Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında 500'den fazla koyun telef oldu - Son Dakika
Güncel

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında 500'den fazla koyun telef oldu

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi ve Mardin'in Mazıdağı ilçesinde 11 kişinin hayatını kaybetmesine, 78 kişinin de yaralanmasına neden olan anız yangınlarında telef olan hayvanların sayısı da ortaya çıktı. Yangınlarda 500'den fazla koyun telef olurken 214 hayvan da yaralandı.

21.06.2024 18:34

Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki bölgede çıkan yangınla ilgili çalışma yürüten Diyarbakır Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muhammed Ali Süleymanoğlu, yangın felaketinde 500'den fazla koyunun can verdiğini 214 hayvanın ise yaralı olduğunu duyurdu.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği, Diyarbakır Veteriner Hekimler Odası ve Mardin Hekimler Odası'nın oda başkanları, gönüllü veteriner hekim ve veteriner sağlık teknikerleriyle yangın sahasında çalışma yürütüyor. Çalışmalar, Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ve il tarım ve orman müdürlükleriyle birlikte sürdürülüyor.

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında 500'den fazla koyun telef oldu

"500 CİVARINDA HAYVAN ÖLMÜŞ"

Türk Veteriner Hekimleri Birliği'nden yapılan açıklamada, "Hekim Odalarımız ile ilk saatlerden itibaren iletişim kurulmuştur. Yangından daha fazla etkilenen Diyarbakır'da Oda Başkanlığımız, Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile iletişime geçmiştir. Oda Başkanımız gönüllü veteriner hekim ve veteriner sağlık teknikeri arkadaşlarımız ile yangın sahasında yaralı hayvanlara müdahaleye devam etmektedir. Alandan gelen bilgilere göre koyunlar ağırlıkta olmak üzere 500 civarında hayvan ölmüş, çok sayıda hayvan da yaralıdır. Yaban hayvanlarının durumu konusunda ne yazık ki yeterli bilgi alınamamıştır." ifadelerine yer verildi.

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında 500'den fazla koyun telef oldu

YARALI HAYVANLARA YAPILMASI GEREKEN İLK YARDIM ANLATILDI

Açıklamada, yangın bölgesinde yaralı bulunan hayvanlar için yapılması gerekenler şu şekilde anlatıldı: "Duman ve yangın riskinden dolayı bulabilirseniz kıyafet/örtü ile sarıp bölgeden uzaklaştırılmalı. Yangın bölgesinden uzaklaştırılan hayvan sıcak bir bölgeye alınmalı. Vücut ısısı düşeceği için 25-26 derecede kalmalı. Yanık bölgesini ılık su ile yıkayın. 12-18 derece su ile yıkanması gerekmektedir. Hayvanın yanık bölgesinin üzeri imkanınız varsa steril bir bezi ıslatarak sarılabilir. Hayvanın hareketi kısıtlanmalı. Kutu yada kafes gibi bir alana koyabilirsiniz. Işık ve ses stresinden uzak tutarak en hızlı şekilde veteriner hekime ulaştırmalıdır."

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında 500'den fazla koyun telef oldu


Yangın bölgesinde bulunan Diyarbakır Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muhammed Ali Süleymanoğlu ANKA Haber Ajansı'na yangın bölgesindeki son durumu anlattı.

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında 500'den fazla koyun telef oldu

"50 GÖNÜLLÜ VETERİNER HEKİMLE YARALI HAYVANLARA MÜDAHALE ETTİK"

Bölgede ilk saatten itibaren veteriner odaları arasında iletişim kurulduğu bilgisini paylaşan Süleymanoğlu, "Köksalan Köyü'ndeyiz. Sabah dokuzdan beri üniversite, il tarım ve orman müdürlüğü ve veteriner hekimleri odasından katılan ortalama 50 gönüllü veteriner hekimle yaralı hayvanlara müdahale ettik. Şu anda yaralı müdahaleleri sona ermiş durumda. Ağır durumda olan hayvanlar kesime sevk edilecek. Hafif yaralı hayvanların tedavisi devam edecek. Ortalama 504 can kaybı var. 214 hayvan ağır yaralı. Şu anda veteriner hekim müdahalesi olarak yapabileceğimiz müdahale sadece tekrar. Tedavi edilen hayvanlarının doz tekrarlarının yapılması. Ulaşılmadık hayvan kalmadı. Yangın çıktığı zaman insanlar yanan bir hayvanı gördükleri zaman yapabilecekleri şey, onu güvenli bir yere taşımalı ve tedavi için veteriner hekimi beklemeli. Bunun haricinde olası bir hekim olmaması durumunda ılık suyu ile bir duş aldırılabilir. Yapılabilecek herhangi bir müdahale hayvanın canına sebep olabilir. Yangında boğazı, dili şişen hayvanlara su içirmeye çalışanlar oluyor. Bu tür davranışlarda bulunmasınlar. Gelecek olan yardım ekiplerini beklesinler." dedi.

Diyarbakır ve Mardin\'deki anız yangınlarında 500\'den fazla koyun telef oldu
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında 500'den fazla koyun telef oldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (4)

  • Okay Örüm: dikkat edelim ülke her köşeden her türlü şeylerle mahvediliyor.... 5 0 Yanıtla
  • Gursel kalen: Bu kadar kayıp verilmesi çok acı bir durum. Olay enine boyuna araştırılmalı. Neden yangın çıktı neden bu kadar geç kalındı.? 5 0 Yanıtla
  • Ali: geçmiş olsun 4 0 Yanıtla
  • Ndm Dnmz: Geçmiş olsun ALLAH sabır versin 1 0 Yanıtla

Advertisement