6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, "karbon nötr" olarak tasarlandı - Son Dakika
Ekonomi

6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, "karbon nötr" olarak tasarlandı

6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, "karbon nötr" olarak tasarlandı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliğinin (TSPB) gelenekselleşen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nin 6'ncısı 1 Aralık'ta İstanbul'da gerçekleştirilecek.

23.11.2022 12:43  Güncelleme: 13:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliğinin (TSPB) gelenekselleşen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nin 6'ncısı 1 Aralık'ta İstanbul'da gerçekleştirilecek.

TSPB'den yapılan açıklamaya göre, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun ve TSPB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztop'un açılış konuşmalarıyla başlaması beklenen kongre, Türkiye'nin iklim değişikliği eylem planı çerçevesinde yeni dönemde Türkiye'nin net sıfır emisyon hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak amacıyla "karbon nötr kongre" olarak gerçekleştirilecek. Kongreye fiziki olarak katılan tüm katılımcı ve panelistlerin bireysel olarak karbon ayak izi de ölçülecek.

TSPB, kongre nedeniyle ortaya çıkan karbon emisyonunu sürdürülebilirlik sponsorları tarafından hesaplatıp, ikinci taraf görüşü olarak doğrulattıktan sonra sera gazı karşılığında Gold Standart tarafından sertifikalandırılmış karbon kredisi alarak karbon salımlarının denkleştirilmesi ile yeşil bir kongre gerçekleştirmeyi hedefliyor. Kongrede sosyal sorumluluk projesi kapsamında Ecording ile bir anlaşma da yapıldı.

Kongreye katılacak her katılımcı ve panelistler adına insansız hava araçlarıyla (drone) ulaşılması zor alanlara 15 bin adet tohum topu atışı gerçekleştirilecek. İklim krizine karşı ormanlaştırmaya ve biyoçeşitliliğin gelişimine teknolojiyle katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Ayrıca, kongre günü fiziki olarak katılan konuklara 2 bin adet ecoBox (mini metal saksı, ekim bilgilendirme kartı, can suyu kapsülü, cam tohum kapsülü, toprak paketi, taşınabilir kraft kutu, tohum takip QR kod kart) dağıtılarak sürdürülebilirlik hedefini güçlendiriyor. Söz konusu sosyal sorumluluk projesinin sponsorluğunu Osmanlı Yatırım Menkul Değerler üstlendi.

Kongre'ye Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SPK desteği

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'nin (TSPB), düzenlediği iklim krizi ve dijitalleşme nedeniyle yaşanan ikiz değişimin dünya ve Türkiye'nin geleceğini nasıl şekillendireceği konusunun kapsamlı bir şekilde masaya yatırılacağı kongreyi, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SPK destekliyor.

6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresinin bu yılki teması, 'Finansın Ötesi: Dünyanın Geleceğine Yatırım'. Kongrede dünyadan ve Türkiye'den iş dünyasının önde gelen liderleri, ünlü akademisyen ve uzmanlar, ikiz değişimin geleceği nasıl şekillendireceği ve getireceği fırsatlara ilişkin fikirlerini paylaşacak. Fiziki olarak gerçekleştirilecek olan kongre, aynı zamanda çevrim içi bir platform üzerinden de gerçek zamanlı izlenebilecek.

'Finansın Ötesi: Dünyanın Geleceğine Yatırım' temasıyla düzenlenecek 6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde, dünyanın gündeminde olan ve geleceği şekillendirecek konular, "Sürdürülebilir Finansın Geleceği", "Dijital Finansın Geleceği", "Ekonomi ve Sermaye Piyasalarının Geleceği" olmak üzere üç başlık altında ele alınacak. Her bir başlık altında 5'er panel olmak üzere eşzamanlı olarak toplamda 15 panel gerçekleştirilecek.

"Gelecekte Türkiye'nin Sürdürülebilir Gücü: Riskleri Fırsata Dönüştürme Yolculuğu" paneli hem fiziki, hem çevrim içi hem de metaverse üzerinden yayınlanacak. Panellerin yanı sıra reel sektörden, yatırımcılara, başta üniversite öğrencileri olmak üzere gençlere yönelik farklı konularda 15 eğitim gerçekleştirilecek. "İş Dünyasında Web3 Dönüşümü" konulu eğitim hem fiziki, hem çevrim içi hem de metaverse üzerinden gerçekleşecek. "Küçük Yatırımcılar ve Borsa'da Kazanmak", "Davranışsal Finans: Piyasalar ve İnsan Faktörü", "Piyasalara Bakış ve Hisse Seçimi" ile "Algoritmik Alım/Satım İşlemleri ve Portföy Yönetim Uygulamaları" başlıklı eğitim/atölye çalışmaları yatırımcıların ilgisini çekecek. Bu eğitimlerde alanında uzman olan konuşmacılar, çok yönlü bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

Alex Tapscott, blokzincir teknolojisinin dünyayı nasıl değiştireceğine ışık tutacak

Tapscott yapacağı konuşma ile bir devrim yaratacağı öngörülen blokzincir teknolojisinin gücü ve potansiyelinin neden herkes tarafından daha iyi anlaşılması gerektiğine ve dünyayı nasıl değiştireceğine ışık tutacak. Blokzincir teknolojilerinin finans dünyası, toplum ve devletler üzerindeki etkisine odaklanan dünyaca ünlü yazar, yatırımcı ve danışman Alex Tapscott, Akbank sponsorluğunda kongrenin ana konuşmacısı olarak yer alacak. Tapscott konuşması sonrasında, Akbank Yatırım Hizmetleri Bölüm Başkanı Evren Cantürk ile meta evrende bir araya gelerek bir röportaj gerçekleştirecek. Akbank'a özel hazırlanan ve Spatial isminde metaverse altyapısında 3D ortamda buluşan ikili, gelişen teknolojiler ile bu teknolojilerin hayatımıza kısa ve orta vadede etkileriyle ilgili konuşacaklar. Sanal gerçeklik gözlükleriyle gerçekleştirilecek olan röportajda hareketlerin ve konuşmaların meta evrendeki yansımaları eş zamanlı olarak sahnede yer alan dev ekrandan gösterilecek.

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, UiPath'te, 80'den fazla ülkeden sorumlu Avrupa Başkan Yardımcısı olan Tansu Yeğen'i ağırlayacak. "Dijitalleşmenin Geleceği" başlığında kariyer hayatındaki başarılarını ve deneyimlerimizi paylaşmak, stratejileri ile yarattığı önemli katma değerleri dinleyicilere doğrudan iletmek amacıyla Tansu Yeğen Onursal Konuşmacı olacak.

EPAM Systems CPG İş Danışmanlığı, Dijital Ticaret Uygulaması Departmanı Başkanı, Yazar Mert Damlapınar da kongrede yer alacak. Kongrede eş zamanlı panellerin yanı sıra eğitim, atölye çalışması ve söyleşiler ile farklı hedef kitlelere odaklanılması hedefleniyor. "Web3 & Blokzincir-eTicaret Uygulamaları" konusunda Mert Damlapınar tecrübelerini dinleyiciler ile paylaşacak. Ayrıca, etkinlik sonrasında Mert Damlapınar yeni çıkan, "Yaşamın Analitiği- Veri Analizi, Makine Öğrenimi ve Yapay Zekayı Anlamak" kitabını katılımcılar için imzalayacak.

Kongrede katılımcılar için NFT çıkarılacak

6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde önceki kongrelerden farklı olarak 2 saat süreli eğitim/atölye çalışması ile kongreyi fiziki ve çevrim içi ziyaret edecek katılımcılar için '6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi Hatıra NFT' (nitelikli fikri tapu) çıkarılacak. Ayrıca, söz konusu atölye çalışmasında kongrenin üç ayrı teması olan "Sürdürülebilirliğin Geleceği", "Dijitalleşmenin Geleceği" ve "Ekonomi ve Sermaye Piyasalarının Geleceği" üzerine de NFT hazırlanacak ve isteyen katılımcılara ücretsiz erişimi sağlanacak.

Kongre katılımcılarına çeşitli hediyeler de verilecek. Özellikle çevrim içi katılımcılar için sponsorlar tarafından 3 bine yakın hediye hazırlandı. Gün boyunca düzenlenecek paneller ile eğitim/atölye çalışmalarını izleyen katılımcılar stant ziyaretlerinden de kazandıkları puanlarla hediye almaya hak kazanacak.

Hediyeler, 1 katılımcıya "Sürdürülebilirlik Uzmanlığı Sertifika Programı" 1 katılımcıya 2 gün (iki kişilik) süreli "Yurtdışı Tatil", 2 katılımcıya 2 gün (iki kişilik) süreli "Yurtiçi Tatil", 1 katılımcıya "Sürdürülebilirlik Uzmanlığı Sertifika Programı", 1 katılımcıya "ACCA Finans için Sürdürülebilirlik Sertifikası", 1000 katılımcıya (1 ay süreli) "Mobil IQ", 1000 katılımcıya (1 ay süreli) "FX Plus Veri Terminali", 500 katılımcıya (1 ay süreli) "Matrix IQ", 200 katılımcıya (1 ay süreli) "İyi Gelir Fon Platformu", 10 katılımcıya (1 ay süreli) "Finnet2000 Plus", 10 katılımcıya (1 ay süreli) "Fonbul+", 10 katılımcıya (1 ay süreli) "Fonbul+ Yatırım", 10 katılımcıya (1 ay süreli) "Fonbul+ Emeklilik", 10 katılımcıya (süresiz) "Hisse Seçimi ve Analiz", 5 katılımcıya (1 ay süreli) "Haber Expert", 5 katılımcıya (1 ay süreli) "Stockeys Pro", 5 katılımcıya (1 ay süreli) "Fastweb Mali Analiz Pro", 5 katılımcıya (süresiz) "Yeni Başlayanlar İçin Borsa", 3 katılımcıya (1 ay süreli) "Finnet Teknik Analist 4.0", 3 katılımcıya (1 ay süreli) "Firma Değerleme BİST Firmaları", 1 katılımcıya (1 ay süreli) "Queenstocks Professional", 1 katılımcıya (süresiz) "Analiz Yöntemleri" ödülü verilecek.

Kongre sponsorların desteğiyle gerçekleşecek

Bu yıl altıncısı gerçekleşecek olan Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nin ana sponsoru Borsa Grubu (Borsa İstanbul AŞ, Takasbank AŞ ve Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ) olacak. Kongre'nin platin sponsorluğunu Garanti BBVA Yatırım ve Oyak Yatırım üstlendi. Kongre'nin altın sponsorluğunu TEB Yatırım ile Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası yürütecek. Yatırım Finansman Menkul Kıymetler ve Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler ise kongrenin gümüş sponsoru oldu. Kongre'nin ana konuşmacı sponsorluğunu Akbank üstlenirken, mobil uygulama sponsoru Ak Yatırım olacak. Akbank, Ak Yatırım ve Aktif Bank panel sponsorları arasında yer alıyor.

Kongre kapsamında düzenlenecek panel ve eğitimler tüm katılımcılara açık olup, kayıtlar Kongre web sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde yapılabiliyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi 6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, 'karbon nötr' olarak tasarlandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • IMF Raises Global Economic Growth Forecast for 2024
  20:52 IMF Raises Global Economic Growth Forecast for 2024

  Uluslararası Para Fonu (IMF), 2024 için küresel ekonomik büyüme tahminini Ocak ayındaki tahminine göre 0.1 puan artırarak %3.2 olarak revize etti. IMF'nin Nisan ayı Dünya Ekonomik Görünüm raporuna göre, gelişmiş ekonomilerin bu yıl %1.7 büyümesi bekleniyor. Raporda, COVID-19 pandemisinin ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin yanı sıra düşük üretkenlik, artan jeoekonomik parçalanma gibi faktörlerin büyümeyi olumsuz etkilediği belirtildi. IMF, 2024 yılı için küresel ekonomik büyüme tahminini ise son yılların en düşük seviyesi olan %3.1 olarak açıkladı. IMF, enflasyonun düşmesine rağmen faiz oranlarının arttığını ve yüksek borçlu gelişmekte olan ülkeler için borç dinamiklerinin daha az olumlu hale geldiğini belirterek ülkelerin mali tamponlarını yeniden oluşturmalarını önerdi.

 • Lokanta ve kafelerde KDV zammı iddialarına Bakan Şimşek'ten yalanlama
  20:40 Lokanta ve kafelerde KDV zammı iddialarına Bakan Şimşek'ten yalanlama

  Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, gıdadaki KDV istismarını önlemek için başlattığı çalışma, sosyal medyada ''Lokanta ve kafelerde KDV'ye zam geldi'' şeklinde yorumlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada ''KDV oranlarında artış yapmadık! Suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

 • Erzurum'da 626 yatırım projesi için 98 milyar lira bütçe ayrıldı
  20:13 Erzurum'da 626 yatırım projesi için 98 milyar lira bütçe ayrıldı

  Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, kentte 626 yatırım projesi için toplam 98 milyar 971 milyon 148 bin 240 lira bütçe ayrıldığını bildirdi. Çiftçi, yapılan toplantıda kurum müdürlerine yatırımlar hakkında bilgi verdi ve projelerin gerçekleşme oranını açıkladı.

