğu tespit edilecek kişiler hakkında TCK.nun 217/A maddesi kapsamında "Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçundan dolayı Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından re'sen soruşturmaya başlanılmış, olayın aydınlatılması için gerekli talimatlar verilmiştir."

NE OLDU?

Oğuzhan Uğur'un moderatörlüğünü yaptığı Babala TV hesabından atılan tweet'te "Hatay Antakya Yarseli Barajı duvarı çatlamış. Allah aşkına buraya ekip yollansın. Çok yağmur yağıyor." ifadeleri kullanılmıştı. Bu haberin ardından kentte kısa süreli bir panik yaşanmış ve arama kurtarma ekipleri çalışmalarına ara vermişti. Bu sürecin de enkaz altındaki7 kişinin canına mal olduğu iddia edilmişti.

BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

Yaşanan olayın ardından Bakanlık ve Valilik, böyle bir durumun söz konusu olmadığını açıklamış ve çalışmalar kaldığı yerden devam etmişti. Ancak sosyal medyada bu iddiayı ortaya atan Oğuzhan Uğur ve ekibine büyük tepki gösterildi.

TEPKİLER SONRASI AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Tepkilerin ardından bir açıklama yapan Uğur, "Haberi bir bakanlık yetkilisi teyit ettiği için ekiptekiler paylaşmışlar! Yalan olduğu ortaya çıkınca da hemen silmişler. Yazışma görselleri mevcut. Takipçisi olacaksanız sizinle de paylaşalım…! İster misiniz? Sizinle paylaşalım mı? Ne dersiniz?" dedi. Açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği Uğur, son paylaşımında bahsettiği yazışma görsellerini şu ana kadar sosyal medya kullanıcıları ile paylaşmadı.

'Hatay'da baraj patladı' paylaşımları nedeniyle Oğuzhan Uğur hakkında soruşturma başlatıldı
"Hatay\'da baraj patladı" paylaşımı sonrası Oğuzhan Uğur hakkında soruşturma başlatıldı
Kaynak: İHA

Son Dakika 3.Sayfa 'Hatay'da baraj patladı' paylaşımı sonrası Oğuzhan Uğur hakkında soruşturma başlatıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (9)

 • Talat Kurt: Kendini ne zannediyorsun teyit etmedin emin olmadığın şeyi sırf Reyting yada popilite adına insanlarla uğraşma yeter devlet işallah cezanı verir de görürüz 25 3 Yanıtla
 • Talat Kurt: Ne olursunuz acilen tutuklayın çünkü millet zaten zor durumda bir Aslı astarı olmayan yalanlarla kaos üretmeye çalışıyor 17 3 Yanıtla
 • Ergün Celik: Bu cok tehlikeli bu sadece ortaligi karistirmakla mesgul Hakan sükür gibi vatanhainlerine bile arka cikti o yüzden bu sahiza iyi bir Devlet kulagini ceksin uyarsin dün daha bir hicti simdi kendini önemsemeye basladi ya bir dir ne bu 13 4 Yanıtla
 • Murat Adıyaman: Bu provakatörüde tutuklayın 1 1 Yanıtla
 • bilal gündoğdu: kaç kişi trafıgı felç edıp yalan haberın yuzunden hatayı terk etmeye kalktı haberın varmı kac kısıye senın yuzunden yardım durdu gıtmeyın yalan haber dıye mıllet yırtındı 2 0 Yanıtla
 • sezer zengin: hıcbır cacık cıkmaz babası tanınmıs asker 0 0 Yanıtla
 • Arzum Baskara: Kesinlikle bu adalet bunada islemeli. Bu zamanda sevinsizligine dwm ediyor 0 0 Yanıtla
 • Fikret Ersoz: Böyle hainlere gereken yapılmalı 0 0 Yanıtla
 • Taner TOPÇU: Böyle bir yazışma var ise sormamalı zaten direk paylaşmalı 0 0 Yanıtla

Advertisement