ABD'li siyasetçilerden Başkan Joe Biden'a skandal yaratacak mektup: Türkiye'ye F-16 satmayın - Son Dakika

ABD'li siyasetçilerden Başkan Joe Biden'a skandal yaratacak mektup: Türkiye'ye F-16 satmayın

27.10.2021 09:56

ABD ile Türkiye arasında tutuklu Osman Kavala sebebiyle yaşanan gerilimi yükseltecek yeni bir skandal ortaya çıktı. ABD'li siyasetçilerin Başkan Joe Biden'a bir mektup yazdıkları ve Türkiye'ye F-16 savaş uçakları satmamasını istedikleri öğrenildi. Mektupta "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya'dan yeni S-400 hava savunma sistemi alacağını açıklamasının ardından ABD yapımı savaş uçaklarını satarak ulusal güvenliğimizi riske atmayı göze alamayız" ifadeleri yer aldı.

Türkiye'nin ABD'den 40 adet yeni F-16 Block 70 (F-16'ların en üst sürümü) alımı için talep mektubu gönderdiği ifade edilmiş ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan teklifin Washington yönetiminden geldiğini belirterek, "Bu konu F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. 1,4 milyar dolar F-35'ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Ve bu ödemeler karşısında ABD'nin böyle bir teklifi söz konusu oldu" ifadelerini kullanmıştı.

ABD'Lİ SİYASETÇİLERDEN BIDEN'A SKANDAL MEKTUP

ABD ile Türkiye arasındaki büyükelçi kriziyle gerilen ilişkiler normalleşmeye başlarken, ABD'li siyasetçilerin F-16 krizi ile ilgili ABD Başkanı Joe Biden'a yazdıkları skandal bir mektup ortaya çıktı.

ABD'li siyasetçilerden Başkan Joe Biden'a skandal mektup: Türkiye'ye F-16 satmayın

"TÜRKİYE'YE F-16 SAVAŞ UÇAKLARI SATMAYIN"

Demokrat ve Cumhuriyetçilerden 11 Temsilciler Meclisi üyesi ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a hitaben bir mektup yazdı. Mektupta Biden yönetiminin Türkiye'ye F-16 savaş uçakları satmaması istendi.

"KONGRENİN BU TÜR BİR İHRACATI ENGELLEYECEĞİNE EMİNİZ"

Siyasetçiler Kongre'nin bu tür bir satışı engelleyeceğini de dile getirdi. Reuters haber ajansının ele geçirdiği ve 25 Ekim tarihli mektupta, "Türkiye'nin son dönemde 40 adet yeni Lockheed Martin F-16'sı ve 80 adet F-16 yenileme kiti satın alması endişe yarattı" denildi.

Mektupta ayrıca, "Erdoğan'ın Eylül ayında Rusya'dan yeni S-400 hava savunma sistemi alacağını açıklamasının ardından ABD yapımı savaş uçaklarını satarak ulusal güvenliğimizi riske atmayı göze alamayız. Kongre'nin bu tür bir ihracatı engelleyeceğine eminiz ve ABD, bu kadar gelişmiş askeri ekipmanlarını şu zamanda Türkiye'ye vermeyi göze alamaz" ifadesi de yer aldı.

ABD'li siyasetçilerden Başkan Joe Biden'a skandal yaratacak mektup: Türkiye'ye F-16 satmayın

Son Dakika Ekonomi ABD'li siyasetçilerden Başkan Joe Biden'a skandal yaratacak mektup: Türkiye'ye F-16 satmayın - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Seda Sayan'dan Safiye Soyman'ı utandıracak sözler: Göğüsleri ağzıma giriyordu, küçülttürdüm 11:45 Seda Sayan'dan Safiye Soyman'ı utandıracak sözler: Göğüsleri ağzıma giriyordu, küçülttürdüm Karantinadaki Fatih Erbakan'dan dikkat çeken açıklama: Söylediklerimizin arkasındayız 11:34 Karantinadaki Fatih Erbakan'dan dikkat çeken açıklama: Söylediklerimizin arkasındayız Son dakika magazin haberleri! Magazin dünyasındaki son dakika olayları 11:29 Son dakika magazin haberleri! Magazin dünyasındaki son dakika olayları
İstanbul, Ankara, İzmir 5 günlük hava durumu 10:58 İstanbul, Ankara, İzmir 5 günlük hava durumu 4. evreye kadar kendisini saklayan pankreas kanserinin 3 belirtisi 10:46 4. evreye kadar kendisini saklayan pankreas kanserinin 3 belirtisi Memur için enflasyon farkı oluştu! Ocakta maaşlara 492 lira zam geliyor 10:32 Memur için enflasyon farkı oluştu! Ocakta maaşlara 492 lira zam geliyor
MasterChef Türkiye yarışmacısı Pelin Zaman'ın, şarkıcı Gökhan Akar ile sevgili olduğu ortaya çıktı 10:27 MasterChef Türkiye yarışmacısı Pelin Zaman'ın, şarkıcı Gökhan Akar ile sevgili olduğu ortaya çıktı Arka Sokaklar'ın Ali'si, Sadakatsiz dizisine transfer oluyor 10:13 Arka Sokaklar'ın Ali'si, Sadakatsiz dizisine transfer oluyor
Advertisement