Sinan Meydan: Atatürk'ü Kitaplardan Çıkarmakla Tarihi Değiştiremezsiniz - Son Dakika

Sinan Meydan: Atatürk'ü Kitaplardan Çıkarmakla Tarihi Değiştiremezsiniz

08.09.2017 09:59
Sinan Meydan: Atatürk'ü Kitaplardan Çıkarmakla Tarihi Değiştiremezsiniz, System.String[]

Sinan Meydan: Atatürk'ü kitaplardan çıkarmakla tarihi değiştiremezsinizİSTANBUL, (DHA) - Beylikdüzü Belediyesi tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Barış ve Sevgi Buluşmaları'nda yeni eğitim müfredatıyla ilgili değerlendirmede de bulunan tarihçi Sinan Meydan, Atatürk'ün müfredattan...

Sinan Meydan: Atatürk'ü kitaplardan çıkarmakla tarihi değiştiremezsiniz

İSTANBUL, (DHA) - Beylikdüzü Belediyesi tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Barış ve Sevgi Buluşmaları'nda yeni eğitim müfredatıyla ilgili değerlendirmede de bulunan tarihçi Sinan Meydan, Atatürk'ün müfredattan kaldırılmasına itiraz ederek,?Atatürk'ü kitaplardan çıkarmakla tarihi değiştiremezsiniz fakat sizin bu çabanızı tarih yazar. Çünkü bizler bunları yazacağız. 'Bu ülkeyi idare edenler 2017 yılında, bu ülkenin kurucu ve kurtarıcı liderini kitaplardan çıkardılar' diyeceğiz. 50-100 yıl sonra bu kitapları okuyanlar, sizin mezarınızın başına gelip size dua etmeyecekler" dedi.

Beylikdüzü Belediyesi tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Barış ve Sevgi Buluşmaları'nın konukları tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, tarihçi Sinan Meydan, sahaf Lütfi Seymen, yazar İskender Dereli ve tarihçi Saadet Özen oldu. Beylikdüzü Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen 'Adalet' temalı Çardak Altı Sohbetleri ile vatandaşlarla buluşan İlber Ortaylı ve Sinan Meydan 'Atatürk' üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

'LAİKLİĞİN ELDEN GİTME MESELESİ YENİ BİR MESELE DEĞİL'

Laikliğin, Mustafa Kemal Atatürk'ün özel zevki değil çağın zorlaması olduğuna dikkat çeken Sinan Meydan, laikliğin elden gitme meselesinin yeni bir mesele olmadığını kaydetti. Laikliğin süreci ile ilgili de bilgi veren Meydan, 'Bu ülke 1939'da, 1947'de ve 1950'de başlayan kısmi karşı devrim süreçlerini yaşadı. 1947-1948 yıllarından itibaren laiklik aşındırılmaya başlandı. Bu durum partilerin meselesi değildir" diye konuştu.

'ATATÜRK'Ü KİTAPLARDAN ÇIKARMAKLA TARİHİ DEĞİŞTİREMEZSİNİZ'

Yeni eğitim müfredatıyla ilgili değerlendirmede de bulunan Meydan, Atatürk'ün müfredattan kaldırılmasına itiraz ederek,?Atatürk'ü kitaplardan çıkarmakla tarihi değiştiremezsiniz fakat sizin bu çabanızı tarih yazar. Çünkü bizler bunları yazacağız. 'Bu ülkeyi idare edenler 2017 yılında, bu ülkenin kurucu ve kurtarıcı liderini kitaplardan çıkardılar' diyeceğiz. 50-100 yıl sonra bu kitapları okuyanlar, sizin mezarınızın başına gelip size dua etmeyecekler" ifadelerini kullandı.

'BÖYLE BİR TÜRKİYE KURULAMAZ, KEMALİZMİ KABUL ETMEK DURUMUNDAYIZ'

Türkiye'de üzerinde durulması gereken şeyler olduğuna dikkat çeken İlber Ortaylı ise, 'Kapitalist ülkelerde de, demokrasiyi götürmeye çalışan ülkelerde de saf diye bir şey yoktur. Böyle bir Türkiye kurulamaz, böyle bir hedef olamaz. O yüzden biz Kemalizmin bazı şeylerine inanmak, kabul etmek durumundayız. Akideyle inanmayıp gözlemlerinize bakın' şeklinde konuştu.

SAHAFLIK TARİHİ KONUŞULDU

Sahaf Festivali kapsamında gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Pelin Batu'nun yaptığı söyleşide ise Lütfi Seymen, İskender Dereli ve Saadet Özen sahaflığın önemine dikkat çekti. Beyoğlu'ndan Smyrna'ya, Babıali'den Kadıköyü'ne Sahaflık tarihi hakkında önemli bilgiler veren konuşmacılar dinleyicilerden tam not aldı.

(FOTOĞRAF)

(Tür: İstanbul)

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Sinan Meydan: Atatürk'ü Kitaplardan Çıkarmakla Tarihi Değiştiremezsiniz - Son Dakika


Son Dakika

Demiryolları "Çin'e giden ilk ihracat treni yolundan döndü" iddialarına yanıt verdi: Gümrükleme için Halkalı'ya geldi Her hareketiyle gündeme bomba gibi düşen Şevval Şahin, bikinili pozlarıyla yine çok konuşulacak Doğu Perinçek'in ABD analizindeki sözleri sosyal medyaya damga vurdu: Biraz kapatsana kamerayı Şarkıcı Sevda Demirel, bornozlu paylaşımıyla hayranlarının ağzını açık bıraktı Sağlık Bakanı Koca yüksek risk altındaki 5 ilimizi uyardı: Hatay'da vaka artışı yüzde 125 Yunan televizyonuna konuşan Avrupa Komisyonu yetkilisinden Türkiye'ye küstah tehdit: Yaptırımlar orta ve uzun vadeli de olacak Dayakçı hala, 7 yaşındaki kız çocuğunun hayatını kararttı! Kangren yüzünden kolunu kaybetti Erdoğan'ın da katıldığı ilk milli helikopter motorunun teslim töreninde kriz: Hakkımızı helal etmiyoruz