Filistin için yardım kampanyası başlatıldı - Son Dakika
Güncel

Filistin için yardım kampanyası başlatıldı

Filistin için yardım kampanyası başlatıldı

Memur-Sen, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ve Türk Kızılay işbirliğinde Filistinlilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması için kampanya başlatıldı.

24.11.2023 11:54
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Memur-Sen, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ve Türk Kızılay işbirliğinde Filistinlilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması için kampanya başlatıldı.

Memur-Sen Genel Merkezi'nde, Memur-Sen, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Türk Kızılay koordinesinde, Filistinlilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başlatılan "İnsanlık Ölmesin, Filistin'e Yardım Çağrısı" adlı kampanyaya ilişkin basın açıklaması düzenlendi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın açıklamasında, İsrail'in dünyanın gözünün içine baka baka Gazze'de soykırım uyguladığını belirtti.

Her gün tonlarca bombanın Gazzeli sivillerin üzerine atıldığını belirten Yalçın, Filistin'de 14 bin 500'den fazla şehit verildiğini ve 35 bin kişinin yaralandığını söyledi.

Yalçın, şunları kaydetti:

"26 hastane, 55 sağlık merkezi, onlarca ambulans, 266 okul, 174 cami, 3 kilise saldırılarda tamamen yıkıldı ya da hasar gördü. Gazze'de yaşananlar yüzyılın soykırımıdır. İnsanlık vahşete dur demek için ayakta. Yöneticilerinin soykırıma destek verdiği ülkelerde halk haftalardır Filistin için sokaklarda. Bugün artık her yer Filistin, her yer Gazze, her yer Kudüs'tür."

Gazzelilerin temel ihtiyaçlardan yoksun şekilde hayatta kalma mücadelesi verdiğini ifade eden Yalçın, "Elektrik olmadan, anestezi olmadan ameliyatlar yapılıyor, Gazze'de yakıt yok, su yok, gıda yok, ilaç yok." dedi.

Filistin'e yardım eli uzatılması ve temel insani ihtiyaçları için seferber olunması gerektiğini vurgulayan Yalçın, "Gelin soykırıma karşı tek yürek olalım, Gazze'nin yaralarını birlikte saralım. Memur-Sen ailesi olarak, kampanyanın ilk bağışını biz yapıyor ve 5 milyon lirayı İHH ve Kızılay vasıtasıyla kardeşlerimize bağışlıyoruz. Tüm GSM operatörleri üzerinden "FİLİSTİN" yazıp 2868'e SMS göndererek 20 lira bağış yapılabilecek." dedi.

"Bir gemi daha Mısır'a gidecek"

Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan da açıklamasında, kampanyaya yoğun ilgi gösterilmesini beklediklerini ve Gazzelilerin sıkıntılarından bir an önce kurtulmasını ümit ettiklerini söyledi.

Altan, şöyle devam etti:

"Ülkemizden oraya 11 uçak gitti. Sağlık Bakanlığımız 8 sahra hastanesi götürdü. İnşallah önümüzdeki hafta içinde 500 tonluk bir gemi daha Mısır'a gidecek. Oradan malzemeler Gazze'ye gidecek. Yine bu yardımları da STK'lar koordine ediyorlar. Bütün STK'lar buna yardım verdi. İnşallah bu da devam edecek."

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise Gazze'de soykırım suçu işlendiğini vurguladı.

Dünyanın gözü önünde işlenen bu soykırımın delilleriyle ortada olduğunu ifade eden Yıldırım, kampanyanın geniş kitlelere ulaşmasını umduğunu kaydetti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Filistin için yardım kampanyası başlatıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Depremzedeler 500 fidanı toprakla buluşturdu
  13:24 Depremzedeler 500 fidanı toprakla buluşturdu

  Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında depremzede kadınlar 500 fidanı toprakla buluşturdu. Belpınar Mahallesi'ndeki Mesthöyük bölgesinde daha önceden yanan ormanı yeniden yaşatmak amacıyla Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Kuruma bağlı birimlerde kurs gören 130 depremzede kadının katıldığı fidan dikim etkinliğinde 500 fidan toprakla buluşturuldu.

