Aa Istanbul Photo Awards 2016 Yarışmasının Sergisi Açıldı - Son Dakika
Güncel

Aa Istanbul Photo Awards 2016 Yarışmasının Sergisi Açıldı

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Sergiden detaylar AA Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu'nun açıklamaları AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel'in açıklamaları Gazeteci Abdülkadir Selvi'nin açıklamaları AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen'in açıklamaları AA Istanbul Photo Awards 2016 yarışmasının sergisi açıldı Anadolu Ajansı tarafından organize edilen, geçen yıl dünya kamuoyunda ses getiren olayların anlatıldığı ve dünyaca ünlü jüri üyelerince seçilen 30 fotoğraf karesi, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu AA Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Mutanoğlu: "Anadolu Ajansı bu toprakların sesi olarak uluslararası alanda bir varlık gösteriyor bu yarışmayla. AA olarak bir şekilde Türkiye'de siyaseti, ekonomiyi, dünya ekonomisini, dünyanın genel gidişatını takip ediyoruz ama diğer taraftan da gazeteci olarak başka insanların dertlerini de uluslararası camianın gündemine taşımak gibi bir meselemiz var, AA olarak bunu iyi yaptığımızı düşünüyorum" Anadolu Ajansı'nın (AA) bu yıl ikincisini düzenlediği Istanbul Photo Awards 2016 yarışmasının ilk sergisi, Ankara'da açıldı.

27.04.2016 01:08

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Sergiden detaylar

AA Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu'nun açıklamaları

AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel'in açıklamaları

Gazeteci Abdülkadir Selvi'nin açıklamaları

AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen'in açıklamaları AA Istanbul Photo Awards 2016 yarışmasının sergisi açıldı

Anadolu Ajansı tarafından organize edilen, geçen yıl dünya kamuoyunda ses getiren olayların anlatıldığı ve dünyaca ünlü jüri üyelerince seçilen 30 fotoğraf karesi, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu

AA Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Mutanoğlu:

"Anadolu Ajansı bu toprakların sesi olarak uluslararası alanda bir varlık gösteriyor bu yarışmayla. AA olarak bir şekilde Türkiye'de siyaseti, ekonomiyi, dünya ekonomisini, dünyanın genel gidişatını takip ediyoruz ama diğer taraftan da gazeteci olarak başka insanların dertlerini de uluslararası camianın gündemine taşımak gibi bir meselemiz var, AA olarak bunu iyi yaptığımızı düşünüyorum"

Anadolu Ajansı'nın (AA) bu yıl ikincisini düzenlediği Istanbul Photo Awards 2016 yarışmasının ilk sergisi, Ankara'da açıldı.

AA Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu ve çok sayıda katılımcı tarafından Cer Modern Sanatlar Merkezi'nde açılışı gerçekleştirilen sergide, geçen yıl dünya kamuoyunda ses getiren olayların görsel bir özetini anlatan 30 fotoğraf yer aldı.

Mutanoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, Anadolu Ajansı olarak uluslararası alanda bir değere sahip yarışmayı düzenlemekten dolayı büyük bir onur duyduklarını söyledi. Yarışmada özellikle Suriye'de ve savaş ortamında yaşanan dramı tüm dünyaya yansıtan fotoğrafların yer aldığına işaret eden Mutanoğlu, "Anadolu Ajansı bu toprakların sesi olarak uluslararası alanda bir varlık gösteriyor bu yarışmayla. AA olarak bir şekilde Türkiye'de siyaseti, ekonomiyi, dünya ekonomisini, dünyanın genel gidişatını takip ediyoruz ama diğer taraftan da gazeteci olarak başka insanların dertlerini de uluslararası camianın gündemine taşımak gibi bir meselemiz var, AA olarak bunu iyi yaptığımızı düşünüyorum." dedi.

Suriye'deki bir hastanede çekilen, yüzünde kan ve çaresizliğin ifadesi olan çocuğun, Suriye'deki durumu tüm dünyaya en iyi şekilde özetlediğini vurgulayan Mutanoğlu, bu karenin artık acıların, savaşların çocuklar düzeyine kadar indiğini tüm dünyaya haykırdığını kaydetti.

AA'nın Suriye'de güçlü bir yapı ile var olduğunu aktaran Mutanoğlu, "Uluslararası politikanın bir takım değerleri var, belli bir küresel sistem içinde ne kadar bağırsanız da gerçekleri haykırsanız da sistem kendi içinde devam ediyor, bu nedenle eğer 'siz sormazsanız, kimse sormayacak, siz görmezseniz kimse görmeyecek, siz göstermezseniz kimse göstermeyecek.' Bu misyonla hareket ediyor Anadolu Ajansı çalışanları, bu kurumun bir ferdi olarak arkadaşlarımla gurur duyuyorum." diye konuştu.

Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Mutanoğlu, fotoğrafların alanında çok başarılı jüri üyelerince değerlendirildiğine de dikkati çekerek, burada ödül alan bir fotoğrafın uluslararası çok önemli bir yarışmada da dereceye girdiğini, bu durumun jüri üyelerinin de ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Yarışmaya, yaklaşık 13 bin fotoğraf başvurusu yapıldığını ve fotoğrafların haber, yaşam, spor dalında ödüle değer görüldüğünü aktaran Mutanoğlu, yarışmada ve sergide emeği bulunanlara teşekkür etti.

"Fotoğraflar belge niteliğinde"

AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, AA'nın dünyaya tanıklık ettiğini belirterek, tebrik etti. Çoğu fotoğrafın hüzün verici, savaş ortamını anlattığını dile getiren İsen, fotoğrafları canlı örnekleriyle gelecek nesillere aktaracak önemli bir belge olarak nitelendirdi.

AA'nın kısa süre içinde bu tür faaliyetlerini marka değerine yükselttiğine işaret eden İsen, "Yarışmalarınızı takip ediyorum, geçen sene de bu sene de AA'nın ödül verdiği çalışmalar aynı şekilde Pulitzer gibi dünyanın birçok önde gelen yarışmalarında da derece aldılar. Bu şunu gösteriyor, ciddiyetle bir mesele ele alınabilirse uluslararası düzeyde bir faaliyet göstermek mümkün. Anadolu Ajansı bunu gerçekleştirmiştir, kutluyorum, devamını bekliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Fotoğraf alanında önemli isimler jüride buluştu

AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel de uluslararası haber fotoğrafı yarışması Istanbul Photo Awards'ın AA'nın organize ettiği en önemli etkinlikten biri olduğunu söyledi.

İlk defa da yarışmanın sergisini açtıklarını ve bunu da Ankara'da gerçekleştirdiklerini anlatan Sel, serginin diğer illerde ve yurt dışında da organize edileceğini söyledi. İnsanı obje alan fotoğrafların insanlığın yaşadığı dramı, sevinci, hüznü anlattığını dile getiren Sel, sergide Halep'te devam eden çatışmalar, Ege Denizi'nden geçmeye çalışan mülteciler, Ukrayna'da yaşanan dram ve spor olaylarını içeren fotoğrafların yer aldığını ifade etti.

Ahmet Sel, yarışmanın en önemli özelliğinden bir tanesinin de jüri üyeleri olduğuna dikkati çekerek, Istanbul Photo Awards'ın bu yılki jüri üyeleri arasında Şanghay Fotoğraf Merkezi Direktörü ve Pulitzer ödüllü Liu Heung Shing, Getty Images yöneticisi Georges de Keerle, AFP Fotoğraf Dağıtım ve İş Geliştirme Direktörü Michel Scotto, World Press Photo ödüllü Guillaume Herbaut, son 25 yılda dünyada hemen hemen tüm savaş ve çatışmaları yerinde izleyen dünyaca ünlü foto muhabiri Laurent Van der Stockt, ABD Ulusal Basın Fotoğrafçıları Birliğinin 2013'te "Yılın Fotoğraf Editörü" seçtiği Newsweek Fotoğraf Editörü James Wellford, Le Monde gazetesi Fotoğraf Direktörü Nicolas Jimenez, Pulitzer ödüllü ve "Istanbul Photo Awards 2015 - Yılın Fotoğrafı" ödülünün sahibi Daniel Berehulak'ın yer aldığını aktardı.

Gazeteci Abdülkadir Selvi ise AA'nın Türkiye'nin sesini dünyaya duyurduğunu söyledi. Yarışma ile AA'nın çok başarılı bir misyonu yerine getirdiğine işaret eden Selvi, "Buradaki fotoğraflar, sadece bir sanat faaliyeti olmanın da ötesinde bir insanlık adına gösterilen çabanın eseri." ifadelerini kullandı.

Aa Istanbul Photo Awards 2016 Yarışmasının Sergisi Açıldı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Aa Istanbul Photo Awards 2016 Yarışmasının Sergisi Açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement