ABD, donattığı terör örgütü PKK/YPG'nin, çocukları silah altına almasını resmi olarak belgeledi - Son Dakika
Güncel

ABD, donattığı terör örgütü PKK/YPG'nin, çocukları silah altına almasını resmi olarak belgeledi

ABD, donattığı terör örgütü PKK/YPG\'nin, çocukları silah altına almasını resmi olarak belgeledi

ABD Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü PKK/YPG ile ilgili çarpıcı bir rapor yayınladı. Örgütün, Suriye'nin kuzeydoğusundaki ''eğitim kursları'' adı altında sahte duyurular yaparak çocukları hile ve zorla silah altına almaya devam ettiğine işaret edilen raporda, bu çocuklara daha sonra Kandil Dağı'nda silahlı eğitim verdiği belirtildi. Böylelikle ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerika tarafından desteklenen terör örgütü PKK/YPG'nin, çocukları silah altına aldığını kendi raporuyla belgelemiş oldu.

24.06.2024 22:51

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yıllık olarak yayımlanan İnsan Kaçakçılığı raporunda bu yıl da Suriye'de, ABD'nin eğitip silahlandırdığı ve "SDG" adını kullanan terör örgütü PKK/ YPG'nin, çocukları zorla silahlı kadrosuna katmaya devam ettiği belirtildi.

2024 İnsan Kaçakçılığı raporu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın katıldığı programla açıklandı. İnsan Kaçakçılığı raporunda, PKK/YPG terör örgütünün uzantıları da dahil olmak üzere Suriye hükümet güçleri, rejim yanlısı milisler ve "devlet dışı silahlı" grupların erkek ve kız çocukları çatışmalarda kullandığı kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Raporunda PKK/YPG'nin Çocukları Silah Altına Aldığı Belirtildi

ABD, DESTEK VERDİĞİ TERÖR ÖRGÜTÜNÜ İFŞA ETTİ

Raporda, ABD'nin eğiterek silahlandırdığı ve bölgede müttefiki kabul ettiği "SDG" adını kullanan terör örgütü PKK/YPG'nin, çocukların silah altına alınmasına ve istismarına son vermek için Birleşmiş Milletler kararlarına uymayı taahhüt ettiği ancak bölgede faaliyet gösteren uluslararası bir kuruluşun, örgüte bağlı silahlı grupların 2022 ve 2023'te çocukları silah altına almaya devam ettiğini bildirdiği aktarıldı. Böylelikle ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de Amerika tarafından desteklenen terör örgütü PKK/YPG'nin, çocukları silah altına aldığını kendi raporuyla belgelemiş oldu.

TERÖR ÖRGÜTÜ, ÇOCUKLARA KANDİL DAĞI'NDA SİLAHLI EĞİTİM VERİYOR

Terör örgütü PKK'nın sözde gençlik yapılanması "Devrimci Gençlik Hareketi"nin, Suriye'nin kuzeydoğusundaki "eğitim kursları" adı altında sahte duyurular yaparak çocukları hileyle ve zorla silah altına almaya ve radikal gençlik yapılanmalarına katmaya devam ettiğine dikkati çekilen raporda, bu çocuklara daha sonra Irak'taki Kandil Dağı'nda silahlı eğitim verildiği kaydedildi. Raporda, "Suriye'de çocukların savaş ve destek görevleri için silah altına alınması veya kullanılması yaygın olmaya devam ediyor." ifadesine yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Raporunda PKK/YPG'nin Çocukları Silah Altına Aldığı Belirtildi

PKK/YPG, SURİYE'DE 2023'TE 231 ÇOCUĞU ZORLA KADROSUNA KATTI

Birleşmiş Milletlerin (BM) 20 Haziran'da açıkladığı, 2023'e ilişkin "Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar" raporunda, Suriye'de "SDG" adını kullanan terör örgütü PKK/YPG ve bağlı yapılanmaların 231 çocuğu zorla silahlı kadrosuna kattığı belirtilmişti. PKK/YPG ve diğer yapılanmalarının, 2023'te 8 çocuğu öldürdüğü ya da sakat bıraktığı ifade edilen raporda, teröristlerin 31 okul ve hastaneyi silahlı faaliyetleri için dönüştürdüğü anlatılmıştı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, rapordaki değerlendirmesinde, "Suriye'de çocuklara karşı yapılan ağır ihlal sayısı endişe verici. Uluslararası insancıl hukuka ve uluslararası insan hakları hukukuna uyulması, tüm çocukların koşulsuz ve derhal serbest bırakılması, okul ve hastanelere saldırıların durması ve bu binaların askeri amaçlarla kullanılmaması gerek." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel ABD, donattığı terör örgütü PKK/YPG'nin, çocukları silah altına almasını resmi olarak belgeledi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (7)

 • Ali Arslan: Hepsi sarı torbaya girecek 53 3 Yanıtla
  Emre Akcay: Onurunu yerim abdullah senim ben hangi toprak suriyenin topragını savunuyolar. Bir toprak var oda türkiye istemezsende terk et gardaş 29 2
 • oktay sayar: cehenneme kadar yolları var 27 1 Yanıtla
 • Hakim ATMACA: 4 ehli kitap Allah inanır ki Allah haksızların ve fitnelerin yuvasını yıksın 12 0 Yanıtla
 • Fatih Aydın: On binlerce kargo uçağı ile askeri mühimmatı YPG ye bıraktığı günleri unutmadık. Orta Doğu Amerikanın sonu olur inşallah. 5 0 Yanıtla
 • ayhan kından: Yorumlara baktim hep beddua Bunlara sebep olan kim 1 0 Yanıtla
  Murat Çevre: kim de. söyle bakim 0 1

Advertisement