Güvenlik ve ulaşım zorluğu Ukrayna-Rusya arasındaki müzakereye engel oldu! Yeni detaylar ortaya çıktı: Birkaç saat içerisinde başlayabilir - Son Dakika

Güvenlik ve ulaşım zorluğu Ukrayna-Rusya arasındaki müzakereye engel oldu! Yeni detaylar ortaya çıktı: Birkaç saat içerisinde başlayabilir

27.02.2022 22:29

Ukrayna- Rusya arasındaki müzakerelerle ilgili Ukrayna cephesinden açıklama geldi. Ukrayna, daha önce buluşma yeri olarak belirlenen konuma ulaşımın tahmin edilenden daha zor olmasından ve güvenliğe bağlı bazı sebeplerden dolayı iptal edildiği ancak müzakerelerin birkaç saat içinde başlayabileceğini ifade etti.

Rusya- Ukrayna arasında müzakerelerin başlatılması için gösterilen çabayla ilgili Kremlin tarafından sabah saatlerinde yapılan açıklamada, Rus heyetinin, Ukraynalı yetkililerle görüşmek için Belarus'a gittiği ve saat 15.00'a kadar Ukraynalı yetkililerin bekleneceğini açıklanmıştı. Ancak Ukrayna tarafı, saat 15.00'a kadar Belarus'a gitmedi. Kremlin cephesi de sürenin dolduğunu belirterek, Putin'in Danışmanı Medinskiy başkanlığındaki heyete "Geri dönün" talimatı verdi.

RUS BASINININ İDDİASI OLAY YARATTI

Fakat Rus basınında geçen son dakika haberinde, "Ukrayna görüşmeyi kabul etti, heyet Belarus'a gidiyor" ifadelerine yer verildi. Bu iddia da Ukrayna tarafından yalanladı. Ukraynalı yetkililer, güvenlik endişeleri gerekçesiyle görüşmeye gitmeyeceklerini duyurdu.

"GÖRÜŞMELER BİRKAÇ SAATE BAŞLAYABİLİR"

Ukrayna Devlet Başkanlığı Anayasa Mahkemesi Temsilcisi Fedor Vanislavskiy Ukrayna-Rusya arasındaki müzakerelere ilişkin yaptığı açıklamada, daha önce buluşma yeri olarak belirlenen konuma ulaşımın tahmin edilenden daha zor olmasından ve güvenliğe bağlı bazı sebeplerden dolayı iptal edildiğini, buna bağlı olarak görüşmelerin birkaç saate başlayabileceğini ifade etti.

Vanislavskiy, "Güvenliğe bağlı sebeplerden dolayı daha önce belirlenen istikamet noktası değiştirildi. Görüşmelerin birkaç saate başlayabileceğini düşünüyorum. Delegelerimizin maksimum güvenliğini sağlamak amacıyla, can güvenlikleri için herhangi bir risk olmayan noktaya doğru hareket ettiler" dedi.

RUSYA VE UKRAYNA MÜZAKERE İÇİN ANLAŞMIŞTI

Ukrayna Devlet Başkanlığı tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelesnki'nin telefonda görüştüğü ifade edilmiş, "Ukraynalı delegenin Rus delegelerle herhangi bir ön koşul olmadan Ukrayna-Belarus sınırındaki Pripyat Nehri yakınında görüşmeye karar verdiler. Lukaşenko, Ukraynalı delegelerin seyahati boyunca, görüşmeler esnasında ve delegelerin dönüşüne kadar uçakların, helikopterlerin, roketlerin Belarus topraklarında oldukları yerde kalacaklarına dair sorumluluk aldı" denilmişti.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI KULEBA: MAĞLUBİYETLERDEN SONRA KABUL ETTİLER

Tartışmalara Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba da açıklık getirdi. Rusya'nın peş peşe yaşadığı mağlubiyetlerin ardından elinin zayıfladığını belirten Kuleba, "Rus ordusu peş peşe mağlubiyet yaşadıktan sonra bize ön şartsız görüşme yapabileceklerini bildirdiler. Bu şimdiden Ukrayna için bir zaferdir. Biz Rusya'nın ne diyeceğini dinlemek için görüşeceğiz. İşgalin sona erdirilerek Rus askerlerinin ülkemizden nasıl çıkarılacağını konuşacağız. Rusya'nın caydırıcı silahları alarma geçiriyor olması bizi durduramaz. Bizi nükleer bombalarla vursanız bile yenemezsiniz." diye konuştu.

YORUMLAR
500
Rusya: Ukrayna'da toplam 3 bin 307 obüs ve havan topu yok ettik Rusya: Ukrayna'da toplam 3 bin 307 obüs ve havan topu yok ettik Rusya'nın saldırısı altındaki Ukrayna Rusya'nın saldırısı altındaki Ukrayna Ukrayna'nın savaşın izlerini taşıyan şehri: Orikhiv Ukrayna'nın savaşın izlerini taşıyan şehri: Orikhiv
Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Güvenlik ve ulaşım zorluğu Ukrayna-Rusya arasındaki müzakereye engel oldu! Yeni detaylar ortaya çıktı: Birkaç saat içerisinde başlayabilir - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement