Bursa'ya bir dünya üniversitesi kuruluyor - Son Dakika
Güncel

Bursa'ya bir dünya üniversitesi kuruluyor

Bursa'ya bir dünya üniversitesi kuruluyor Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulan Uludağ Üniversitesi garantörlüğündeki Mudanya Üniversitesi, kent ile öğrenciyi buluşturacak Mudanya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Gıyasettin Bingöl: -"Mühendislik Mimarlık ve Tasarım Fakültesi,...

18.10.2021 10:29  Güncelleme: 11:03
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bursa'ya bir dünya üniversitesi kuruluyor

Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulan Uludağ Üniversitesi garantörlüğündeki Mudanya Üniversitesi, kent ile öğrenciyi buluşturacak

Mudanya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Gıyasettin Bingöl:

-"Mühendislik Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi için YÖK'ten onay çıktı. Bursa'ya çok güzel bir üniversite, iyi bir mekan kazandırmanın gururunu yaşıyoruz"

-"Üniversiteyi şehre taşıyacağız. Pirinç Han'ı, Yıldırım Darüşşifa'yı, Fabrika-ı Hümayunu, Hisar'daki bir mekanı üniversitemizin bölümleri haline getireceğiz"

BURSA - Yükseköğretim Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı'ndan onay alan Mudanya Üniversitesi 103 bin metrekare alanda 3 bin 600 öğrenci ile kapılarını açmaya hazırlanıyor. Mühendislik Mimarlık ve Tasarım, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri Fakültesi ile önümüzdeki yıl öğrenci almaya başlayacak olan Mudanya Üniversitesi şehre de taşınacak. Pirinç Han, Yıldırım Darüşşifa, Muradiye'deki Fabrika-ı Hümayun ve Hisar'daki tarihi bir mekan üniversitenin bölümleri olacak. Mütevelli Heyet Başkanı Gıyasettin Bingöl, modern yapısı ve akademisyen kadrosu ile Mudanya Üniversitesi'nin bir dünya üniversitesi haline dönüşeceğini müjdeledi.

Bursa'nın Mudanya ilçesi Çağrışan Mahallesi'nde ormanın içindeki binası tamamlanan Mudanya Üniversitesi, önümüzdeki eğitim- öğretim yılında öğrenci kabulüne başlayacak. Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulan ve Uludağ Üniversitesi garantörlüğünde açılacak olan Mudanya Üniversitesi'nin yakın zamanda yapılacak köprülü kavşakla ulaşım problemi de ortadan kaldırılacak

Eğitimci Gıyasettin Bingöl öncülüğünde kurulan Mudanya Üniversitesi, 103 bin metrekare olarak planladı ve ilk etapta 3 bin 600 öğrenci kapasitesine sahip. A-B-C bloklarının tamamlandığı okulda, laboratuarlar, kütüphaneler, konferans salonları, derslikler hazır hale geldi. Önümüzdeki yıllarda da D-E-F blokları ile tıp, hukuk, dişçilik gibi fakültelerin de açılması planlanıyor.

Mudanya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Gıyasettin Bingöl, İhlas Haber Ajansı Bölge Müdürü İhsan Altıkardeş'e okul hakkında bilgiler verdi.

Bir üniversite kurmanın iki üç aşamalı olduğunu ifade eden Bingöl, "Birincisi bina yapmak ve fiziki şartları oluşturmak. Bugün itibariyle çevre düzenlemesi hariç biz YÖK'ün istediklerini yerine getirdik. YÖK genel kurulundan da 3 ay önce üniversitemiz 3 fakülte olarak onaylandı. Sağlık Bilimleri, Mühendislik-Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi olarak YÖK'ten Cumhurbaşkanlığına gitti, burada da onaylandı. Mecliste çıkacak son torba yasada çok kısa sürede meclisten geçerek resmi gazetede yayınlanacak. Bursalılara çok güzel bir üniversite, iyi bir mekan kazandırmanın gururunu yaşıyoruz" dedi.

"Şehrin geçmişini gelecek kuşaklarla birleştirmek için yola çıktık"

Üniversiteyi tabiatla iç içe hem eğitim hem de gençlerin eğleneceği özel bir mekan haline dönüştürdüklerinin altını çizen Bingöl, "Burası çok özel bir yer. Etrafı ormanlarla çevreli, yeşil bir alan içinde yer alıyor. Gençlerin eğlenebileceği ve güzel bir eğitim alacağı bir mekan oldu. Biz de ona uygun binaları yaptık. Binaların ötesinde burası stratejik bir yerde. Mudanya'ya 10-15 dakika, çevre yolundan İzmir'e 2 saat, İstanbul'a 1 saat, Ankara'ya 3 saat, havaalanına yarım saat bir yerde üniversitemizi konumlandırdık. Bursa'nın tam ortasında bir yerdir. Burası Bursa'ya çok ciddi bir vizyon kazandıracağı kanaatindeyiz. Binayı yaparken de bu yeşil alana uygun binayı da yeşil yaptık. Eğitimi 3 fakültenin sistemine göre donattık. Bol laboratuvarlı bilim üniversitesi haline getirmek için bütün çabalarımızı gösterdik. Bunu burası ile bırakmayacağız. Şehre taşıyacağız. Bursa'daki hanları, hamamları, hisarı, Ulucami çevresi, Pirinç Han'ı Yıldırım Darüşşifa'yı, Fabrika-ı Hümayunu bölümler şeklinde getireceğiz. Biz bir şehir üniversitesi olacağız. Şehrin geçmiş tarihini gelecek kuşaklarla birleştirmek için yola çıktık. Böyle gelişi güzel bir üniversitemiz olsun fikrinde değiliz. Geleceğe iyi nesiller yetiştirmek için geçmişini unutmadan tarihi mekanlar içinde şehrin merkezini bilim yuvası haline getirerek yürümek istiyoruz" diye konuştu.

