Suyun Kıymetini Anlamak İçin 1 Yıldır Duş Almıyor - Son Dakika

Suyun Kıymetini Anlamak İçin 1 Yıldır Duş Almıyor

25.04.2014 23:26

1
Amerikalı aktivist ve girişimci Rob Greenfield, doğal yaşamı koruma ve sürdürülebilir eko sistem için yaptığı çalışmalar ve organizasyonlarla biliniyor.

2
Her bir su damlasının ne kadar kıymetli olduğunu gösterebilmek için tam bir yıl boyunca duş almadı.

3
Son kampanyası bir hayli ilginç olmakla birlikte dünyanın en önemli sorunlarından birine dikkat çekiyor.

4
Greenfield, dünyada gün geçtiçe azalan ve kirletilen su kaynaklarının korunabilmesi için alternatif yolların olabileceğini her bir su damlasının ne kadar kıymetli olduğunu gösterebilmek için tam bir yıl boyunca duş almadı.

5
26 yıllık yaşamı boyunca hemen hemen her günü duş alan bir insan olan Greenfield, ortalama bir insanın bir günde tükettiği suyun yaklaşık 370 litre su tükettiğini öğrendi.

6
Bunun dünya çapındaki yansımasının, doğal su kaynaklarını nasıl etkileyebileceğini düşünen Rob, bir bilinç yaratmak için Amerika'yı dolaşmaya başlamış.

7
Kendisi için ilk belirlediği hedef 6 ay, ancak Greenfield bunu bir yıla çıkartabileceğini görünce yola devam etme kararı almış.

8
Bisiklet turunu bir yıla çıkartma sebebini ise doğal kaynaklarla sürdürdüğü yolculuğunun sanılanın aksine çok keyifli ve insanı iyi hissettirmesi olarak gösteriyor.

9
Duş alması gerektiğinde kendini en yakın göle bırakıyor. Ya da buz gibi akan bir şelalenin altında doğanın tadını çıkartıyor.

10
Yağmurun altında da pekala duş alınabildiğini gösteriyor Greenfield.

11
Göl ya da şelale olmadığı yerlerde ise doğayı minimum etkileyecek kaynaklara yöneliyor, örneğin bir park fıskiyesi.

12
Vücudunu ve kıyafetlerini ise kurutucular yerine güneş ışığında kurutmanın yerini hiçbir şeyin dolduramayacağını söylüyor.

13
Bu yolculuğu sırasında 'kokmuş' olabileceğini düşünenlere ise net bir cevap veriyor:

14
"Koktuğumu düşünmüyorum, bulunduğum ortamlarda da böyle bir şikayet almadım, hatta yakın arkadaşlar edindim ve onlar da bir süre bana katılmaya karar verdi."

15
Rob, deodorant, duş jeli gibi doğaya zarar verecek hiçbir ürün kullanmıyor, yalnızca el yapımı bir sabun ve diş macunu kullanıyor.

16
Seyahatini tamamladığında hissettiklerini ''mucizevi'' olarak tanımlayan Greenfield, her bir su damlasının ne kadar kıymetli olduğunun altını bir kez daha çiziyor.

17
Yolculuğun ardından aktivist, günlük yaşamında tükettiği suyu minimuma indirdiğini açıklıyor.

18
Greenfield'a yolculuğu boyunca eşlik eden fotoğrafçı Brent Martin, eko sistemin sürdürülebilirliği ve suyun değerini vurgulayan bu kampanyayı ölümsüzleştiriyor.

19
İşte bu tarihi geziden diğer fotoğraflar...

20
21
22
23
24
25

Son Dakika Suyun Kıymetini Anlamak İçin 1 Yıldır Duş Almıyor - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement