Konya'da Alparslan Türkeş Caddesi açıldı, Taşköprü Alt Geçidi'nin temeli atıldı - Son Dakika
Güncel

Konya'da Alparslan Türkeş Caddesi açıldı, Taşköprü Alt Geçidi'nin temeli atıldı

Konya\'da Alparslan Türkeş Caddesi açıldı, Taşköprü Alt Geçidi\'nin temeli atıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Alparslan Türkeş Caddesi'nin açılışı ve Taşköprü Alt Geçidi'nin temel atma töreni gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti belediyecilik anlayışıyla çalışmalar yürüttüklerini belirterek, şehirlerinin her noktasında altyapı eksiklerinin tamamlanması, sosyal alanların artırılması ve şehrin ihtiyaçlarının tamamlanması konusunda gayret ettiklerini söyledi.

30.05.2023 18:32  Güncelleme: 18:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Alparslan Türkeş Caddesi'nin açılışıyla Taşköprü Alt Geçidi'nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, ifadesine yer verilen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türkiye'nin 14 Mayıs ve 28 Mayıs'ta iki turlu önemli bir seçim gerçekleştirdiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimi kazanarak 13. Cumhurbaşkanı olduğunu anımsattı.

Altay, AK Parti belediyecilik anlayışıyla çalışmalar yürüttüklerini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın hep ifade ettiği gibi 'Durmak yok, yola devam' zihniyetiyle yoğun günlerden sonra iki önemli program için hemen seçimden bir gün sonra bir araya geldik. Çünkü Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla şehrimize hizmet ediyoruz. Şehrimizin her noktasında altyapı eksiklerinin tamamlanması, sosyal alanların artırılması, gönül belediyeciliğinin artarak devam etmesi ve şehrimizin ihtiyaçlarının tamamlanması konusunda gece gündüz gayret ediyoruz." ifadesini kullandı.

Alparslan Türkeş Caddesi'nin 3 buçuk kilometre uzunluğunda 30 metre genişliğinde, bisiklet yolları, peyzaj düzenlemeleriyle trafiğin yeni akslarından biri olacağını vurgulayan Altay, şunları kaydetti:

"Bu caddede kamulaştırma, altyapı ve üst yapı çalışmalarımız tamamlandı. Bu vesileyle 93 milyon liraya mal olan Alparslan Türkeş Caddemizin hayırlı olmasını temenni ediyorum. İkinci olarak da Taşköprü Alt Geçidi'nin temelini atıyoruz. Taşköprü Alt Geçidi de hem Alparslan Türkeş Caddesi'ni kesintisiz bir hale getirecek hem de Tren Yolu Caddesi etrafında açtığımız Karabağ ve Kazakistan caddelerinin de çevre yoluna kadar kesintisiz bir şekilde ulaşımını sağlamış olacak. Alt geçidimiz de 303 milyon liralık maliyetiyle kesintisiz bir şekilde yapımına devam ediyoruz. İnşallah bu yıl bitmeden açılışını gerçekleştirmeyi temenni ediyorum."

Altay, 50 yeni otobüsle ilgili çalışmaların tamamlandığını belirterek, hafta sonu ilk etabın gelmeye başlayacağını aktardı.

Sadece seçim döneminde 7 Nisan ve 3 Mayıs arasında 36 farklı noktada açılışlar ve temel atma törenleri gerçekleştirdiklerini belirten Altay, şöyle devam etti:

"Bu işlerin toplam bedeli 3 milyar 862 milyon lira oldu. Cumhurbaşkanımızın Konya mitinginde açmış olduğu 1 milyar 400 milyon liralık belediyemizin eserlerini de içine kattığınızda toplamda 5 milyar 300 milyon liralık eser ve hizmet açılış ve temel atmasını gerçekleştirmiş olduk. Bu açılış ve temel atmalar içinde belki en önemlisi, bütçe olarak da en yükseği 2 milyar 300 milyon lira bedelle Konyaray Banliyö hattının temel atma töreniydi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza, Devlet Demir Yolları Genel Müdürümüze buradan tekrar şükranlarımı sunuyorum. Konya'nın uzun süredir beklediği, özellikle Meram bölgesinde çalışan kardeşlerimizin sanayi alanlarına ve organize sanayi bölgelerine ulaşabilmesi, şehir içinde toplum ulaşım adına yeni bir aks kazandırmakla ilgili 17,3 kilometre uzunluğunda 13 duraktan oluşan Konyaray'ın da temelini atmış olduk. İnşallah 2 yıl içinde tamamlanacak çalışmalarla Konya Banliyösü de Konya ulaşımının ağının ana omurgalarından birisi olacak."

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı da durmadan, yorulmadan hizmetlerin yürütülmesi için çalışmalara devam edeceklerini vurguladı.

MHP Konya Milletvekili Konur Alp Koçak ise Alparslan Türkeş Caddesi Proje'sinin hem anlamlı hem de önemli bir proje olduğunu belirterek, kentte yürütülen tüm çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

AK Parti Konya Milletvekili Latif Selvi de hizmet siyasetinin farkını yaşamak için bir araya geldiklerini, daha da güzel çalışmalarla yola devam edeceklerini kaydetti.

AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek ise Konya adına çok önemli iki yatırımın açılışını ve temel atmasını gerçekleştirdiklerini belirterek, neredeyse yarım milyar liralık bir yatırım demetiyle milletin huzurunda olduklarını aktardı.

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş da gece gündüz demeden Konyalılar için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından yaklaşık 400 milyon liraya mal olacak Alparslan Türkeş Caddesi'nin açılışı ve Taşköprü Alt Geçidi'nin de temeli atıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Konya'da Alparslan Türkeş Caddesi açıldı, Taşköprü Alt Geçidi'nin temeli atıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin İlk Toplantısı 18 Nisan'da Gerçekleşecek
  13:06 Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin İlk Toplantısı 18 Nisan'da Gerçekleşecek

  Başkanlık divanı, encümen ve komisyon üyelikleri için seçim yapılacak olan Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin ilk toplantısı 18 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilecek. Toplantıda ayrıca belediyenin 2023 yılına ilişkin faaliyet raporu da görüşülecek.

 • İran-İsrail Gerilimi Altına Rağbeti Arttırdı
  13:05 İran-İsrail Gerilimi Altına Rağbeti Arttırdı

  İran'ın İsrail'e düzenlediği hava saldırısı sonrası ortaya çıkan gerilim nedeniyle borsalarda iniş çıkışların meydana gelmesiyle, uzmanlar gerilime rağmen altına rağbetin arttığını belirtti. Türkiye'deki borsaların kapalı olduğu Ramazan Bayramı tatili sürecinde altın gramı 3 bin lira seviyelerine kadar çıktı. İran-İsrail gerilimi ve Ortadoğu'daki savaşın etkisiyle altına talep artarken, sarrafiye ürünlerinde tedarik sıkıntısı yaşanıyor.

 • İngiltere'de Yeni Neslin Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanıyor
  13:04 İngiltere'de Yeni Neslin Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanıyor

  İngiltere'de hükümet, yeni neslin sigaraya erişimini yasaklayacak bir tasarıyı parlamentoya sunuyor. 1 Ocak 2009'dan sonra doğanlara sigara satışının yasaklanması planlanıyor. Ancak yasa, iktidardaki Muhafazakar Parti içinde tartışmalara neden oluyor. Yasanın ana muhalefetteki İşçi Partisi ve Liberal Demokrat Parti vekillerinin oylarıyla geçmesi bekleniyor. Yasa, sigara içmeyi değil, sigara ürünlerinin satışını yasaklamayı içeriyor. Bu adımla binlerce hayatın kurtarılması ve sağlık sisteminin üzerindeki baskının azalması hedefleniyor.

 • İngiltere'de Yeni Neslin Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanıyor
  13:04 İngiltere'de Yeni Neslin Hayat Boyu Sigaraya Erişimi Yasaklanıyor

  İngiltere'de hükümet, yeni neslin sigaraya erişimini yasaklayacak bir tasarıyı parlamentoya sunuyor. 1 Ocak 2009'dan sonra doğanlara sigara satışının yasaklanması planlanıyor. Ancak yasa, iktidardaki Muhafazakar Parti içinde tartışmalara neden oluyor. Yasanın ana muhalefetteki İşçi Partisi ve Liberal Demokrat Parti vekillerinin oylarıyla geçmesi bekleniyor. Yasa, sigara ürünlerinin satışını yasaklamayı içeriyor ve elektronik sigaraları da daha az cazip hale getirmeyi amaçlıyor. Yapılan araştırmalar, 18 yaşın altındaki çocukların elektronik sigara deneme oranının yasak olmasına rağmen yüksek olduğunu gösteriyor. Yasağın bu sene sonuna doğru yasalaşması bekleniyor.

 • BBC Türkçe, Kahramanmaraş depreminin yıkımını belgeledi
  13:04 BBC Türkçe, Kahramanmaraş depreminin yıkımını belgeledi

  BBC Türkçe ekibi, Kahramanmaraş'ta depremden sonra yaptıkları araştırmalarla Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin belgesel ödülünü kazandı. Ekip, kentteki yıkımı detaylı bir şekilde inceleyerek kamu otoriteleri ve üniversitelerin raporlarını inceledi.

 • Elazığ'da nesli tükenme tehlikesi altındaki dağ keçileri görüntülendi
  13:04 Elazığ'da nesli tükenme tehlikesi altındaki dağ keçileri görüntülendi

  Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde koruma altında olan dağ keçileri, kayalık ve sarp yamaçlarda yiyecek ararken görüntülendi. Dünya Doğa Koruma Birliği'nin kırmızı listesinde yer alan dağ keçileri, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.


Advertisement