Yargıtay'ın Kocasını Tülbentle Öldüren Kadın İçin Verdiği Karar Akıllara Çilem Doğan'ı Getirdi - Son Dakika
Güncel

Yargıtay'ın Kocasını Tülbentle Öldüren Kadın İçin Verdiği Karar Akıllara Çilem Doğan'ı Getirdi

Yargıtay, yıllardır dayak yediği kocasını tülbentle boğarak öldüren kadına "meşru müdafaa" nedeniyle verilen beraat kararını bozdu. Karar, kendisini fuhuş yapmaya zorlayan kocasını öldürüp ardından serbest kalan Çilem Doğan'ı akıllara getirdi.

12.10.2018 12:15  Güncelleme: 13:24

Yargıtay'da çok konuşulacak bir karara imza atıldı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, yıllardır dayak yediği kocasını tülbentle boğarak öldüren kadına "meşru müdafaa" nedeniyle verilen beraat kararını bozdu. Karar, kendisini fuhuş yapmaya zorlayan kocasını öldürüp ardından serbest kalan Çilem Doğan'ı akıllara getirdi. Bu karar Doğan'ı da etkileyebilir.

EVE ALKOLLÜ GELİP KARISINA CİNSEL İSTİSMARDA BULUNDU

Olay, Eskişehir'de 7 yıl önce yaşandı. Birlikte yaşadığı babası, çocukları ve 27 yıllık eşini sık sık dövdüğü, sürekli alkol alarak tehdit ettiği tanık ifadelerine de yansıyan Yaşar D, olay günü saat 23.00 sıralarında alkollü geldiği evinde karısı Zarife D'ye cinsel istismarda bulundu. Zarife D'nin karşı koyması üzerine şiddete başvuran Yaşar D, karısını satmakla da tehdit etti.

KOCASINI BOĞAN KADIN TUTUKLANDI

Kocasının kendisini tülbentle boğmaya çalıştığı sırada elinden kurtularak, alkolün etkisindeki kocasını boğduğunu anlatan kadın tutuklandı.

15 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Zarife D, 2011'de önce ömür boyu hapis, ardından da hafifletici nedenleri göz önünde bulundurularak 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

AVUKATLAR KARARI TEMYİZE GÖTÜRDÜ

Zarife D'nin avukatları, cezaya itiraz ederek kararı temyize götürdü. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 2003'te olayda meşru müdafaa hükümlerinin uygulanmadığı gerekçesiyle kararı bozdu.

CİNAYETİN MEŞRU MÜDAFAA SONUCUNDA İŞLENDİĞİ GEREKÇESİYLE BERAAT ETTİ

Bozma kararı sonrası yeniden Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan kadın, olayın meşru müdafaa sonucunda işlendiği gerekçesiyle beraat etti.

Bu kararın da usul yönünden temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulunun gündemine geldi.

KADININ KOCASINI UYURKEN BOĞDUĞU KANISINA VARILDI, BERAAT KARARI BOZULDU

Ceza Genel Kurulu, yerel mahkemenin beraat kararını bozdu. Zarife D'nin dayak yemesi, sürekli alkol alan kocası tarafından cinsel saldırıya uğraması, tehdit edilmesi gibi nedenler bulunmasına karşın, otopsi raporunda ölüm sırasında boğuşma izi bulunmaması nedeniyle kadının kocasını uyurken boğduğu kanısına vardı.

Kurulun, tarafların tartışmasının saat 23.00'ten sonra yatak odası, boğmak suretiyle ölüm olayının ise oturma odasında saat 05.00 sıralarında gerçekleştiği şeklindeki tespitleri dikkate aldığı öğrenildi.

Otopsi raporu doğrultusunda, 1,80 boyunda 85 kilo ağırlığındaki, fiziken kendisinden daha güçlü olan kocasını boğuşma sırasında boğma imkanı bulunmadığı tespitinin yapıldığı belirtildi.

