Ukrayna savaşı: AB, yıl sonuna kadar Rus petrolüyle bağını kesme planını açıkladı - Son Dakika
Dünya
BBC

Ukrayna savaşı: AB, yıl sonuna kadar Rus petrolüyle bağını kesme planını açıkladı

Ukrayna savaşı: AB, yıl sonuna kadar Rus petrolüyle bağını kesme planını açıkladı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya yönelik altıncı yaptırım paketinin ayrıntılarını açıkladı, AB'nin Rus petrolüyle bağını tamamen keseceğini söyledi.

04.05.2022 13:47  Güncelleme: 13:54
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya yönelik altıncı yaptırım paketinin ayrıntılarını açıkladı. Von der Leyen, AB'nin Rus petrolüyle bağını bu yıl sonuna kadar tamamen kesmeyi planladığını söyledi.

AB'nin Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlarının ana hedefleri şöyle:

Macaristan: Henüz bir geçiş planımız yok

Von der Leyen "Rus petrolünden çıkış planı, bizim ve müttefiklerimizin alternatif tedarik yollarını güvence altına almamızı sağlayacak ve aynı zamanda küresel pazar üzerindeki etkisini en aza indirmek için çok dikkatli bir şekilde aşamalı olarak gerçekleşecek" dedi.

Planın hayata geçebilmesi için üye ülkelerin kendi parlamentolarında kararı kabul etmesi gerekiyor.

BBC Avrupa Muhabiri Paul Kirby analizinde, AB üyesi Macaristan ve Slovakya'nın petrol ambargosundan muaf tutulmalarına izin verilip verilmeyeceğinin önemli bir soru olduğunu söylüyor. Ancak Von der Leyen, herhangi bir muafiyetten bahsetmedi.

Reuters haber ajansına göre, Macaristan ve Slovakya'nın Rusya ile var olan sözleşmeleri ülkelerin 2023 sonuna kadar petrol almasına olanak tanıyor. Ajansın bu konudaki sorusunu yanıtlayan Macaristan hükümeti sözcüsü AB'nin Rus petrolünü bırakmaya ilişkin geçiş sürecinin nasıl yönetileceğine dair henüz bir planları olmadığını belitti.

Rus gazına büyük ölçüde bağımlı olan AB'nin 27 üye ülkesi gaz ithalatını kesmeye yönelik fikir birliğine henüz ulaşamadı.

Rusya: AB aracı ülkelerden Rus petrolü almaya devam edecek

Rus Milletvekili Vladimir Dzhabarov Rus devletine ait RIA Novosti haber ajansına, AB'nin ambargoya rağmen üçüncü ülkeler aracılığıyla Rus petrolünü almaya devam edeceğini söyledi.

Avrupa liderlerinin biraz "çıldırdığını" söyleyen Vladimir Dzhabarov şu ifadeleri kullandı:

"Bizden petrol almayacağız diyorlar. Almayın, sizi zorlamıyoruz.

"Yine de satın alacaksınız, sadece aracı ülkelerden. Petrolümüz aynı, sadece daha pahalı olacak."

Diğer yandan AB, savaşın Moldova'ya yayılmasını önlemek amacıyla Ukrayna'nın komşusuna ek askeri destek vermeyi planlıyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Moldova'nın başkenti Kişinev'i ziyaretinde, AB'nin ülkenin silahlı kuvvetlerini nasıl destekleyebileceğini araştırdığını söyledi.

Ukrayna savaşında son durum ne?

Ukrayna'da en ciddi insani krizin yaşandığı kuşatılmış şehir Mariupol'den kurtulanlar Zaporijya'da güvenli noktalara getirildi. Kurtarılanlar arasında, direnişin son kalesi olarak bilinen ve çok sayıda sivilin de sığınaklarda sıkıştığı Azovstal çelik fabrikasından bu sabah itibarıyla 156 kişi kurtarıldı.

Hala çelik fabrikasında olan bir Ukraynalı'nın BBC'ye anlattığına göre büyük endüstriyel kompleksin içinde hala 500'den fazla yaralı var.

