Dha Yurt Bülteni-17 - Son Dakika

Dha Yurt Bülteni-17

15.05.2019 18:49
Dha Yurt Bülteni-17, System.String[]

CHP'li Özel: Mahmut Tanal'ın hedef seçilmesi manidar CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, dün DHKP-C'li 2 teröristin Meclis'e girerek terör saldırısı girişiminde bulunmaları ile ilgili olarak, "Mahmut Tanal'ın özel bir hedef seçilmesi son derece manidar ve kendisine geçmiş olsun diyoruz" dedi.

CHP'li Özel: Mahmut Tanal'ın hedef seçilmesi manidar

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, dün DHKP-C'li 2 teröristin Meclis'e girerek terör saldırısı girişiminde bulunmaları ile ilgili olarak, "Mahmut Tanal'ın özel bir hedef seçilmesi son derece manidar ve kendisine geçmiş olsun diyoruz" dedi.

CHP'li Özgür Özel, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ı ziyaretinden sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Özel, dün DHKP-C'li 2 teröristin meclise, bomba süsü verilmiş kutu ve kesici aletlerle girerek terör saldırısı girişiminde bulunmaları ile ilgili olarak, "Mahmut Tanal cep telefonunu internete yazan, sosyal medyadan paylaşan, her türlü mağduru ve mağduriyeti dile getiren ve kapısından kimseyi geri çevirmeyen ve bunu da ilan eden birisi. Böyle olunca saldırganların kamuoyundaki algısından da ötürü Mahmut Tanal'ı hedef almış olmaları, onun yanına ulaşmayı planlamış olmaları akla yakın geliyor. Mahmut Tanal'ın odasına saldırganın geldiği, bir istekte bulunduğu, Mahmut Tanal'ın da bunun hukuki bir konu olduğunu, kendisinin siyaseten yardım edemeyeceğini ama bir mahkeme açılması gerektiğini söylüyor. Kişi suçsuz olduğunu ama yurt dışı yasağının kaldırılmadığını söylemiş. Mahmut Tanal daha sonra o kişiye mecliste kendisinin yapabileceği bir şey olmadığını, mahkemeye gitmesi gerektiğini söylemiş. Kişi de oradan ayrılmış. Orada belli bir süre zaman geçmiş. Ondan sonra da bu olay yaşanmış. Tabi olayı bu boyutuyla görünce Mahmut Tanal'ın özel bir hedef seçilmesi son derece manidar ve kendisine geçmiş olsun diyoruz. Büyük bir tehlike atlattı. Sayın Genel Başkana yapılan saldırı, ardından 1 milletvekilimizin isminin verilerek bir terör girişimine meclisin uğramış olmasını son derece dikkatle takip edilmesi gereken hassas bir konu olarak altını çiziyoruz. Savcılığın yapacağı araştırmayı önemsiyoruz" diye konuştu.

Özgür Özel, terör örgütlerinin seçim dönemlerinde harekete geçiyor olmalarını da manidar bulduklarını ifade ederek, "Birtakım istihbarat örgütlerinin kontrolünde olan bir takım terör örgütleri ya da terör örgütü uzantılarının böyle bir dönemde harekete geçiriliyor olmasını da manidar buluyoruz. Savcılığın yapacağı araştırma, meclisin yapacağı idari araştırmanın yanında partimiz de bu konuyu tüm boyutlarıyla üzerine gidecek. Mahmut Tanal'ı, meclis çalışanlarımızı Allah korudu. Hangi partiden olursa olsun tüm milletvekillerimizi Allah korudu" diye konuştu.

İSTANBUL SEÇİMLERİ

23 Haziran'da yapılacak olan yenilenen İstanbul seçimleri ile ilgili de konuşan Özgür Özel, Binali Yıldırım'ın 'Çünkü çaldılar' söylemini eleştirerek şunları kaydetti:

"Sayın Binali Yıldırım da dün Recep Tayyip Erdoğan da 'Çünkü çaldılar' diye bir ifade kullandı. Bir kişi hele devletin en üst kademelerinde olan kişinin biraz ciddi olması lazım. İftar sofrasını iftira sofrasına çeviriyorlar. İftira şudur ki; 'Çaldılar' diyorsan şu sorulara cevap veriyor olman lazım. Kim çaldı? Ne zaman çaldı? Nasıl çaldı? Bu soruların hiçbirinin cevabı yok. 'Çaldılar' dediler YSK'ya başvurdular. '47-48 bin tane kısıtlı seçmen oy kullandı' dediler. 700 tanesi incelemeye değer bulundu YSK tarafından. Yaptıkları bütün başvurular reddedildi. Bu seçim neden iptal edildi? YSK'nın iptal gerekçesini okuduğunuzda 'Oy çalındı' diyor mu? Hayır. Aksine çalınmadığını teyit ediyor. Diyor ki; 'Sandık başkanlarının kamu görevlisi olması lazım. Bunlardan 30 binden 200 tanesi kamu görevlisi değil' Bu görevler kimin? İlçe Seçim Kurulları, İl Seçim Kurulları ve YSK'nın eksiği. YSK kendi eksiğinden, kendi hatasından sonuca tesir edecek hiçbir şey olmadığı halde seçimi iptal etti. Çalınan bir tek şey var. Ekrem İmamoğlu'nun anasının ak sütü gibi helal olan mazbatası çalındı. İstanbul'un, Türkiye'nin 45 günü ve Türkiye'nin uluslararası itibarı çalındı. Ama 'çaldılar çaldılar' deyip hırsızı söyleyemediler. CHP mi çaldı? 'Çaldı' diyemem diyorlar. Oy çalındı ise bir tane ispat yok."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Özgür Özel'in açıklamaları

