Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: "Bir taraftan enflasyonla mücadele edeceğiz, bir taraftan da kalkınmış bir ülke haline gelmek için... - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: "Bir taraftan enflasyonla mücadele edeceğiz, bir taraftan da kalkınmış bir ülke haline gelmek için...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: "Bir taraftan enflasyonla mücadele edeceğiz, bir taraftan da kalkınmış bir ülke haline gelmek için çalışacağız" Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Finans Merkezi'nde finans dünyasının temsilcileri ile bir araya geldi.

11.08.2023 - 16:21,

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: "Bir taraftan enflasyonla mücadele edeceğiz, bir taraftan da kalkınmış bir ülke haline gelmek için çalışacağız"

İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Finans Merkezi'nde finans dünyasının temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıya, birçok bankadan temsilciler katıldı. Toplantıda, temsilciler ile Türkiye Yüzyılı hedefleri doğrultusunda yeni orta vadeli program hazırlıkları hakkında toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın basına açıklamalarda bulundu. Yılmaz, "Bir taraftan enflasyonla mücadele edeceğiz bir taraftan da kalkınmış bir ülke haline gelme perspektifi içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Finans Merkezi'nde finans dünyasının temsilcileri ile buluştu. Yeni orta vadeli program hazırlıkları çerçevesinde finans dünyası ile istişarelerin yapıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. İstanbul Finans Merkezi'nde düzenlenen toplantıya Türkiye Bankalar Birliği üyeleri, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Garanti BBVA, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, QNB Finansbank, Denizbank, Türk Eximbank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve ING temsilcileri katıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz toplantı sonrası basın açıklaması yaptı.

"Orta vadeli programdan sonra finans kesiminden arkadaşlarımızla birlikte uluslararası alanlarda daha yoğun bir çaba içine gireceğiz"

Cevdet Yılmaz, "Öncelikle Türkiye ve dünyanın içinde bulunduğu zorluklar kadar fırsatları da değerlendirdiğimiz bir toplantı oldu. Arkadaşlarımızın yeni ekonomi politikaları ve güncellenen politikalar konusunda genel bir memnuniyeti desteğini ifade edebilirim. Çok arkadaşımız bu konuda para politikası konusunda maliye konusunda alınan tedbirlerle ilgili desteklerini memnuniyetlerini ifade ettiler. Özellikle Merkez bankasının düzenleyici çerçeveyi sadeleştirme konusunda desteklediklerini daha da fazlasını beklediklerini ifade ettiler. Son dönemde atılan adımların seçimler sonucu oluşan siyasi güven etkisiyle CDS oranlarında risk primi oranlarında düşüşler duyulan memnuniyeti dile getirdi arkadaşlarımız. Tabi bunun daha da iyileşmesi yönünde beklentilerini dile getirdiler. 700'lerden 400'lere kadar düştü bu düşüş bankacılık sistemimiz başta olmak üzere finans sistemimizin uluslararası kaynaklara erişimini kolaylaştırıcı ve maliyetlerini düşürücü bir etkide bulunuyor. Memnuniyet verici tablo. Hazırlıklarını sürdürmekte olduğumuz OVP'ye de güçlü bir şekilde destek vermeye hazır olduklarını paylaştılar bende kendilerini teşekkür ediyorum. OVP (Orta vadeli program) eylül ayının ilk yarısında toplumla paylaşılmış olacak. OVP ile birlikte hem içinde bulunduğumuz yılla ilgili rakam ve politikalarımızı güncellemiş olacağız. Hem de 3 yıla ilişkin yol haritamızı toplumla paylaşmış olacağız. Dolayasıyla öngörülebilirliğin arttığı bir ortama geçiş yapmış olacağız. Seçimlerden sonra siyasi öngörülebilirlik siyasi güven oluştu ama teknik öngörülebilirlikle tahkim etmemiz gerekiyor. OVP önemli bir kilometre taşı. OVP'den sonra finans kesiminden arkadaşlarımızla birlikte uluslararası alanlarda daha yoğun bir çaba içine gireceğimizi ifade etmek isterim" dedi.

"Bir taraftan enflasyonla mücadele edeceğiz bir taraftan da kalkınmış bir ülke haline gelme perspektifi içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz"

Yılmaz, "Bu çerçevede son dönemde körfez bölgesinde yapılan çalışmalar dünya bankası gibi kurumlarla yapılan çalışmalar da gündeme geldi. Ayrıca AB ile daha pozitif bir vurgular yapıldı 9. Fasıl dediğimiz hizmetlerle birlikte fasılda birlikte AB'ye çalışma uygulandı. Biliyorsunuz bugünlerde gümrük birliğinin modernizasyonunun güncellenmesi konusunu çalışıyoruz. Vize kolaylığı konusunda gündemimiz var. Yeni dönemde farklı konularda AB ile de ilişkilerin geliştirilmesi hepimizin üzerinde mutabık olduğu bir çerçeve. Bugünkü toplantıda memnuniyetle şunu gördüm finans kesimi ile reel sektör arasındaki tamamlayıcılığı bu 2 önemli mevzunun birlikte çalışılması gerektiğini görüyoruz. Bir taraftan sağlıklı işleyen bir finans piyasası ama diğer taraftan reel sektörün de ihtiyaçlarının karşılandığı piyasa buluşması çok önemli. Doğru konuların sağlıklı kaynaklarla oluşturulması ve doğru projelere yönlendirilmesi finans sektörümüzün kalkınma sürecimize vereceği en büyük destek. Bu konuda da fikirler ifade edildi. Bir taraftan MB'nin para politikası gereği enflasyonla mücadele politikası gereği yaptığı miktar sıkılaştırmaları bir taraftan da tabi enflasyonla mücadele ederken resesyona düşmeme yatırımı üretimi ihracatı devam ettirme çabamız var. Son dönemlerde yapılan miktar sıkılaştırmaları yatırımı ihracatı ve üretimi kapsamıyor bunları istisna kılıyor merkez bankamız. Net politika çerçevesi ortaya konulmuş durumda. Yine sürdürülebilir kalkınma perspektifi içerisinde Türkiye'yi üst orta gelirden yüksek gelirli ülkeler ligine çıkarma perspektifi içinde. Bilgi, teknoloji tabanlı katma değeri yüksek bir ekonomi inşa edilmesi için de yatak diye nitelediğimiz yatırımlar kredilerinde daha nitelikli daha seçici devam etmesi gerektiği hususunda da yine tartışmalar yaptık. Bu konuda bir çalışma başlatmış durumdayız. Önümüzdeki günlerde kamuoyuyla inşallah paylaşacağız. Geçmişten de çıkardığımız derslerle daha güçlü daha nitelikli bir programı hayata geçireceğiz. Bir taraftan enflasyonla mücadele edeceğiz bir taraftan da istikrarlı büyüme ve istikrar içinde büyüme hedefi içinde sosyal refahı artırma kalkınmış bir ülke haline gelme perspektifi içinde seçici bir anlayış içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi.

"Finans kesimi sadece parası olana para veren bir yapı olmamalı"

Cevdet Yılmaz, "Finans sistemiyle ilgili yine üzerinde durduğumuz girişim sermayesi proje bazlı finansman gibi konular oldu. Burada da şunun altını çizdik finans kesimi sadece parası olana para veren bir yapı olmamalı. Teminat sorunu yaşayan ama iyi projesi olan sermayesi olmasa da projesiyle finans arayan kesimlere de destek olan bir çerçevede geliştirildi burada da bir mutabakat var. Özellikle girişim sermayesi konusunda atılan adımları bankalarımız kısaca özetlediler. Teknokentlere yeni bir bakış geliştirmenin altını çizdiler. Yatırım fonlarıyla ilgili düşüncelerini ifade etmiş oldular. Teminat sorunlarının daha etkili çözülmesi konusunda da görüşler ifade edildi. Bu çerçevede katılım finans ve kalkınma yatırım bankacılığı konuları da gündeme geldi. Buralarda daha etkili bir şekilde büyük projelere destek olan sadece parası olana değil iyi projesi olana destek olan bir sistemi nasıl geliştiririz konuşuldu" dedi.

"Konut arzını artırmak, konut maliyetlerini düşürmek durumundayız"

Yılmaz, "Konut, konut arzı konusunda çeşitli değerlendirmeler yapıldı. Konut arzını artırma birinci konut edinimini özellikle daha güçlü bir şekilde teşvik edecek mekanizmalar üzerinde durduk. Bu konuda MB'nin de çalışmaları var BDDK ile birlikte. Önümüzdeki dönemde yeni adımlar bekliyoruz. Konut arzını artırmak durumundayız. Konut maliyetlerini düşürmek durumundayız. Geçmişte DPT ve dünya bankası ortak bir çalışma yapmıştı. Rakamsal olarak şu tespit edilmişti ilk konut edinimi hem sosyal refahı hem makro düzeyde istikrarı destekleyici bir hadise. Tasarruf oranlarını artırıyor ve sosyal refahı artırıyor. Kamu olarak biz ilk konut edinimini destekleyici bir çerçeve içinde hareket edeceğiz. Önümüzdeki süreçte belli platformlarda bir araya gelip istişarelerimize devam edeceğiz. Yazılı olarak da arkadaşlarımızdan OVP'ye ilişkin özellikle reform önerilerini değişiklik önerilerini talep ettik. Bütün bakanlarımızla birlikte bunları değerlendireceğiz. Bu konular bir tek kişinin kesimin altından kalkabileceği konular değil. Ekip çalışmasıyla kamu özel diyalogunu çok güçlü bir şekilde devam ettirilmesiyle ilgili" dedi.

"Türkiye yüzyılı bir tek kesimin tarafın inşa edebileceği bir yüzyıl değil 86 milyon hep birlikte inşa edeceğimiz bir yüzyıl"

Yılmaz, "Siyasi istikrarı güçlü bir liderliği olan bir ülke olarak bütün toplumsal kesimlerle birlikte türkiye yüzyılını inşa etmek durumundayız. Cumhuriyetimizin 100. Yılındayız. İkinci bir yüzyıla geçiyoruz biz buna Türkiye yüzyılı diyoruz. Türkiye yüzyılı bir tek kesimin tarafın inşa edebileceği bir yüzyıl değil 86 milyon hep birlikte inşa edeceğimiz bir yüzyıl. Bu zorlukların içinden çok daha güçlenmiş bir ülke olarak çok daha yükselmiş bir millet olarak çıkacağız. Ama elbette ki süreç meselesi sabırla doğru politikaları izlememiz gerekiyor. Bugünden yarına her şey değişmiyor ama doğru yönde adımlar attığınız zaman belli bir süre sonra çok daha farklı bir perspektifin oluştuğunu hep birlikte görüyorsunuz. Bazen gündelik tartışmalardan kafamızı kaldırıp orta vadeye çok bakamıyoruz ama bunu yapmak durumundayız. Sadece gündelik tartışmalarla ülkemizi arzu ettiği hedeflere taşıyamayız. Türkiye güçlü bir tarihi olan bir ülke. Dünyada önde gelen ülkelerden bir tanesi. Önümüzdeki dönemde de hepimizin gayretiyle çok daha iyi yerlere ülkemizi taşıyacağız diyorum. Tekrar teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: 'Bir taraftan enflasyonla mücadele edeceğiz, bir taraftan da kalkınmış bir ülke haline gelmek için... - Son Dakika


Advertisement