 • Bilecik'te KGYS ve dron destekli trafik denetimi yapıldı
  13:23 Bilecik'te KGYS ve dron destekli trafik denetimi yapıldı

  Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) ve dron destekli trafik denetimi gerçekleştirildi. Denetimlerde emniyet kemeri, cep telefonu kullanımı, aykırı ışık ve ses cihazı kullanımı gibi ihlaller tespit edildi. 39 sürücüye toplam 71 bin 840 lira ceza kesildi.

 • Tekirdağ'da 29 yabancı uyruklu yasa dışı yollarla yakalandı
  13:23 Tekirdağ'da 29 yabancı uyruklu yasa dışı yollarla yakalandı

  Tekirdağ'ın Saray ilçesinde düzensiz göçle mücadele kapsamında yapılan çalışmalarda, şüphe üzerine ormanlık alanda bulunan 2 kamyonette yapılan aramada 29 Afganistan uyruklu yabancı uyruklu yakalandı. Yakalanan düzensiz göçmenler işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderilirken, göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla 2 şüpheli gözaltına alındı.

 • Küçükçekmece'de makas atan sürücüye 9 bin 325 lira para cezası
  13:23 Küçükçekmece'de makas atan sürücüye 9 bin 325 lira para cezası

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, sosyal medyada paylaşılan görüntüler üzerine makas atan sürücünün kimliğini tespit etti. Sürücüye Karayolları Trafik Kanunu'nun çeşitli maddelerinden toplamda 9 bin 325 lira para cezası kesildi.

 • Erzurum'da yaya ölümüne neden olan sürücünün yargılanması devam ediyor
  13:22 Erzurum'da yaya ölümüne neden olan sürücünün yargılanması devam ediyor

  Erzurum'un Aziziye ilçesinde bir yaya ölümüne neden olduğu iddia edilen sürücünün yargılanması devam ediyor. Duruşmada alınan rapora göre, sürücünün kusurlu olduğu belirlendi. Sanık tutuklu olarak yargılanmaya devam edecek.

 • Kars'tan Erasmus+ Okul Eğitimi Akreditasyon Projesi kapsamında öğretmen ve öğrenciler Almanya'ya gitti
  13:22 Kars'tan Erasmus+ Okul Eğitimi Akreditasyon Projesi kapsamında öğretmen ve öğrenciler Almanya'ya gitti

  İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Erasmus+ Okul Eğitimi Akreditasyonu projesi kapsamında 14 öğretmen ve 10 öğrenci, Almanya'nın Essen şehrinde kurs ve işbaşı gözlem faaliyetlerinde bulunacak. İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Kaya, Harakani Havalimanı'nda öğretmen ve öğrencileri Almanya'ya uğurladı.

 • Tekirdağ'da 29 kaçak göçmen ve 2 organizatör yakalandı
  13:21 Tekirdağ'da 29 kaçak göçmen ve 2 organizatör yakalandı

  Tekirdağ İl Jandarma Komutanlığı, Saray ilçesine bağlı Kavacık Mahallesi'ndeki ormanlık alanda şüpheli bir araç tespit etti. Araçta yapılan kontrolde 29 düzensiz göçmen ve 2 organizatör yakalandı. Yakalanan araçlar trafikten men edilerek otoparka çekildi. Şüpheliler hakkında adli işlemler başlatıldı ve göçmenler, işlemlerinin tamamlanmasının ardından İl Göç Müdürlüğüne teslim edilecek.

 • Eyüpsultan'a Engelsiz Yaşam Merkezi müjdesi
  13:19 Eyüpsultan'a Engelsiz Yaşam Merkezi müjdesi

  Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, yeni bir 'Engelsiz Yaşam Merkezi' yapılacağının müjdesini verdi. Merkezde Otizm Destek Merkezi, Engelsiz İstihdam Merkezi, Alzheimer Merkezi ve Yaşlı Bakım Merkezi olacak.


Advertisement