Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gömeç'te Dalış Köyü'nü Açıyor - Son Dakika
Turizm

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gömeç'te Dalış Köyü'nü Açıyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gömeç\'te Dalış Köyü\'nü Açıyor

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin ilk Dalış Köyü'nü Gömeç'te inşa ederek açılışa hazırlanıyor. Proje, Balıkesir'in turizm potansiyelini artırmayı hedefliyor ve ekonomiye değer katacak bir yatırım olarak görülüyor.

20.11.2023 17:13  Güncelleme: 18:16
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin Gömeç'te inşa ettiği Dalış Köyü, açılış için gün sayıyor. Türkiye'nin ilk Dalış Köyü'ndeki çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, hem Balıkesir hem de Gömeç'in ekonomisi için çok kıymetli bir yatırımı daha devreye aldıklarını söyledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; sahillerinde çok sayıda mavi bayrağın dalgalandığı, her yıl binlerce turisti ağırlayan Balıkesir'i dalış turizmi için cazibe merkezi haline getirecek proje ve yatırımları hayata geçiriyor. Deniz ve güneş turizmi denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan, aynı zamanda dünyanın eşsiz güzellikteki dalış noktalarına ev sahipliği yapan Balıkesir'de; Büyükşehir tarafından inşa edilen "Gömeç Dalış Köyü"nün açılışı için geri sayım başladı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, geçtiğimiz yıl Ekim ayında açılışı yapılan Balıkesir'in değerleri ile mitolojik kahramanların sergilendiği "Su Altı Heykel Galerisi"ni de kapsayan Dalış Köyü'ndeki çalışmaları inceledi. Başkan Yılmaz'a Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam eşlik etti.

Büyükşehir Belediyesi; Gömeç ilçesinde mavi bayrağın dalgalandığı Güvercin ve Martı koyları ile Karaağaç, Pelitköy İçmeler ve mavi bayraklı Pelitköy Bağlarburnu Sahili'ni kapsayan alanda Dalış Köyü inşasını tamamlamak üzere. Dalış Köyü projesi kapsamında oluşturulacak Su Altı Akademisi'nde sportif dalışlar, kurumsal dalışlar, bilimsel dalışlar, engelli dalışları, teknik dalışlar ve arama kurtarma eğitimleri verilecek. Ayrıca fotoğraf atölyeleri, cankurtaran yarışları, triatlon yarışları ve yelken yarışları başta olmak üzere birçok atölye ve aktivite yapılacak.

Altyapısı ve yüzölçümü açısından Türkiye'nin ilk dalış merkezi olma özelliğini taşıyan tesis, engelli vatandaşların kullanımı göz önüne alınarak planlandı. Dalış Köyü, tüm dalıcı eğitim seviyelerinde uluslararası sertifika alma imkanı sunacak. Doğal taş ve ahşap kullanılarak çevreyle uyumlu bir şekilde inşa edilen eğitim biriminin yanı sıra proje alanında 400 metrelik halk plajı, 9 bin metrekarelik çadır kamp alanı, 2 bin 500 metrekarelik dinlenme ile 2 bin 500 metrekarelik sosyal donatı alanları ve restoran yer alacak. Çalışmalar Gömeç Belediyesi ile iş birliği halinde sürdürülüyor.

Karaağaç'ta yapımı tamamlanan Eğitim Birimi'nde incelemeler yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, hedeflerinin turizmi 12 aya yaymak olduğunu vurgulayarak, "Biz şehrimize aşığız. Şehrimizi tüm değerleriyle dünyaya tanıtmayı ve ekonomisini güçlendirmeyi istiyoruz. Balıkesir'imizin her ilçesi, kendine özgü değerleriyle ön plana çıkabilecek, marka olabilecek bir potansiyele sahip. Şehrimizin her ilçesine ayrı bir fonksiyon vermek istiyoruz. Gömeç'te tatil sezonunu uzatmayı hedefliyoruz" dedi.

Dalış Köyü'nün Gömeç'in ekonomisi için de oldukça kıymetli bir yatırım olduğunu belirten Başkan Yücel Yılmaz, "İlçeye çok değer katacağına inandığımız Dalış Köyü'nü Türkiye'nin hizmetine açıyoruz. İddia ediyorum; Türkiye'nin en güzeli. Dünyada da fonksiyonları açısından en önemli dalış merkezlerinden biri olacak. Dalış Köyü Gömeç'e hem de Balıkesir'e çok değer katacak. Tüm Türkiye'deki itfaiyecilerin hem eğitiminden tutun dalış ile ilgili çalışmalar yapmak isteyenlere eğitimlerin verileceği bir yer. Tam donanımlı, uluslararası standartlarda bir yer yaptık" açıklamasında bulundu.