"Dünyada bizi iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum"

Türkiye'de 250'nin üzerinde üniversitesi olduğunu dile getiren Bingöl, "Biz dünyanın birçok üniversitesini dolaşıyoruz. Bu ayın 5'inde yine Amerika'da olacağım. Şu an Türkiye'de 250 üzerinde üniversite var. 74 tanede vakıf üniversitesi mevcut. Çok iyi vakıf üniversiteleri var. Devlet üniversitelerimizde dünya sıralamasına giren üniversitelerimiz bulunuyor. Biz bunun yanında Bursa'dan çıkacak, Marmara Bölgesi'nden, Osmanlı payitahtından çıkıp Avrupa'ya açılmış olan bu kapıda bir dünya üniversitesi olmayı hedefliyiz. Bilimi, dili, tarzı, sistemi, teknolojisi en önde olan bir sistem kurmak istiyoruz. Biz bu vizyonla yola çıktık. Bu vizyon içinde ekip arkadaşlarımız var. Beni duygulandıran şey, bütün Bursalıların bu üniversiteye sahip çıktı. Sadece sahip çıkmadı herkes benim kadar heyecanlı. Bu dünyada bizi iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"Uludağ Üniversitesi garantörlüğünde bir vakıf üniversitesidir"

Vakıf üniversitelerinin kamu üniversiteleri olduğunu ve bir kişiye ait olmadığını aktaran Bingöl, "Şu an içinde bulunduğumuz üniversitesi Bursa Uludağ Üniversitesi garantörlüğünde yürüyen bir okuldur. Buranın rektörünü, hocalarını devlet atayacak. Biz sadece hayatımızda elde ettiğimiz edinimleri ilime, bilime sarf etmek için burayı kurduk. Burası bir kişi üniversitesi değildir. Ben sadece mütevelli heyeti başkanıyım. Benim kadar sizlerde buranın sahibisiniz. Ailenin ancak yüzde 25'ine ortak olabiliyor. Mütevelli heyetinin yüzde 75'i dışarıdan birinci, ikinci, üçüncü derece akraba olmayan kişilerden oluşuyor. Bir kişi, bir aile üniversitesi değil, ailenin içinde onur duyduğu bir Bursa ve kamu üniversitesidir. Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı'nın üniversitesidir. Biz bu vakfı 5 sene önce kurduk. Eğitime yönelik burslar veren ve çalışmalar yapan çok aktif bir vakıftır. Bizler 41 yıldır kitapçı, 40 yıldır eğitimciyim. Benim işim gücüm eğitim, kültür ve kitaptır. Bu yüzden vakfımızın ismi de Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı oldu. Bursa'yı çok seviyorum. Bursa aşığı biriyim. Bu yaktığımız ışık Bursa'dan çıkıp dünyaya ışık tutacaktır" dedi.

103 bin metrekare alan, 3 bin 600 öğrenci kapasite

Son olarak üniversitenin fiziksel yapısından da söz eden Gıyasettin Bingöl, "Bizim üniversitemiz kuruluşunda 103 bin metrekare olarak planlandı. Şu an biz A-B-C bloklarını yapmış durumdayız. Laboratuarlarımız, kütüphanelerimiz, derslikler ve konferans salonlarımız hepsi hazır hale geldi. Bu binada şu an itibariyle 3 bin 600 öğrenci okuyabiliyor. Bunu ikiye çarpsanız 7 bin küsur oluyor. Dolayısıyla ilk 5 yılını hiçbir bina yapmaksızın bu yer ihtiyacı karşılayabiliyor. Ama takdir edersiniz ki biz durmayacağız 103 bin metrekareyi tamamlamak üzere D-E-F bloklarını da yaparak tıp, dişçilik, hukuk gibi fakülteler ile taçlandırıp devam etmek istiyoruz" diye konuştu.

"Çok kısa süre içinde ulaşım problemi kalmayacak"

Gıyasettin Bingöl sözlerini şöyle tamamladı: "Bütün hazırlıklarımızı yaptık, bir hafta 10 gün içinde bunları YÖK'e sunuyoruz. 3 fakültemizin altında 10 ile 40 bölüm arasında bölümler var. Bunlar senelere bölünmüş, ilk sene açılacaklar ikinci, üçüncü ve ilk beş sene içinde açılacaklar. Çok geniş spektrumlu bir üniversite burası. Sosyal, sağlık ve mühendislik bölümler açıldıkça ne kadar zengin bölümlere sahip olduğumuz o zaman anlaşılacak. Çok muhteşem bir üniversite olacak. Burası anayola yakın ama kısa yollarda sıkıntı var. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız sağ olsun burayı çok ciddi bir şekilde önemsiyor. Burayı ziyarette etti ve hemen talimat verdi. Doğalgazı, alt yapı çalışmaları tamamlandı. Şimdi fiber internette gelince bu yol düzenlenecek. Esas mesele bir imar sorunu var. Mudanya Belediyesi' de bu sorunu kısa sürede çözeceğine inanıyorum. Burada çok iyi bir kavşak yapılıyor. Biliyorsunuz burası tek yol. Girişi var çıkışı yok ama inşallah bu kavşakla, üniversite vasıtasıyla bu havzada çok güzel yollar ve kavşaklar olacak. 3-4 ay sonra buranın ulaşım problemi kalmayacaktır."

Bursa\'ya bir dünya üniversitesi kuruluyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bursa'ya bir dünya üniversitesi kuruluyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Şanlıurfa'da 1 kilo 600 gram skunk maddesi ele geçirildi, 1 şüpheli gözaltına alındı
  16:35 Şanlıurfa'da 1 kilo 600 gram skunk maddesi ele geçirildi, 1 şüpheli gözaltına alındı

  Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, belirlenen bir adrese uyuşturucu operasyonu düzenledi. Operasyonda, 1 kilo 600 gram skunk ele geçirildi, 1 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelinin emniyetteki işlemleri devam ediyor. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

 • Karısını Tehdit Eden Şüpheli Tutuklandı
  16:31 Karısını Tehdit Eden Şüpheli Tutuklandı

  Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaynarca ilçesinde karısını tehdit ettiği öne sürülen şüphelinin tutuklandığını açıkladı. Şüpheli, daha önce elektronik kelepçe takıldıktan sonra tehditlerine devam ettiği için gözaltına alınmıştı.

 • Gaziantep'te yapılan asayiş uygulamalarında 731 şüpheli tutuklandı
  16:30 Gaziantep'te yapılan asayiş uygulamalarında 731 şüpheli tutuklandı

  Gaziantep'te polis ekipleri tarafından son bir ayda yapılan asayiş uygulamalarında çeşitli suçlardan aranan 5 bin 363 şüpheliden 731'i tutuklandı. Yapılan uygulamalar sonucunda ayrıca 487 faili meçhul hırsızlık olayı aydınlatıldı ve çok sayıda silah ele geçirildi.

 • Ankara'da Gürültü Çıkaran Komşularına Saldıran Katil Zanlısı Yakalandı
  16:30 Ankara'da Gürültü Çıkaran Komşularına Saldıran Katil Zanlısı Yakalandı

  Ankara'da gürültü çıkardıkları sebebiyle kavga ettiği komşularına silahla saldırıp 1 kişinin ölümüne, 5 kişinin de yaralanmasına neden olan ve yaklaşık 4 aydır firari olarak aranan katil zanlısı yakalandı. Terör örgütü ile bağlantısının olduğu tespit edilen şahsın ormanlık alanlar içerisindeki baraka ve mağara benzeri yerlerde aylarca saklandığı öğrenilirken, son kaldığı yerde yapılan aramada çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildi.

 • Ziraat Bankkart, TÜRŞAD'ı 3-0 Yendi
  16:29 Ziraat Bankkart, TÜRŞAD'ı 3-0 Yendi

  Voleybol AXA Sigorta Efeler Ligi'nin 22. hafta mücadelesinde Ziraat Bankkart, TÜRŞAD'ı 25-18, 25-18, 25-23 setlerle 3-0 mağlup etti. Maç 84 dakika sürdü.

 • Trabzonspor, Corendon Alanyaspor maçı için hazırlıklarını sürdürdü
  16:28 Trabzonspor, Corendon Alanyaspor maçı için hazırlıklarını sürdürdü

  Trabzonspor, Trendyol Süper Lig'in 28. haftasında Corendon Alanyaspor ile yapacağı maçın hazırlıklarını sürdürdü. Teknik Direktör Abdullah Avcı yönetiminde yapılan antrenmanda dinamik ısınma, koordinasyon ve şut çalışmaları gerçekleştirildi. Trabzonspor, yarın yapacağı antrenmanla hazırlıklarını tamamlayarak Alanya'ya gidecek.

 • Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı'yı Kuşak Karadeniz Uşakları Horon Akademisi Derneği ziyaret etti
  16:27 Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı'yı Kuşak Karadeniz Uşakları Horon Akademisi Derneği ziyaret etti

  Kuşak Karadeniz Uşakları Horon Akademisi Derneği üyeleri, Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı'yı ziyaret etti. Ziyarette, kasket imajıyla bağ kurmak için giyilen özel yapım kasket ve kasketli horon oynayan ekip fotoğrafı hediye edildi. Abdullah Avcı, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Dünya Kasket Günü'ne katkı sağlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti.


Advertisement