Birleşmiş Milletler kabul etti! İsrail'in insan hakları ihlalleri soruşturulacak - Son Dakika

Birleşmiş Milletler kabul etti! İsrail'in insan hakları ihlalleri soruşturulacak

27.05.2021 20:08

BM İnsan Hakları Konseyi, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda insan hakları ihlallerini soruşturmak üzere acilen bağımsız uluslararası soruşturma komisyonu kurulmasını içeren kararı kabul etti.

Konseyin, işgal altında tutulan Filistin topraklarındaki "ciddi insan hakları durumunu" görüştüğü özel oturumu sona erdi. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Koordinatörü Pakistan ile Filistin'in ortaklaşa yaptığı başvuru üzerine düzenlenen oturumda, Doğu Kudüs de dahil işgal altındaki Filistin topraklarındaki insan haklarının durumuna ilişkin sunulan karar tasarısı görüşüldü.

KARAR 24 OYLA KABUL EDİLDİ

Konseyde Almanya, Avusturya ve İngiltere temsilcilerinin karar tasarısı aleyhinde konuşma yapması ve tasarıya hayır oyu istemesi dikkati çekti. Venezuela temsilcisi ise İsrail'in "soykırıma varan insanlık suçlarını" şiddetle kınadıklarını vurguladı. Venezuela'nın yanı sıra Rusya da karar tasarısı için lehte oy kullanılmasını istedi. Pakistan ve Filistin'in ortaklaşa sunduğu tasarı hakkında yapılan konuşmaların ardından 47 üyeli konseyde oylamaya geçildi.

İsrail aleyhindeki karar tasarısı, 14 çekimser, 9 aleyhte, 24 lehte oyla kabul edildi.

Avusturya, Bulgaristan, Kamerun, Çekya, Almanya, Malawi, Marshall Adaları, İngiltere ve Uruguay tasarı aleyhinde oy kullanan ülkeler oldu.

İSRAİL'İN FİLİSTİNLİLERE "SİSTEMATİK AYRIMCILIK VE BASKISI DA" İNCELENECEK

Kabul edilen tasarıyla, Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarında ve İsrail'deki insan hakları ihlallerini soruşturmak üzere acilen uluslararası bağımsız soruşturma komisyonu kurulması kararlaştırıldı.

Tasarıya göre bağımsız soruşturma komisyonu, İHK Başkanı Fijili Nazhat Shameem Han tarafından atanacak ve 13 Nisan 2021'e kadar ve bu tarihten bu yana iddia edilen tüm uluslararası insan hakları hukuku ihlalleri ve suistimalleri soruşturacak.

Ayrıca, ulusal, etnik, ırksal veya dini kimliğe dayalı sistematik ayrımcılık ve baskı da dahil olmak üzere süre gelen gerilimlerin, istikrarsızlığın ve çatışmaların altındaki nedenler de mercek altına alınacak.

Kararda, ilgili tüm tarafların, soruşturma komisyonu ile tam iş birliği yapması ve erişimi kolaylaştırması ibaresi yer aldı.

Uluslararası topluma ve diğer bağışçılara da, Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarındaki Filistin halkına insani desteği acilen harekete geçirme çağrısı yapıldı.

Ayrıca işgalci güç İsrail'e, Filistin halkına insani yardımların ulaştırılabilmesi için engel çıkarmaması çağrısında bulunuldu.

İSRAİL'İN SALDIRILARINDA 254 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs'ta başlattığı saldırılar, Hamas ile varılan ateşkes doğrultusunda 21 Mayıs'ta yerel saatle 02.00'de sona ermişti. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 66'sı çocuk, 39'u kadın olmak üzere 254 Filistinli hayatını kaybetmiş, 1948 kişi yaralanmıştı.

YORUMLAR (7)
  • kerime: Bebek katili terörist israili durduracak bir somut adım atılır gibi görünmüyor ama inşaallah bir gün o da olacak hem durdurulur hem hesap sorulur hem de yok edilir insanlık düşmanı terörist israil Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
  • BM Hikaye yazacak: 47 oyun 24'ü evet demiş. Yani 1 oy fazlayla. Ayarlanmış. Siz hakkıyla araştıracaklarınımı sandınız. Gavur gavuru ısırmaz. Göstermelik yani israil nefretini dindirmek için bir oyun. Bakın sonunda ne hikaye uyduracak BM. Filistini suçlamasa bari. Cevap Yaz 9 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Avrupa Birliği temsilcileri, Gazze'de Avrupa Birliği temsilcileri, Gazze'de Hamas, İsrail'in Yeni Tünel Bulduğu Şeklindeki Açıklamasını Eleştirdi Hamas, İsrail'in Yeni Tünel Bulduğu Şeklindeki Açıklamasını Eleştirdi

Son Dakika Dünya Birleşmiş Milletler kabul etti! İsrail'in insan hakları ihlalleri soruşturulacak - Son Dakika


Advertisement