Son Dakika Haberleri: Işıklarını Bir Saatliğine Kapat, Geleceğini Aydınlat

Işıklarını Bir Saatliğine Kapat, Geleceğini Aydınlat

3 yıl önce

2017 Dünya Saati etkinliğini çerçevesinde 25 Mart Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında ışıklar gelecek için kapanacak.

Işıklarını Bir Saatliğine Kapat, Geleceğini Aydınlat, System.String[]

Geleceğimiz adına örnek alınması gereken bu etkinliğe İnegöl Belediyesi de Doğa Okulları ile birlikte destek olmaya hazırlanıyor. Böylesi anlamlı bir etkinliğin duyurusuna yapmak için Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ı ziyaret eden İnegöl Doğa Okulları öğretmen ve öğrencileri tüm İnegöl halkını Dünya Saati etkinliğine davet etti. Ziyarette konuşan Başkan Aktaş, "Dünya Saati etkinliğinin gelecek kuşaklar için sorumluluk çerçevesinde "Gereksizse Kapat, Geleceği Aydınlat" sloganı ile yapılacağını, geleceğimiz adına örnek alınması gereken bu etkinliğe belediye olarak Doğa Okulları ile birlikte destek olmaya hazırlanıyoruz. Cumartesi günü İnegöl Belediye merkez Binası, Kültür ve Gençlik Merkezi ile Kent Müzesi olarak bir saatliğine ışıklarımızı geleceği aydınlatmak adına kapatacağız."

Işıklarını Bir Saatliğine Kapat, Geleceğini Aydınlat sloganıyla gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için gerçekleştirilecek böylesi güzel bir etkinliğin içerisinde olduğumuzdan dolayı mutluyuz diyen Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Dünya Saati (Earth Hour), iklim değişikliği sorununa dikkat çekmek için düzenlenmiş dünyanın en büyük çevre etkinliklerinden biri. Yüzlerce kentte, milyonlarca insanın bir saatliğine ışıklarını kapatarak küresel iklim değişikliğine dikkat çektiği Dünya Saati, 2007 yılında Avustralya'da başladı. WWF'in organizasyonuyla kısa sürede 7 kıtada 150'den fazla ülkeye ve 7 binden fazla kente yayıldı. Her yıl milyonlarca insanın, bir saatliğine ışıkları kapatarak küresel iklim değişikliği konusunda önemli bir farkındalık oluşturmasını sağlayan Dünya Saati etkinliği bu yıl 25 Mart Cumartesi günü, 20.30-21.30 saatleri arasında gerçekleşecek" şeklinde konuştu.

DÜNYA SAATİ ETKİNLİĞİ TÜM DÜNYADA EŞ ZAMANLI OLARAK GERÇEKLEŞECEK
Dünyanın en önemli çevre hareketlerinden biri olan "Dünya Saati" etkinliğinin tüm dünyada eş zamanlı olarak gerçekleşeceğini belirten Aktaş, "Bu yıl onuncusu hayata geçirilecek etkinlik kapsamında, kentleri ve ülkeleri temsil eden anıtsal yapılar başta olmak üzere binlerce binada ışıklar bir saatliğine kapatılacak. Tüm dünyada büyük yankı uyandıran Dünya Saati'ne 2016 yılında, Türkiye de dâhil olmak üzere, 178 ülke, 7 binden fazla kent ve 2 milyardan fazla insan katıldı. Paris'teki Eyfel Kulesi, Londra'daki Buckingham Sarayı, Barselona'daki La Sagrada Familia, Vatikan'daki St.Peter Bazilikası, Rio de Janeiro'daki İsa Heykeli, Newyork'taki Empire State Binası ve Times Meydanı, Rusya'daki Kremlin Sarayı ve Mısır'daki piramitler kampanya için ışıklarını kapatan 10 bin yapıdan sadece bazıları" dedi.

TÜRKİYE'DE DÜNYA SAATİ ETKİNLİĞİ
Türkiye'de Dünya Saati etkinliği WWF-Türkiye'nin organizasyonunda düzenleniyor diyen Aktaş, "2010 yılından beri bir saat boyunca ışıkları kapatılan Boğaziçi Köprüsü'ne 2012 yılında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü eklendi. Son beş yıl içinde Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, İzmir Saat Kulesi, Sultanahmet Cami ve Ortaköy Camii gibi anıtsal yapılar kampanyaya katıldı ve Dünya Saatinin önemli sembolleri arasında yerlerini aldı. Her yıl yeni anıtsal yapıların eklendiği kampanyaya anıtsal yapılar dışında 44 valilik/belediye ve 400'den fazla kurum katılıyor. Dünya Saati hem ulusal hem de uluslararası medyada büyük ilgi uyandırıyor."

İNEGÖL BELEDİYESİ IŞIKLARINI KAPATIYOR
Dünya Saati etkinliğinin gelecek kuşaklar için sorumluluk çerçevesinde "Gereksizse Kapat, Geleceği Aydınlat" sloganı ile yapılacağını belirten Aktaş, "Geleceğimiz adına örnek alınması gereken bu etkinliğe belediye olarak Doğa Okulları ile birlikte destek olmaya hazırlanıyoruz. Cumartesi günü İnegöl Belediye merkez Binası, Kültür ve Gençlik Merkezi ile Kent Müzesi bir saatliğine ışıklarımızı geleceği aydınlatmak adına kapatacağız. Bugünde sağ olsunlar bu güzel etkinliğin duyurusuna yapmak için İnegöl Doğa Okulları öğretmen ve öğrencileri ziyaretimize geldi. Kendilerine böylesi önemli bir etkinlik içerisinde yer adlıkları için huzurlarınızda teşekkürlerimi belirtmek istiyorum" dedi.
CUMARTESİ AKŞAMI IŞIKLARI BİR SAATLİĞİNE KAPATIYORUZ
Ülkemizde küresel iklim değişikliği konusunu geniş kitlelere ulaştırmayı başaran Dünya Saati etkinliğine katılımı her yıl daha da artırmayı hedefliyor diyen Aktaş, "Bu nedenle, 25 Mart Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında herkesi ışıklarını bir saatliğine kapatarak iklim mücadelesine bir ışık tutmaya çağırıyoruz."

Aktaş son olarak, "25 Mart'ta ışıklarınızı kapatmayı ve www.dunyasaati.org adlı siteden katılımınızı onaylamayı unutmayın. Dünya Saati gecesi çektiğiniz fotoğrafları #DünyaSaati #inegolbld #inegoldoğaokulları etiketiyle sosyal medya hesaplarınızdan yorumlarınızla birlikte paylaşıp bu küresel hareketin parçası olabilirsiniz!" şeklinde konuştu.

Haber Yayın Tarihi : 24.03.2017 04:57 Kaynak: BültenlerHDP'li Pervin Buldan'dan Ekrem İmamoğlu'na Teklif: Kars'ı Kardeş Belediye Seçin İBB'de Dikkat Çeken Detay! Ekrem İmamoğlu Mazbatayı Alır Almaz Kapatıldı Erdoğan, İstanbul Seçimlerine Yapılan İtiraza Değindi: Sonuna Kadar Mücadele Edeceğiz