Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana'da yok satıyor - Son Dakika
Ekonomi

Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana'da yok satıyor

Sakatatın başkenti Adana'da bir zamanlar çöpe atılan koyun kulağına rağbet artıyor. Kilosu 50 liraya satılan kulak, kelle paça çorbasının içerisinde veya isteyen müşterilere özel olarak pişirilerek servis ediliyor. Sosyal medya sayesinde popülerliği artan koyun kulağının kelle alamayan vatandaşlar tarafından tüketildiğini belirten Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, "Adana'da hayvanın bütün bölgeleri tüketiliyor. Hayvanın eti kadar sakatatı da vitamin açısından faydalı" dedi.

03.03.2024 09:58  Güncelleme: 14:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sakatatın başkenti Adana'da koyunun bütün organları adeta yok satıyor. Bir zamanlar çöpe atılan ancak şu anda çiğ olarak tanesi 60, pişmişi de 100 liraya satılan şırdan da yerini alternatif ürünlere bırakıyor. Adana Kasaplar Çarşısı'nda kilosu 50 liradan satılan koyun kulağına vatandaşlar rağbet gösteriyor. Adanalılar hem lezzetli hem de vitamin açısından faydalı olan koyun kulağını ızgara, çorba ve kavurma olarak tüketiyor.

"KİLOGRAMI ŞU ANDA 50 LİRADAN SATILIYOR"

Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, koyun kulağına rağbetin sosyal medya sayesinde arttığını söyledi. Yağmur, "Koyun kulağı kelleden ayrılıp ütüleniyor ve ardından kelle paça çorbasının içerisinde tüketiliyor. Kilogramı şu anda 50 liradan satılıyor. Havaların çok aşırı sıcak gitmemesi nedeniyle rağbet fazla. Hem sevenler tüketiyor hem de kelle alamayan vatandaşlar kulağı alıyor" diye konuştu.

Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana'da yok satıyor

"ADANA'DA HAYVANIN BÜTÜN BÖLGELERİ TÜKETİLİYOR"

Adana'da hayvanın bütün bölgelerinin tüketildiğini aktaran Yağmur, " Türkiye'nin sakatat tüketiminde başkent ili Adana. Adana'da da hayvanın bütün bölgeleri tüketiliyor. Hayvanın eti kadar sakatatı da vitamin açısından çok faydalı. Hiçbir rahatsızlık vermiyor bu sakatatlar. İnsanlar da gönüllerince yiyor" dedi.

Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana'da yok satıyor

"SOSYAL MEDYA SAYESİNDE POPÜLERLİĞİ ARTTI"

Koyun kulağını satan Güngör Güler ise talebin çok olduğunu söyledi. Güler, "Koyun kulağı eskilerin bildiği lezzetli bir ürün. Sosyal medya sayesinde popülerliği arttı. Özel müşterilerimiz bunu talep ediyor biz de onlara hazırlıyoruz. İsteyenler kelle paça çorbasının içerisinde tüketiyor isteyenler ızgarada tüketiyor. Fakat şırdan kadar rağbet görmüyor. Herkes şırdanı merak edip şırdanı tüketiyor. Ancak onun da fiyatı arttığı için alternatif ürünlere de yönelmeler başladı" ifadelerini kullandı.

Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana'da yok satıyor

"YEDİM ÇOK BEĞENDİM"

Koyun kulağı yiyen Berdan İnsan isimli vatandaş, "Yedim çok beğendim. Zaten bildiğimiz bir lezzet, herkese tavsiye ederim. Biz Adanalılar hayvanın hiçbir bölgesini israf etmiyoruz" şeklinde konuştu.

Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana\'da yok satıyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Bir zamanlar çöpe atılıyordu! Kilosu 50 lira olan koyun kulağı Adana'da yok satıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (4)

  • Hakim ATMACA: İğrenç bişey Adana’da Çin mutfağına geçiş yapmış 46 13 Yanıtla
  • osman şahin: Ne yazıkki bu şifa niyetine tüketilmiyor et yiyemiyen kele yiyemiyen artık kuzu kulağı dana tırnağı yakında tavuk ayağı ördek bacağıda yemek zorunda kalacaz 10 bin tl emekli maaşı alanlar bunlarıda yiyemiyecek 42 5 Yanıtla
  • Beşiktaş 1903: Bunca yıllık adanalıyım bu palevrayi ilkkez duydum 31 0 Yanıtla
  • Oooo: Hayvan kamışı çok lezzetlidir Misafire ikram ederler adanada 19 2 Yanıtla

Advertisement