Haber-Kamera: Murat KÜÇÜK/BOLU,

================

Pancar topraklarken düştüğü Murat Nehrinde boğuldu

MUŞ'ta pancar toplarken Murat Nehrine düşerek boğulan 30 yaşındaki Sinan Erim'in cansız bedeni bulundu. Dalgıçlar tarafından sudan çıkarılan Erim'in cenazesi Muş Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Merkez Murat Gören köyü yakınlarında ağabeyi Ramazan ve amcaoğlu Halis Erim'le birlikte pancar toplayan evli bir çocuk babası Sinan Erim ayağının kayması sonucu Murat Nehri'ne düştü. Suşa kapılan Sinan'ı kurtaramayan Ramazan ve Halis Erim jandarma, AFAD ve UMKE'ye bilgi verdi. Olay yerine gelen Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri ile Tatvan Emniyet Müdürlüğü'nde görevli dalgıçları Erim'i suda aramaya başladı. Dalgıçlar ve AFAD ekiplerinin çalışması sonucu Erim'in cansız bedeni düştüğü yerin yaklaşık 10 metre uzağında bulundu. Dalgıçların sudan çıkardığı Sinan Erim'in cansız bedenini gören yakınları gözyaşlarına boğuldu. Erim'in cenazesi Muş Devlet Hastanesi Morguna kaldırıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Gencin yakınlarının bekleyişinden detay

-Kadınların ağıt yakışından detay

-Gencin yakınlarından detay

-Ekiplerin çalışmasından detay

-Dalgıçların arama faaliyetinden detay

-30 yaşındaki gencin cansız bedeninin bulunmasından detay

-Gencin cansız bedeninin sudan çıkarılmasından detay

-Cansız bedenin ambulansa bindirilmesinden detay

Haber ve Kamera: Muhammed Sami MARAL/ MUŞ,

(Süre: 02.50 Boyut: 148 MB)

=====================

Elektrik direğinde akıma kapılan işçi yaralandı

ZONGULDAK'ın Ereğli ilçesinde, çıktığı elektrik direğinde akıma kapılan işçi Şenol Likoğlu (35), 2 metre yükseklikten beton zemine düşerek yaralandı.

Olay, saat 15.30 sıralarında Bağlık Mahallesi 1 No'lu Çamlık Sokak üzerinde meydana geldi. İnşaat işçisi Şenol Likoğlu, şantiyenin yanında bulunan elektrik direğine çıktı. Şenol Likoğlu, 2 metre yükseklikte şantiyenin elektrik kablolarını onarmaya çalıştığı sırada akıma kapıldı. Beton zemine düşen Likoğlu, yaralandı. Haber verilmesiyle gelen sağlık ekipleri, Likoğlu'na müdahalede bulundu. Likoğlu, ambulansla özel hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Görüntü Dökümü

-Yaralı Şenol Likoğlu'na sağlık ekiplerinin ilk müdahalesi

-Yaralı Şenol Likoğlu'nun ambulansa alınması

-Elektrik direğindeki kablolar

-Elektrik direği

-Ambulansın olay yerinden ayrılması

Süre: (1: 48) Boyut: (332 MB)

Haber-Kamera: Sinan KABATEPE/EEĞLİ(Zonguldak),

===============================

Sondaj kuyusuna düşerek ölen küçük çocuk toprağa verildi

MANİSA'nın Kırkağaç ilçesinde, içi su dolu sondaj kuyusuna düşerek boğulan, kaldırıldığı hastanede kurtarılamayan 4 yaşındaki Mehmet Saki Kozacı, son yolculuğuna uğurlandı.

