Ümraniye'de Hekimbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi Tamamlanıyor - Son Dakika
Emlak

Ümraniye'de Hekimbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi Tamamlanıyor

Ümraniye\'de Hekimbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi Tamamlanıyor

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, Hekimbaşı Kentsel Dönüşüm proje alanında yeni yaşam alanlarının açıkladı. Projenin tamamlanmasıyla 2 bin 400 kişiye yeni yaşam alanı sağlanacak. Ayrıca Ümraniye'de yapılacak diğer kentsel dönüşüm projeleriyle toplamda 8 bin 128 kişiye modern evler sunulacak.

28.11.2023 20:12
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, tamamlandığında 2 bin 400 kişinin yeni yaşam alanı olacağı Hekimbaşı Kentsel Dönüşüm proje alanında ilçe için hazırladıkları yeni kentsel dönüşüm alanlarını açıkladı. 1994'ten önce çöplük olan Hekimbaşı'ndaki projenin 1 yıl içinde tamamlanarak yaşamın başlayacağını söyleyen Yıldırım, "Yeni bir yaşam alanının yükseldiği Hekimbaşı Mahallesi'nde 40 bin 271 metrekare alanda 2 bin 500 kişinin yaşayacak" dedi.

Hekimbaşı Mahallesi'nde yapımı devam eden kentsel dönüşüm projesinin lansmanı yapıldı. Lansmanda konuşan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, 597 konut, 28 dükkan ve yaklaşık 68 derslik bir projenin hayata geçeceğini ifade etti. Topağacı, İstiklal, İnkılap, Dumlupınar ve Kazım Karabekir Mahallelerinde 6 proje daha yürütüleceğini aktaran Yıldırım, 2 bin 32 bağımsız birimde 8 bin 128 kişinin oturmasının planlandığını dile getirdi.

'1994'TEN ÖNCE HEKİMBAŞI ÇÖPLÜKTÜ'

Ümraniye'nin hızlı gelişen bir kentleşme yapısı olduğunu söyleyen Yıldırım, "Zeminin sağlam olması, ulaşım şartlarının yakın olması, Ümraniye'nin cazibesini arttırdı. Finanskent ile bütün bankalar geldi, ilçenin cazibesi daha da arttı.1994'ten önce Hekimbaşı çöplüktü. 39 vatandaşımız çöplük patlamasıyla hayatını kaybetmişti. Sayın Cumhurbaşkanımızın 1994'te gelmesiyle çöp, çamur, hava temizliği gibi konular çok hızlı şekilde çözülerek şehir kültürüyle İstanbul cazibesini yavaş yavaş kazanmaya başladı. Geldiğimiz noktada da İstanbul 16 milyon nüfusuyla bir metropol haline geldi. Birçok sorun çözüldü? dedi.

8 BİN 128 KİŞİ İÇİN YENİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ AÇIKLANDI

Yıldırım, yeni projelerin müjdesini de vererek, planlanan yeni alanları şöyle açıladı:

"Topağacı Mahallesi 1. Etap Projesi (1.017 Bağımsız Birim)

Topağacı Mahallesi 2. Etap Projesi (281 Bağımsız Birim)

İstiklal Mahallesi Sondurak Dönüşüm, Katlı Otopark ve Meydan Düzenleme Projesi (210 Bağımsız Birim)

İnkilap Mahallesi 1. Etap Projesi (121 Bağımsız Birim)

Dumlupınar Mahallesi Dönüşüm Projesi (285 Bağımsız Birim)

Kazım Karabekir Mahallesi Dönüşüm Projesi (118 Bağımsız Birim)"

Yıldırım, "Yeni yapılacak projelerle Ümraniye'de 2 bin 32 yeni bağımsız birim yapılacak. Bu projeler sayesinde 8 bin 128 kişi güvenli ve modern evlerine kavuşacak. Başkan Yıldırım, yeni yapılacak projeler için 'Ümraniye'ye kazandırdığımız modern yaşam alanlarının hayırlı olmasını diliyorum. Güvenli ve modern yaşam alanlarında yaşamak herkesin hakkı' dedi.

HEKİMBAŞI'NDA YENİ BİR YAŞAM ALANI OLUŞUYOR

Yıldırım, "Yeni bir yaşam alanının yükseldiği Hekimbaşı Mahallesi'nde 40 bin 271 metrekare alanda 2 bin 500 kişinin yaşayacağı 597 konut, 28 dükkan, kapalı otoparklar, 3 ayrı bölgede park ve yeşil alan, koşu parkurları, spor ve çocuk oyun alanları, yaklaşık 68 derslik kapasiteli lise bulunuyor" diye konuştu.

100 BİN TL'LİK DANIŞMANLIK HİZMETİ BELEDİYEDE ÜCRETSİZ VERİLİYOR

Kentsel dönüşüm bilgilendirme çalışmalarından da bahseden Yıldırım, 'Vatandaşlar için proje başına maliyeti yaklaşık 100 bin liralık danışmanlık hizmetini ücretsiz olarak 6 bin 534 bina için verdik. Bu vesileyle 653 milyon 400 bin lira ücretsiz hizmet sağladık. Ayrıca dönüşüm sürecinde 18 ay süreyle kişi başına 3 bin 500 lira kira desteği yapıyoruz. Bugüne kadar toplam 74 milyon 774 bin 410 lira destek verdik. Kiracılara ise tek seferde 7 bin lira taşınma desteği veriyoruz. Vergi, harç ve KDV muafiyetleri sağlıyoruz' ifadelerini kullandı.

'ÜMRANİYE'NİN YÜZDE 70'İ BUGÜNE KADAR YENİLENDİ'

Yıldırım, 'Ketsel dönüşüm çok önemli. Ümraniye'nin yüzde 70'i bugüne kadar yenilenmiş durumdadır. Yenilenen bu binaların deprem açısından bir problemi yok yani güvenli binalar. 8 milyon metrekare bu bölgede, 4 milyon metrekare Dudullu bölgesindeki 5 mahallemizde ve Orta mahallemizde 1 milyon metrekarede tapu sorunları olduğu için kentsel dönüşümde hız alınamamış. Sorunları halledildi, tapuları verildi. Kentsel dönüşümün hızlanmasına mani hiçbir problem kalmadı. Burada oturan komşularımdan ricam belediyemiz öncülüğünde bu imkanı hızlı bir hale getirelim' dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Emlak Ümraniye'de Hekimbaşı Kentsel Dönüşüm Projesi Tamamlanıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Battalgazi Belediye Başkanı Sosyal Konut İnşaatını İnceledi
  12:57 Battalgazi Belediye Başkanı Sosyal Konut İnşaatını İnceledi

  Battalgazi Belediye Başkanı Bayram Taşkın, sosyal konutların yapımına devam edildiği inşaat alanında incelemelerde bulundu. Taşkın, projenin ilerleyişi hakkında bilgi aldı ve vatandaşların daha sağlıklı ve konforlu yaşam şartlarına kavuşmalarını hedeflediklerini belirtti.

 • Burhaniye Belediyesi Altyapı Çalışmalarına Devam Ediyor
  12:53 Burhaniye Belediyesi Altyapı Çalışmalarına Devam Ediyor

  Burhaniye Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçenin çeşitli bölgelerinde altyapı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bahçelievler Mahallesi, Kocacami Mahallesi ve Öğretmenler Mahallesi'nde parke taşı döşeme, tamirat ve onarım çalışmaları yapılmaktadır.

 • Kuşadası'nda Kadınlar Denizi Mahallesi'nde Yol Yenileme Çalışmaları Devam Ediyor
  09:10 Kuşadası'nda Kadınlar Denizi Mahallesi'nde Yol Yenileme Çalışmaları Devam Ediyor

  Kuşadası Belediyesi, Kadınlar Denizi Mahallesi'nde kilit parke taşı döşeme işlemi gerçekleştirerek yol yenileme çalışmalarını sürdürüyor.

 • Mart Ayı Emlak Verileri Açıklandı
  15:24 Mart Ayı Emlak Verileri Açıklandı

  Emlakjet, Türkiye geneline ilişkin mart ayı emlak verilerini yayımladı. Mart ayında konut arayanların yüzde 45'i kiralık, yüzde 55'i satılık konut aradı. Konut satışları mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 azalarak 105 bin 394 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları yüzde 47,9 azalarak bin 778 olarak tespit edildi. Kira fiyatları ise illere göre farklılık gösterdi.

 • Balıkesir'de Mart Ayında 2 Bin 341 Konut Satıldı
  13:10 Balıkesir'de Mart Ayında 2 Bin 341 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, Balıkesir'de mart ayında 2 bin 341 konut satışı gerçekleşti. Türkiye genelinde ise mart ayında 105 bin 394 konut satıldı. İstanbul, en yüksek konut satışı ve paya sahip olan il oldu.

 • Rize'de bir evin balkonunda bulunan sepete mermi isabet etmesiyle ilgili inceleme başlatıldı
  11:29 Rize'de bir evin balkonunda bulunan sepete mermi isabet etmesiyle ilgili inceleme başlatıldı

  Merkeze bağlı Yeniköy Mahallesi'ndeki bir apartmanın balkonunda bulunan sepete mermi isabet etmesi üzerine inceleme başlatıldı. Olayı fark eden ev sahibi, durumu polise bildirdi. Polis ekipleri olay yerine gelerek inceleme yaptı ve mermi çekirdeğini emniyete götürdü. Ev sahibi, balkonda oturamama korkusu yaşadığını ve insanları duyarlı olmaya çağırdı.

 • Zonguldak'ta Mart Ayında 485 Konut Satıldı
  10:51 Zonguldak'ta Mart Ayında 485 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, Zonguldak'ta geçen Mart ayında 485 konutun satışı gerçekleştirildi. TÜİK'in açıkladığı istatistiklere göre, 2024 yılı Ocak ayında 363, Şubat ayında 432 ve Mart ayında 485 konutun satışı gerçekleşti. Ayrıca, 2023 yılında Zonguldak ilçelerindeki konut satışlarına ilişkin istatistikler de paylaşıldı. Alaplı ilçesinde 381, Çaycuma ilçesinde 1090, Devrek ilçesinde 603, Karadeniz Ereğli ilçesinde 1652, Gökçebey ilçesinde 171, Kilimli ilçesinde 196, Kozlu ilçesinde 845 ve Merkez ilçede ise 1155 konutun satışı gerçekleşti.


Advertisement