Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 2.5 Saat Süren Basın Turu - Son Dakika
Güncel

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 2.5 Saat Süren Basın Turu

Cumhurbaşkanlığı Sarayı\'nda 2.5 Saat Süren Basın Turu

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın güney ve kuzey idare binaları basın mensuplarına tanıtıldı.

04.07.2015 11:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın güney ve kuzey idare binaları basın mensuplarına tanıtıldı. Basın mensuplarının görüntü ve fotoğraf çekimi yapamadığı basın turu yaklaşık 2.5 saat sürdü. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki görevliler tarafından çekilen görüntü ve fotoğraf daha sonra basın mensupları ile paylaşıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı içerisinde bulunan 1150 odadan 1024'ünün bulunduğu binalar basın mensuplarına tanıtıldı. Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, basın mensuplarına inşaatının başladığı günden itibaren tartışma konusu olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın kuzey ve güney idare binaları gezdirilmesi yaklaşık 2 saat 30 dakika sürdü. Cumhurbaşkanlığı Protokol Görevlisi Fatih Gürkan, sarayın 750 bin metrekarelik bir alanın üzerine kurulduğunu bu alanların 200 bin metrekarelik bölümünün halka açık olduğunu ve bu arazi içerisinde cami, bittiğinde kütüphane, konferans merkezinin bulunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı'ndaki 1150 odadan 1024'ü güney ve kuzey ve idari binalarda yer alıyor. Bu binalar, bodrum, alt zemin, zemin ve 3 kattan oluşuyor. Güney ve kuzey binalarında başdanışmanlıklar, danışmanlar, toplam 13 başkanlık, başyaverlik ile muhafız alayına ait çalışma odaları yer alıyor. Binaların her birinde bin kişinin çalışabileceği makam, 2'şer ve 4'er kişilik yaklaşık 500 oda bulunuyor. Her birimin kullanacağı toplantı salonları var. Birleşmiş Milletler Binası Ofis Standartlarına uygun biçimde 3,2 metre x 6 metre boyutlarında olan ofislerle, genel itibariyle 2 kişilik tasarlanmış. Bu tercihin, oda sayasını artırmakla birlikte, çalışmadaki verimin artmasını da beraberinde getirdiği ve yerleşim planı olarak da birimlerin her birinin bir arada çalışabilmesine de olanak sağladığı belirtildi. Alt zemin katların belirli bölümleri, 500'şer kişilik yemekhane, mutfak, mescit ve depoların yanı sara, yine idari ofislere ayrılmış durumda. Bodrum kat, 250 araçlık otopark ve sığınak olarak kullanılıyor.

24 SAAT MEDYA TAKİP MERKEZİ

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda en dikkat çeken bölümlerden biri de 24 saat medyanın takip edildiği birim. Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı Lütfüllah Göktaş, Analiz Şube Müdürlüğü'nde daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde kurduğu medya takip sistemini daha da geliştirerek Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda oluşturduklarını söyledi. Göktaş, televizyon, gazete ve internet sitelerindeki sıcak gündem haberlerinin yanı sıra diğer haberlerinde takip edildiğini, internet haberlerindeki izleme oranlarına kadar görebildiklerini anlattı.

ENERJİ TASARRUFLU OFİS VE SU KULLANIMI

Cumhurbaşkanlığı Protokol görevlisi Fatih Gürkan, güney ve kuzey binalarda koridorların 185 metre uzunluğunda olduğunu belirtirken, harekete duyarlı aydınlatma sayesinde, aydınlanmanın sadece hareket anında ilgili kısımlarda olmasının sağlandığını söyledi. Gürkan, "Mesai bitiminde ofis aydınlatması otomatik olarak devre dışı kalmakta, ihtiyaç olan noktalarda ışıkların kullanıcılar tarafından devreye alınması gerekmektedir" dedi.  Külliye içindeki binalarda gri su yöntemi ile belirli noktalardaki atık sular arıtılarak, klozetlerde kullanıldığını belirten Gürkan, bununla da tasarruf sağlandığını kaydetti.

KALAN YEMEKLER HAYVAN BARIKANLARINA

Gürkan, yemekhanelerde günlük olarak değerlendirilmeyen yemeklerinde hayvan barınaklarına gönderildiğini söyledi.

750 BİN METREKARE ALAN

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki arazinin toplam yüzölçümü 750 bin metrekare. Saray dahilinde makamın bulunduğu ana bina, güney ve kuzey idare binalar, resmi konut yer alıyor.