Olay, dün (salı) sabah saatlerinde, Kırkağaç Ovası'ndaki Ova Camii Mevkii'nde meydana geldi. Süleyman Kozacı (39), eşi Ayşe Kozacı (38) ile birlikte bahçede çalışırken; çiftin çocuğu Mehmet Saki Kozacı (4) ise çevrede oynamaya başladı. Bir süre sonra gözden kaybolan çocuğu merak eden çift, çevreyi aradı. Mehmet Saki Kozacı, Kozacı ailesinin bahçeyi sulamak için kullandığı, içi su dolu ve ağzı açık olan sondaj kuyusunda bulundu. Kendi imkanlarıyla çocuklarını kuyudan çıkartan çift, traktörle hastaneye götürmek için yola çıktı. Bu sırada sağlık ekiplerine durumu bildiren baba, yolda çocuğunu sağlık ekiplerine teslim etti. Kırkağaç Devlet Hastanesi'ne götürülen, durnan kalbi çalıştırılan Mehmet Saki Kozacı, bir süre sonra yaşamını yitirdi. Mehmet Saki Kozacı'nın cesedi daha sonra otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

TOPRAĞA VERİLDİ

Otopsinin ardından, ailesi tarafından cenazesi teslim alınan Mehmet Saki Kozacı'nın minik bedeni, Kırkağaç ilçesine getirildi. Evinin önünde bir süre bekletilen cenaze helallik alınmasının ve dua edilmesinin ardından omuzlara alınarak Muradiye Camisi'ne getirildi. Kırkağaç Belediye Başkanı AK Partili Yaşar İsmail Gedüz'ün de aralarında yer aldığı çok sayıda kişi cenaze namazına katıldı. Baba Süleyman Kozacı, musalla taşına konulan oğlunun cenazesinin başından ayrılmadı. Mehmet Saki Kozacı'nın cenazesi, ikindide kılınan namaz sonrası Kırkağaç İlçe Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Kozacı ailesinin evinden görüntü

Cenazenin omuzlar üzerinde camiye getirilmesi

Cenaze namazından görüntü

Genel ve Detay görüntü

Haber- Kamera: Cemil SEVAL- Erdinç ALKAN/ MANİSA,

=====================

24 kişiyi 3 milyon dolandırılan karı- koca yakalandı (2)

BİRİ TUTUKLANDI

Eskişehir'de otomobil, arsa, daire ve küçükbaş hayvan alım satımı yaptıklarını söyleyerek 24 kişiyi 3 milyon lira dolandırdığı iddiasıyla gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen karı-kocadan Mahmut Ç. tutuklandı, eşi Salda Ç. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

ESKİŞEHİR

===============================

Tebrik çiçekleri satıldı, engellilere tekerlekli sandalye alındı

BOLU Belediye Başkanı Tanju Özcan'a 31 Mart seçimlerinin ardından tebrik amacıyla gönderilen çiçeklerin satışından elde edilen gelirlere engelliler için akülü araç ve tekerlekli sandalye alındı. 9 akülü araç, 4 tekerlekli sandalye ve 1 adet 3 tekerlekli bisiklet engelli vatandaşlara teslim edildi.

Bolu Belediyesi İmarethane Sosyal Tesislerinde düzenlenen törene Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, engelli vatandaşlar ve engelli aileleri katıldı. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, amaçlarının Bolu'daki tüm engelli vatandaşların rahat hareket edebilmelerini sağlamak olduğunu belirterek, "Başkan seçildikten sonra bize bir sürü çiçek geldi. Biz de dedik ki; biz bu çiçekleri ihale ile satalım, elde ettiğimiz para ile de engelli kardeşlerimiz, yurttaşlarımız için akülü araç alalım dedik. Engelliler Haftası olması sebebiyle 14 tane aracı sizlere hediye edelim dedik. Bu noktada bir miktar daha kaynağımız var, onlarla ilgili önümüzdeki günlerde yeni akülü araçlar da gelecek. Amacımız Bolu'daki bütün ihtiyaç sahibi engelli kardeşlerimizin rahat hareket edebilmeleri için bu akülü araçları temin etmeye çalışmak. Akülü aracı temin etmek yetmiyor, bunlarla ilgili bir akü doldurma problemi var. Aküsü bitiyor. Onla ilgili de ne yapabiliriz diye çalışıyoruz." dedi.

Daha sonra 9 akülü araç, 4 tekerlekli sandalye ve 1 adet 3 tekerlekli bisiklet, Bolu Belediyesi İmarethane Sosyal Tesisinde düzenlenen törenle engelli vatandaşlara teslim edildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Engelli vatandaşlara sandalyelerinin verilmesi

-Tanju Özcan'ın konuşması

-Detaylar

Haber-Kamera: Murat KÜÇÜK/BOLU,

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha Yurt Bülteni-17 - Son Dakika


Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Futbolun yaşayan efsaneleri Messi ile Ronaldo, Maradona'ya böyle veda etti Son Dakika! Bakan Koca, sert tedbirlerin sinyalini verdi: Kısıtlamalar gerektiğinde daha da genişletilebilir Çok konuşulacak görüntüler! Selin Ciğerci'nin Tolga Polat ile samimi fotoğrafları ortaya çıktı Uzmanlar araştırdı: Ağız gargarası koronadan korunmak için bilimsel bir çözüm değil, tedbir olabilir
16:20