Kurulun kararı, aleyhe temyiz olmadığı için kadına verilen beraat kararını etkilemeyecek ancak bundan sonraki meşru müdafaa nedeniyle verilen beraat kararlarında emsal nitelik taşıyacak.

Yargıtay'ın Kocasını Tülbentle Öldüren Kadın İçin Verdiği Karar Akıllara Çilem Doğan'ı Getirdi
Çilem Doğan

ÇİLEM DOĞAN SERBEST BIRAKILMIŞTI

Adana'da kocası tarafından şiddet uygulandığı ve fuhuş yapmaya zorlandığı iddiasıyla kocasını öldürmek suçuyla yargılanan ve 15 yıl hapse mahkum edilen bir çocuk annesi Çilem Doğan, eyleminin 'meşru müdafaa' sınırları içinde değerlendirilip, 'adli kontrol şart' uygulanması ile birlikte 50 bin TL'lik kefaletle serbest bırakılmıştı.

Yargıtay\'ın Kocasını Tülbentle Öldüren Kadın İçin Verdiği Karar Akıllara Çilem Doğan\'ı Getirdi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yargıtay'ın Kocasını Tülbentle Öldüren Kadın İçin Verdiği Karar Akıllara Çilem Doğan'ı Getirdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (11)

 • Kahya Yahya: Devlet bu işe el atmalı, bundan sonra kadınlar kocasını öldürür ve eee bana şöyle yapyordu böyle yapıyordu der ve serbest kalır. Allah erkekleri kadın şerrinden korusun 15 6 Yanıtla
 • umutsuz: İşin aslını bilmek lazım o zaman en ufak tartışmada gitsin bıçaklasın boğsun kocasını sonra meşru müdafaa hadi canım oradan verilen karar emsal teşkil eder.Cinayet cinayettir.Erkek veya kadın 8 0 Yanıtla
 • yavz: saçma bir karar.Kocası karısına cinsel istismarda bulunmuş.Karısıda onu öldürmüş,serbest kalmış.Adam öldürmek bu kadar basitmi.Başka birşey vardır bunların işinde. 6 1 Yanıtla
 • İSHAK DOĞAN: HELAL OLSUN 5 2 Yanıtla
 • ZZ ebani: Tanık olmadığımız şeylere kati yorum yapmayı ne çok seviyoruz. Aralarında ne geçtiğini, aile düzenlerini nerden biliyoruz ? Ölen kendini savunan adam gittiği için, öldürenin beyanlarına nasıl hemen inanıyoruz ? Biz kendimiz tarafsız olamadığımız için, nasıl tarafsız yargı bekliyoruz ? Unutmayın ! en iyi düşünme, tarafsız olmaktan geçer... 6 0 Yanıtla
 • EMRE: bu kadınların doğru söylediği nerden bilincek ki çilem doğanın komşuları da konuştu hiç biri adam hakkında kötü tek laf etmedi herkes iyi seyler söyledi tabi gerçeğini yine Allah bilir 3 2 Yanıtla
 • dillerdesin: yalan makınasına bağlayacan gerçekler ortaya çıkar hemen 2 2 Yanıtla
 • Fadimana: Bende istiyom da 2 0 Yanıtla
 • ZZ ebani: Tanık olmadığımız şeylere kati yorum yapmayı ne çok seviyoruz. Aralarında ne geçtiğini, aile düzenlerini nerden biliyoruz ? Ölen kendini savunan adam gittiği için, öldürenin beyanlarına nasıl hemen inanıyoruz ? Biz kendimiz tarafsız olamadığımız için, nasıl tarafsız yargı bekliyoruz ? Unutmayın ! en iyi düşünme, tarafsız olmaktan geçer... 1 1 Yanıtla
 • A: Cilem diganinda karari bozulsun oda kocasini uykuda oldurmus bir katildir adelet yerini bulacaktir 2 0 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement