Son dakika! Almanya'dan Ukrayna'ya Leopard 2 tank sevkiyatına onay - Son Dakika

Son dakika! Almanya'dan Ukrayna'ya Leopard 2 tank sevkiyatına onay

25.01.2023 14:33

Son dakika! Rusya ile Ukrayna arasında bir yıl önce başlayan savaş devam ederken, Almanya'dan Ukrayna'ya dikkat çeken askeri destek geldi. Başbakan Olaf Scholz, Leopard 2 tanklarının Ukrayna'ya sevki için onay verdi. Ülkeye ilk etapta 14 Leopard 2 tankı gidecek. Öte yandan Alman yönetimi, elinde bu tankları bulunduran başka ülkelerin de Ukrayna'ya sevkine müsaade edecek.

Ukrayna'nın Rusya ile uzun süredir devam eden savaşta Almanya'dan yoğun bir talepte bulunduğu ancak sevkiyatına izin verilmeyen Leopard 2 tankları için sonunda onay çıktı.

BAŞBAKAN SCHOLZ SONUNDA İKNA OLDU

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarının sevkiyatına onay verdi. İlk etapta, Ukrayna'ya 14 Leopard 2 tankı gönderilecek. Alman hükümeti ayrıca, bu tanklara sahip başka ülkelerin de Ukrayna'ya sevkiyatına izin verecek.

UKRAYNA'YA SİLAH YAĞACAK

ABD, ordu envanterinden Ukrayna'ya 2,5 milyar dolarlık ek askeri yardım yapılacağını açıklamıştı. Pentagon paketin içeriğine ilişkin detayları kalem kalem paylaşırken, aynı gün 11 Avrupa ülkesi de Ukrayna'ya askeri teçhizat gönderme kararı almıştı.

RUSYA ALMANYA'YI UYARMIŞTI

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bu teslimatların Berlin ile Moskova arasında, gelecekteki ilişkilere iyi bir şey getirmeyeceğini belirtmiş, Alman tanklarının Ukrayna'ya gönderilmesinin iki ülke ilişkilerinde kalıcı bir iz bırakacağının altını çizmişti.

Son dakika! Almanya, Leopard 2 tanklarının Ukrayna'ya sevkiyatına onay verdi

LEOPARD 2 TANKI ÖZELLİKLERİ

- 60 ton ağırlığında, yaklaşık 10 metre uzunluğunda olan Leopard 2, dünyanın en iyi muharebe tanklarından biri olarak kabul edilirken, Alman yapımı tanklar, Ukrayna'ya destek tartışmasının odak noktası haline geldi. Afganistan ve Suriye'de kullanılan Leopard tanklarının yaklaşık üçte ikisi hala Avrupa'da bulunuyor. Leopard 2'nin bakım ve onarımının diğer tanklara göre kolay olduğu ifade ediliyor.

- En başarılı modern tasarıma sahip olan Leopard 2, Batı Almanya'da üretildiği 1979'dan beri hem ülke içinde hem de dışındaki birçok silahlı kuvvetin hizmetinde sayısız modernizasyondan geçti.

UKRAYNA'DA 100 TANKA İHTİYAÇ DUYULUYOR

 • Leopard 2 tanklarının Ukrayna'daki savaşta önemli bir etkiye sahip olması için yaklaşık 100 tanka ihtiyaç duyuluyor. Bunun için Avrupa ülkeleri tarafından Ukrayna'ya tedarik edilmek üzere bir tank havuzu oluşturulması gerekiyor.
 • Dünya çapında 20 ülke, Almanya'da üretilen modern Leopard 2 tanklarına sahip. Satış sözleşmesine göre, Ukrayna'ya herhangi bir Leopard tank teslimatı için hangi ülke olursa olsun Alman hükümetinden onay alması gerekiyor
 • Rusya-Ukrayna savaşının ardından silah alımlarını ve askeri hazırlıklarını agresif bir şekilde artıran Avrupa ülkeleri, böylelikle Ukrayna'ya Rusya'ya karşı direnişinde yardımcı olmayı amaçlıyor. Avrupa Savunma Ajansı'na göre, kıtanın askeri harcamaları, 2021'de önceki yıla göre yüzde 6 artışla 231 milyar dolara yükselerek art arda 7 yıl artış kaydetti.
Son dakika! Almanya, Leopard 2 tanklarının Ukrayna'ya sevkiyatına onay verdi

HANGİ ÜLKEDE KAÇ TANE LEOPARD TANKI BULUNUYOR?

 • Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS) verilerine göre, Almanya Silahlı Kuvvetleri Bundeswehr, bazı eski Leopard tanklarını (Leopard 1 ve2A4 tipi) emekliye ayırdı ve bazılarını da başka ülkelere gönderdi. Bundeswehr'de yeni modellerden yaklaşık 320 adet bulunuyor.
 • Danimarka ordusu 15'i 2A7V tipi olmak üzere 44 tane, henüz NATO üyesi olmayan Finlandiya da 200 civarında Leopard 2 tankına sahip.
 • Yunanistan silahlı kuvvetlerinin hizmetinde 170 2A4 tipi eski Leopard tanklarından 183 adet, 2A6HEL tipinden ise 170 adet bulunuyor
 • Hollanda'nın Almanya'dan kiraladığı 18 adet 2A6 tipi Leopard tankı, Aşağı Saksonya'daki Bergen-Hohne'de konuşlanıyor.
 • Norveç, 2001 yılında Hollanda'dan 52 adet kullanılmış Leopard 2A4 satın aldı. Bunlardan 16'sı yedek parça olarak kullanılıyor.
 • Polonya, 2A4 ve 2A5 versiyonlarında ve modernize edilmiş PL versiyonunda 247 Leopard ana muharebe tankına sahip bulunuyor.
 • Portekiz silahlı kuvvetlerinin hizmetinde 37 Leopard 2A6 tip Leopard tankı yer alırken, İsveç'in 120'den fazla Leopard tankına sahip olduğu biliniyor.
 • Slovakya'da 1 Leopard tankı bulunuyor. 2023'ün sonuna kadar da 14 yeni siparişin teslim alınması bekleniyor.
 • İspanya, 108'i eski 2A4 tipi olmak üzere toplamda 327 tanka sahip.
 • 1 Leopard tankı bulunan Çekya, 13 sipariş verdi.
 • 12 Leopard tankı olan Macaristan'ın, bu yıl 44 yeni Leopard 2A7 tankı teslim alması bekleniyor.
 • IISS rakamlarına göre, Türkiye'de ise 316 Leopard tankı bulunuyor.
YORUMLAR (4)
 • Gokhan Turan: Almanların bu kararının Rusya tarafından bir yaptırımı elbette olacak. Doğalgaz, petro ve türevleri vb. Cevap Yaz 4 1 Yayından Kaldır
 • Mustafa Aksoy: Maksat hurdaları elden çıkarmak ve de savaş ı uzatmak,bi tankasavar füze veya sıha dan atılacak bombayla imha oluyor artık devir sıha ve akıllı füze devri Cevap Yaz 13 1 Yayından Kaldır
 • özer bergin: Doğu almanya rus toprağıdır, geri alırlar demedi demeyin. Cevap Yaz 8 5 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Fenerbahçe'nin Rus devi ile anlaşma imzalaması sonrası G.Birliği'nin futbolcusundan skandal paylaşım Fenerbahçe'nin Rus devi ile anlaşma imzalaması sonrası G.Birliği'nin futbolcusundan skandal paylaşım İngiltere ve Polonya, Ukrayna'da 700 kişilik geçici köy evleri inşa edecek İngiltere ve Polonya, Ukrayna'da 700 kişilik geçici köy evleri inşa edecek İngiltere, Polonya'ya birlikte Ukrayna'da 2 geçici yerleşim yeri inşa edecek İngiltere, Polonya'ya birlikte Ukrayna'da 2 geçici yerleşim yeri inşa edecek

Son Dakika Dünya Son dakika! Almanya'dan Ukrayna'ya Leopard 2 tank sevkiyatına onay - Son Dakika


Advertisement