Filistin için yardım kampanyası başlatıldı - Son Dakika
Güncel

Filistin için yardım kampanyası başlatıldı

Filistin için yardım kampanyası başlatıldı

Memur-Sen, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ve Türk Kızılay işbirliğinde Filistinlilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması için kampanya başlatıldı.

24.11.2023 11:54
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Memur-Sen, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ve Türk Kızılay işbirliğinde Filistinlilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması için kampanya başlatıldı.

Memur-Sen Genel Merkezi'nde, Memur-Sen, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Türk Kızılay koordinesinde, Filistinlilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başlatılan "İnsanlık Ölmesin, Filistin'e Yardım Çağrısı" adlı kampanyaya ilişkin basın açıklaması düzenlendi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın açıklamasında, İsrail'in dünyanın gözünün içine baka baka Gazze'de soykırım uyguladığını belirtti.

Her gün tonlarca bombanın Gazzeli sivillerin üzerine atıldığını belirten Yalçın, Filistin'de 14 bin 500'den fazla şehit verildiğini ve 35 bin kişinin yaralandığını söyledi.

Yalçın, şunları kaydetti:

"26 hastane, 55 sağlık merkezi, onlarca ambulans, 266 okul, 174 cami, 3 kilise saldırılarda tamamen yıkıldı ya da hasar gördü. Gazze'de yaşananlar yüzyılın soykırımıdır. İnsanlık vahşete dur demek için ayakta. Yöneticilerinin soykırıma destek verdiği ülkelerde halk haftalardır Filistin için sokaklarda. Bugün artık her yer Filistin, her yer Gazze, her yer Kudüs'tür."

Gazzelilerin temel ihtiyaçlardan yoksun şekilde hayatta kalma mücadelesi verdiğini ifade eden Yalçın, "Elektrik olmadan, anestezi olmadan ameliyatlar yapılıyor, Gazze'de yakıt yok, su yok, gıda yok, ilaç yok." dedi.

Filistin'e yardım eli uzatılması ve temel insani ihtiyaçları için seferber olunması gerektiğini vurgulayan Yalçın, "Gelin soykırıma karşı tek yürek olalım, Gazze'nin yaralarını birlikte saralım. Memur-Sen ailesi olarak, kampanyanın ilk bağışını biz yapıyor ve 5 milyon lirayı İHH ve Kızılay vasıtasıyla kardeşlerimize bağışlıyoruz. Tüm GSM operatörleri üzerinden "FİLİSTİN" yazıp 2868'e SMS göndererek 20 lira bağış yapılabilecek." dedi.

"Bir gemi daha Mısır'a gidecek"

Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan da açıklamasında, kampanyaya yoğun ilgi gösterilmesini beklediklerini ve Gazzelilerin sıkıntılarından bir an önce kurtulmasını ümit ettiklerini söyledi.

Altan, şöyle devam etti:

"Ülkemizden oraya 11 uçak gitti. Sağlık Bakanlığımız 8 sahra hastanesi götürdü. İnşallah önümüzdeki hafta içinde 500 tonluk bir gemi daha Mısır'a gidecek. Oradan malzemeler Gazze'ye gidecek. Yine bu yardımları da STK'lar koordine ediyorlar. Bütün STK'lar buna yardım verdi. İnşallah bu da devam edecek."

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise Gazze'de soykırım suçu işlendiğini vurguladı.

Dünyanın gözü önünde işlenen bu soykırımın delilleriyle ortada olduğunu ifade eden Yıldırım, kampanyanın geniş kitlelere ulaşmasını umduğunu kaydetti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Filistin için yardım kampanyası başlatıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya karayolunda 9 günlük tatil dönüşü yoğun trafik
  10:48 Antalya karayolunda 9 günlük tatil dönüşü yoğun trafik

  Ramazan bayramı tatilinin sona ermesiyle birlikte Antalya-Denizli karayolunda yoğunluk yaşanıyor. 9 günlük tatilden dönen vatandaşlar, 2 kilometrelik yol çalışması nedeniyle tek şeritli yolda ilerliyor. Yoğunluğun akşam saatlerine kadar devam etmesi beklenirken, trafik ekipleri denetimlerini sürdürüyor.

 • İçişleri Bakanı Yerlikaya: Bayram tatilinde 66 kişi hayatını kaybetti
  10:47 İçişleri Bakanı Yerlikaya: Bayram tatilinde 66 kişi hayatını kaybetti

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ramazan Bayramı boyunca yapılan trafik kontrolleri hakkında bilgi verdi. Yapılan denetlemeler sonucunda 382 bin 467 araç denetlendi ve 4 bin 998 trafik kazası meydana geldi. Maalesef 66 kişi hayatını kaybetti ve 8 bin 352 kişi yaralandı.

 • İran: İsrail'in misilleme yapması durumunda tepkimiz dün geceye göre daha büyük olacak
  10:45 İran: İsrail'in misilleme yapması durumunda tepkimiz dün geceye göre daha büyük olacak

  İran: İsrail'in misilleme yapması durumunda tepkimiz dün geceye göre daha büyük olacak.

 • AB ve ABD, İran'ın İsrail'e düzenlediği hava saldırısını kınadı
  10:44 AB ve ABD, İran'ın İsrail'e düzenlediği hava saldırısını kınadı

  Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile ABD ve Birleşik Krallık'ın aralarında bulunduğu bazı ülkeler, İran'ın İsrail'e gece saatlerinde düzenlediği hava saldırısını kınadı. ABD Başkanı Joe Biden, İran'ın İsrail'deki askeri tesislere düzenlediği saldırıları kınadığını belirtti ve İsrail'in güvenliğine olan desteğini teyit etti. Diğer ülkeler de İran'ın saldırısını kınayarak, bölgedeki gerilimin daha da tırmanmaması için çaba gösterdiklerini ifade etti.

 • Pendik'te Yaralı Atmaca Tedavi Edildi
  10:44 Pendik'te Yaralı Atmaca Tedavi Edildi

  Pendik'te bir vatandaş tarafından dükkanının önünde yaralı halde bulunan atmaca, tedavisinin ardından doğal yaşam alanına bırakılacak.

 • Konya'daki Lavanta Bahçesi ve Acıgöl Seyir Tepesi Yerli Turistlerin Akınına Uğradı
  10:43 Konya'daki Lavanta Bahçesi ve Acıgöl Seyir Tepesi Yerli Turistlerin Akınına Uğradı

  Konya'nın Karapınar ilçesinde bulunan lavanta bahçesi ve Acıgöl seyir tepesi, Ramazan Bayramı tatilinin son gününde yerli turistlerin ziyaretçi akınına uğradı. Karapınarlı vatandaşlar ve ilçe dışından gelen misafirler, aileleriyle birlikte lavanta bahçesini gezerek hatıra fotoğrafı çektirdi. Acıgöl'ü en tepe noktadan izlemek ise ziyaretçilerin çok hoşuna gitti.

 • İran, İsrail'i vurduğu İHA ve füzelerin videosunu paylaştı
  10:42 İran, İsrail'i vurduğu İHA ve füzelerin videosunu paylaştı

  Şam'daki konsolosluk saldırısına misilleme yapan İran, İsrail'i "Gerçek Vaat" operasyonuyla vurdu. Saldırı dünyayı tedirgin ederken İran ordusu bu sabah itibarıyla İsrail'e düzenlediği saldırıda kullandığı İHA ve füzelerin videosunu paylaştı.


Advertisement