Tuğrul Türkeş'ten Petrosyan Görüşmesine Açıklık. - Son Dakika

Tuğrul Türkeş'ten Petrosyan Görüşmesine Açıklık.

26.11.2013 14:54
Tuğrul Türkeş'ten Petrosyan Görüşmesine Açıklık.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, bir AK Partili milletvekilinin MHP eski lideri Alpaslan Türkeş için söylediği "Ey MHP'liler Alparslan Türkeş Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter-Petrosyan ile Fransa'da ne konuştuysa biz de Barzani ile"...

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, bir AK Partili milletvekilinin MHP eski lideri Alpaslan Türkeş için söylediği "Ey MHP'liler Alparslan Türkeş Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter-Petrosyan ile Fransa'da ne konuştuysa biz de Barzani ile Diyarbakır'da aynı şeyi konuştuk" şeklindeki sözlerine, "Biz, sırf Sayın Petrosyan'la görüştüğümüz için, azılı bir Türk düşmanı olan Charles Aznavour'u bir Türk şehrinde konser vermeye, nikâh törenlerinde göbek attırmaya davet etmedik. Siz bunu Şivan Perver'le yaptınız" diye karşılık verdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Türkeş yazılı açıklama yaparak, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın bir konuşmasındaki, "Ey MHP'liler Alparslan Türkeş Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter-Petrosyan ile Fransa'da ne konuştuysa biz de Barzani ile Diyarbakır'da aynı şeyi konuştuk. Ecevit, Yunanlı kardeşlerine hangi şiiri yazdıysa biz de aynısını Barzani için yazıyoruz" sözlerine yazılı açıklamayla "usulen" karşılık vermek istediğini bildirdi.

Kendisinin de içinde bulunduğu bir heyetle 1993 yılında dönemin Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'la aralarında hâsıl olan diyaloğu, bugün Erdoğan ve bir bölgesel yönetimin lideri arasında tesis edilen samimiyetle mukayese etmenin gaflet olduğunu belirten Türkeş, "Biz, o günlerde Hükümet mensubu dahi değilken, sırf millî mefkûremizi ve soydaşlarımızın haklarını muhafaza için söz konusu görüşmeleri yürüttük. AKP ise, kendisi bugün iktidardayken devlet menfaatlerini bizzat tahrip etmekte, soydaşlarımızın acılarını ise artırmaktadır" dedi.

-"AZNOVOUR'U GETİRMEDİK, SİZ ŞİVAN PERVER'İ GETİRDİNİZ"-

Merhum Alpaslan Türkeş'in, Petrosyan'la Ermenistan ve Azerbaycan devletleri arasındaki husumeti sona erdirmek için "Türk Dünyası Lideri" sıfatıyla arabuluculuk vazifesi ifa ettiğini, Erdoğan'ın ise, partisinin bir mitinginde bir "Genel Başkan" olarak kişisel politik ajandası uyarınca millî ve bölgesel husumetleri kışkırtmak vazifesini gördüğünü anlatan Türkeş, şöyle devam etti:

"Biz, dönemin Ermenistan Devlet Başkanı Sayın Petrosyan ile Paris'te, yani üçüncü bir ülkenin başkentinde buluştuk, görüştük. AKP ise, Barzani'yi sanki bir devletin başkanı imiş gibi, kendi topraklarımızda - üstelik söz konusu şahsın gözünü diktiği bir merkezde - ağırlamıştır. Şayet biz, Sayın Petrosyan'ı Ağrı'da misafir etmiş olsaydık, o halde gerçekten de mevcut AKP iktidarına yöneltecek eleştiri bulamazdık. Biz, sırf Sayın Petrosyan'la görüştüğümüz için, azılı bir Türk düşmanı olan Charles Aznavour'u bir Türk şehrinde konser vermeye, nikâh törenlerinde göbek attırmaya davet etmedik. Siz bunu Şivan Perver'le yaptınız. Biz, Sayın Petrosyan'la, Doğu Anadolu'nun hâkimi Ermenistan mı yoksa ASALA mı olsun diye, bu doğrultuda iç veya dış kamuoyuna bir mesaj yollamak kastiyle görüşmedik. Siz bunu Barzani'yle, onun partisi ve PKK üzerinden yaptınız. Biz, Sayın Petrosyan'la yaptığımız görüşmelerde bir şehrimizi müzakere konusu yapmadık; kaç varil petrole, kaç oy pusulasına satacağımızı hesaplamadık. Siz bunu Barzani'yle yaptınız. Biz, ta 1993 yılındaki buluşmamızda, dünyada 2015 yılında cereyan edecek olan "sözde soykırımı tanıma ve tanıtma' kampanyalarının önünü kesmek için inisiyatif kullandık. Siz ise; 2013 yılının kışında, 2014 baharındaki yerel seçimler için partizanca bir yatırım yaptınız. Türk milliyetçileriyle, Türk düşmanlarının arasındaki uçurumun somut tezahürü, işte budur."

Türkeş açıklamasını, "AKP yönetimine ve milletvekillerine tavsiyem, TÜRKEŞ ismini ağızlarına aldıklarında iki değil, yirmi değil, gerekirse iki yüz defa düşünmeleridir" satırlarıyla bitirdi.

Iğdır'da Yetişen Kayısılar İhraç Ediliyor, Satıcılar Şikayetçi: Gönderdiğimiz Araçlar, Samsun'dan Gemilerle Geliyor. Gemi de Günde Bir Tane Var. Iğdır'da Yetişen Kayısılar İhraç Ediliyor, Satıcılar Şikayetçi: Gönderdiğimiz Araçlar, Samsun'dan Gemilerle Geliyor. Gemi de Günde Bir Tane Var.
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Tuğrul Türkeş'ten Petrosyan Görüşmesine Açıklık. - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement