İngiliz ordusunun kullandığı güneş panelleri Çin'de zorla çalıştırma iddialarıyla ilişkilendiriliyor - Son Dakika
Dünya
BBC

İngiliz ordusunun kullandığı güneş panelleri Çin'de zorla çalıştırma iddialarıyla ilişkilendiriliyor

İngiliz ordusunun kullandığı güneş panelleri Çin\'de zorla çalıştırma iddialarıyla ilişkilendiriliyor

BBC'nin ortaya çıkardığı bilgilere göre, İngiliz ordusunun kullandığı güneş panelleri, Çin'de zorla çalıştırma iddialarının yöneltildiği şirketler tarafından üretiliyor. İngiliz ordusu, güneş paneli tedarik eden firmaların JA Solar, Trina ve Qcells olduğunu açıkladı. İngiltere'deki Sheffield Hallam Üniversitesi'nin raporuna göre, bu üç şirketin Sincan'da üretim yaptığı iddia ediliyor. Şirketler, zorla çalıştırmanın rol oynamadığını belirtse de, raporun yazarları iddiaların geçerliliğini koruduğunu dile getiriyor.

03.12.2023 16:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

BBC, İngiliz ordusunun kullandığı güneş panellerinin, Çin'de "zorla çalıştırma" iddialarının yöneltildiği şirketler tarafından üretildiğini ortaya çıkardı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki güneş paneli üretiminde, Uygur Türklerinin zorla çalıştırıldığı iddia ediliyor.

İngiliz ordusu dört tesisteki güneş paneli üretimine 200 milyon pound kaynak ayırıyor.

BBC'nin Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında bilgi talep ettiği Savunma Bakanlığı, orduya güneş paneli tedarik eden firmaların JA Solar, Trina ve Qcells olduğunu açıkladı.

Temmuz ayında İngiltere'deki Sheffield Hallam Üniversitesi, bu üç şirketin Sincan'da üretim yaptığını ortaya koyan bir rapor yayımlamıştı.

JA Solar ve Qcells, BBC'ye yaptıkları açıklamada, tedarik zincirlerinde "zorla çalıştırmanın" rol oynamadığından emin olmak üzere adım attıklarını söyledi. Trina ise açıklama yapmadı.

Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, ordunun tedarik zincirinin düzenli olarak denetlendiği ve tüm boyutlarıyla incelenmek üzere sıkı prosedürler uygulandığı ifade edildi.

Ancak Sheffield Hallam Üniversitesi'nin raporunu yazanlardan Alan Crawford, BBC'nin elde ettiği şirket listesini gördüğünü ve rapordaki iddiaların geçerliliğini koruduğuna inandığını dile getirdi.

Tedarik ağları konusunda deneyim sahibi bir kimya mühendisi olan Crawford, büyük firmaların "zorla çalıştırma" ürünü malları kasıtlı olarak almasının düşük ihtimal olduğunu kaydetti.

Ancak tedarik zincirlerinin "şeffaf olmamasının", bazı firmalara, "kölelik karşıtı" beyanlarının arkasına gizlenme olanağı tanıdığını da ekledi.

Başbakan Rishi Sunak, İngiltere'nin güneş enerjisinde Çin'deki üretime bağımlı olması konusunda eleştiriliyor ve adım atmaya çağrılıyordu.

Muhafazakar Parti Milletvekili Alicia Kearns, İngiliz hükümetini, Uygurların zorla çalıştırılmasıyla ilişkili tüm güneş enerjisi şirketlerine yaptırım uygulamaya çağırıyor.

Çin'in bir milyon Uygur'u toplama kamplarında tuttuğu tahmin ediliyor. Çin ise bu suçlamaları reddediyor.

ABD Senatosu 2021'de Çin'in Sincan bölgesinde yaşayan Uygur azınlığın insan haklarının ihlal edildiği iddialarına yanıt olarak, bu bölgeden ithalatı yasaklayan bir tasarıyı onaylamıştı.

Yasa tasarısı, Sincan bölgesinden gelen malların, aksi kanıtlanmadıkça, Uygurların zorla çalıştırılması suretiyle üretildiği varsayımına dayanıyor.

ABD'ye göre, Sincan'dan ABD'ye mal ithal edecek olan şirketlerin, bunların üretiminde, zorla çalıştırılan insanların emeğinin kullanılmadığını ispat etmesi gerekiyor.

ABD makamlarına göre güneş panellerinin de temel malzemelerinden olan polisilikon, zorla çalıştırılma sonucu üretilen maddeler arasında.

Güneş enerjisi, özellikle de küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle mücadele konusunda, dünya genelinde öne çıkan alternatif enerji kaynaklarından birisi.

Güneş enerjisi pazarında hakimiyet kuran Çin, dünyada güneş paneli üretiminin yüzde 80'den fazlasına sahip.

Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya İngiliz ordusunun kullandığı güneş panelleri Çin'de zorla çalıştırma iddialarıyla ilişkilendiriliyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı
  17:31 Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı

  AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, Antalya'nın ulaşım sorununu çözmeyi hedeflediğini belirtti. Tütüncü, 5 yılın sonunda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığı bir Antalya olacağını ifade etti. Ayrıca, 15 yeni güzergah açmayı planladıklarını söyledi.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

 • Biri çıplak diğeri giyinik! ABD'de kadınların sopalı ilginç kavgası anbean kamerada
  17:06 Biri çıplak diğeri giyinik! ABD'de kadınların sopalı ilginç kavgası anbean kamerada

  ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.

 • Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü
  17:04 Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü

  Fenerbahçe'de sakatlığından dolayı haftalardır takımdan ayrı kalan Brezilyalı oyuncu Fred, tamamen iyileşti. Yıldız futbolcu, cumartesi günü oynanacak Hatayspor maçına ilk 11'de başlayacak.

 • Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti
  16:49 Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti

  TFF, Süper Lig ve 1. Lig'in yayıncı kuruluş ihalesini iptal etti. İptal kararının gerekçesi, TFF'nin ''rakam arttırın'' talebine iki firmanın da olumlu yanıt vermemesi oldu. Federasyondan yapılan açıklamada, ''İhale için verilen teklif bedellerinin yetersiz bulunması dolayısıyla Yayın İhale Komisyonu'nca ihalenin iptali yönünde tavsiye kararı alınmıştır'' ifadeleri yer aldı.

 • 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı
  16:45 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı

  Her 4 yılda bir gerçekleşen 29 Şubat, evlilik yıldönümlerine önem veren çiftler nedeniyle nikah dairelerinde ciddi bir düşüşe neden oluyor. İstanbul'da dünya evine girecek çiftlerin tercih etmediği bir gün olan 29 Şubat'ta, kentin 12 ilçesinde kimse nikah başvurusu yapmadı. Rekor oranda nikah sayısı ise 20 çift ile Esenyurt'un oldu.

 • MHP lideri Bahçeli emeklilere hak verdi: Çağrıları haksız değildir
  16:37 MHP lideri Bahçeli emeklilere hak verdi: Çağrıları haksız değildir

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da MHP Genel Merkez Yönetim Kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Ekonomik sorunların üstesinden gelinecektir. Emeklilerimizin çağrıları haksız değildir, gerekli iyileştirmeler cömertçe yapılacaktır" dedi.

 • Icardi cezayı kesti tazminatı cebe indirdi! Mahkemeden karar çıktı
  16:36 Icardi cezayı kesti tazminatı cebe indirdi! Mahkemeden karar çıktı

  Galatasaray'ın Arjantinli golcüsü Mauro Icardi ve eşi Wanda Nara, haklarına yapılan ihanet haberlerine acımadı. Çift yıllar önce açtıkları davadan, tazminat kazandı.

 • Kılıçdaroğlu'ndan olağanüstü kurultay sorusuna yanıt
  16:36 Kılıçdaroğlu'ndan olağanüstü kurultay sorusuna yanıt

  Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partinin durumuna dair açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, olağanüstü kurultay toplama girişimlerinin olmadığını ve partinin başarısı için herkesin elinden geleni yaptığını belirtti. Ayrıca, yerel seçimlerde bir sorun çıkarsa bunun tartışılacağını ifade etti. Kılıçdaroğlu, aday belirleme sürecinde daha sağlıklı bir işleyiş olmasını isterdiğini ve aday belirlendiyse arkasında durulması gerektiğini vurguladı.

BBC

Advertisement