TBMM BAŞKANI ŞENTOP: TÜRKİYE FİKRİ, TÜRKİYE'DEN DAHA BÜYÜKTÜR - Son Dakika
Güncel

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: TÜRKİYE FİKRİ, TÜRKİYE'DEN DAHA BÜYÜKTÜR

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından, 60'ıncı kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında Hasan Basri Çantay Gazetecilik Ödülleri töreninde konuşan TBMM Başkanı Prof. Dr.

05.11.2021 21:49  Güncelleme: 22:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından, 60'ıncı kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında Hasan Basri Çantay Gazetecilik Ödülleri töreninde konuşan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, düşünce, açıklama ve ifade hürriyetin doğru olduğunu belirterek, tek tek insanların ve bir taraftan toplumun, bir taraftan da devlet faaliyetlerinin güvenliğinin sağlanması da bir başka önemli konu olduğuna dikkat çekti. Şentop, "Hem internet gazeteciliğiyle ilgili hem de internet üzerindeki yayınlar ve sosyal medya ile ilgili düzenlemeler, farklı siyasi partilerle de görüşülerek tartışılıyor şu anda. Yakın zamanda bir kanun değişikliği düzenlemesiyle karşımıza gelecek" dedi.

Hasan Basri Çantay'ın, Balıkesir'in yetiştirdiği müstesna bir insan olduğunu belirten TBMM Başkanı Şentop, Çantay'a, ahde vefayı gösterme imkanı bulduğu için memnuniyet duyduğunu belirterek, "Çantay ülkemize gazetecilik, dil ve edebiyat, sanat ve bediiyat ve dini ilimler sahasında; eserleriyle, siyasi mücadelesiyle ciddi hizmetler yapan çok yönlü bir alim idi" dedi.

'DÜNYA KÜRESELLEŞTİKÇE, YERELİN DEĞERİ ARTMAKTADIR'

Eski dönemler Ankara, İstanbul gazeteciliği gibi, parlamento, siyaset, ekonomi muhabirliği gibi ayrımlar olduğunu kaydeden Meclis Başkanı Mustafa Şentop, şunları söyledi:

"Bugün teknoloji bütün bu ayrımları çok anlamsız hale getirmiştir. Balıkesir'de bir muhabir veya gazeteci dünya kamuoyunu etkileyecek haberler yapabilir. Teknolojik imkanlar, gazeteciliği ve gazeteciliğin sınırlarını genişletmiştir. Kamuoyunu etkilemede yerel, ulusal ve küresel ayrımlar da aslında ortadan kalkmıştır. Görülen odur ki, dünya küreselleştikçe esasen, bir yandan da yerelin de değeri artmaktadır. İmkanların çokluğu, gazetecilerin meslek etiğini çok önemli hale getirmiştir. Artık gazetecinin, muhabirin önüne gelen çok fazla detay ayıklamak, doğruluğunu birçok farklı kaynaktan teyit etmek sorumluluğu çok daha hayati önem kazanmıştır. Biz bunun önemini korona salgını sürecinde gördük. Bütün devletler salgınla birlikte bir de infodemi ile mücadele etmek zorunda kaldılar. İnfodamiyi bilgi salgını olarak çevirsek de esas kastedilen bilgi kirliliği salgınıdır."

'YALAN HABER, BÜTÜN PARLAMENTO BAŞKANLARININ ŞİKAYET KONUSU'

Böyle bir ortamda doğru bilgiyle, yanlış bilgiyi ayırt edebilen gazetecilerin kıymetinin çok daha fazla ortaya çıktığını belirten TBMM Başkanı Şentop, sözlerine şöyle devam etti:

"Eğer gazetecilerin kulağına veya önüne gelen haberi sorgulama ve doğrulatma yükümlülüğü ihmal edilecek olursa, kötü niyetlilerin bu haberler aracılığıyla kendi çıkarlarına ortam hazırlamalarına imkan verilmiş olur. Bugün malumunuz Türkiye Büyük Millet Meclisimizde özellikle sosyal medya ve internet üzerindeki yayınlarla ilgili ve bu arada internet gazeteciliği, yayıncılığıyla ilgili bir kanun hazırlığı yapılmaktadır. Bu konu Türkiye'de bazı marjinal grupların anlatmaya çalıştığı gibi Türkiye'ye mahsus bir konu değildir. Eylül'ün 6- 7'sinde Viyana'da dünya parlamento başkanları toplantısı olmuştu. Bu toplantıda 87 ülkeden parlamento başkanı düzeyinde katılım oldu. Gün boyunca konuşulan 3 ana gündem vardı. Bunlardan birisi de yalan haber ve internet üzerinden işlenen suçlar, saldırılar üzerine idi. Orada gördük ki, konu üzerine konuşan bütün parlamento başkanlarının istisnasız şikayet konusu buydu. Yalan haber ve internet yayıncılığı üzerinde yapılan denetlemelerin ve düzenlemelerin yetersizliğiydi."

'ÇOK ULUSLU ŞİRKETLERİN HUKUK KURALLARINA UYMAYA ZORLAYACAK HÜKÜMLER GETİRMELİYİZ'

Genel değerlendirmelerin düşünce ve ifade özgürlüğü ile devletin düzenleme yükümlülüğü, kişisel haklar ve kişi dokunulmazlığıyla ilgili hususlar bağlamında ele alındığını söyleyen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Ben konunun iki ayak üzerinden tartışılmasının çok doğru olmayacağını, esas üçüncü bir ayağının bulunduğunu ifade ettim. Çok uluslu şirketlerin ticaret yapma ve karlılık meselesi. Çünkü tamamen masum, kişisel görüş açıklama, ifade açıklama meselesi değil mesele. Bu görüşü, bu ifadeyi açıkladığınız mecra ve bu mecranın kar marjı ve faaliyet gösterdiği alandaki ticari hesapları da işin içerisinde var. Bugünlerde mesela Facebook'ta üst düzey yöneticilik yapmış bazı kişilerin ayrıldıktan sonra yaptığı açıklamaları dinliyoruz. Ulusal düzenlemeler şüphesiz önemli, gerekli. Çünkü bir tarafta, şüphesiz düşünce açıklama ve ifade hürriyeti doğrudur. Fakat onunla beraber tek tek insanların ve bir taraftan toplumun, bir taraftan da devlet faaliyetlerinin güvenliğinin sağlanması da bir başka önemli konu. Çok uluslu şirketlerin, kendi kurallarını kendi koymaya çalışan şirketlerin; bu çalışma tarzlarına sadece ulusal düzenlemelerle mücadele etmek yeterli değil. Uluslararası alanda yapılacak olan bazı düzenlemelerle, anlaşmalarla da bu çok uluslu şirketlerin hukuk kurallarına uymaya zorlayacak hükümler getirmeliyiz. Bu konuda birçok değerlendirmeyi ikili görüşmelerde de yaptık. Muhtemelen bu ayın sonunda İspanya'da parlamentolar arası birlik toplantısında da bu konu gündemin en önemli maddesi olacak diye düşünüyorum. Dolayısıyla yeni gelişen bir alanda hem vatandaşlarımızı ve tek tek vatandaşlarımızın hukukunu korumak meselesi hem de gerek devlet faaliyetleri gerekse toplum hayatındaki huzuru koruma konusunda herkesin hukuka uymasını sağlayacak ve hukuk kuralları içerisinde hareket etmesini sağlayacak düzenlemelere ihtiyaç var. Bu bakımdan hem internet gazeteciliğiyle ilgili hem de internet üzerindeki yayınlar ve sosyal medya ile ilgili düzenlemeler, farklı siyasi partilerle de görüşülerek tartışılıyor şu anda. Yakın zamanda bir kanun değişikliği düzenlemesiyle karşımıza gelecek. Ben gazeteciliğin ve gazetecileri olmadığı bir dünyayı tıpkı gözleri görmeyen, kulakları duymayan, burnu koku almayan insanların durumuna benzetiyorum. Gazetecilik işinin o kadar önemli olduğunu düşünüyorum ama bunun ön şartı meslek etiğini göz ardı etmemek, bu konuda azami hassasiyet göstermektedir. Tabii nihayetinde gazetecilerin itibarının tek kaynağı vardır o da okullarının güvenidir" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un şeref konuğu olarak katıldığı törende yerel basın ve ajans temsilcileriyle birlikte ilçede bulunan kamu kuruluşları yöneticilerine de katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

DHA'YA 2 ÖDÜL

Törende, merhum Reşit Kıpçak özel plaketi Demirören Haber Ajansı'na (DHA) verildi. DHA'ya ayrıca Balıkesir'e tanıtımı ve katkısından dolayı da teşekkür plaketi takdim edildi. Plaketleri, DHA Balıkesir muhabiri Fatih Emrah Erdoğan, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un elinden aldı.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: TÜRKİYE FİKRİ, TÜRKİYE\'DEN DAHA BÜYÜKTÜR
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel TBMM BAŞKANI ŞENTOP: TÜRKİYE FİKRİ, TÜRKİYE'DEN DAHA BÜYÜKTÜR - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'nda AA standını ziyaret etti
  16:03 Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'nda AA standını ziyaret etti

  TBMM NATO Parlamenter Asamblesi (PA) Türk Delegasyonu Başkanı ve eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'nda Anadolu Ajansı'nın standını ziyaret etti. Çavuşoğlu, AA'nın İsrail'in Gazze'de işlediği insanlık suçlarını belge niteliğindeki fotoğraflarla gözler önüne serdiği 'Kanıt' kitabını inceledi ve AA'ya teşekkür etti. Çavuşoğlu, AA'nın foruma verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

 • Kayseri'de Cumhur İttifakı Adayları Teşkilat Buluşması'nda Bir Araya Geldi
  16:02 Kayseri'de Cumhur İttifakı Adayları Teşkilat Buluşması'nda Bir Araya Geldi

  Kayseri'de Cumhur İttifakı adayları, AK Parti Teşkilat Buluşması programında teşkilat mensuplarıyla bir araya geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, yaptığı konuşmada son 5 yılda en fazla yatırım yapan büyükşehir belediyesi olduklarını vurguladı. Ayrıca, AK Parti Kayseri Gençlik Kolları tarafından hazırlanan parti faaliyetlerinin anlatıldığı bir video izletildi.

 • İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu: Teveccühümüz her geçen gün artıyor
  16:02 İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu: Teveccühümüz her geçen gün artıyor

  İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, parti olarak tek başına seçimlere gireceklerini açıkladıktan sonra kendilerine yönelik teveccühün her geçen gün arttığını belirtti. Zorlu, Uşak İl Başkanlığı ziyaretinde yaptığı açıklamada, adayların projeleri ve siyasi kararlılığının seçimlerde belirleyici olacağını vurguladı. Ayrıca, ekonomi politikalarını eleştiren Zorlu, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılması gerektiğini söyledi. Sığınmacı problemine de değinen Zorlu, yerel yönetimlerin sığınmacılar konusunda etkin çabalar göstermesi gerektiğini ifade etti. İYİ Parti'ye destek verilmesi durumunda kardeşlik hukukunu ve uzlaşmayı esas alan bir sistem inşa edeceklerini belirten Zorlu, Uşak'taki seçimlerde iddialarının daha da güçlendiğini söyledi.

 • Ordu Oksijen Oryantiring Yarışları Başladı
  16:01 Ordu Oksijen Oryantiring Yarışları Başladı

  Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen Ordu Oksijen Oryantiring Yarışları, Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesi'nde başladı. Etkinliğe farklı illerden 310 sporcu katılıyor. Yarışlar, milli takıma seçilme kriterlerini tamamlama anlamına da geliyor. Oryantiring, doğada yön ve hedef bulma sporu olarak tanımlanıyor ve çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlıyor.

 • Bodrum FK, Eyüpspor'a 1-0 yenildi
  16:01 Bodrum FK, Eyüpspor'a 1-0 yenildi

  Trendyol 1. Lig'in 25. haftasında Bodrum FK, sahasında karşılaştığı Eyüpspor'a 1-0 yenildi. Maçta Eyüpspor'un golü 12. dakikada Alfredo'nun attığı golle geldi. Bodrum FK'da İsmet Taşdemir ve Kenan Özer kırmızı kart gördü.

 • Düzcespor, Fethiyespor SK ile berabere kaldı
  16:01 Düzcespor, Fethiyespor SK ile berabere kaldı

  TFF 2. Lig'in 27. haftasında Düzcespor, sahasında Fethiyespor SK ile 0-0 berabere kaldı. Maçta sarı kartlar da çıktı.

 • Abant Gölü Milli Parkı'nda Çiğdemler Çiçek Açtı
  15:59 Abant Gölü Milli Parkı'nda Çiğdemler Çiçek Açtı

  Bolu'nun doğal güzellikleriyle ünlü Abant Gölü Milli Parkı'nda, endemik bitki türlerinden sarı ve mor çiğdemler çiçek açtı. Abant'ta hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle karlar erimeye başladı. Konaklamak ya da günübirlik tatil için milli parka gelenler, Abant'ın eşsiz manzarasına karşı göl çevresinde vakit geçirdi.

 • Mısır, Gazze'ye havadan insani yardımlar gönderiyor
  15:59 Mısır, Gazze'ye havadan insani yardımlar gönderiyor

  Mısır, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki bölgelere havadan yeni insani yardımlar atıldığını duyurdu. Mısır Ordu Sözcüsü Albay Garib Abdulhafız, ülkesinin Filistin halkının zaruri temel ihtiyaçlarının karşılanması için acil insani yardımları ulaştırmayı sürdüreceğini belirtti. Yardımların içeriği ve miktarı hakkında bilgi verilmedi. İsrail'in saldırıları sonucunda binlerce Filistinli hayatını kaybetti ve sivil altyapılar tahrip oldu.

 • İstanbul'da kaldığı apartta ölü bulunan genç Manisa'da toprağa verildi
  15:57 İstanbul'da kaldığı apartta ölü bulunan genç Manisa'da toprağa verildi

  İstanbul'da kaldığı apartta kalp krizi sonucu ölü bulunan 24 yaşındaki genç, Manisa'nın Alaşehir ilçesinde düzenlenen cenaze töreni sonrası toprağa verildi. Olayın ardından soruşturma başlatıldı.

 • Manisa'da Okul Sporları Küçükler Hentbol Yarı Finali Tamamlandı
  15:57 Manisa'da Okul Sporları Küçükler Hentbol Yarı Finali Tamamlandı

  Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde düzenlenen Okul Sporları Küçükler Kız ve Erkek Hentbol Yarı Final Müsabakaları sona erdi. 12 ilden 8 kız ve 8 erkek okul takımının katıldığı müsabakalarda birinci olan takımlar Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı. Dereceye giren sporculara madalya ve katılım belgeleri verildi. Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürü, başarılı sporculara Türkiye Şampiyonası'nda da aynı başarıyı sürdürmelerini temenni etti.


Advertisement