İsrail'de on binlerce kişi sokaklara indi: Netanyahu hükümetini devirmeden ülke normalleşemeyecek - Son Dakika
Dünya

İsrail'de on binlerce kişi sokaklara indi: Netanyahu hükümetini devirmeden ülke normalleşemeyecek

Her geçen gün insanlık suçlarına bir yenisini daha ekleyen İsrail ordusunun, Gazze'de sivillere yönelik saldırıları devam ederken, İsrail'in başkenti Tel Aviv'de sokaklar karıştı. İsrailliler, esir takası anlaşması ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun istifası talebiyle gösteri düzenledi. İsrailli esir aileleri, ''Netanyahu hükümetini devirmeden ülke normalleşemeyecek.'' sloganları attı.

22.06.2024 23:38

İsrailliler, Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirlerin geri getirilmesi, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin istifası ve erken seçimlere gidilmesi talebiyle ülke genelindeki gösterilerine bu hafta da devam etti.

On binlerce İsrailli, başkent Tel Aviv başta olmak üzere, Batı Kudüs, Hayfa, Kayserya ve Beer Şeva'da (Birussebi) pek çok noktada sokaklara çıktı.

İsrail'de on binler sokaklara indi: Netanyahu hükümetini devirmeden ülke normalleşemeyecek

"NETANYAHU HÜKÜMETİNİ DEVİRMEDEN ÜLKE NORMALLEŞMEYECEK"

Tel Aviv'deki Savunma Bakanlığı önünde basın açıklaması yapan esir aileleri, tüm İsraillileri her hafta ülkenin çeşitli noktalarında düzenlenen gösterilere katılmaya çağırdı. Netanyahu başbakanlığındaki hükümet istifa etmediği sürece Gazze'deki Filistinli gruplarla bir esir değişim anlaşması imzalamanın mümkün olmadığını ifade eden esir aileleri, "Esir takası anlaşması olmayacak ve Netanyahu hükümetini devirmeden ülke normalleşemeyecek." ifadelerini kullandı.

İsrail'de on binler sokaklara indi: Netanyahu hükümetini devirmeden ülke normalleşemeyecek

CADDELERİ, SOKAKLARI YANGIN YERİNE ÇEVİRDİLER

Tel Aviv'deki protestoların başlıca adreslerinden olan ve polisin demir bariyerlerle kapattığı Kaplan Caddesi'ndeki gösteriye katılan on binlerce İsrailli de Gazze'deki esirlerin serbest bırakılması için takas anlaşmasının derhal yapılması talebinde bulundu. Protestocular İsrail bayrakları ile Başbakan Netanyahu ve hükümetindeki siyasetçiler aleyhinde pankart, afiş ve dövizler taşıdı, caddede kurulan platformda hükümeti eleştiren konuşmalar yaptı. Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirlerden Itzhak Elgarat'ın kardeşi Danny Elgarat, konuşmasında, Başbakan Netanyahu'yu suçladı. Elgarat, Netanyahu ve hükümetine hitaben, "Siyasi hayatta kalmanız için sevdiklerimizin hayatlarını feda etmeyi seçiyorsunuz." dedi.

İsrail'de on binler sokaklara indi: Netanyahu hükümetini devirmeden ülke normalleşemeyecek

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİ

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle İsrail'e 7 Ekim 2023'te kapsamlı saldırı düzenledi. İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail'de on binler sokaklara indi: Netanyahu hükümetini devirmeden ülke normalleşemeyecek

37 BİNDEN FAZLA FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694'ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 551 Filistinli öldü, 85 bin 911 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor. İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerleri ile Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerin saldırılarında 553 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail'de on binler sokaklara indi: Netanyahu hükümetini devirmeden ülke normalleşemeyecek

662 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 311'i karadan işgal sürecinde olmak üzere 662 askerinin öldüğünü duyurdu. Çatışmalara 24 Kasım 2023'te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İsrail\'de on binlerce kişi sokaklara indi: Netanyahu hükümetini devirmeden ülke normalleşemeyecek
Kaynak: AA
Abdullah Aydemir
Abdullah Aydemir
Sondakika.com - Dünya

Son Dakika Dünya İsrail'de on binlerce kişi sokaklara indi: Netanyahu hükümetini devirmeden ülke normalleşemeyecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (4)

  • harun 8071: 662x10dur oo 11 1 Yanıtla
  • Nejdet Aydemir: Hep aynı senaryo. Anlaşmalı 5 5 Yanıtla
    mehmet özcan: sizden daha yiğit daha erkekler siz ne yapıyorsunuz çeneden başka 3 0
  • Ender Yavaş: O adam her şeyi göze aldı. Kıyımı yapacak ve her türlü cezaya razı olacak. Ama istediklerini alacaklar ve İsrail daha güçlü olacak 3 1 Yanıtla

Advertisement