Rusya'dan ABD'ye Komünist Şair Mayakovski'yi Okuma Tavsiyesi - Son Dakika
BBC

Rusya'dan ABD'ye Komünist Şair Mayakovski'yi Okuma Tavsiyesi

Son Güncelleme: 26.05.2017 00:55

Rus Sözcü Zaharova Amerikan öğrencilere, "Yönetim üzerinde söz sahibi olmak istiyorsanız Rusça öğrenin" diyen eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ye tepki gösterdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Donald Trump yönetimiyle Rusya'nın ilişkisini eleştirmek için Amerikan öğrencilere, "Yönetim üzerinde söz sahibi olmak istiyorsanız Rusça öğrenin" diyen eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ye tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Kerry'ye Bolşevik şair Vladimir Mayakovski'yi okumasını önerdi.

TRUMP'I SERT BİR DİLLE ELEŞTİRDİ

Kerry, Harvard Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Donald Trump ve ekibini Rusya'yla ilişki iddialarını araştıran soruşturmalar üzerinden sert bir dille eleştirdi.

"ROSETTA STONE SATIN ALIN VE RUSÇA ÖĞRENİN"

Kerry konuşmasında şunları söyledi: "Bana sık sık, yönetim üzerinde nasıl gerçek bir etki yaratılabileceğinin sırrı soruluyor. Bu, son dönemde değişti. Önceden insanlara, 'ya seçimlerde aday olun ya da Harvard'dan mezun olun' derdim. Ancak bu Beyaz Saray'la artık şöyle diyorum: 'Rosetta Stone (Dil öğrenme seti) satın alın ve Rusça öğrenin".

MAYAKOVSKİ'NİN ŞİİRLERİNİ OKUMASINI ÖNERDİ

Bunun üzerine Rus Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Kerry'ye Vladimir Mayakovski'nin şiirlerini okumasını önerdi.

Zaharova Facebook'ta yayımladığı mesajında, Rusya'nın Barack Obama yönetimi döneminde ABD Dışişleri Bakanlığı'na Mayakovski şiirlerinin koleksiyonunu vermemiş olmasının bir hata olduğunu söyledi.

ZAHAROVA ŞAİRİN SÖZLERİNİ ALINTILADI

Rus sözcü açıklamasında Mayakosvki'nin şu sözlerini alıntıladı:

"Yaşlı, kara bir adam olsam bile Rusça öğrenirdim. Umutsuzluğa kapılmadan ya da tembellik yapmadan... Sırf Rusça, Lenin'in dili olduğu için".

Şiir, farklı ulusların bulunduğu Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği 'nde Rusça'nın ortak dil olmasına vurgu yapıyor.

MAYAKOSVKİ LENİN'İN ÖVDÜĞÜ İSİMLER ARASINDA

Rusya'da adı, 1917 Ekim devrimiyle özdeşleşen isimlerden Mayakosvki, Sovyet lider Vladimir Lenin'in de övdüğü isimler arasındaydı.

Günümüzde de Rus edebiyatının en önemli isimlerinden kabul edilen Mayakovski, 1925 yılında Kuzey Amerika'ya yaptığı seyahat ardından ABD'ye çeşitli eleştiriler yöneltmişti.

Bu yıl, 1917 Ekim devriminin yüzüncü yıl dönümü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2005 yılında yaptığı açıklamada, Sovyetler Birliği'nin 1991'de çökmesinin '20. Yüzyılın en büyük jeopolitik felaketi olduğunu' söylemişti.

Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya Rusya'dan ABD'ye Komünist Şair Mayakovski'yi Okuma Tavsiyesi - Son Dakika

BBC

Advertisement