HALKA AÇIK BÖLÜMLER

Beştepe Millet Camisi'nin yanında yer alacak ve bu yıl içinde tamamlanması planlanan kongre ve gösteri merkezi, ayrıca 5 milyon kitabı bünyesinde barındıracak olan Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi, sarayın halkın kullanımına açık olan bölümlerini oluşturacak. Proje tamamlandığında halka açık kısımlar da dahil olmak üzere Saray'ın toplam 6 girişi olacak. Sarayın mimarı Can Gökoğuz, saray dahilindeki yapıların Selçuklu ve Osmanlı mimarlık tarihinin bir sentezi olmalarının yanı sıra 'akıllı bina' niteliği taşıdığını söyledi. Gökoğuz, "Biz bunun yorumlanmasına 'art deco' diyoruz. Geçmişteki bir takım motifleri veya o izleri bugünün malzemesiyle kullanmak anlamında yorumlanıyor" dedi.

PEYZAJ ALANI

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın toplam peyzaj alanı ise 6 bin 500 metrekare. Bu peyzaj alanında 5 bin 600 adet yetişkin ağaç, 72 bin adet çalı grubu bitki dikilmiş. Peyzaj alanının su ihtiyacının bir kısmı yağmur sularının biriktirildiği depolardan sağlanıyor. Bina formlarının 'E' olarak inşa edilmesiyle ilgili olarak da Gökoğuz, "Alana fazla yayılmamak adına, maksimum kulanım alanının minimum yerde çözmek için düşünülmüş bir formdur bu" dedi. Gökoğuz, bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın mimarisine ilişkin bazı konular dışında fazla bir müdahalesinin olmadığını söyledi.

BAKANLIKLARDAKİ ODA SAYILARI ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Gezi sırasında, Ankara'da çeşitli bakanlıklarda oda sayıları da örnek gösterilirken Sayıştay Başkanlığı'nda bin 155 tane, Dışişleri Bakanlığı'nda ise750 adet hizmet odası olduğu görsellerle anlatıldı.

HALKLA İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI

Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanı İlker Astarcı da birimlerinin faaliyetleri hakkında gazetecilere bilgi verirken, 57 kişiyle çalışmalarını devam ettirdiklerini ve birimlerinin en önemli görevinin vatandaşlardan gelen talepleri almak ve değerlendirmek olduğunu söyledi. Vatandaşların internet üzerinden ya da başvuru ofisi üzerinden taleplerini ilettiğini anlatan Astarcı, günlük yaklaşık bin 500 civarı talep aldıklarını ve bu taleplerin en çok sevgi ifadelerini içeren mektupların olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafının istendiğini kaydetti.

HALKA AÇILACAK

Sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin resmi başvurularının ardından külliyede misafir ettiklerini anlatan Astarcı, bireysel anlamda başvuruların ise 1-1,5 ay içerisinde almayı planladıklarını, bu başvurular sonrasında da vatandaşların gruplar halinde konuk edeceklerini söyledi.

SAĞIR ODA

Bilgi Teknolojileri Başkanı Ali Taha Koç, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın aydınlatma, otomasyon, ili teknolojileri altyapısının belli merkezlerden korunduğunu ve binaların 'akıllı' olduğunu söyledi. Teknolojik müdahale olmaması için çalıştıklarını belirten Koç, en çok sağır odanın olup olmadığı soruldu. Koç ise, sağır odanın dışarıya bilgi sızmasını önlediğini yönünde teknik bilgiler verdi.

ERDOĞAN'IN METİNLERİNİN YAZILDĞI BÖLÜM

Basın mensuplarına gezi sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın metin yazarı Hamdi Kılıç'ın odası da ziyaret ettirildi. Kılıç, 4-5 kişilik ekiple çalıştıklarını anlatırken, kurumlardan verilerin ve rakamların takip edildiğini, sıcak gündem ve siyasetin izlendiğini anlattı. Kılıç, gelen bilgilere göre konuşma metinlerinin hazırlandığını anlattı.

KORUMA BAŞKANLIĞI

Cumhurbaşkanlığı Koruma Başkanı Ramazan Bal, Cumhurbaşkanlığı'nın 24 saat kameralarla izlendiğini ve herhangi bir sorun yaşanması halinde kısa sürede en yakın koruma birimine bilgi verilerek gerekli müdahalenin yapıldığını söyledi. Bal gerekli hallerde makam hariç, makam katının da izlendiğini sözlerine ekledi. Gazetecilerin sorularına Bal, kamera ve koruma sayılarını güvenlik nedeni ile açıklamaktan kaçındı. Bal, bu sorulara, "Külliyeyi korumaya yetecek kadar var" şeklinde yanıt verdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde bugüne kadar herhangi bir olumsuz durum yaşanmadığını dikkati çeken Bal, bir soru üzerine açılışı gerçekleştirilen Beştepe Millet Camisine vatandaşların herhangi bir arama yapılmadan ve sınırlama olmadan gelebileceğini dile getirdi.

KÜTÜPHANE

Cumhurbaşkanlığı Sarayı içerisindeki kütüphaneye ilişkin bilgi veren Aylin Esen, Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'nin 1950 yılında kurulduğunu ve sadece cumhurbaşkanlığı bünyesinde hizmet verdiğini söyledi. Kütüphanede 22 bin 188 yayının mevcut olduğunu belirten Esen, bunun dışında 352 adet nadir eser, basma ve yazma eserin de bulunduğunu, bağış ve satın alma yoluyla materyallerin sağlandığını söyledi.

250 BİN KİTAP ALINDI

Yeni yapılacak Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'nin 5 milyon eserle Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olacağını belirten Esen, bu çerçevede 250 bin kitabın alındığı bildirildi. Yeni kütüphanenin külliyenin halka açık bölümlerinden biri olacağı ve kullanıcılara 24 saat boyunca hizmet vermesinin hedeflendiği açıklandı.

ATATÜRK'ÜN EL YAZISI ONARILDI

Cumhurbaşkanlığı Sarayı içerisinde bulunan Restorasyon Atölyesi Şefi Zeynep Köprülü de, birimlerinin 2013 yılında kurulduğunu söyledi. Restorasyon işlemlerine Atatürk dönemi belgelerinden başladıklarını anlatan Köprülü, yaklaşık 8 bin belgenin bitirildiğini, bu belgelerin içinde fiziksel ve kimyasal tahribatların bulunduğunu ifade etti. Belgelerin Cumhurbaşkanlığı arşivinde muhafaza edildiğini dile getiren Köprülü, sadece Atatürk dönemine ait belgelerin değil günümüze kadar olan tüm cumhurbaşkanlarına ilişkin belgelerin de mevcut olduğunu söyledi. Devletin 1908'den günümüze kadar tüm yazışma ve dokümanlarını içeren tüm yazışma ve dokümanların yer aldığı Cumhurbaşkanlığı arşivindeki evrak ve dokümanlar ilgili yazılımların tamamlanmasının ardından elektronik ortam üzerinden halka açılacağı belirtildi. Köprülü, geçtiğimiz günlerde Atatürk'ün el yazısıyla yazılmış 10. Yıl Nutku'nun tamir edildiği, bundan da çok etkilendiklerini dile getirdi.

Öte yandan önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Sarayı'nı gezmek isteyen vatandaşların yaptığı başvuruların değerlendirilerek gruplar halinde alınacağı öğrenildi. - Ankara

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 2.5 Saat Süren Basın Turu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Erzincan'da Kadın Esnafın El Emekleriyle Aile Ekonomisine Katkısı
  08:33 Erzincan'da Kadın Esnafın El Emekleriyle Aile Ekonomisine Katkısı

  Erzincan'da yaşayan 47 yaşındaki Nermin Potur, 9 yıldır pazarda el emeğiyle ürettiği gıda ürünlerini satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor. Potur, yaptığı işten memnun olduğunu ve diğer kadınlara da örnek olmak istediğini belirtiyor. Ürünlerinin temiz ve güvenilir olduğunu vurgulayan Potur, müşterilerinin memnuniyetini kazanmış durumda.

 • Türkiye'de Sosyal Ağ Yorgunluğu Araştırması Sonuçları Açıklandı
  08:33 Türkiye'de Sosyal Ağ Yorgunluğu Araştırması Sonuçları Açıklandı

  Türkiye genelinde yapılan bir araştırma sonucunda, kişilerde sosyal ağ kullanımından uzaklaşmaya yönelik işaretler tespit edildi. Araştırma neticesinde illerin sosyal ağ yorgunluğu açıklandı. En az sosyal ağ yorgunluğu yaşayan şehir Erzincan.

 • Adana'da Kontrolden Çıkan Otomobilin Aydınlatma Direğine Çarpması Sonucu 2 Kişi Yaralandı
  08:29 Adana'da Kontrolden Çıkan Otomobilin Aydınlatma Direğine Çarpması Sonucu 2 Kişi Yaralandı

  Adana'da sürücüsü henüz tespit edilemeyen bir otomobil, refüjdeki aydınlatma direğine çarptı. Kazada 2 kişi yaralandı. Olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırıldı.

 • Osmaniye'de Organize Suç Örgütü Operasyonu: 55 Şüpheli Yakalandı
  08:27 Osmaniye'de Organize Suç Örgütü Operasyonu: 55 Şüpheli Yakalandı

  Osmaniye'de eş zamanlı olarak düzenlenen 'Mahzen-3' operasyonlarında elebaşılığını Murat Özdemir ve Cengiz Arslan'ın yaptığı 2 ayrı Organize Suç Örgütü çökertildi. Operasyonlarda elebaşlarının da içerisinde bulunduğu organize suç örgütü üyesi 55 şüpheli yakalandı. Operasyonlar sonucu; 61 adet ruhsatsız tabanca, 32 adet tüfek, 1,5 kg muhtelif uyuşturucu madde, çok sayıda mermi ve çok miktarda Türk Lirasına el konuldu.

 • Osmaniye'de 2 Organize Suç Örgütü Çökertildi, 55 Şüpheli Yakalandı
  08:19 Osmaniye'de 2 Organize Suç Örgütü Çökertildi, 55 Şüpheli Yakalandı

  Osmaniye'de eş zamanlı olarak düzenlenen 'Mahzen-3' operasyonlarında, Murat Özdemir ve Cengiz Arslan'ın liderlik ettiği 2 ayrı organize suç örgütü çökertildi. Operasyonlar sonucunda elebaşları da dahil olmak üzere toplamda 55 şüpheli gözaltına alındı.

 • TÜİK verilerine göre büyükbaş hayvan sayısı azaldı, yaş ipek kozası üretimi arttı
  08:17 TÜİK verilerine göre büyükbaş hayvan sayısı azaldı, yaş ipek kozası üretimi arttı

  TÜİK'in verilerine göre, büyükbaş hayvan sayısı bir önceki yıla göre yüzde 2,6 azalarak 16 milyon 583 bin baş oldu. Sığır sayısı yüzde 2,6 azalarak 16 milyon 421 bin baş, manda sayısı ise yüzde 5,9 azalarak 161 bin 749 baş oldu. Küçükbaş hayvan sayısı ise yüzde 6,9 azalarak 52 milyon 363 bin baş oldu. Koyun sayısı yüzde 5,9 oranında azalarak 42 milyon 60 bin baş, keçi sayısı ise yüzde 11,0 oranında azalarak 10 milyon 303 bin baş oldu. Bal üretimi yüzde 2,9 azalarak 114 bin 886 ton oldu. Açılan tohum kutusu sayısı yüzde 3,9 oranında azalarak 5 bin 360 adet, yaş ipek kozası üretimi ise yüzde 14,1 oranında artarak 78 ton olarak gerçekleşti.

 • Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, köy ziyaretlerine devam ediyor
  08:08 Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, köy ziyaretlerine devam ediyor

  Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, vatandaşların talep ve isteklerini yüz yüze görüşmek üzere gerçekleştirdiği köy ziyaretlerine devam ediyor. Hafta sonu gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında Vali Eldivan, Konursu köyünde köy halkıyla bir araya geldi. Köy kahvehanesinde vatandaşların ihtiyaç ve taleplerini dinleyerek esnafı dolaştı ve bereketli bol kazançlar diledi. Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya taşıdıkları binlerce yıllık el işçiliğinin mahfil, minber ve vaaz kürsüsüne işlendiği Konursu (Çivisiz) Ulu Camii gezen Vali Mustafa Eldivan, köy ziyaretini sonlandırdı.

 • Kulisleri hareketlendiren iddia: Yeniden Refah seçimden önce adaylarını çekecek
  07:48 Kulisleri hareketlendiren iddia: Yeniden Refah seçimden önce adaylarını çekecek

  31 Mart yerel seçimleri öncesi Ankara kulislerini hareketlendiren bir iddia ortaya atıldı. AK Parti ile ittifak görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanan Yeniden Refah Partisi'nin seçimden önce adaylarını çekeceği öne sürüldü. Kulis bilgisi büyük ses getirirken Yeniden Refah'tan iddiaya ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

 • Erzincan'da Esnafın Antika ve Nostalji Sergisi
  07:43 Erzincan'da Esnafın Antika ve Nostalji Sergisi

  Erzincan'da esnaflık yapan Hasan Akın, 14 yıl önce başladığı hobi sayesinde yüz binlerce antika ve nostalji eser biriktirdi. İş yerinde sergilediği bu eserlerle ilgi gören Akın, ileride küçük bir müze açmayı hedefliyor.

 • İsrail Ordu Sözcüsü'nün ekibinde istifa dalgası
  06:57 İsrail Ordu Sözcüsü'nün ekibinde istifa dalgası

  İsrail'in Gazze Şeridi'nde sürdürdüğü savaş nedeniyle İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari'nin ekibinde istifa dalgası yaşandı. İstifa edenler arasında İsrail Ordusunun Yabancı Basın Sözcüsü Richard Hecht de bulunuyor. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda binlerce Filistinli öldü ve yaralandı, sivil altyapı da tahrip edildi.


Advertisement