Balıkesir'in Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olduğunu söyleyen Başkan Yücel Yılmaz, tüm ilçeleri turizm açısından birbirine entegre eden adımları attıklarını belirtti. Yılmaz, "Buraya dalış yapmak için gelecek misafir, Havran'a gidip Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Seyit Onbaşı ile görüştüğü müzeyi gezecek, orada tarihi yağ fabrikalarını ziyaret edecek. Ayvalık'a geçip balık yiyecek, merkezde alışveriş yapacak, Bigadiç'te güvecin tadına bakacak, İvrindi'den kuzusunu alacak, cam seyir terasına gidecek. Mekik gibi bunun altyapısını dokuyoruz. Hepsini beraber planlıyoruz" dedi. - BALIKESİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Turizm Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gömeç'te Dalış Köyü'nü Açıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kars'ta Uluslararası Konferans ve Tanıtım Etkinlikleri Başladı
  19:02 Kars'ta Uluslararası Konferans ve Tanıtım Etkinlikleri Başladı

  Kars'ta Valiliğin himayesinde Serhat Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen 'Tarihi Kimliği ile Kars Kenti Projesi' kapsamında gerçekleştirilen Uluslararası Kars Konferansı ve Tanıtım Etkinlikleri başladı. Etkinlikte, Kars'ın turizm potansiyeli ve kültürel mirası üzerine paneller düzenlendi.

 • Uzungöl'de HES Projesine Karşı Protesto
  18:35 Uzungöl'de HES Projesine Karşı Protesto

  Trabzon'un Çaykara ilçesinde Uzungöl'de yapılması planlanan HES projesine karşı bölge halkı protesto düzenledi. Uzungöl Turizimciler Derneği Başkanı Mehmet Keleş, projenin turizme ve çevreye zarar vereceğini belirterek, projenin yeniden incelenmesini talep etti.

 • Ulaştırma Bakanı: Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan hatlarında yeni turistik trenler sefere başlıyor
  18:24 Ulaştırma Bakanı: Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan hatlarında yeni turistik trenler sefere başlıyor

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan hatlarında yemekli ve yataklı vagonlardan oluşan yeni turistik trenlerin nisan ayında seferlerine başlayacağını duyurdu. Ankara-Diyarbakır parkurunda işletilecek tren 19 Nisan'da, Ankara-Tatvan parkurunda ise 17 Nisan'da seferlerine başlayacak. Trenler, turistlere Anadolu'nun tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetme imkanı sunacak.

 • Kapadokya Alan Başkanı, Kapadokya'nın korunması ve turizm kapasitesinin geliştirilmesi için çalışmalar yürütüyor
  17:19 Kapadokya Alan Başkanı, Kapadokya'nın korunması ve turizm kapasitesinin geliştirilmesi için çalışmalar yürütüyor

  Kapadokya Alan Başkanı Birol İnceciköz, Kapadokya'nın doğal, tarihi ve kültürel değerlerini korumak ve turizm kapasitesini geliştirmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını belirtti. İnceciköz, bölgedeki turizmin sürdürülebilirliğini sağlamak ve kaçak yapılarla mücadele etmek için önemli projeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 • Sinop'ta Üniversite Öğrencilerine Tarhana Çorbası İkram Edildi
  15:38 Sinop'ta Üniversite Öğrencilerine Tarhana Çorbası İkram Edildi

  Sinop Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Sinoplular Gastronomi Derneği iş birliğince düzenlenen 'Sinop Mutfağı Workshop Etkinliği'nde, öğrencilere yöresel lezzetlerden tarhana çorbası ikram edildi. Rektör Vekili Prof. Dr. Muhitdin Yılmaz, etkinliğin önemine vurgu yaparak, tarhana çorbasının bölgenin önemli yöresel lezzetlerinden biri olduğunu belirtti ve emeği geçenlere teşekkür etti.

 • İstanbul Boğazı'ndaki Kız Kulesi Yeniden Ziyarete Açıldı
  15:38 İstanbul Boğazı'ndaki Kız Kulesi Yeniden Ziyarete Açıldı

  İstanbul Boğazı'nın incisi Kız Kulesi, Karaköy İskelesi'nden gerçekleştirilen tekne seferleriyle yeniden ziyarete açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen yapı, uzman isimlerin katkılarıyla güçlendirildi. Kız Kulesi'nde her akşam ışık ve lazer gösterisi yapılıyor.

 • Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yeni Müzeler İle Turizm Potansiyelini Arttıracak
  15:27 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Yeni Müzeler İle Turizm Potansiyelini Arttıracak

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, turizm potansiyelini arttırmak ve kültürünü koruyarak geleceğe aktarmak için yeni müzeleri şehre kazandıracak. Başkan Fatma Şahin öncülüğünde gerçekleştirilecek çalışmalarla Sabun ve Pekmez Hanı, Para Müzesi, Bellek Gaziantep Müzesi ve diğer müzeler şehrin turizmine katkı sağlayacak.

 • Yeni turistik trenler nisan ayında seferlere başlıyor
  13:29 Yeni turistik trenler nisan ayında seferlere başlıyor

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-Diyarbakır ve Ankara-Tatvan hatlarında sefer yapacak yemekli ve yataklı vagonlara sahip iki yeni turistik trenin nisan ayında seferlerine başlayacağını duyurdu. Turistik trenler, Turistik Doğu Ekspresi'ne alternatif olarak hizmet verecek ve seyahatseverlerin Anadolu'nun tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmelerini sağlayacak. Trenlerin seferleri, yaz aylarının ortasına kadar devam edecek.


Advertisement