Kahramanmaraş tarhanası ve Edremit Körfezi yeşil çizik zeytinine AB coğrafi işaret tescili - Son Dakika
Ekonomi

Kahramanmaraş tarhanası ve Edremit Körfezi yeşil çizik zeytinine AB coğrafi işaret tescili

Kahramanmaraş tarhanası ve Edremit Körfezi yeşil çizik zeytinine AB coğrafi işaret tescili

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kahramanmaraş tarhanası ve Edremit Körfezi yeşil çizik zeytininin Avrupa Birliği'nden coğrafi işaret tescili aldığını duyurdu. Hisarcıklıoğlu, bu ürünlerin AB'den tescil alan 16. ve 17. ürün olduğunu belirtti ve diğer coğrafi işaret çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

04.12.2023 11:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kahramanmaraş tarhanası ve Edremit Körfezi yeşil çizik zeytininin Avrupa Birliğinden (AB) coğrafi işaret tescili aldığını bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, X sosyal medya hesabından, Türkiye'nin, AB coğrafi tescili alan ürünlerine ilişkin paylaşımda bulundu.

Kahramanmaraş tarhanası ve Edremit Körfezi yeşil çizik zeytininin AB'den coğrafi işaret tescili alan 16. ve 17. ürünler olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Hayırlı olsun. Yerel değerlerimize sahip çıkan Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanımız Mustafa Narlı ve Edremit Ticaret Odası Başkanımız Ahmet Çetin'i, Kahramanmaraş Ticaret Borsası ve Edremit Ticaret Odası yönetim kurullarını, tüm çalışma arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. AB süreci devam eden 45 coğrafi işaret ve 5 geleneksel ürün adıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, bugüne kadar AB tescili alan ürünleri ise "Gaziantep baklavası, Aydın inciri, Malatya kayısısı, Aydın kestanesi, Milas zeytinyağı, Bayramiç beyazı, Taşköprü sarımsağı, Giresun tombul fındığı, Antakya künefesi, Suruç narı, Çağlayancerit cevizi, Gemlik zeytini, Edremit zeytinyağı, Milas yağlı zeytini, Ayaş domatesi, Kahramanmaraş tarhanası, Edremit Körfezi yeşil çizik zeytini" olarak sıraladı.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Kahramanmaraş tarhanası ve Edremit Körfezi yeşil çizik zeytinine AB coğrafi işaret tescili - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • BIST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Yükseldi
  13:14 BIST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Yükseldi

  Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,40 değer kazancıyla 8.943,02 puana yükseldi. Bankacılık endeksi yüzde 0,81 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,05 azalış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 4,82 ile madencilik, en fazla kaybettiren ise yüzde 1,38 ile spor oldu. Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizliklerin devam etmesiyle negatif bir seyir izlendiğini belirterek, yurt içi pay piyasalarının pozitif ayrıştığını söyledi. Yarı iletken çip ve yapay zeka alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketlerine olan ilginin devam ettiğini belirten analistler, buna karşın hafta içinde açıklanacak ABD istihdam verileri öncesinde yatırımcıların temkinli davrandığını dile getirdi. Analistler, günün geri kalanında yurt içinde reel efektif döviz kuru, ABD'de hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile fabrika siparişleri verilerinin takip edileceğini kaydederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.000 ve 9.100 puanın direnç, 8.900 ve 8.800 seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu bildirdi.

 • Yahyalı'ya Yeni Tekstil Fabrikası Temel Atma Töreni
  13:12 Yahyalı'ya Yeni Tekstil Fabrikası Temel Atma Töreni

  Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Yahyalı ilçesine yapılacak olan yeni tekstil fabrikasının temel atma töreninin 8 Mart 2024 Cuma günü saat 16.30'da gerçekleşeceğini duyurdu. Bu önemli adım, bölgeye 200 yeni iş imkanı sağlayacak ve bölgenin ekonomik kalkınmasına büyük katkıda bulunacak.

 • Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği üyelerinin ihracatı 422 milyon dolara ulaştı
  13:12 Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği üyelerinin ihracatı 422 milyon dolara ulaştı

  Antalya, Isparta ve Burdur'u kapsayan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) üye firmaların bu yılın ilk 2 ayında yaptığı ihracat 422 milyon 733 bin 182 dolara ulaştı. BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, bölgeden 1434 firmanın 140 ülkeye ihracat yaptığını belirtti. İklimlendirme sektörünün ihracatını 8,7 milyon dolardan 13 milyon dolara yükselttiğini belirten Çavuşoğlu, su ürünleri sektöründe de yurt dışı satışın 2,7 milyon dolardan 6,8 milyon dolara çıktığını vurguladı. İran'a yapılan ihracat yüzde 234,2 artış gösterdi.

 • Melikgazi Belediyesi Ramazan Ayı öncesinde marketlerde denetimleri yoğunlaştırdı
  12:59 Melikgazi Belediyesi Ramazan Ayı öncesinde marketlerde denetimleri yoğunlaştırdı

  Melikgazi Belediyesi zabıta ekipleri, Ramazan Ayı öncesinde ilçe genelindeki marketlerde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik fahiş fiyat ve etiket denetimlerini yoğunlaştırdı. Denetimlerin Ramazan Ayı içerisinde de devam edeceği belirtildi.

 • Bakan Yumaklı:
  12:57 Bakan Yumaklı: "Hiçbir şekilde haksız kazanca yol açacak eyleme izin vermeyeceğiz"

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, gıda denetimlerinin aralıksız bir şekilde devam ettiğini belirterek, Ramazan ayının önemi ve farklı bir atmosferi olması sebebiyle bu denetimleri daha da sıklaştıracaklarını, Ramazan ayına özgü olarak 7 bin 500 görevlinin sahaya tekrar çıktığını söyledi.

 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır:
  12:57 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır: "Teknolojiyi kim geliştiriyorsa kuralları o koyacak"

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Teknolojiyi kim geliştiriyorsa, kuralları o koyacak.

 • Kozan'da Portakal ve Mandalina Tarlada Kalmaya Başladı
  12:54 Kozan'da Portakal ve Mandalina Tarlada Kalmaya Başladı

  Adana'nın Kozan ilçesinde portakal, mandalina ve limon tarlada 1 TL'den alıcı bulamıyor. Üreticiler, ürünleri dökmeye başladı. Üreticilerin maliyetlerini karşılamayan düşük fiyatlar nedeniyle ürünler çürümeye başladı.

 • Ankara'da ramazan boyunca kırmızı et fiyatları sabitlendi
  12:53 Ankara'da ramazan boyunca kırmızı et fiyatları sabitlendi

  Ankara Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği (PERDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recai Kesimal, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Et ve Süt Kurumu (ESK) ile yapılan işbirliği kapsamında başkentte ramazan boyunca kırmızı et fiyatlarının sabitlendiğini söyledi. Kesimal, ramazan öncesi kırmızı et fiyatlarında spekülatif artış olduğunu ifade ederek, ESK marifetiyle tüketicinin daha ucuz et alabilmesi için anlaşma yapıldığını belirtti. Bu anlaşma gereği, kıyma ve kuşbaşının kilogram fiyatı 324 lira olarak belirlendi ve ramazan boyunca bu fiyattan tüketicilere sunulacak. Kesimal, bu fiyat sabitleme uygulamasının tüketicilere faydalı olacağını ve Ankara'da PERDER üyesi mağazalarda yoğun et satışı yapıldığını vurguladı. Ayrıca, kırmızı ette merdiven altı ürünlere karşı dikkatli olunması gerektiğini ve bilindik marka ve marketlerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

 • Tarımsal Üretimin Planlanması Toplantısı Tekirdağ'da Gerçekleşti
  12:49 Tarımsal Üretimin Planlanması Toplantısı Tekirdağ'da Gerçekleşti

  Tekirdağ'da düzenlenen Tarımsal Üretimin Planlanması bilgilendirme toplantısında, iklim değişikliği, su sıkıntısı, artan nüfus ve yoğun kentleşme gibi faktörlerin tarımsal üretim üzerindeki etkileri ele alındı. Toplantıda, tarımsal üretim planlamasının önemi vurgulandı ve uygulama süreci hakkında bilgiler paylaşıldı.


Advertisement