 • Fethiye'de Tarım ve Turizm Fuarı Açıldı
  19:59 Fethiye'de Tarım ve Turizm Fuarı Açıldı

  Muğla'nın Fethiye ilçesinde düzenlenen 12. Fethiye Tarım, Hayvancılık, Seracılık, Gıda İhtisas ve 13. Fethiye Turistik İşletmeler, Villa Ekipmanları ve Dekorasyon Fuarı başladı. Fuarda 100 firma yer aldı. Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, ilçenin tarım ve turizm potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, fuarın üretici ve tüketiciyi bir araya getirmenin önemine vurgu yaptı. Fuarlar, 19 Nisan'da sona erecek.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçecek
  19:59 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, enflasyonla mücadeleye yönelik mesajlar vererek, yıllık enflasyonun senenin ikinci yarısından itibaren düşüşe geçeceğini söyledi. Ayrıca, enflasyonun ücretli kesimlerde yol açtığı sıkıntıları bildiklerini ve popülist adımlardan uzak duracaklarını belirtti.

 • Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerini ağırladı
  19:56 Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerini ağırladı

  Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Ferdi Zeyrek, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerini ağırladı. Ziyarette, Manisa'nın potansiyeli ve işbirliği konuları ele alındı.

 • Selendi'de Tütün Fideleri Toprakla Buluştu
  19:51 Selendi'de Tütün Fideleri Toprakla Buluştu

  Manisa'nın Selendi ilçesinde tütün ekimi yeniden artış gösteriyor. Selendili çiftçiler, tütün fidelerini toprakla buluşturarak yoğun bir sezon geçiriyor. Tütün dikimleri yıl sonuna kadar sürecek ve üreticiler yüksek fiyatlar bekliyor.

 • Tesla, Yeni Ev Enerji Depolama Sistemi Powerwall 3'ü Tanıtacak
  19:09 Tesla, Yeni Ev Enerji Depolama Sistemi Powerwall 3'ü Tanıtacak

  Tesla'nın yeni ev enerji depolama sistemi Powerwall 3, önemli yeniliklerle birlikte geliyor. 11,5 KW gücünde sürekli bir güç çıkışına sahip olan cihaz, önceki modellere göre %130 daha fazla enerji sağlıyor. Ayrıca güneş panelleriyle tam entegre çalışabiliyor. Powerwall 3'ün fiyatı 9300 dolar olarak belirlenirken, invertersiz modelin daha uygun fiyatlı olacağı söyleniyor. Yeni nesil lityum demir fosfat pillere sahip olan cihaz, uzun bir kullanım ömrü sunuyor.

 • 2024'te Türkiye'deki İç Anadolu Bölgesi'nde Kuraklık Tehlikesi
  19:04 2024'te Türkiye'deki İç Anadolu Bölgesi'nde Kuraklık Tehlikesi

  Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Burhan Çelikoğlu, Eskişehir'de yaşanan kuraklık tehlikesine dikkat çekerek, 2024 senesinin Türkiye'deki İç Anadolu Bölgesi'ndeki üreticiler için çok sıkıntılı olacağını belirtti. Çelikoğlu, yetersiz yağışlar nedeniyle üreticilerin tedirgin olduğunu ve bu durumun tüketiciye de fiyat anlamında sıkıntı yaratacağını ifade etti.

 • Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin Borcu 17 Milyar TL
  18:57 Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin Borcu 17 Milyar TL

  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, göreve başladığı ilk gün maaş ödemesinde zorlandıklarını ve kredi çekerek maaş ödemesi yaptıklarını açıkladı. Belediyenin toplam borcu ise 17 milyar 80 milyon 45 bin 700 TL olarak belirlendi.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Atık Su Bedellerinde İndirim Yapmayı Planlıyor
  18:55 İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Atık Su Bedellerinde İndirim Yapmayı Planlıyor

  İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni dönem ilk meclis toplantısında, 0.4 metreküplük su ve atık su bedellerinde yüzde 25 indirim yapılması önergesi, değerlendirilmek üzere Plan ve Bütçe komisyonu ile Esnaf Komisyonuna sevk edildi.


Advertisement