Son Dakika Haberleri: Türkiye, Kandil İçin Harekete Geçti! Irak-Suriye Hattına 3'lü Türk Koridoru

Türkiye, Kandil İçin Harekete Geçti! Irak-Suriye Hattına 3'lü Türk Koridoru

2 ay önce

Suriye'de, Hatay-Reyhanlı hattında 'İdlib-Afrin koridoru' kuran Türkiye, Hakkâri Şemdinli'de 'Kandil', Hakkâri Derecik hattında ise 'Kerkük koridoru' için 3 cephe oluşturdu.

Türkiye, sınır güvenliğini sağlamak, üs bölgelerini garantiye almak için Irak-Suriye sınır hattında terör örgütlerine her an askeri müdahale başlatabilecek 3 koridor oluşturdu. Olası bir tehdit sonrası alınacak müdahale kararı için askeri planlar hazır. Gerektiğinde anında müdahale edecek birliklerin görev dağılımı yapıldı. Hatay-Reyhanlı'daki 'İdlib-Afrin koridoru' terör örgütünün tehdidine karşı aktif hale getirildi ve harekât başladı.  Hakkari  Şemdinli'deki ' Kandil koridoru'nda,  Hakkari  Derecik'teki, ' Kerkük koridoru'nda ise görev gücü elleri tetikte bekliyor.

KORİDOR GENİŞLİYOR

Hatay-Reyhanlı üzerinden oluşturulan İdlib-Afrin koridoru Pentagon destekli  Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kılıfı altında bölgede varlığını koruyan YPG'nin oluşturmak istediği terör koridorunun boğazını kesmek için başlatılan harekat ile aktif hale getirildi.TSK destekli ÖSO bu koridordan  İdlib'e girerek Dar Ta İzza bölgesine kadar koridoru genişletti. Terör koridorunun kesilmesi açısından hayati önem taşıyan  Afrin bu koridor sayesinde güneyden kuşatılırken,  İdlib'in iç kesimindeki terör unsurlarına karşı yürütülecek temizleme operasyonunda yerini sağlamlaştırdı.

KANDİL SIZMALARINA GEÇİT YOK

Türkiye'nin  Irak ve  İran sınır hatlarının kesiştiği Hakkâri'nin  Şemdinli ilçesinde oluşturulan koridorun ucu terör örgütü  PKK'nın kamplarının bulunduğu  Kandil'e çıkıyor.  PKK'nın,  Türkiye'nin güvenliğini tehdit etmeye yönelik olası bir hamlesinde burada hazır bekletilen birlikler harekete geçerek koridoru aktif hale getirecek ve terör örgütüne operasyon başlayacak. İhtimaller dâhilinde olası bir harekât için askeri planın hazır tutulduğu belirtiliyor. Bu koridor  Kandil'den sızmaların da önüne geçecek.

ERBİL'E KUZEY KALKANI

Hakkâri'nin  Derecik bölgesi civarında ise  Kerkük koridoru için bir cephe açıldı. Koridorun karşısında  Erbil yer alıyor. Kuzey  Irak'ın gayrimeşru korsan referandumunun ardından bölgede yükselen tansiyonu fırsat bilen terör örgütünün  Kerkük'teki Türkmenlere yönelik en ufak müdahalesinde koridor aktif hale gelecek. Hazır bekletilen askeri birlikler  Türkiye'nin kırmızıçizgisi olan Musul-Kerkük hattı için gerektiğinde devreye girecek. Bu koridor ile  Türkiye,  Irak merkezi hükümetinin  Barzani ile mücadelesinde gerektiğinde kuzeyden destek sağlayacak.

HABUR'DA TATBİKAT SÜRÜYOR

Iraklı Askerler Tanklara Bindi

Türk Silahlı Kuvvetlerince ( TSK),  Şırnak'ın  Silopi ilçesindeki  Habur Sınır Kapısı yakınlarında 18  Eylül'de başlatılan tatbikat devam ediyor. Tatbikatın dünkü bölümünde Iraklı askerlere tankların kullanımı hakkında eğitim verildi.  Irak ordu unsurları tatbikata  26 Eylül'de dahil olmuştu. Diğer taraftan Gümrük ve Ticaret Bakanı  Bülent Tüfenkci de,  Şırnak'taki  Irak'a açılan  Habur Sınır Kapısı'nın şu anda açık olduğunu belirterek, "Gelişmelere göre her an Habur'u kapatabiliriz" dedi.

(Kaynak:  Sabah)

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Kuzey Kore'den Kaçan Kadın Askerden Şok Eden İtiraflar: Kadınlara Tecavüz Ediliyor Komşusuyla Yatakta Basan Oğlunu Öldüren Cani Anneye Tepki Yağdı: Sen de Vicdan Var mı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 65 Yıl Sonra Yunanistan'ı Ziyaret Edecek İlk Cumhurbaşkanı Olacak