Ukraya Devlet Başkanı Zelenskiy dün gece yaptığı konuşmada kurtarılan 156 kişiyle ilgili "Sonunda, bu insanlar tamamen güvende ve yardım alacaklar" dedi, neredeyse üç gün süren yarı "ateşkeste" ve "insanların geçiş koridorlarından kurtarılmasında" emeği geçen herkesi kutladı.

Diğer yandan Ukrayna'nın Polonya sınırına yakın Lviv kentindeki füze saldırılarına devam eden Rusya, Salı gecesi üç enerji tesisini bombaladı. Lviv Belediye Başkanı saldırıların şehirde elektrik kesintilerine neden olduğunu açıkladı.

Rusya, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı Donbas bölgesinde de saldırılarına devam ediyor. ABD'nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcisi Michael Carpenter, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde işgal ettiği bölgeleri "düzmece referandumlarla" ilhak etmeye hazırlandığını öne sürdü.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı'na göre, son 24 saat içinde doğudaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinde 12 farklı Rus saldırısı Ukrayna kuvvetleri tarafından püskürtüldü.

Rusya'nın yakın müttefiki olan Ukrayna'nın kuzey komşusu Belarus, büyük çaplı askeri tatbikatlara başladı.

Belarus Savunma Bakanlığı, tatbikatların ordu araçlarının savaşa hazır olup olmadığını test etmeyi amaçladığını ancak tatbikatın sınır komşuları için bir tehdit oluşturmadığını belirtti.

Ancak Ukrayna, Belarus'u yakından izliyor.

Ukrayna, Rusya'nın kısa bir süre önce başkent Kiev de dahil olmak üzere ülkenin kuzeyindeki noktalara yaptığı füze saldırıların bir kısmının sınırın Belarus tarafından geldiğini iddia etmişti.

Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya Ukrayna savaşı: AB, yıl sonuna kadar Rus petrolüyle bağını kesme planını açıkladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  21:39 Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  20:20 Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  19:26 Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  18:12 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  17:27 Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.

 • Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi
  17:24 Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi

  Almanya, kişisel kullanım amaçlı esrarı kısmen yasallaştırma yolunda ilerliyor. Yeni yasa, ülkeyi Malta ve Lüksemburg'tan sonra esrarı yasallaştıran 3. Avrupa Birliği ülkesi haline getirecek. Tartışmaların ardından Almanya parlamentosunun esrar kullanımını kısmen yasallaştırması bekleniyor. Yasa değişikliği, Almanya'yı Malta ve Lüksemburg'dan sonra esrarı kişisel kullanım için yasallaştıran üçüncü Avrupa Birliği ülkesi yapacak.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor
  17:11 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir'de düzenlenen mitingde konuştu. Gündemine yerel seçimleri ve hayat pahalılığını alan Erdoğan, "Dünyanın başının belası olan enflasyon bizim de canımızı yakıyor. Amacımız Türkiye Yüzyılı rotamızı koruyarak bu fırtınalı küresel iklimden ülkemizi sağ selamet çıkarmaktır." ifadelerini kullandı.

 • Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım
  16:59 Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım

  Kara para aklama ve vergi kaçırma gibi 4 ayrı suçtan tutuklu bulunan Dilan Polat'ın Instagram'daki sosyal medya hesabından aylar sonra bir paylaşım yapıldı. Polat çiftinin yer aldığı paylaşımdaki "Geciken adalet, adalet değildir." cümlesi ise dikkatlerden kaçmadı.

 • İmamoğlu, AKP çadırında esprili bir şekilde karşılık verdi
  16:59 İmamoğlu, AKP çadırında esprili bir şekilde karşılık verdi

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Parti çadırını ziyareti sırasında görevlilerden AK Parti'ye üye olma teklifi aldı. İmamoğlu, teklife "Ne kadar çok istiyorsunuz beni" yanıtını verdi. İmamoğlu, seçim sürecinin barış içinde tamamlanmasını dileyerek "1 Nisan'da hepimiz komşuyuz, arkadaşız, akrabayız." dedi.

BBC

Advertisement